Valresultat Sundbyberg 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Sundbyberg med 34,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (32,8 %). Valdeltagandet var 82,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sundbyberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.

Se Sundbyberg på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,7 %
Röstberättigade
28 186
Avgivna röster
23 311
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2010 i Sundbyberg

Riksdagsvalet 2010 i Sundbyberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna8 00734,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 99825,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2 2859,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 8237,9 %
VVänsterpartiet1 5896,9 %
CCenterpartiet1 0524,5 %
SDSverigedemokraterna1 0234,4 %
KDKristdemokraterna9284,0 %
PPPiratpartiet2441,1 %
Övriga partier1720,7 %

Landstingsvalet 2010 i Sundbyberg

Landstingsvalet 2010 i Sundbyberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 62733,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 04930,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2 2269,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 9638,5 %
VVänsterpartiet1 6807,3 %
KDKristdemokraterna8553,7 %
SDSverigedemokraterna7263,1 %
CCenterpartiet6893,0 %
Övriga partier2331,0 %

Kommunvalet 2010 i Sundbyberg

Kommunvalet 2010 i Sundbyberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 59232,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 96930,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2 37010,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 1349,2 %
VVänsterpartiet1 5596,7 %
KDKristdemokraterna9154,0 %
SDSverigedemokraterna7733,3 %
CCenterpartiet7683,3 %
Övriga partier790,3 %

Partiernas utveckling i Sundbyberg 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Sundbyberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−3,9 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • MP
  • L
  • V
  • C
  • SD
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Sundbyberg per valår
Parti200620102014201820222026
M33,3 %34,6 %27,1 %22,4 %20,0 %19,1 %
S29,9 %25,9 %27,7 %26,6 %31,3 %31,3 %
MP6,9 %9,9 %10,1 %6,0 %6,3 %6,9 %
L9,2 %7,9 %6,2 %7,1 %5,9 %5,8 %
V7,0 %6,9 %7,1 %11,0 %10,9 %12,6 %
C4,5 %4,5 %4,2 %8,1 %7,5 %7,8 %
SD2,2 %4,4 %9,2 %12,2 %12,7 %11,0 %
KD4,4 %4,0 %3,6 %5,0 %3,5 %4,2 %
Övr2,6 %1,8 %4,9 %1,6 %1,7 %1,3 %
Valdeltagande77,1 %82,7 %84,1 %85,6 %81,2 %83,2 %

Valdeltagande i Sundbyberg 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Sundbyberg 2010

Så skiljer sig Sundbyberg från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 25,9 % i Sundbyberg mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 4,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +4,6
  • MP +2,5
  • V +1,3
  • FP +0,8

Svagare än i riket

  • S −4,7
  • C −2,0
  • KD −1,6
  • SD −1,3

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Miljöpartiet mest i Sundbyberg, från 6,9 % till 9,9 % (+3,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 29,9 % till 25,9 % (−3,9).

  • S −3,9
  • MP +3,0
  • SD +2,2
  • M +1,3
  • FP −1,3
  • KD −0,4
  • PP +0,4
  • V −0,1

Valdeltagande i Sundbyberg

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,7 %, vilket är 1,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Sundbyberg på plats 216 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Sundbyberg är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,9 % i Hallonbergen 1 till 89,3 % i Duvbo 2.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Ursvik (50,7 %) och sitt svagaste i Hallonbergen 2 (15,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 15, Socialdemokraterna i 8 av 23 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sundbyberg är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 30,1 % i kommunvalet mot 25,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,2 procentenheter.

  • S +4,2
  • M −1,8
  • FP +1,3
  • C −1,2
  • SD −1,1
  • MP +0,4
  • V −0,1
  • KD −0,1

Största parti i Sundbyberg sedan 2006

Största parti har skiftat i Sundbyberg under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Sundbyberg per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,3 %83,2 %
2022Socialdemokraterna31,3 %81,2 %
2018Socialdemokraterna26,6 %85,6 %
2014Socialdemokraterna27,7 %84,1 %
2010Moderaterna34,6 %82,7 %
2006Moderaterna33,3 %77,1 %

Valresultat per valdistrikt i Sundbyberg 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Sundbyberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Sundbyberg, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Centrala Sundbyberg 1M36,7 %M37,1 %80,2 %
Centrala Sundbyberg 2M37,4 %M38,7 %80,2 %
Centrala Sundbyberg 3M38,0 %M38,1 %81,0 %
Centrala Sundbyberg 4M38,0 %M39,5 %81,6 %
Centrala Sundbyberg 5M35,8 %M37,8 %88,2 %
Centrala Sundbyberg 6M39,3 %M38,5 %82,3 %
Duvbo 1M44,9 %M41,2 %78,6 %
Duvbo 2M45,3 %M38,6 %89,3 %
Hallonbergen 1S49,0 %S53,6 %67,9 %
Hallonbergen 2S51,2 %S52,8 %69,5 %
Hallonbergen 3S52,3 %S56,6 %70,3 %
Lilla Alby 1M37,9 %M37,0 %82,0 %
Lilla Alby 2M39,1 %M36,9 %83,6 %
Lilla Alby 3M39,0 %M35,8 %81,5 %
Rissne 1S33,6 %S38,1 %76,9 %
Rissne 2S32,1 %S34,1 %77,5 %
Rissne 3S37,3 %S37,5 %74,8 %
Rissne 4S35,0 %S36,4 %71,9 %
Storskogen 1M28,7 %S32,4 %81,8 %
Storskogen 2M32,3 %M33,1 %83,0 %
TulemarkenM42,7 %M40,6 %88,2 %
UrsvikM50,7 %M39,1 %81,0 %
ÖrS33,1 %S34,8 %79,5 %

Utforska valdistrikten i Sundbyberg på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010