Valresultat Täby 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Täby med 53,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (53,0 %). Valdeltagandet var 85,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Täby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 30 valdistrikt.

Se Täby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,4 %
Röstberättigade
44 611
Avgivna röster
38 119
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2006 i Täby

Riksdagsvalet 2006 i Täby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna20 29053,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 28214,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 24511,2 %
KDKristdemokraterna2 8527,5 %
CCenterpartiet1 9555,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1 4063,7 %
VVänsterpartiet7932,1 %
SDSverigedemokraterna3951,0 %
Övriga partier5521,5 %

Landstingsvalet 2006 i Täby

Landstingsvalet 2006 i Täby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna20 21053,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 93015,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5 24813,8 %
KDKristdemokraterna2 5836,8 %
CCenterpartiet1 4143,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1 3083,4 %
VVänsterpartiet7902,1 %
Övriga partier6551,7 %

Kommunvalet 2006 i Täby

Kommunvalet 2006 i Täby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna20 72153,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6 89117,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 45013,9 %
KDKristdemokraterna1 9224,9 %
CCenterpartiet1 7074,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1 2583,2 %
VVänsterpartiet6831,7 %
Övriga partier4851,2 %

Partiernas utveckling i Täby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Täby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • L
  • KD
  • C
  • MP
  • V
  • Övr
  • SD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Täby per valår
Parti200620102014201820222026
M53,7 %50,8 %45,3 %36,0 %33,9 %33,9 %
S14,0 %10,7 %12,5 %14,0 %19,8 %17,7 %
L11,2 %11,5 %11,3 %10,7 %9,7 %10,7 %
KD7,5 %8,7 %7,0 %8,3 %5,2 %6,4 %
C5,2 %7,8 %6,4 %11,0 %9,9 %11,2 %
MP3,7 %5,2 %6,1 %4,1 %4,6 %4,9 %
V2,1 %1,9 %2,2 %3,2 %2,8 %3,3 %
Övr1,5 %1,0 %2,7 %1,3 %1,1 %1,1 %
SD1,0 %2,3 %6,4 %11,4 %12,9 %10,8 %
Valdeltagande85,4 %88,9 %89,8 %91,1 %88,6 %88,9 %

Valdeltagande i Täby 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Täby 2006

Så skiljer sig Täby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 53,7 % i Täby mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 27,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +27,6
  • FP +3,7
  • KD +0,9

Svagare än i riket

  • S −21,2
  • V −3,7
  • C −2,7
  • SD −1,9

Valdeltagande i Täby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 85,4 %, vilket är 5,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Täby på plats 10 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Täby är indelad i 30 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,0 % i Täby 13 Åkerbyvägen till 91,5 % i Täby 8 Ö.Vallabrink.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Täby 30 Slottsparken (66,3 %) och sitt svagaste i Täby 14 Marknadsvägen (39,2 %). Partiet var största parti i samtliga 30 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Täby är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 17,6 % i kommunvalet mot 11,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,4 procentenheter.

  • FP +6,4
  • KD −2,6
  • C −0,8
  • M −0,7
  • MP −0,5
  • S −0,1

Största parti i Täby sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Täby i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Täby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna33,9 %88,9 %
2022Moderaterna33,9 %88,6 %
2018Moderaterna36,0 %91,1 %
2014Moderaterna45,3 %89,8 %
2010Moderaterna50,8 %88,9 %
2006Moderaterna53,7 %85,4 %

Valresultat per valdistrikt i Täby 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 30 valdistrikten i Täby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Täby, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Täby 1 Täby kyrkbyM55,6 %M54,3 %89,8 %
Täby 2 MidgårdM49,6 %M49,0 %85,9 %
Täby 3 ByleM52,7 %M53,5 %89,6 %
Täby 4 VallatorpM58,7 %M56,4 %88,3 %
Täby 5 Erikslund, VisingeM49,5 %M48,8 %89,4 %
Täby 6 S.SkarpängM59,3 %M58,2 %91,1 %
Täby 7 N.SkarpängM55,3 %M54,7 %90,2 %
Täby 8 Ö.VallabrinkM60,0 %M58,4 %91,5 %
Täby 9 EnstaM61,1 %M56,1 %88,0 %
Täby 10 S.EllagårdM54,1 %M52,9 %90,4 %
Täby 11 N. Ellagård, ÅvaM54,5 %M50,5 %91,2 %
Täby 12 Täby centrumM43,3 %M45,0 %72,2 %
Täby 13 ÅkerbyvägenM45,1 %M44,7 %67,0 %
Täby 14 MarknadsvägenM39,2 %M41,5 %81,6 %
Täby 15 N.Gribbylund, LöttingelundM61,1 %M60,4 %91,1 %
Täby 16 V.GribbylundM56,3 %M56,6 %87,5 %
Täby 17 Gribbylunds centrumM40,2 %M39,8 %75,1 %
Täby 18 S.GribbylundM53,4 %M52,7 %91,2 %
Täby 19 N. ViggbyholmM56,2 %M51,3 %88,3 %
Täby 20 N. HägernäsM42,6 %M43,9 %83,1 %
Täby 21 S. HägernäsM47,9 %M52,1 %75,4 %
Täby 22 NäsbydalM43,5 %M47,2 %84,1 %
Täby 23 S. GrindtorpM46,1 %M46,7 %80,9 %
Täby 24 N. GrindtorpM43,5 %M46,3 %80,0 %
Täby 25 Roslags NäsbyM50,1 %M50,9 %80,6 %
Täby 26 Norskogen, FregattenM52,8 %M52,7 %78,4 %
Täby 27 S. Viggbyholm, ViggbygärdetM61,6 %M57,5 %87,7 %
Täby 28 Lahäll, NäsbygårdM61,8 %M59,7 %88,0 %
Täby 29 Näsbyparks centrumM58,7 %M62,6 %83,6 %
Täby 30 SlottsparkenM66,3 %M61,8 %90,7 %

Utforska valdistrikten i Täby på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006