Valresultat Nynäshamn 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Nynäshamn med 34,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,2 %). Valdeltagandet var 78,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nynäshamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.

Se Nynäshamn på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
78,9 %
Röstberättigade
18 593
Avgivna röster
14 666
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2006 i Nynäshamn

Riksdagsvalet 2006 i Nynäshamn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 03834,9 %
MModeraterna4 50531,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9566,6 %
KDKristdemokraterna8636,0 %
VVänsterpartiet8235,7 %
CCenterpartiet7535,2 %
MPMiljöpartiet de gröna7405,1 %
SDSverigedemokraterna4232,9 %
Övriga partier3192,2 %

Landstingsvalet 2006 i Nynäshamn

Landstingsvalet 2006 i Nynäshamn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 37037,9 %
MModeraterna4 18729,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9576,8 %
KDKristdemokraterna8466,0 %
VVänsterpartiet8285,9 %
CCenterpartiet6714,7 %
MPMiljöpartiet de gröna6474,6 %
SDSverigedemokraterna3552,5 %
ÖVRövriga partier2311,6 %
Övriga partier570,4 %

Kommunvalet 2006 i Nynäshamn

Kommunvalet 2006 i Nynäshamn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 29042,2 %
MModeraterna3 69724,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7995,4 %
VVänsterpartiet7224,8 %
PP(N)PP(N)6624,4 %
KDKristdemokraterna6244,2 %
CCenterpartiet6064,1 %
MPMiljöpartiet de gröna5883,9 %
SNSN4433,0 %
SDSverigedemokraterna4212,8 %
Övriga partier610,4 %

Partiernas utveckling i Nynäshamn 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Nynäshamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • L
  • KD
  • V
  • C
  • MP
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Nynäshamn per valår
Parti200620102014201820222026
S34,9 %29,3 %30,6 %27,3 %31,4 %27,8 %
M31,2 %35,0 %26,4 %21,1 %17,7 %19,7 %
L6,6 %6,3 %5,3 %4,5 %3,4 %4,5 %
KD6,0 %4,8 %3,8 %5,8 %5,1 %6,0 %
V5,7 %5,4 %5,1 %6,8 %5,2 %6,3 %
C5,2 %4,5 %4,3 %6,4 %4,5 %5,1 %
MP5,1 %7,2 %6,4 %3,8 %4,0 %5,1 %
SD2,9 %6,1 %14,7 %23,1 %27,3 %23,9 %
Övr2,2 %1,4 %3,3 %1,3 %1,4 %1,6 %
Valdeltagande78,9 %84,0 %85,1 %86,5 %83,1 %83,0 %

Valdeltagande i Nynäshamn 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Nynäshamn 2006

Så skiljer sig Nynäshamn från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 31,2 % i Nynäshamn mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 5,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +5,2

Svagare än i riket

  • C −2,7
  • FP −0,9
  • KD −0,6
  • S −0,3

Valdeltagande i Nynäshamn

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,9 %, vilket är 1,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Nynäshamn på plats 197 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Nynäshamn är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 61,2 % i Nynäshamn 4 till 88,2 % i Nynäshamn 1.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nynäshamn 5 (46,2 %) och sitt svagaste i Nynäshamn 20 (23,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 12, Moderaterna i 5 av 17 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nynäshamn är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 42,2 % i kommunvalet mot 34,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,2 procentenheter.

  • S +7,2
  • M −6,4
  • KD −1,8
  • FP −1,3
  • MP −1,2
  • C −1,2
  • V −0,9

Största parti i Nynäshamn sedan 2006

Största parti har skiftat i Nynäshamn under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Nynäshamn per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,8 %83,0 %
2022Socialdemokraterna31,4 %83,1 %
2018Socialdemokraterna27,3 %86,5 %
2014Socialdemokraterna30,6 %85,1 %
2010Moderaterna35,0 %84,0 %
2006Socialdemokraterna34,9 %78,9 %

Valresultat per valdistrikt i Nynäshamn 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Nynäshamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Nynäshamn, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Nynäshamn 1S36,2 %S50,9 %88,2 %
Nynäshamn 2M36,3 %S40,8 %83,8 %
Nynäshamn 3S34,3 %S44,6 %80,0 %
Nynäshamn 4S39,0 %S48,4 %61,2 %
Nynäshamn 5S46,2 %S53,2 %77,9 %
Nynäshamn 7S38,2 %S51,9 %79,4 %
Nynäshamn 8S41,9 %S50,7 %84,2 %
Nynäshamn 9S43,9 %S49,2 %66,6 %
Nynäshamn 10S45,1 %S52,4 %78,0 %
Nynäshamn 11S38,1 %S51,3 %85,0 %
Nynäshamn 13S37,7 %S43,2 %81,4 %
Nynäshamn 14S37,1 %S40,6 %77,3 %
Nynäshamn 15M35,8 %S37,1 %79,8 %
Nynäshamn 17M39,7 %M35,8 %85,2 %
Nynäshamn 18S33,9 %S35,0 %82,4 %
Nynäshamn 19M35,4 %S27,9 %84,8 %
Nynäshamn 20M36,2 %M27,1 %78,8 %

Utforska valdistrikten i Nynäshamn på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006