Valresultat Botkyrka 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Botkyrka med 38,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,4 %). Valdeltagandet var 74,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Botkyrka ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 44 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 74,6 %
- Röstberättigade
- 50 211
- Avgivna röster
- 37 469
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2006 i Botkyrka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 240 | 38,6 % |
| MModeraterna | 9 945 | 26,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 841 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 2 651 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 496 | 6,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 954 | 5,3 % |
| CCenterpartiet | 1 205 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 829 | 2,2 % |
| Övriga partier | 759 | 2,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Botkyrka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 971 | 41,3 % |
| MModeraterna | 9 381 | 24,3 % |
| VVänsterpartiet | 3 161 | 8,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 078 | 8,0 % |
| KDKristdemokraterna | 2 776 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 926 | 5,0 % |
| CCenterpartiet | 946 | 2,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 847 | 2,2 % |
| ÖVRövriga partier | 513 | 1,3 % |
| Övriga partier | 48 | 0,1 % |
Kommunvalet 2006 i Botkyrka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 548 | 39,4 % |
| MModeraterna | 9 478 | 24,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 183 | 8,1 % |
| VVänsterpartiet | 2 969 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 287 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 026 | 5,1 % |
| BPBP | 1 643 | 4,2 % |
| CCenterpartiet | 759 | 1,9 % |
| TuPTuP | 699 | 1,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 685 | 1,7 % |
| Övriga partier | 193 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Botkyrka 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Botkyrka i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- L
- V
- KD
- MP
- C
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,6 % | 35,7 % | 36,1 % | 32,3 % | 32,3 % | 33,6 % |
| M | 26,9 % | 30,0 % | 22,1 % | 18,5 % | 17,3 % | 16,0 % |
| L | 7,7 % | 6,2 % | 4,8 % | 4,4 % | 3,1 % | 3,1 % |
| V | 7,2 % | 7,1 % | 6,8 % | 9,8 % | 10,3 % | 15,0 % |
| KD | 6,8 % | 5,1 % | 5,7 % | 8,1 % | 6,6 % | 5,9 % |
| MP | 5,3 % | 6,9 % | 8,1 % | 3,9 % | 3,9 % | 4,4 % |
| C | 3,3 % | 2,8 % | 2,7 % | 5,2 % | 4,7 % | 4,0 % |
| SD | 2,2 % | 4,9 % | 10,3 % | 16,1 % | 18,5 % | 15,9 % |
| Övr | 2,1 % | 1,4 % | 3,4 % | 1,7 % | 3,4 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 74,6 % | 78,8 % | 77,8 % | 78,2 % | 71,3 % | 76,0 % |
Valdeltagande i Botkyrka 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Botkyrka 2006
Så skiljer sig Botkyrka från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 3,3 % i Botkyrka mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 4,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 2 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,3
- V +1,3
- M +0,9
- FP +0,2
Svagare än i riket
- C −4,6
- SD −0,7
Valdeltagande i Botkyrka
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 74,6 %, vilket är 5,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Botkyrka på plats 277 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Botkyrka är indelad i 44 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 57,7 % i Botkyrka 34 till 90,3 % i Botkyrka 26.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Botkyrka 43 (74,3 %) och sitt svagaste i Botkyrka 26 (16,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 32, Moderaterna i 12 av 44 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Botkyrka är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 24,0 % i kommunvalet mot 26,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,9 procentenheter.
