Valresultat Huddinge 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Huddinge med 35,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (30,0 %). Valdeltagandet var 79,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Huddinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 48 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,3 %
- Röstberättigade
- 60 690
- Avgivna röster
- 48 121
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2006 i Huddinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 16 638 | 35,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 885 | 29,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 332 | 9,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 940 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 685 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 539 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 2 010 | 4,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 272 | 2,7 % |
| Övriga partier | 1 090 | 2,3 % |
Landstingsvalet 2006 i Huddinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 16 000 | 32,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 779 | 32,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 691 | 9,7 % |
| KDKristdemokraterna | 3 167 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 3 021 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 377 | 4,9 % |
| CCenterpartiet | 1 411 | 2,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 301 | 2,7 % |
| ÖVRövriga partier | 745 | 1,5 % |
| Övriga partier | 75 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Huddinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 14 970 | 30,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 877 | 29,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 324 | 8,7 % |
| DPDP | 3 030 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 2 760 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 604 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 349 | 4,7 % |
| HPHP | 2 161 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 500 | 3,0 % |
| CCenterpartiet | 1 108 | 2,2 % |
| Övriga partier | 241 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Huddinge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Huddinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- M
- S
- L
- KD
- V
- MP
- C
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 35,1 % | 38,7 % | 30,5 % | 24,1 % | 21,4 % | 20,5 % |
| S | 29,3 % | 24,8 % | 26,9 % | 26,1 % | 30,0 % | 29,3 % |
| L | 9,1 % | 7,7 % | 6,0 % | 6,1 % | 4,7 % | 5,3 % |
| KD | 6,2 % | 5,2 % | 4,1 % | 5,3 % | 3,8 % | 4,5 % |
| V | 5,7 % | 5,3 % | 5,4 % | 8,6 % | 8,4 % | 11,5 % |
| MP | 5,4 % | 7,6 % | 8,5 % | 5,3 % | 5,6 % | 6,6 % |
| C | 4,2 % | 4,4 % | 4,2 % | 7,5 % | 6,9 % | 6,9 % |
| SD | 2,7 % | 4,8 % | 10,4 % | 15,2 % | 17,0 % | 14,0 % |
| Övr | 2,3 % | 1,5 % | 4,0 % | 1,7 % | 2,1 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 79,3 % | 83,7 % | 83,5 % | 84,9 % | 80,8 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Huddinge 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Huddinge 2006
Så skiljer sig Huddinge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 35,1 % i Huddinge mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 9,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +9,0
- FP +1,6
- MP +0,2
Svagare än i riket
- S −5,9
- C −3,7
- KD −0,4
- SD −0,3
Valdeltagande i Huddinge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,3 %, vilket är 1,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Huddinge på plats 181 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Huddinge är indelad i 48 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 57,0 % i Flemingsberg 3 till 91,2 % i S:T Mikael 9.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i S:T Mikael 10 (53,0 %) och sitt svagaste i Flemingsberg 4 (13,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 27, Socialdemokraterna i 21 av 48 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Huddinge är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 30,0 % i kommunvalet mot 35,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,1 procentenheter.
