Valresultat Lidingö 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Lidingö med 52,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (43,2 %). Valdeltagandet var 85,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lidingö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 24 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,3 %
- Röstberättigade
- 31 371
- Avgivna röster
- 26 765
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2006 i Lidingö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 14 035 | 52,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 176 | 12,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 074 | 11,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 166 | 8,2 % |
| CCenterpartiet | 1 697 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 123 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 582 | 2,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 382 | 1,4 % |
| Övriga partier | 320 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2006 i Lidingö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 13 579 | 51,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 844 | 14,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 477 | 13,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 987 | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 1 202 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 133 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 673 | 2,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 283 | 1,1 % |
| Övriga partier | 245 | 0,9 % |
Kommunvalet 2006 i Lidingö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 11 729 | 43,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 610 | 13,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 519 | 13,0 % |
| LPLP | 3 270 | 12,1 % |
| CCenterpartiet | 1 665 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 263 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 085 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 750 | 2,8 % |
| Övriga partier | 233 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Lidingö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lidingö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- M
- L
- S
- KD
- C
- MP
- V
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 52,8 % | 48,7 % | 44,7 % | 36,0 % | 34,2 % | 33,9 % |
| L | 12,0 % | 10,7 % | 11,6 % | 10,8 % | 10,7 % | 13,0 % |
| S | 11,6 % | 9,2 % | 11,0 % | 12,3 % | 17,8 % | 15,1 % |
| KD | 8,2 % | 10,0 % | 7,9 % | 8,6 % | 5,2 % | 6,5 % |
| C | 6,4 % | 10,1 % | 7,0 % | 11,8 % | 10,4 % | 12,0 % |
| MP | 4,2 % | 5,7 % | 6,4 % | 4,9 % | 5,5 % | 5,6 % |
| V | 2,2 % | 1,9 % | 2,0 % | 3,5 % | 3,1 % | 3,5 % |
| SD | 1,4 % | 2,7 % | 6,4 % | 11,0 % | 12,1 % | 9,4 % |
| Övr | 1,2 % | 0,9 % | 2,9 % | 1,1 % | 1,0 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 85,3 % | 88,9 % | 88,9 % | 90,2 % | 87,7 % | 88,1 % |
Valdeltagande i Lidingö 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lidingö 2006
Så skiljer sig Lidingö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 52,8 % i Lidingö mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 26,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +26,8
- FP +4,5
- KD +1,5
Svagare än i riket
- S −23,6
- V −3,6
- C −1,5
- SD −1,5
Valdeltagande i Lidingö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 85,3 %, vilket är 4,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Lidingö på plats 11 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Lidingö är indelad i 24 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,4 % i Lidingö 20 till 93,8 % i Lidingö 7.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Lidingö 5 (64,2 %) och sitt svagaste i Lidingö 15 (30,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 23, Socialdemokraterna i 1 av 24 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lidingö är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 43,2 % i kommunvalet mot 52,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,6 procentenheter.
- M −9,6
- KD −3,5
- S +1,4
- FP +1,4
- C −0,3
- MP −0,2
Största parti i Lidingö sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Lidingö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 33,9 % | 88,1 % |
| 2022 | Moderaterna | 34,2 % | 87,7 % |
| 2018 | Moderaterna | 36,0 % | 90,2 % |
| 2014 | Moderaterna | 44,7 % | 88,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 48,7 % | 88,9 % |
| 2006 | Moderaterna | 52,8 % | 85,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Lidingö 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 24 valdistrikten i Lidingö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Lidingö 1 | M | 63,7 % | M | 56,8 % | 92,2 % |
| Lidingö 2 | M | 59,3 % | M | 49,0 % | 90,4 % |
| Lidingö 3 | M | 45,6 % | M | 36,9 % | 84,8 % |
| Lidingö 4 | M | 50,3 % | M | 41,4 % | 86,8 % |
| Lidingö 5 | M | 64,2 % | M | 50,9 % | 89,9 % |
| Lidingö 6 | M | 51,1 % | M | 40,9 % | 90,8 % |
| Lidingö 7 | M | 52,4 % | M | 40,3 % | 93,8 % |
| Lidingö 8 | M | 61,2 % | M | 46,7 % | 87,5 % |
| Lidingö 9 | M | 49,3 % | M | 40,6 % | 84,1 % |
| Lidingö 10 | M | 58,2 % | M | 50,0 % | 86,5 % |
| Lidingö 11 | M | 58,4 % | M | 45,0 % | 89,7 % |
| Lidingö 12 | M | 47,9 % | M | 39,4 % | 82,0 % |
| Lidingö 13 | M | 49,1 % | M | 39,4 % | 83,6 % |
| Lidingö 14 | M | 50,9 % | M | 31,9 % | 88,1 % |
| Lidingö 15 | S | 32,2 % | S | 33,9 % | 74,0 % |
| Lidingö 16 | M | 35,8 % | M | 32,0 % | 74,6 % |
| Lidingö 17 | M | 43,5 % | M | 37,4 % | 81,1 % |
| Lidingö 18 | M | 51,3 % | M | 43,3 % | 84,3 % |
| Lidingö 19 | M | 47,5 % | M | 39,7 % | 85,2 % |
| Lidingö 20 | M | 57,7 % | M | 41,9 % | 69,4 % |
| Lidingö 21 | M | 55,7 % | M | 48,7 % | 88,7 % |
| Lidingö 22 | M | 63,1 % | M | 52,5 % | 88,0 % |
| Lidingö 23 | M | 51,5 % | M | 48,1 % | 82,0 % |
| Lidingö 24 | M | 55,3 % | M | 46,5 % | 87,6 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006