- M −2,9
- C −1,3
- KD −1,0
- S +0,8
- FP +0,4
- V +0,3
- MP −0,2
Största parti i Botkyrka sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Botkyrka i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 76,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,3 % | 71,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,3 % | 78,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 77,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,7 % | 78,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 74,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Botkyrka 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 44 valdistrikten i Botkyrka. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Botkyrka 1 | M | 35,0 % | M | 27,3 % | 82,4 % |
| Botkyrka 2 | S | 35,0 % | S | 32,5 % | 82,5 % |
| Botkyrka 3 | M | 35,2 % | M | 30,5 % | 86,2 % |
| Botkyrka 4 | S | 35,3 % | S | 33,1 % | 81,7 % |
| Botkyrka 5 | M | 35,4 % | M | 27,3 % | 88,9 % |
| Botkyrka 6 | S | 31,3 % | S | 29,2 % | 87,3 % |
| Botkyrka 7 | M | 38,5 % | M | 29,2 % | 90,0 % |
| Botkyrka 8 | M | 39,5 % | M | 31,7 % | 87,1 % |
| Botkyrka 9 | M | 38,9 % | M | 30,3 % | 84,3 % |
| Botkyrka 11 | S | 35,0 % | S | 34,5 % | 78,4 % |
| Botkyrka 12 | S | 43,0 % | S | 44,0 % | 68,9 % |
| Botkyrka 13 | S | 39,1 % | S | 39,8 % | 74,9 % |
| Botkyrka 14 | S | 34,4 % | S | 34,6 % | 76,7 % |
| Botkyrka 15 | M | 36,3 % | M | 33,8 % | 86,1 % |
| Botkyrka 16 | M | 35,7 % | M | 33,2 % | 83,3 % |
| Botkyrka 17 | M | 38,3 % | M | 35,5 % | 78,1 % |
| Botkyrka 18 | S | 43,0 % | S | 43,3 % | 64,5 % |
| Botkyrka 19 | S | 47,8 % | S | 49,3 % | 72,1 % |
| Botkyrka 20 | S | 38,0 % | S | 39,8 % | 66,5 % |
| Botkyrka 21 | M | 35,0 % | S | 33,5 % | 82,8 % |
| Botkyrka 26 | M | 45,5 % | M | 44,3 % | 90,3 % |
| Botkyrka 27 | S | 34,0 % | M | 35,5 % | 82,8 % |
| Botkyrka 28 | M | 41,6 % | M | 43,5 % | 82,0 % |
| Botkyrka 31 | S | 48,4 % | S | 50,7 % | 67,2 % |
| Botkyrka 32 | S | 61,7 % | S | 61,5 % | 65,6 % |
| Botkyrka 33 | S | 40,0 % | S | 42,0 % | 78,1 % |
| Botkyrka 34 | S | 51,2 % | S | 51,9 % | 57,7 % |
| Botkyrka 35 | S | 49,3 % | S | 53,1 % | 63,8 % |
| Botkyrka 36 | S | 54,8 % | S | 58,3 % | 58,3 % |
| Botkyrka 41 | S | 52,5 % | S | 54,3 % | 71,2 % |
| Botkyrka 42 | S | 66,2 % | S | 64,4 % | 59,5 % |
| Botkyrka 43 | S | 74,3 % | S | 66,9 % | 61,9 % |
| Botkyrka 44 | S | 60,7 % | S | 58,8 % | 59,1 % |
| Botkyrka 51 | S | 35,6 % | S | 37,0 % | 83,8 % |
| Botkyrka 52 | S | 42,4 % | S | 43,5 % | 81,4 % |
| Botkyrka 53 | S | 46,1 % | S | 49,1 % | 66,9 % |
| Botkyrka 54 | S | 49,8 % | S | 51,6 % | 67,6 % |
| Botkyrka 55 | S | 45,3 % | S | 45,7 % | 72,5 % |
| Botkyrka 56 | S | 38,5 % | S | 43,6 % | 80,6 % |
| Botkyrka 57 | S | 52,5 % | S | 56,2 % | 64,1 % |
| Botkyrka 58 | S | 56,9 % | S | 58,4 % | 63,2 % |
| Botkyrka 59 | S | 53,5 % | S | 56,7 % | 64,0 % |
| Botkyrka 60 | S | 48,8 % | S | 47,0 % | 66,9 % |
| Botkyrka 61 | S | 36,1 % | S | 37,4 % | 66,9 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006