Valresultat Stockholm 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Stockholm med 34,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (34,5 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Stockholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 503 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,0 %
- Röstberättigade
- 634 464
- Avgivna röster
- 539 034
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2010 i Stockholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 183 421 | 34,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 111 688 | 20,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 65 351 | 12,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 45 939 | 8,6 % |
| VVänsterpartiet | 39 565 | 7,4 % |
| CCenterpartiet | 33 895 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 28 244 | 5,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 16 950 | 3,2 % |
| Övriga partier | 9 834 | 1,8 % |
Landstingsvalet 2010 i Stockholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 174 483 | 34,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 122 478 | 23,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 63 455 | 12,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 49 011 | 9,6 % |
| VVänsterpartiet | 42 252 | 8,3 % |
| KDKristdemokraterna | 21 745 | 4,2 % |
| CCenterpartiet | 18 680 | 3,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 12 472 | 2,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 5 569 | 1,1 % |
| Övriga partier | 1 878 | 0,4 % |
Kommunvalet 2010 i Stockholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 176 984 | 34,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 116 188 | 22,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 70 358 | 13,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 51 839 | 10,1 % |
| VVänsterpartiet | 38 139 | 7,4 % |
| CCenterpartiet | 20 300 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 18 020 | 3,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 13 498 | 2,6 % |
| FIFeministiskt initiativ | 5 842 | 1,1 % |
| Övriga partier | 2 243 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Stockholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Stockholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har MP gjort (+2,9 procentenheter).
- M
- S
- MP
- L
- V
- C
- KD
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 34,9 % | 34,3 % | 27,7 % | 21,9 % | 19,1 % | 19,1 % |
| S | 23,3 % | 20,9 % | 21,6 % | 23,8 % | 28,1 % | 26,3 % |
| MP | 9,3 % | 12,2 % | 11,1 % | 7,7 % | 10,0 % | 11,1 % |
| L | 10,0 % | 8,6 % | 7,9 % | 7,9 % | 6,9 % | 7,1 % |
| V | 7,4 % | 7,4 % | 7,7 % | 13,1 % | 11,7 % | 13,0 % |
| C | 5,7 % | 6,3 % | 4,9 % | 9,1 % | 8,5 % | 9,8 % |
| KD | 5,1 % | 5,3 % | 4,3 % | 4,9 % | 3,2 % | 3,9 % |
| SD | 1,7 % | 3,2 % | 6,6 % | 9,8 % | 10,7 % | 8,4 % |
| Övr | 2,7 % | 1,8 % | 8,1 % | 1,9 % | 1,9 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 80,0 % | 85,0 % | 85,8 % | 87,3 % | 84,0 % | 85,8 % |
Valdeltagande i Stockholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Stockholm 2010
Så skiljer sig Stockholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 20,9 % i Stockholm mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 9,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- MP +4,9
- M +4,2
- V +1,8
- FP +1,5
Svagare än i riket
- S −9,8
- SD −2,5
- KD −0,3
- C −0,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Miljöpartiet mest i Stockholm, från 9,3 % till 12,2 % (+2,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 23,3 % till 20,9 % (−2,4).
- MP +2,9
- S −2,4
- SD +1,5
- FP −1,5
- C +0,7
- M −0,6
- FI −0,5
- KD +0,2
Valdeltagande i Stockholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,0 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Stockholm på plats 112 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Stockholm är indelad i 503 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 42,9 % i Spånga 22 Rinkeby NÖ till 95,6 % i Bromma 18 Södra Ängby.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Engelbrekt 4 Engelbr kyrka Ö (60,1 %) och sitt svagaste i Spånga 22 Rinkeby NÖ (3,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 363, Socialdemokraterna i 136, Miljöpartiet i 4 av 503 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Stockholm är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 4,0 % i kommunvalet mot 6,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,4 procentenheter.