- M −5,1
- C −2,0
- KD −1,0
- MP −0,7
- S +0,5
- FP −0,5
- V −0,1
Största parti i Huddinge sedan 2006
Största parti har skiftat i Huddinge under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 82,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 80,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,1 % | 84,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 30,5 % | 83,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 38,7 % | 83,7 % |
| 2006 | Moderaterna | 35,1 % | 79,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Huddinge 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 48 valdistrikten i Huddinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Flemingsberg 1 | M | 39,2 % | M | 33,5 % | 79,5 % |
| Flemingsberg 2 | S | 59,1 % | S | 60,3 % | 60,1 % |
| Flemingsberg 3 | S | 48,2 % | S | 47,4 % | 57,0 % |
| Flemingsberg 4 | S | 47,9 % | S | 52,4 % | 65,6 % |
| Flemingsberg 5 | S | 45,2 % | S | 47,8 % | 72,8 % |
| Flemingsberg 6 | S | 39,8 % | S | 43,1 % | 63,7 % |
| Huddinge 1 | M | 41,1 % | M | 37,6 % | 88,1 % |
| Huddinge 2 | M | 44,3 % | M | 40,1 % | 89,4 % |
| Huddinge 3 | M | 40,6 % | M | 38,0 % | 88,0 % |
| Huddinge 4 | M | 48,1 % | M | 43,6 % | 90,8 % |
| Huddinge 5 | M | 44,0 % | M | 39,0 % | 85,4 % |
| Huddinge 6 | M | 39,5 % | M | 36,9 % | 85,3 % |
| Huddinge 7 | M | 40,2 % | M | 34,0 % | 87,5 % |
| Huddinge 8 | M | 41,7 % | M | 39,2 % | 84,4 % |
| Huddinge 9 | M | 46,7 % | M | 41,8 % | 89,7 % |
| Huddinge 10 | S | 35,2 % | S | 37,2 % | 79,1 % |
| Huddinge 11 | S | 37,1 % | S | 39,6 % | 80,3 % |
| Huddinge 12 | S | 39,6 % | S | 44,3 % | 76,2 % |
| Huddinge 13 | M | 39,2 % | M | 33,7 % | 86,4 % |
| Huddinge 14 | S | 34,3 % | S | 38,8 % | 77,2 % |
| Huddinge 15 | M | 43,0 % | M | 37,2 % | 88,0 % |
| Huddinge 16 | M | 38,9 % | M | 37,8 % | 91,1 % |
| Huddinge 17 | M | 40,7 % | M | 36,0 % | 85,5 % |
| Huddinge 18 | M | 35,4 % | M | 32,0 % | 77,8 % |
| Huddinge 19 | M | 45,9 % | M | 42,6 % | 88,0 % |
| Huddinge 20 | M | 43,6 % | M | 39,9 % | 89,5 % |
| S:T Mikael 2 | M | 47,5 % | M | 49,0 % | 87,3 % |
| S:T Mikael 4 | S | 53,4 % | S | 55,5 % | 57,6 % |
| S:T Mikael 5 | S | 50,9 % | S | 50,2 % | 62,3 % |
| S:T Mikael 7 | S | 47,2 % | S | 51,3 % | 68,6 % |
| S:T Mikael 8 | S | 36,8 % | S | 38,5 % | 73,7 % |
| S:T Mikael 9 | M | 39,8 % | M | 37,5 % | 91,2 % |
| S:T Mikael 1 | M | 47,1 % | M | 46,2 % | 80,1 % |
| S:T Mikael 3 | M | 48,7 % | M | 47,3 % | 86,6 % |
| S:T Mikael 6 | S | 48,7 % | S | 49,9 % | 59,9 % |
| S:T Mikael 10 | M | 53,0 % | M | 49,6 % | 89,9 % |
| S:T Mikael 11 | M | 45,9 % | M | 47,0 % | 80,1 % |
| Trångsund 1 | M | 39,0 % | M | 29,3 % | 82,9 % |
| Trångsund 2 | S | 34,2 % | S | 30,7 % | 78,9 % |
| Trångsund 3 | S | 37,8 % | S | 32,4 % | 75,6 % |
| Trångsund 5 | S | 44,8 % | S | 40,5 % | 75,1 % |
| Trångsund 6 | S | 51,8 % | S | 49,2 % | 66,6 % |
| Trångsund 7 | S | 34,6 % | S | 29,6 % | 73,8 % |
| Trångsund 8 | S | 41,3 % | S | 32,8 % | 78,6 % |
| Trångsund 9 | S | 37,6 % | S | 32,1 % | 80,8 % |
| Trångsund 4 | M | 48,5 % | DP | 34,4 % | 85,1 % |
| Trångsund 10 | M | 35,0 % | DP | 32,2 % | 81,1 % |
| Trångsund 11 | M | 33,9 % | DP | 27,7 % | 77,3 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006