Valresultat Huddinge 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Huddinge med 38,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (34,3 %). Valdeltagandet var 83,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Huddinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 54 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,7 %
- Röstberättigade
- 64 775
- Avgivna röster
- 54 193
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2010 i Huddinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 20 769 | 38,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 320 | 24,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 127 | 7,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 090 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 2 870 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 794 | 5,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 569 | 4,8 % |
| CCenterpartiet | 2 362 | 4,4 % |
| Övriga partier | 798 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2010 i Huddinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 19 907 | 36,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 910 | 29,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 379 | 8,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 083 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 2 965 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 561 | 4,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 141 | 4,0 % |
| CCenterpartiet | 1 571 | 2,9 % |
| Övriga partier | 406 | 0,8 % |
Kommunvalet 2010 i Huddinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 18 603 | 34,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 382 | 26,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 196 | 7,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 049 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 2 655 | 4,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 383 | 4,4 % |
| DPDP | 2 283 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 200 | 4,1 % |
| HPHP | 1 843 | 3,4 % |
| CCenterpartiet | 1 375 | 2,5 % |
| Övriga partier | 324 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Huddinge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Huddinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−4,5 procentenheter).
- M
- S
- L
- MP
- V
- KD
- SD
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 35,1 % | 38,7 % | 30,5 % | 24,1 % | 21,4 % | 20,5 % |
| S | 29,3 % | 24,8 % | 26,9 % | 26,1 % | 30,0 % | 29,3 % |
| L | 9,1 % | 7,7 % | 6,0 % | 6,1 % | 4,7 % | 5,3 % |
| MP | 5,4 % | 7,6 % | 8,5 % | 5,3 % | 5,6 % | 6,6 % |
| V | 5,7 % | 5,3 % | 5,4 % | 8,6 % | 8,4 % | 11,5 % |
| KD | 6,2 % | 5,2 % | 4,1 % | 5,3 % | 3,8 % | 4,5 % |
| SD | 2,7 % | 4,8 % | 10,4 % | 15,2 % | 17,0 % | 14,0 % |
| C | 4,2 % | 4,4 % | 4,2 % | 7,5 % | 6,9 % | 6,9 % |
| Övr | 2,3 % | 1,5 % | 4,0 % | 1,7 % | 2,1 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 79,3 % | 83,7 % | 83,5 % | 84,9 % | 80,8 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Huddinge 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Huddinge 2010
Så skiljer sig Huddinge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 38,7 % i Huddinge mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 8,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +8,6
- FP +0,6
- MP +0,3
Svagare än i riket
- S −5,9
- C −2,2
- SD −0,9
- KD −0,4
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Huddinge, från 35,1 % till 38,7 % (+3,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 29,3 % till 24,8 % (−4,5).
- S −4,5
- M +3,6
- MP +2,3
- SD +2,1
- FP −1,5
- KD −1,0
- V −0,3
- C +0,2
Valdeltagande i Huddinge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,7 %, vilket är 1,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Huddinge på plats 179 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Huddinge är indelad i 54 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 58,1 % i Visättra-Björnkulla till 92,4 % i Utsälje centrala.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Sjöängen (55,2 %) och sitt svagaste i Vårby gård östra (11,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 36, Socialdemokraterna i 18 av 54 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Huddinge är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 34,3 % i kommunvalet mot 38,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,4 procentenheter.