- C −2,4
- KD −1,8
- S +1,7
- FP +1,5
- MP +1,5
- SD −0,5
- M +0,2
- V +0,0
Största parti i Stockholm sedan 2006
Största parti har skiftat i Stockholm under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,3 % | 85,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,8 % | 87,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 27,7 % | 85,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 34,3 % | 85,0 % |
| 2006 | Moderaterna | 34,9 % | 80,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Stockholm 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 503 valdistrikten i Stockholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Adolf Fredrik 1 Vasataden SV | M | 46,8 % | M | 48,8 % | 74,4 % |
| Adolf Fredrik 2 Vasastaden SÖ | M | 44,2 % | M | 48,8 % | 81,3 % |
| Adolf Fredrik 3 Norrmalm N | M | 42,3 % | M | 44,5 % | 80,9 % |
| Adolf Fredrik 4 Norrmalm NV | M | 43,7 % | M | 46,1 % | 81,8 % |
| Adolf Fredrik 5 Vasastaden S | M | 42,8 % | M | 47,6 % | 84,6 % |
| Bromma 1 Abrahamsberg S | M | 38,5 % | M | 38,5 % | 71,5 % |
| Bromma 2 Abrahamsberg N | M | 36,9 % | M | 35,7 % | 84,9 % |
| Bromma 3 Åkeslund Ö | M | 33,5 % | M | 33,5 % | 84,3 % |
| Bromma 4 Riksby-Bromma flygplats | M | 36,8 % | M | 33,0 % | 76,3 % |
| Bromma 5 Åkeshov-Åkeslund | M | 35,6 % | M | 35,4 % | 81,3 % |
| Bromma 6 Riksby-Brommaplan | M | 32,9 % | M | 33,5 % | 79,1 % |
| Bromma 7 Riksby SÖ | M | 40,4 % | M | 41,6 % | 85,7 % |
| Bromma 8 Bromma k:a S | M | 49,4 % | M | 52,8 % | 90,6 % |
| Bromma 9 Bromma k:a-Eneby | M | 50,0 % | M | 51,1 % | 91,7 % |
| Bromma 10 Beckomberga Ö | M | 40,4 % | M | 40,2 % | 77,9 % |
| Bromma 11 Norra Ängby mellersta | M | 46,1 % | M | 46,5 % | 93,6 % |
| Bromma 12 Norra Ängby Ö | M | 41,5 % | M | 41,3 % | 91,7 % |
| Bromma 13 Norra Ängby V | M | 42,0 % | M | 43,6 % | 88,2 % |
| Bromma 14 Blackeberg V | S | 31,5 % | S | 33,2 % | 78,9 % |
| Bromma 15 Blackeberg mellersta | S | 29,8 % | S | 31,2 % | 75,8 % |
| Bromma 16 Blackeberg S | M | 27,3 % | M | 27,4 % | 72,6 % |
| Bromma 17 Blackeberg Ö | S | 34,9 % | S | 36,3 % | 76,5 % |
| Bromma 18 Södra Ängby | M | 51,6 % | M | 56,5 % | 95,6 % |
| Bromma 19 Ulvsunda industriomr Ö | M | 31,9 % | M | 33,5 % | 80,7 % |
| Bromma 20 Ulvsunda industriomr V | M | 34,1 % | M | 32,8 % | 84,4 % |
| Bromma 21 Bällsta | M | 47,0 % | M | 47,8 % | 83,3 % |
| Bromma 22 Beckomberga V | M | 34,2 % | M | 34,4 % | 78,6 % |
| Bromma 23 Mariehäll S | M | 49,5 % | M | 48,7 % | 81,7 % |
| Bromma 24 Blackeberg N | M | 27,9 % | M | 28,2 % | 81,2 % |
| Bromma 25 Mariehäll N | M | 43,8 % | M | 46,3 % | 79,3 % |
| Brännkyrka 1 Västertorp N | S | 29,4 % | S | 29,9 % | 68,1 % |
| Brännkyrka 2 Västertorp Ö | S | 29,8 % | S | 30,5 % | 80,2 % |
| Brännkyrka 3 Västertorp S | M | 27,0 % | S | 27,9 % | 85,8 % |
| Brännkyrka 4 Västertorp V | S | 33,5 % | S | 34,6 % | 75,5 % |
| Brännkyrka 5 Fruängen Ö | M | 32,6 % | S | 30,3 % | 80,0 % |
| Brännkyrka 6 Fruängen C | S | 28,5 % | S | 30,4 % | 79,8 % |
| Brännkyrka 7 Fruängen V | M | 32,0 % | M | 29,7 % | 81,8 % |
| Brännkyrka 8 Fruängen S | M | 31,9 % | M | 31,0 % | 77,0 % |
| Brännkyrka 9 Herrängen V | M | 51,4 % | M | 51,1 % | 91,4 % |
| Brännkyrka 10 Långbro sjukhus | M | 44,3 % | M | 45,9 % | 91,6 % |
| Brännkyrka 11 Långsjö S | M | 48,6 % | M | 40,7 % | 91,2 % |
| Brännkyrka 12 Långsjö N | M | 42,7 % | M | 35,2 % | 89,0 % |
| Brännkyrka 13 Långbro S | M | 45,2 % | M | 39,2 % | 89,4 % |
| Brännkyrka 14 Långbro V | M | 43,7 % | M | 39,7 % | 89,1 % |
| Brännkyrka 15 Långbro Ö | M | 40,1 % | M | 38,7 % | 83,3 % |
| Brännkyrka 16 Solberga SV | M | 32,3 % | M | 30,8 % | 77,2 % |
| Brännkyrka 17 Solberga NV | S | 32,1 % | S | 32,0 % | 76,1 % |
| Brännkyrka 18 Solberga NÖ | S | 31,8 % | S | 32,9 % | 76,1 % |
| Brännkyrka 19 Solberga mellersta | M | 29,8 % | S | 30,8 % | 79,7 % |
| Brännkyrka 20 Liseberg | M | 37,9 % | M | 36,2 % | 85,9 % |
| Brännkyrka 21 Örby Slott | M | 41,5 % | M | 38,9 % | 85,3 % |
| Brännkyrka 22 Östberga S | S | 45,3 % | S | 45,6 % | 69,9 % |
| Brännkyrka 23 Östberga Ö | M | 33,3 % | M | 32,2 % | 78,4 % |
| Brännkyrka 24 Östberga N | S | 48,1 % | S | 46,6 % | 68,9 % |
| Domkyrko 1 Gamla stan | M | 34,1 % | M | 35,1 % | 75,7 % |
| Domkyrko 2 Gamla stan | M | 36,5 % | M | 38,3 % | 81,6 % |
| Domkyrko 3 Klara-Jacob | M | 48,7 % | M | 53,9 % | 76,5 % |
| Engelbrekt 1 Engelbr kyrka SÖ | M | 52,7 % | M | 62,4 % | 70,1 % |
