Valresultat Salem 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Salem med 35,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (45,6 %). Valdeltagandet var 84,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Salem ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Salem på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,5 %
Röstberättigade
9 925
Avgivna röster
8 389
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2006 i Salem

Riksdagsvalet 2006 i Salem: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 94335,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 39528,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7979,6 %
KDKristdemokraterna5316,4 %
MPMiljöpartiet de gröna4755,7 %
CCenterpartiet4104,9 %
VVänsterpartiet3364,1 %
SDSverigedemokraterna2142,6 %
Övriga partier1912,3 %

Landstingsvalet 2006 i Salem

Landstingsvalet 2006 i Salem: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna3 00236,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 53030,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8209,8 %
KDKristdemokraterna5366,4 %
MPMiljöpartiet de gröna4285,1 %
VVänsterpartiet3794,5 %
CCenterpartiet3293,9 %
SDSverigedemokraterna1912,3 %
ÖVRövriga partier1041,2 %
Övriga partier160,2 %

Kommunvalet 2006 i Salem

Kommunvalet 2006 i Salem: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna3 88145,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 15725,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7508,8 %
CCenterpartiet4225,0 %
MPMiljöpartiet de gröna4184,9 %
KDKristdemokraterna3794,5 %
VVänsterpartiet3343,9 %
SDSverigedemokraterna1111,3 %
Övriga partier450,5 %

Partiernas utveckling i Salem 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Salem i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • L
  • KD
  • MP
  • C
  • V
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Salem per valår
Parti200620102014201820222026
M35,5 %38,6 %30,7 %24,8 %23,8 %23,8 %
S28,9 %22,6 %24,9 %23,1 %27,9 %25,0 %
L9,6 %9,2 %6,9 %7,6 %5,1 %5,6 %
KD6,4 %5,4 %5,6 %8,0 %5,7 %6,3 %
MP5,7 %7,8 %7,8 %4,5 %5,0 %5,5 %
C4,9 %5,7 %5,3 %7,6 %6,7 %7,7 %
V4,1 %4,0 %4,2 %6,0 %4,8 %6,3 %
SD2,6 %5,2 %11,4 %16,9 %19,6 %18,1 %
Övr2,4 %1,4 %3,2 %1,6 %1,5 %1,7 %
Valdeltagande84,5 %87,3 %87,8 %87,8 %85,0 %85,5 %

Valdeltagande i Salem 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Salem 2006

Så skiljer sig Salem från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 35,5 % i Salem mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 9,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +9,4
  • FP +2,1
  • MP +0,6

Svagare än i riket

  • S −6,3
  • C −3,0
  • V −1,8
  • SD −0,4

Valdeltagande i Salem

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 84,5 %, vilket är 4,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Salem på plats 20 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Salem är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,7 % i Salem 7 till 90,0 % i Salem 1.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Salem 1 (44,6 %) och sitt svagaste i Salem 7 (27,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Moderaterna i 2 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Salem är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 45,6 % i kommunvalet mot 35,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,2 procentenheter.

  • M +10,2
  • S −3,5
  • KD −1,9
  • MP −0,8
  • FP −0,8
  • V −0,1
  • C +0,0

Största parti i Salem sedan 2006

Största parti har skiftat i Salem under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Salem per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,0 %85,5 %
2022Socialdemokraterna27,9 %85,0 %
2018Moderaterna24,8 %87,8 %
2014Moderaterna30,7 %87,8 %
2010Moderaterna38,6 %87,3 %
2006Moderaterna35,5 %84,5 %

Valresultat per valdistrikt i Salem 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Salem. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Salem, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Salem 1M44,6 %M54,6 %90,0 %
Salem 2M41,6 %M48,3 %90,0 %
Salem 3S33,5 %M43,5 %86,1 %
Salem 4S34,2 %M43,7 %83,5 %
Salem 5S34,0 %M41,9 %80,3 %
Salem 6S35,1 %M47,3 %89,3 %
Salem 7S40,7 %S38,0 %72,7 %

Utforska valdistrikten i Salem på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006