- M −4,4
- C −1,9
- S +1,7
- KD −1,2
- V −0,5
- SD −0,4
- MP −0,2
- FP +0,0
Största parti i Huddinge sedan 2006
Största parti har skiftat i Huddinge under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 82,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 80,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,1 % | 84,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 30,5 % | 83,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 38,7 % | 83,7 % |
| 2006 | Moderaterna | 35,1 % | 79,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Huddinge 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 54 valdistrikten i Huddinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Balingsnäs-Gladökvarn-Lissma-Ådran | M | 44,3 % | M | 38,4 % | 85,5 % |
| Flemingsberg centrum | S | 47,6 % | S | 50,9 % | 67,5 % |
| Fridhem | M | 48,1 % | M | 45,5 % | 89,4 % |
| Fullersta gård | M | 40,7 % | M | 40,3 % | 76,2 % |
| Fållan-Nytorp | M | 42,8 % | M | 31,8 % | 88,0 % |
| Glömsta-Kästa | M | 45,2 % | M | 38,2 % | 79,8 % |
| Grantorp norra | S | 60,6 % | S | 64,9 % | 66,5 % |
| Grantorp östra | S | 48,8 % | S | 50,0 % | 59,1 % |
| Haga | S | 54,3 % | S | 57,1 % | 67,5 % |
| Hammartorp | M | 31,9 % | S | 27,8 % | 80,1 % |
| Huddinge centrum | S | 35,8 % | S | 38,7 % | 77,9 % |
| Hörningsnäs | M | 44,2 % | M | 41,0 % | 89,9 % |
| Juringe | M | 50,0 % | M | 49,1 % | 84,1 % |
| Kråkvik-Kungens kurva | M | 54,2 % | M | 54,2 % | 86,1 % |
| Kvarnbergsplan | S | 31,0 % | S | 34,5 % | 79,2 % |
| Kynäs | M | 50,1 % | M | 46,8 % | 89,1 % |
| Källbrink | M | 50,4 % | M | 48,7 % | 90,4 % |
| Länna | M | 53,5 % | M | 37,4 % | 82,5 % |
| Milsten | M | 48,8 % | M | 45,6 % | 90,2 % |
| Myrstuguberget | S | 33,3 % | S | 40,0 % | 76,1 % |
| Myrängen-Högmora | M | 45,8 % | M | 39,1 % | 88,8 % |
| Paradisbacken | M | 31,3 % | S | 31,9 % | 80,7 % |
| Segeltorp centrum | M | 50,5 % | M | 52,5 % | 88,9 % |
| Segersminne | M | 46,9 % | M | 46,5 % | 90,1 % |
| Sjöängen | M | 55,2 % | M | 37,4 % | 91,6 % |
| Skogsäng | M | 44,0 % | M | 42,5 % | 89,2 % |
| Smista västra | M | 44,7 % | M | 45,1 % | 78,8 % |
| Smista östra | M | 51,9 % | M | 50,8 % | 86,3 % |
| Snättringe gård | M | 49,9 % | M | 46,6 % | 92,1 % |
| Solgård | M | 49,2 % | M | 42,7 % | 86,8 % |
| Stensängen | M | 46,0 % | M | 45,9 % | 89,5 % |
| Stortorp | M | 50,7 % | M | 36,3 % | 82,0 % |
| Stuvsta centrum | M | 42,0 % | M | 41,1 % | 84,8 % |
| Stuvsta gård | M | 45,9 % | M | 43,4 % | 86,4 % |
| Sörskogen | M | 44,8 % | M | 42,7 % | 89,0 % |
| Tomtberga | S | 31,2 % | S | 33,2 % | 80,2 % |
| Trångsund centrum | M | 30,8 % | S | 30,0 % | 77,8 % |
| Utsälje | M | 55,2 % | M | 52,9 % | 89,6 % |
| Utsälje centrala | M | 44,5 % | M | 44,0 % | 92,4 % |
| Vidja-Mellansjö-Svartvik | M | 42,1 % | HP | 35,9 % | 82,2 % |
| Vistaberg-Vårdkasen | M | 46,6 % | M | 43,6 % | 89,2 % |
| Visättra västra | S | 47,2 % | S | 52,0 % | 68,4 % |
| Visättra östra | S | 48,5 % | S | 49,5 % | 71,4 % |
| Visättra-Björnkulla | S | 37,7 % | S | 39,9 % | 58,1 % |
| Vårby gård centrum | S | 49,6 % | S | 52,0 % | 66,9 % |
| Vårby gård västra | S | 55,3 % | S | 57,3 % | 63,4 % |
| Vårby gård östra | S | 58,1 % | S | 61,6 % | 64,0 % |
| Västra Skogås centrum | S | 49,4 % | S | 47,4 % | 71,5 % |
| Västra Skogås norra | S | 35,6 % | S | 36,7 % | 76,6 % |
| Västra Skogås södra | S | 31,5 % | S | 30,0 % | 76,1 % |
| Västra Skogås västra | S | 49,3 % | S | 50,9 % | 67,8 % |
| Östra Skogås centrala | M | 36,0 % | S | 29,2 % | 83,7 % |
| Östra Skogås norra | M | 41,4 % | M | 29,1 % | 84,2 % |
| Östra Skogås södra | M | 38,8 % | M | 29,5 % | 81,4 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010