| Engelbrekt 2 Engelbr kyrka S | M | 54,5 % | M | 64,6 % | 84,6 % |
| Engelbrekt 3 Tekniska högskolan Ö | M | 39,0 % | M | 41,8 % | 76,8 % |
| Engelbrekt 4 Engelbr kyrka Ö | M | 60,1 % | M | 67,2 % | 84,1 % |
| Engelbrekt 5 Engelbr kyrka SV | M | 56,1 % | M | 60,5 % | 86,1 % |
| Engelbrekt 6 Engelbr kyrka NV | M | 54,2 % | M | 60,6 % | 87,6 % |
| Engelbrekt 7 Engelbr kyrka NÖ | M | 47,5 % | M | 50,3 % | 83,0 % |
| Engelbrekt 8 Tekniska högskolan V | M | 39,9 % | M | 39,5 % | 77,7 % |
| Engelbrekt 9 Hjorthagen | M | 27,8 % | M | 26,4 % | 76,0 % |
| Engelbrekt 10 Hjorthagen-Värtahamnen | M | 33,4 % | M | 33,5 % | 84,0 % |
| Engelbrekt 11 Universitetet Ö | MP | 21,7 % | MP | 24,5 % | 76,2 % |
| Engelbrekt 12 Universitetet V | M | 35,3 % | M | 34,6 % | 84,2 % |
| Engelbrekt 13 Engelbr kyrka N | M | 50,0 % | M | 53,5 % | 77,7 % |
| Enskede 1 Årsta V | M | 29,3 % | M | 27,4 % | 73,4 % |
| Enskede 2 Årsta N | S | 24,3 % | S | 25,7 % | 84,9 % |
| Enskede 3 Årsta VSV | M | 29,2 % | M | 27,8 % | 80,0 % |
| Enskede 4 Årstavägen-Siljansvägen mm | M | 27,1 % | M | 28,2 % | 86,9 % |
| Enskede 5 Årsta SV | S | 27,1 % | S | 28,9 % | 80,0 % |
| Enskede 6 Årsta S | M | 31,0 % | M | 28,4 % | 82,8 % |
| Enskede 7 Årsta C | M | 28,8 % | M | 29,0 % | 85,0 % |
| Enskede 8 Årsta NÖ | M | 27,4 % | M | 26,4 % | 87,3 % |
| Enskede 9 Skanskvarn | M | 27,2 % | M | 26,6 % | 85,3 % |
| Enskede 10 Årsta SÖ | M | 25,2 % | M | 24,9 % | 80,5 % |
| Enskede 11 Gullmarsplan | M | 33,0 % | M | 32,7 % | 78,2 % |
| Enskede 12 Johanneshov Ö | M | 27,5 % | M | 28,4 % | 72,4 % |
| Enskede 13 Johanneshov S | M | 29,3 % | M | 28,5 % | 73,5 % |
| Enskede 14 Globenområdet | M | 31,9 % | M | 32,9 % | 78,8 % |
| Enskede 15 Enskede Gård N | M | 28,7 % | M | 31,0 % | 82,4 % |
| Enskede 16 Enskede Gård S | M | 29,0 % | M | 32,2 % | 81,8 % |
| Enskede 17 Enskedefältet | M | 34,5 % | M | 34,1 % | 83,4 % |
| Enskede 18 G:la Enskede SV | M | 33,5 % | M | 32,2 % | 90,8 % |
| Enskede 19 G:la Enskede Enskede k:a | M | 34,9 % | M | 33,9 % | 87,9 % |
| Enskede 20 G:la Enskede S | M | 35,8 % | M | 34,9 % | 80,3 % |
| Enskede 21 Dalens sjukhus | S | 34,5 % | S | 36,2 % | 78,1 % |
| Enskede 22 Södra Dalen | S | 37,4 % | S | 38,2 % | 76,7 % |
| Essinge 1 Lilla Essingen mellersta | M | 41,6 % | M | 44,4 % | 82,4 % |
| Essinge 2 Lilla Essingen N | M | 39,5 % | M | 36,8 % | 80,4 % |
| Essinge 3 Stora Essingen S | M | 41,1 % | M | 46,4 % | 85,7 % |
| Essinge 4 Stora Essingen N | M | 42,0 % | M | 44,5 % | 87,0 % |
| Essinge 5 Stora Essingen Ö | M | 42,5 % | M | 44,4 % | 84,5 % |
| Essinge 6 Luxområdet | M | 52,0 % | M | 56,7 % | 92,6 % |
| Farsta 1 Svedmyra N | M | 28,9 % | M | 27,6 % | 69,3 % |
| Farsta 2 Svedmyra S | S | 31,8 % | S | 31,6 % | 73,1 % |
| Farsta 3 Tallkrogen N | S | 29,7 % | S | 29,9 % | 82,2 % |
| Farsta 4 Tallkrogen S | M | 42,6 % | M | 40,1 % | 90,8 % |
| Farsta 5 Gubbängen Ö | M | 28,8 % | S | 28,6 % | 81,7 % |
| Farsta 6 Gubbängen S | S | 25,8 % | S | 28,4 % | 77,8 % |
| Farsta 7 Gubbängen V | S | 26,3 % | S | 30,5 % | 79,6 % |
| Farsta 8 Hökarängen Ö | S | 35,0 % | S | 37,6 % | 74,8 % |
| Farsta 9 Hökarängen C | S | 39,9 % | S | 39,5 % | 73,9 % |
| Farsta 10 Hökarängen N | S | 33,3 % | S | 36,1 % | 74,5 % |
| Farsta 11 Hökarängen S | S | 37,5 % | S | 39,6 % | 71,7 % |
| Farsta 12 Hökarängen-Fagersjö | S | 37,7 % | S | 40,9 % | 76,1 % |
| Farsta 13 Fagersjö | S | 39,0 % | S | 43,2 % | 75,5 % |
| Farsta 14 Tallkrogen V | M | 28,1 % | S | 29,2 % | 86,5 % |
| Farsta 15 Farsta Strand V | M | 33,5 % | M | 30,7 % | 82,7 % |
| Farsta 16 Farsta Strand C | S | 36,3 % | S | 39,2 % | 75,2 % |
| Farsta 17 Farsta Strand Ö | S | 43,7 % | S | 46,8 % | 66,0 % |
| Farsta 18 Larsboda | M | 35,7 % | M | 34,8 % | 82,1 % |
| Farsta 19 Farsta S | S | 40,3 % | S | 43,4 % | 73,5 % |
| Farsta 20 Farsta Ö | S | 33,0 % | S | 37,8 % | 76,2 % |
| Farsta 21 Farsta C | S | 37,1 % | S | 39,1 % | 74,7 % |
| Farsta 22 Farsta N | S | 30,9 % | S | 36,3 % | 72,3 % |
| Farsta 23 Farsta SV | S | 41,4 % | S | 43,2 % | 64,2 % |
| Farsta 24 Farsta V | M | 32,8 % | S | 32,6 % | 82,1 % |
| Farsta 25 Sköndal V | M | 35,2 % | M | 35,0 % | 85,7 % |
| Farsta 26 Sköndal N | M | 43,4 % | M | 43,8 % | 90,7 % |
| Farsta 27 Sköndal S | M | 35,2 % | M | 34,9 % | 83,1 % |
| Farsta 28 Sköndal Ö | M | 32,7 % | M | 32,8 % | 76,0 % |
| Farsta 29 Sköndal mellersta | M | 29,1 % | S | 32,6 % | 78,7 % |
| Farsta 30 Farsta mellersta | S | 36,1 % | S | 37,6 % | 77,8 % |
| Gustav Vasa 1 Atlasområdet Ö | M | 44,0 % | M | 45,1 % | 69,4 % |
| Gustav Vasa 2 Gustav Vasa Ö | M | 46,9 % | M | 50,0 % | 78,0 % |
| Gustav Vasa 3 Odenplan NÖ | M | 42,5 % | M | 43,9 % | 79,2 % |
| Gustav Vasa 4 Odenplan S | M | 43,2 % | M | 45,9 % | 82,1 % |
| Gustav Vasa 5 Gustav Vasa kyrka | M | 47,4 % | M | 48,0 % | 82,7 % |
| Gustav Vasa 6 Atlasområdet V | M | 42,6 % | M | 48,3 % | 78,0 % |
| Gustav Vasa 7 Sabbatsberg | M | 41,2 % | M | 44,9 % | 83,1 % |
| Gustav Vasa 8 Gustav Vasa NÖ | M | 52,2 % | M | 54,2 % | 80,5 % |
| Gustav Vasa 9 Odenplan NV | M | 47,5 % | M | 49,9 % | 86,3 % |
| Hedvig Eleonora 1 Hedvig Eleonora V | M | 54,7 % | M | 62,7 % | 78,0 % |
| Hedvig Eleonora 2 Hedvig Eleonora NV | M | 52,1 % | M | 59,7 % | 81,6 % |
| Hedvig Eleonora 3 Östra Real SV | M | 59,0 % | M | 63,5 % | 83,5 % |
| Hedvig Eleonora 4 Hedvig Eleonora SÖ | M | 57,3 % | M | 62,8 % | 85,5 % |
| Hedvig Eleonora 5 Östermalmstorg | M | 51,9 % | M | 58,9 % | 75,5 % |
| Hedvig Eleonora 6 Armémuseum | M | 53,7 % | M | 60,4 % | 78,1 % |
| Hedvig Eleonora 7 Östra Real NV | M | 56,3 % | M | 63,0 % | 86,9 % |
| Hedvig Eleonora 8 Hedvig Eleonora C | M | 55,7 % | M | 63,0 % | 84,2 % |
| Hägersten 1 Liljeholmen V | S | 29,4 % | S | 30,2 % | 66,7 % |
| Hägersten 2 Liljeholmen N | M | 27,3 % | M | 23,9 % | 72,1 % |
| Hägersten 3 Gröndal Ö | M | 22,4 % | MP | 24,9 % | 84,6 % |
| Hägersten 4 Gröndal NÖ | M | 25,3 % | M | 25,3 % | 83,8 % |
| Hägersten 5 Gröndal S | M | 28,7 % | M | 26,8 % | 78,7 % |
| Hägersten 6 Gröndal V | M | 28,8 % | M | 28,8 % | 85,0 % |
| Hägersten 7 Gröndal N | M | 26,9 % | M | 27,3 % | 88,6 % |
| Hägersten 8 Aspudden Ö | M | 24,4 % | M | 24,1 % | 78,5 % |
| Hägersten 9 Aspudden C | M | 22,9 % | MP | 25,7 % | 84,4 % |
| Hägersten 10 Aspudden S | MP | 22,8 % | MP | 26,1 % | 85,0 % |
| Hägersten 11 Aspudden N | S | 24,3 % | S | 25,5 % | 84,2 % |
| Hägersten 12 Midsommarkransen N | M | 24,7 % | M | 27,9 % | 79,5 % |
| Hägersten 13 Midsommarkransen V | M | 25,3 % | M | 25,0 % | 81,5 % |
| Hägersten 14 Midsommarkransen S | M | 22,0 % | MP | 24,3 % | 83,9 % |
| Hägersten 15 Midsommarkransen C | MP | 27,0 % | MP | 29,6 % | 83,8 % |
| Hägersten 16 Midsommarkransen Ö | M | 23,0 % | MP | 24,3 % | 79,9 % |
| Hägersten 17 Västberga V | M | 32,1 % | M | 32,7 % | 81,3 % |
| Hägersten 18 Västberga Ö | M | 32,7 % | M | 32,8 % | 81,9 % |
| Hägersten 19 Hägerstensåsen S | M | 29,5 % | M | 27,8 % | 78,4 % |
| Hägersten 20 Hägerstensåsen Ö | M | 26,6 % | S | 28,0 % | 83,6 % |
| Hägersten 21 Hägerstensåsen V | M | 28,7 % | M | 28,0 % | 81,0 % |
| Hägersten 22 Hägerstensåsen N | M | 28,0 % | M | 27,9 % | 79,6 % |
| Hägersten 23 Hägersten Ö | M | 31,4 % | M | 31,9 % | 88,3 % |
| Hägersten 24 Hägersten N | M | 32,5 % | M | 31,2 % | 82,5 % |
| Hägersten 25 Hägersten S | M | 36,5 % | M | 36,4 % | 85,2 % |
| Hägersten 26 Hägersten V | M | 41,0 % | M | 40,0 % | 90,7 % |
| Hägersten 27 Mälarhöjden N | M | 39,4 % | M | 41,3 % | 89,5 % |
| Hägersten 28 Mälarhöjden S | M | 39,2 % | M | 40,3 % | 87,0 % |
| Hägersten 29 Liljeholmen S | M | 40,7 % | M | 41,4 % | 91,2 % |
| Hägersten 30 Liljeholmstorget | M | 33,9 % | M | 35,6 % | 79,7 % |
| Hägersten 31 Årstaäng | M | 37,9 % | M | 37,5 % | 88,5 % |
| Hägersten 32 Sjövikskajen | M | 44,0 % | M | 41,7 % | 89,6 % |
| Hägersten 33 Aspudden mellersta | S | 24,5 % | S | 26,7 % | 83,3 % |
| Hägersten 34 Klubbacken | M | 31,5 % | M | 32,1 % | 79,9 % |
| Hägersten 35 Tellusborgsvägen | M | 24,5 % | MP | 26,3 % | 78,3 % |
| Hägersten 36 Västberga mellersta | S | 28,9 % | S | 29,1 % | 72,5 % |
| Hässelby 1 Hässelby Strand V | S | 38,8 % | S | 40,9 % | 68,0 % |
| Hässelby 2 Hässelby Strand S | M | 32,6 % | M | 32,1 % | 83,0 % |
| Hässelby 3 Hässelby Strand N | S | 47,2 % | S | 49,8 % | 71,3 % |
| Hässelby 4 Hässelby Strand Ö | S | 37,6 % | S | 37,3 % | 72,2 % |
| Hässelby 5 Hässelby Gård S | S | 41,9 % | S | 43,2 % | 66,4 % |
| Hässelby 6 Hässelby Gård Ö | S | 39,0 % | S | 42,1 % | 68,3 % |
| Hässelby 7 Hässelby Gård N | S | 38,2 % | S | 38,1 % | 71,9 % |
| Hässelby 8 Hässelby Gård C | S | 42,4 % | S | 44,9 % | 72,6 % |
| Hässelby 9 Hässelby Gård V | M | 33,9 % | M | 32,6 % | 80,5 % |
| Hässelby 10 Hässelby Villastad SV | M | 54,3 % | M | 57,0 % | 87,5 % |
| Hässelby 11 Hässelby Villastad VSV | M | 48,6 % | M | 48,9 % | 87,3 % |
| Hässelby 12 Hässelby Villastad SÖ | M | 48,5 % | M | 48,6 % | 88,8 % |
| Hässelby 13 Hässelby Villastad C | M | 35,9 % | M | 36,0 % | 86,4 % |
| Hässelby 14 Lövsta | M | 47,1 % | M | 48,0 % | 90,6 % |
| Hässelby 15 Backlura N | M | 46,6 % | M | 45,3 % | 87,1 % |
| Hässelby 16 Backlura S | M | 45,2 % | M | 45,6 % | 87,6 % |
| Hässelby 17 Hässelby Villastad Ö | M | 40,8 % | M | 38,9 % | 84,9 % |
| Hässelby 18 Smedshagsvägen mm | S | 58,8 % | S | 59,9 % | 67,3 % |
| Hässelby 19 Hässelby Villastad S | M | 51,3 % | M | 54,1 % | 90,8 % |
| Högalid 1 Reimersholme-Långholmen | M | 26,5 % | M | 26,8 % | 72,3 % |
| Högalid 2 Reimersholme S | M | 30,0 % | M | 28,3 % | 85,5 % |
| Högalid 3 Norra Högalid N | M | 31,6 % | M | 32,9 % | 81,5 % |
| Högalid 4 Norra Högalid C | M | 28,1 % | M | 28,3 % | 80,1 % |
| Högalid 5 Bergsund mellersta | M | 26,8 % | M | 27,1 % | 77,8 % |
| Högalid 6 Pålsundsparken | M | 25,5 % | M | 26,6 % | 81,7 % |
| Högalid 7 Bergsund S | M | 28,1 % | M | 28,5 % | 75,6 % |
| Högalid 8 Bergsund N | M | 25,5 % | M | 25,9 % | 78,9 % |
| Högalid 9 Hornstull | M | 29,5 % | M | 29,7 % | 82,2 % |
| Högalid 10 Drakenberg | S | 27,2 % | S | 27,5 % | 85,4 % |
| Högalid 11 Zinkensdamm N | M | 28,7 % | M | 27,1 % | 77,9 % |
| Högalid 12 Skinnarviken | M | 31,2 % | M | 29,9 % | 83,2 % |
| Högalid 13 Münchenbryggeriet | M | 30,0 % | M | 29,8 % | 86,3 % |
| Högalid 14 Zinkensdamm Ö | M | 32,5 % | M | 33,7 % | 83,2 % |
| Högalid 15 Zinkensdamm | S | 23,2 % | MP | 25,3 % | 83,9 % |
| Högalid 16 Södersjukhuset | M | 27,8 % | M | 26,9 % | 84,0 % |
| Högalid 17 Tobaksmonopolet | M | 27,6 % | M | 26,8 % | 83,4 % |
| Högalid 18 Maria Skolgata mm | M | 26,6 % | M | 25,3 % | 81,6 % |
| Högalid 19 Lundagatan mm | M | 25,5 % | M | 25,7 % | 81,5 % |
| Högalid 20 Pålsundet | M | 29,5 % | M | 28,2 % | 84,0 % |
| Högalid 21 Folkskolegatan mm | M | 22,6 % | MP | 27,1 % | 78,8 % |
| Högalid 22 Tanto | M | 27,7 % | M | 27,0 % | 87,4 % |
| Johannes 1 Norrmalm Ö | M | 46,4 % | M | 50,2 % | 69,7 % |
| Johannes 2 Vasastaden SÖ | M | 50,1 % | M | 52,2 % | 84,3 % |
| Johannes 3 Norrmalm NÖ | M | 46,2 % | M | 48,4 % | 83,9 % |
| Johannes 4 Vasastaden C | M | 41,2 % | M | 43,9 % | 79,8 % |
| Johannes 5 Vasastaden Ö | M | 47,1 % | M | 52,3 % | 84,7 % |
| Johannes 6 Vasastaden NÖ | M | 48,7 % | M | 50,1 % | 82,2 % |
| Johannes 7 Vasastaden N | M | 46,6 % | M | 47,0 % | 80,9 % |
| Katarina 1 Björns Trädgård | M | 32,8 % | M | 32,5 % | 72,4 % |
| Katarina 2 Mosebacke | M | 33,3 % | M | 32,1 % | 81,7 % |
| Katarina 3 Katarina kyrka | M | 30,6 % | M | 30,2 % | 85,2 % |
| Katarina 4 Östra Katarina V | M | 30,3 % | M | 31,5 % | 82,2 % |
| Katarina 5 Östra Katarina VSV | M | 29,9 % | M | 30,2 % | 81,4 % |
| Katarina 6 Östra Katarina Ö | M | 29,8 % | M | 29,7 % | 84,4 % |
| Katarina 7 Kv Linjalen mm | S | 30,1 % | S | 30,0 % | 75,5 % |
| Katarina 8 Medborgarplatsen-Skrapan | M | 32,4 % | M | 31,7 % | 85,6 % |
| Katarina 9 Allhelgonakyrkan | M | 27,3 % | M | 26,7 % | 83,5 % |
| Katarina 10 Eriksdal V | M | 27,2 % | M | 27,4 % | 82,1 % |
| Katarina 11 Rosenlundsparken | M | 27,7 % | M | 27,2 % | 84,1 % |
| Katarina 12 Eriksdal Ö | M | 27,9 % | M | 27,1 % | 80,3 % |
| Katarina 13 Rosenlund | S | 28,2 % | S | 27,8 % | 81,0 % |
| Katarina 14 Bjurholmsplan mm | M | 24,7 % | M | 26,3 % | 83,3 % |
| Katarina 15 Skanstull | M | 28,5 % | M | 28,1 % | 73,7 % |
| Katarina 16 Östra Katarina SV | M | 26,1 % | M | 26,7 % | 83,1 % |
| Katarina 17 Östra Katarina SSÖ | M | 31,4 % | M | 31,2 % | 83,5 % |
| Katarina 18 Nytorget | M | 28,8 % | M | 28,6 % | 80,5 % |
| Katarina 19 Östra Katarina C | M | 30,6 % | M | 30,8 % | 83,3 % |
| Katarina 20 Ringen | M | 27,9 % | M | 28,8 % | 78,3 % |
| Kista 1 Akalla C | S | 54,8 % | S | 54,1 % | 57,8 % |
| Kista 2 Akalla Ö | S | 56,7 % | S | 57,0 % | 65,8 % |
| Kista 3 Akalla N | S | 41,2 % | S | 41,0 % | 69,6 % |
| Kista 4 Akalla V | S | 33,6 % | S | 34,6 % | 81,3 % |
| Kista 5 Akalla S | S | 38,1 % | S | 38,1 % | 76,6 % |
| Kista 6 Husby N | S | 44,1 % | S | 42,0 % | 69,2 % |
| Kista 7 Husby SV | S | 60,3 % | S | 61,4 % | 59,3 % |
| Kista 8 Husby mellersta | S | 58,8 % | S | 58,3 % | 58,2 % |
| Kista 9 Husby S | S | 60,8 % | S | 59,6 % | 58,1 % |
| Kista 10 Husby Ö | S | 58,4 % | S | 59,6 % | 58,0 % |
| Kista 11 Husby V | S | 64,0 % | S | 62,3 % | 56,9 % |
| Kista 12 Kastrupgatan mm | S | 30,3 % | S | 31,3 % | 73,5 % |
| Kista 13 Kista C | S | 34,3 % | S | 34,7 % | 71,0 % |
| Kista 14 Kista V | S | 32,6 % | S | 33,9 % | 76,6 % |
| Kista 15 Kista-Ärvinge | S | 31,5 % | S | 33,1 % | 68,3 % |
| Kista 16 Kista N | S | 35,4 % | S | 35,9 % | 67,7 % |
| Kista 17 Ringstedgatan mm | S | 35,2 % | S | 38,6 % | 72,8 % |
| Kungsholm 1 Ture Nermans gränd mm | M | 43,1 % | M | 43,9 % | 74,8 % |
| Kungsholm 2 Pontonjärparken | M | 42,9 % | M | 45,5 % | 82,9 % |
| Kungsholm 3 Celsiusgatan mm | M | 45,3 % | M | 47,1 % | 81,2 % |
| Kungsholm 4 S:t Eriksområdet Ö | M | 46,8 % | M | 47,6 % | 87,3 % |
| Kungsholm 5 Polishuset | M | 39,3 % | M | 40,6 % | 82,6 % |
| Kungsholm 6 Kungsholmstorg V | M | 43,6 % | M | 45,3 % | 76,9 % |
| Kungsholm 7 Kungsholmstorg Ö | M | 51,2 % | M | 55,4 % | 87,1 % |
| Kungsholm 8 Piperska muren | M | 43,1 % | M | 46,0 % | 84,8 % |
| Kungsholm 9 Kungsklippan mm | M | 42,3 % | M | 47,2 % | 81,2 % |
| Kungsholm 10 Kungsholms kyrka | M | 48,1 % | M | 49,2 % | 79,2 % |
| Kungsholm 11 S:t Eriksområdet V | M | 42,5 % | M | 45,5 % | 87,3 % |
| Kungsholm 12 Rådhuset | M | 46,9 % | M | 48,2 % | 85,1 % |
| Kungsholm 13 John Ericssonsgatan mm | M | 42,2 % | M | 44,7 % | 84,1 % |
| Maria 1 Mariaberget mellersta | M | 32,6 % | M | 31,7 % | 76,8 % |
| Maria 2 Mariaberget V | M | 32,4 % | M | 31,7 % | 84,0 % |
| Maria 3 Mariatorget V | M | 26,0 % | M | 25,6 % | 81,3 % |
| Maria 4 Bergsgruvan | M | 25,3 % | M | 25,4 % | 84,8 % |
| Maria 5 Mariatorget S | M | 31,6 % | M | 31,0 % | 81,9 % |
| Maria 6 Mariatorget | M | 34,2 % | M | 34,7 % | 88,1 % |
| Maria 7 Skaraborgsgatan mm | M | 31,3 % | M | 32,5 % | 85,3 % |
| Maria 8 Södra station N | M | 27,0 % | M | 26,2 % | 81,9 % |
| Maria 9 Södra station S | S | 25,6 % | S | 25,7 % | 76,6 % |
| Maria 10 Södra station Ö | M | 36,6 % | M | 40,7 % | 83,5 % |
| Maria 11 Södra station V | M | 31,1 % | M | 31,5 % | 83,5 % |
| Maria 12 Fredmansgatan mm | M | 31,4 % | M | 31,1 % | 84,7 % |
| Maria 13 Mariaberget Ö | M | 29,4 % | M | 27,8 % | 81,0 % |
| Matteus 1 Hagagatan mm | M | 44,3 % | M | 45,5 % | 71,8 % |
| Matteus 2 Norrtull | M | 47,4 % | M | 48,4 % | 81,4 % |
| Matteus 3 Vanadis SV | M | 48,5 % | M | 51,5 % | 83,8 % |
| Matteus 4 Vanadis SÖ | M | 45,6 % | M | 48,4 % | 84,4 % |
| Matteus 5 Vanadis N | M | 40,2 % | M | 42,9 % | 84,2 % |
| Matteus 6 Norra station | M | 39,9 % | M | 41,1 % | 80,1 % |
| Matteus 7 Röda bergen N | M | 47,1 % | M | 47,0 % | 83,4 % |
| Matteus 8 Röda bergen S | M | 37,1 % | M | 39,9 % | 82,0 % |
| Matteus 9 S:t Eriksplan Ö | M | 48,1 % | M | 50,6 % | 81,7 % |
| Matteus 10 Hälsingegatan mm | M | 47,5 % | M | 49,2 % | 85,2 % |
| Matteus 11 Birkastaden N | M | 52,1 % | M | 54,7 % | 84,4 % |
| Matteus 12 Rörstrand N | M | 47,3 % | M | 50,9 % | 87,7 % |
| Matteus 13 Birkastaden S | M | 45,3 % | M | 46,3 % | 80,4 % |
| Matteus 14 Rörstrand S | M | 44,2 % | M | 45,7 % | 84,7 % |
| Matteus 15 Karlberg S | M | 46,1 % | M | 44,9 % | 85,5 % |
| Matteus 16 Karlberg mellersta | M | 46,5 % | M | 48,1 % | 83,8 % |
| Matteus 17 Karlberg N | M | 34,7 % | M | 35,3 % | 83,0 % |
| Oscar 1 Djurgården | M | 44,4 % | M | 44,7 % | 55,4 % |
| Oscar 2 Garnisonen mm | M | 53,0 % | M | 60,5 % | 83,9 % |
| Oscar 3 Oscars kyrka SV | M | 59,0 % | M | 66,4 % | 80,1 % |
| Oscar 4 Oscars kyrka V | M | 55,9 % | M | 63,6 % | 82,3 % |
| Oscar 5 Oscars kyrka S | M | 55,7 % | M | 61,8 % | 84,1 % |
| Oscar 6 Karlaplan S | M | 55,5 % | M | 62,5 % | 84,8 % |
| Oscar 7 Karlaplan V | M | 55,4 % | M | 65,4 % | 79,9 % |
| Oscar 8 Fältöversten mm | M | 49,5 % | M | 55,0 % | 81,3 % |
| Oscar 9 Oscars kyrka NÖ | M | 54,6 % | M | 60,8 % | 84,7 % |
| Oscar 10 Karlaplan N | M | 55,6 % | M | 67,9 % | 84,0 % |
| Oscar 11 Gärdet CV | M | 49,6 % | M | 55,5 % | 81,9 % |
| Oscar 12 Tessinparken V | M | 47,5 % | M | 53,7 % | 83,0 % |
| Oscar 13 Olaus Petris park mm | M | 46,3 % | M | 52,0 % | 83,8 % |
| Oscar 14 Gärdet S | M | 52,1 % | M | 56,2 % | 83,2 % |
| Oscar 15 Gärdet CN | M | 43,0 % | M | 49,9 % | 80,1 % |
| Oscar 16 Gärdet N | M | 47,4 % | M | 50,6 % | 80,2 % |
| Oscar 17 Starrängsringen mm | M | 44,2 % | M | 48,8 % | 86,0 % |
| Oscar 18 Gärdet NV | M | 39,8 % | M | 43,0 % | 79,0 % |
| Oscar 19 Gärdet NÖ | M | 31,4 % | M | 31,9 % | 75,7 % |
| Oscar 20 Gärdet Smedbacksgatan mm | M | 43,5 % | M | 46,1 % | 76,7 % |
| Oscar 21 Gärdet Ö | M | 42,2 % | M | 45,7 % | 81,8 % |
| Oscar 22 Gärdet CNÖ | M | 48,6 % | M | 50,0 % | 82,7 % |
| Oscar 23 Tessinparken Ö | M | 51,5 % | M | 56,5 % | 83,1 % |
| S:t Göran 1 Fredhäll S | M | 37,9 % | M | 37,7 % | 72,2 % |
| S:t Göran 2 Fredhäll N | M | 42,5 % | M | 43,1 % | 85,6 % |
| S:t Göran 3 Fredhäll V | M | 35,8 % | M | 38,4 % | 86,0 % |
| S:t Göran 4 Kristineberg V | M | 34,8 % | M | 34,6 % | 82,0 % |
| S:t Göran 5 Kristinebergs strand | M | 40,4 % | M | 42,0 % | 84,2 % |
| S:t Göran 6 Kristineberg Ö | M | 39,3 % | M | 39,8 % | 83,3 % |
| S:t Göran 7 Marieberg S | M | 38,7 % | M | 37,2 % | 83,4 % |
| S:t Göran 8 Rålambshov | M | 42,9 % | M | 46,8 % | 89,4 % |
| S:t Göran 9 Stadshagen N | M | 32,0 % | M | 32,1 % | 72,2 % |
| S:t Göran 10 Östra S:t Göran NV | M | 42,3 % | M | 42,6 % | 79,3 % |
| S:t Göran 11 Östra S:t Göran N | M | 44,8 % | M | 45,9 % | 79,1 % |
| S:t Göran 12 Östra S:t Göran V | M | 41,5 % | M | 42,7 % | 79,9 % |
| S:t Göran 13 Östra S:t Göran C | M | 41,8 % | M | 41,5 % | 81,0 % |
| S:t Göran 14 Östra S:t Göran NÖ | M | 47,1 % | M | 47,4 % | 78,1 % |
| S:t Göran 15 Östra S:t Göran Ö | M | 39,4 % | M | 40,1 % | 81,0 % |
| S:t Göran 16 Östra S:t Göran SV | M | 45,8 % | M | 49,1 % | 82,9 % |
| S:t Göran 17 Östra S:t Göran S | M | 45,8 % | M | 46,7 % | 82,3 % |
| S:t Göran 18 Flemingtorget | M | 42,4 % | M | 46,5 % | 79,6 % |
| S:t Göran 19 Sankt Görans sjukhus | M | 54,5 % | M | 57,9 % | 87,4 % |
| S:t Göran 20 Västermalmsgallerian | M | 46,0 % | M | 49,0 % | 73,5 % |
| S:t Göran 21 Fredhällsparken | M | 34,4 % | M | 36,1 % | 83,7 % |
| S:t Göran 22 Smedsudden | M | 43,7 % | M | 45,5 % | 87,7 % |
| S:t Göran 23 Thorildsplan | M | 36,6 % | M | 39,5 % | 83,9 % |
| S:t Göran 24 Östra Hornsberg | M | 48,2 % | M | 52,3 % | 91,9 % |
| Skarpnäck 1 Bagarmossen S | S | 28,8 % | S | 32,0 % | 68,7 % |
| Skarpnäck 2 Bagarmossen Ö | S | 24,0 % | S | 26,4 % | 85,1 % |
| Skarpnäck 3 Bagarmossen NÖ | S | 29,5 % | S | 32,2 % | 83,8 % |
| Skarpnäck 4 Bagarmossen SV | S | 30,8 % | S | 32,5 % | 77,5 % |
| Skarpnäck 5 Bagarmossen N | S | 47,6 % | S | 49,5 % | 71,0 % |
| Skarpnäck 6 Bagarmossen C | S | 29,0 % | S | 30,6 % | 76,0 % |
| Skarpnäck 7 Enskededalen S | M | 29,3 % | M | 28,4 % | 90,6 % |
| Skarpnäck 8 Enskededalen N | M | 32,9 % | M | 33,6 % | 87,8 % |
| Skarpnäck 9 Kärrtorp Ö | S | 28,5 % | S | 28,9 % | 83,1 % |
| Skarpnäck 10 Kärrtorp V | S | 31,5 % | S | 30,9 % | 82,0 % |
| Skarpnäck 11 Björkhagen Ö | MP | 25,0 % | MP | 28,1 % | 86,5 % |
| Skarpnäck 12 Björkhagen V | S | 24,0 % | MP | 24,6 % | 84,1 % |
| Skarpnäck 13 Björkhagen N | M | 23,5 % | MP | 26,9 % | 85,3 % |
| Skarpnäck 14 Hammarbyhöjden S | M | 25,3 % | M | 25,2 % | 83,2 % |
| Skarpnäck 15 Hammarbyhöjden C | M | 29,2 % | M | 28,8 % | 83,5 % |
| Skarpnäck 16 Hammarbyhöjden Ö | M | 24,5 % | MP | 24,1 % | 80,8 % |
| Skarpnäck 17 Hammarbyhöjden V | M | 27,9 % | M | 26,7 % | 74,8 % |
| Skarpnäck 18 Skarpnäcks Gård-Flaten | S | 27,5 % | S | 30,0 % | 83,7 % |
| Skarpnäck 19 Skarpnäcks Gård-Orhem | S | 28,7 % | S | 29,5 % | 77,9 % |
| Skarpnäck 20 Skarpnäcks Gård SV | S | 39,5 % | S | 38,2 % | 72,5 % |
| Skarpnäck 21 Skarpnäcks Gård N | S | 29,2 % | S | 30,4 % | 80,0 % |
| Skarpnäck 22 Hammarbyhöjden N | M | 28,1 % | M | 27,8 % | 82,1 % |
| Skarpnäck 23 Skarpnäcks Gård C | S | 35,7 % | S | 36,8 % | 74,7 % |
| Skarpnäck 24 Bagarmossen V | S | 30,9 % | S | 33,0 % | 79,5 % |
| Skärholmen 1 Bredäng Ö | S | 40,9 % | S | 41,8 % | 62,0 % |
| Skärholmen 2 Bredäng N | S | 58,3 % | S | 59,7 % | 67,3 % |
| Skärholmen 3 Bredäng V | S | 43,3 % | S | 48,9 % | 71,3 % |
| Skärholmen 4 Bredäng C | S | 37,4 % | S | 39,5 % | 76,0 % |
| Skärholmen 5 Bredäng S | S | 37,8 % | S | 42,0 % | 70,9 % |
| Skärholmen 6 Sätra Ö | S | 40,3 % | S | 40,9 % | 66,9 % |
| Skärholmen 7 Sätra V | S | 49,8 % | S | 51,5 % | 70,8 % |
| Skärholmen 8 Sätra N | M | 30,5 % | S | 31,9 % | 79,8 % |
| Skärholmen 9 Vårberg mellersta | S | 44,1 % | S | 45,1 % | 74,5 % |
| Skärholmen 10 Skärholmen CN | S | 58,9 % | S | 60,0 % | 65,7 % |
| Skärholmen 11 Skärholmens C | S | 61,2 % | S | 62,0 % | 62,9 % |
| Skärholmen 12 Vårberg S | S | 40,4 % | S | 43,8 % | 70,7 % |
| Skärholmen 13 Skärholmen V | M | 34,5 % | M | 29,8 % | 78,7 % |
| Skärholmen 14 Vårberg N | S | 49,0 % | S | 52,5 % | 60,7 % |
| Skärholmen 15 Skärholmen mellersta | S | 46,7 % | S | 49,3 % | 66,8 % |
| Skärholmen 16 Vårberg Ö | S | 52,9 % | S | 54,7 % | 61,7 % |
| Skärholmen 17 Vårberg V | M | 37,3 % | M | 34,0 % | 83,2 % |
| Sofia 1 Mandelparken | M | 38,9 % | M | 39,5 % | 85,9 % |
| Sofia 2 Åsöberget | M | 25,0 % | M | 24,0 % | 83,5 % |
| Sofia 3 Sofia kyrka | M | 30,8 % | M | 29,9 % | 83,8 % |
| Sofia 4 Stig Claessons Park-Fjällg. | M | 30,7 % | M | 30,0 % | 82,5 % |
| Sofia 5 Sågargatan mm | M | 27,6 % | M | 28,0 % | 83,1 % |
| Sofia 6 Luma | M | 37,6 % | M | 41,6 % | 86,1 % |
| Sofia 7 Kv Vitbetan | M | 26,6 % | M | 27,2 % | 79,2 % |
| Sofia 8 Sickla kaj | M | 40,9 % | M | 39,5 % | 90,0 % |
| Sofia 9 Bohusgatan mm | M | 31,6 % | M | 31,2 % | 83,6 % |
| Sofia 10 Vintertullen | M | 31,1 % | M | 32,4 % | 87,2 % |
| Sofia 11 Vitabergsparken mm | M | 26,0 % | M | 26,1 % | 85,0 % |
| Sofia 12 Danviksklippan | M | 39,6 % | M | 42,9 % | 84,2 % |
| Sofia 13 Sickla udde | M | 49,5 % | M | 52,1 % | 90,2 % |
| Sofia 14 Sickla kanal | M | 43,1 % | M | 45,7 % | 87,8 % |
| Sofia 15 Hammarby gård | M | 39,7 % | M | 39,1 % | 89,0 % |
| Sofia 16 Sickla sluss | M | 45,6 % | M | 48,8 % | 89,8 % |
| Sofia 17 Sickla park-Lugnet | M | 43,0 % | M | 45,2 % | 85,2 % |
| Sofia 18 Rutger Fuchsgatan mm | M | 25,1 % | M | 24,8 % | 78,5 % |
| Sofia 19 Blecktornet | M | 21,9 % | S | 24,0 % | 85,5 % |
| Sofia 20 Klippgatan mm | M | 26,0 % | M | 26,0 % | 84,8 % |
| Spånga 1 Sundby | M | 50,7 % | M | 51,7 % | 68,3 % |
| Spånga 2 Flysta | M | 47,2 % | M | 48,3 % | 84,3 % |
| Spånga 3 Solhem Ö | M | 44,9 % | M | 42,3 % | 89,0 % |
| Spånga 4 Solhem S | M | 44,3 % | M | 43,9 % | 89,4 % |
| Spånga 5 Solhem V | M | 45,9 % | M | 46,7 % | 88,9 % |
| Spånga 6 Solhem N | M | 33,6 % | M | 33,3 % | 80,2 % |
| Spånga 7 Bromsten V | M | 35,6 % | M | 36,1 % | 80,0 % |
| Spånga 8 Bromsten Ö | M | 33,2 % | M | 32,1 % | 78,4 % |
| Spånga 9 Bromsten S | M | 37,9 % | M | 37,0 % | 76,8 % |
| Spånga 10 Tensta V | S | 65,4 % | S | 60,5 % | 59,1 % |
| Spånga 11 Tensta NV | S | 54,8 % | S | 50,9 % | 63,5 % |
| Spånga 12 Tensta N | S | 63,1 % | S | 60,4 % | 66,0 % |
| Spånga 13 Tensta mellersta | S | 75,1 % | S | 66,7 % | 58,6 % |
| Spånga 14 Tensta S | S | 71,4 % | S | 63,9 % | 59,5 % |
| Spånga 15 Tensta NÖ | S | 71,5 % | S | 69,0 % | 61,0 % |
| Spånga 16 Tensta Ö | S | 63,4 % | S | 61,3 % | 65,0 % |
| Spånga 17 Rinkeby NV | S | 61,7 % | S | 59,2 % | 57,1 % |
| Spånga 18 Rinkeby V | S | 73,2 % | S | 69,3 % | 58,3 % |
| Spånga 19 Rinkeby SV | S | 71,7 % | S | 68,7 % | 53,6 % |
| Spånga 20 Rinkeby N | S | 67,6 % | S | 68,5 % | 56,0 % |
| Spånga 21 Rinkeby C | S | 70,5 % | S | 68,9 % | 48,9 % |
| Spånga 22 Rinkeby NÖ | S | 63,7 % | S | 61,2 % | 42,9 % |
| Spånga 23 Rinkeby SÖ | S | 67,6 % | S | 63,6 % | 55,4 % |
| Spånga 24 Tensta C | S | 51,7 % | S | 48,1 % | 64,2 % |
| Spånga 25 Tensta SV | S | 54,6 % | S | 54,4 % | 66,5 % |
| Spånga 26 Spånga torg-Lunda | M | 38,5 % | M | 35,2 % | 77,0 % |
| Spånga 27 Rinkeby mellersta | S | 72,3 % | S | 66,8 % | 51,6 % |
| Vantör 1 Stureby N | M | 39,1 % | M | 39,0 % | 65,5 % |
| Vantör 2 Stureby V | M | 31,1 % | M | 30,3 % | 80,5 % |
| Vantör 3 Stureby Ö | M | 43,5 % | M | 43,4 % | 88,0 % |
| Vantör 4 Stureby S | M | 28,8 % | M | 27,7 % | 79,9 % |
| Vantör 5 Bandhagen Ö | S | 28,8 % | S | 30,7 % | 78,1 % |
| Vantör 6 Bandhagen mellersta | S | 35,4 % | S | 37,3 % | 73,6 % |
| Vantör 7 Bandhagen V | M | 25,5 % | S | 26,1 % | 76,7 % |
| Vantör 8 Högdalen Ö | S | 34,5 % | S | 34,7 % | 73,2 % |
| Vantör 9 Högdalen mellersta | S | 37,4 % | S | 41,1 % | 73,0 % |
| Vantör 10 Högdalen V | S | 29,5 % | S | 30,9 % | 78,9 % |
| Vantör 11 Högdalen S | S | 37,3 % | S | 38,8 % | 72,9 % |
| Vantör 12 Högdalen N | S | 29,6 % | S | 32,0 % | 76,5 % |
| Vantör 13 Örby V | M | 46,4 % | M | 46,0 % | 85,3 % |
| Vantör 14 Örby S | M | 46,8 % | M | 46,4 % | 89,3 % |
| Vantör 15 Örby N | M | 47,3 % | M | 48,6 % | 87,9 % |
| Vantör 16 Rågsved Ö | S | 51,4 % | S | 51,1 % | 67,9 % |
| Vantör 17 Rågsved SV | S | 35,9 % | S | 39,9 % | 67,2 % |
| Vantör 18 Rågsved N | S | 52,3 % | S | 53,6 % | 62,7 % |
| Vantör 19 Rågsved V | S | 40,0 % | S | 41,7 % | 72,6 % |
| Vantör 20 Rågsved S | S | 49,9 % | S | 50,4 % | 67,7 % |
| Vantör 21 Hagsätra C | M | 35,0 % | M | 34,1 % | 77,8 % |
| Vantör 22 Hagsätra Ö | S | 38,6 % | S | 39,3 % | 71,5 % |
| Vantör 23 Hagsätra mellersta | S | 51,7 % | S | 54,5 % | 68,2 % |
| Vantör 24 Hagsätra V | M | 29,8 % | S | 31,9 % | 80,0 % |
| Vantör 25 Hagsätra N | S | 43,4 % | S | 41,2 % | 74,6 % |
| Vantör 26 Rågsved NV | S | 50,3 % | S | 49,5 % | 62,2 % |
| Vällingby 1 Vällingby N | M | 32,8 % | M | 32,9 % | 76,5 % |
| Vällingby 2 Vällingby V | S | 29,3 % | S | 31,1 % | 76,3 % |
| Vällingby 3 Vällingby Ö | S | 32,8 % | S | 32,9 % | 71,3 % |
| Vällingby 4 Vällingby S | S | 39,7 % | S | 40,3 % | 71,2 % |
| Vällingby 5 Grimsta V | S | 37,9 % | S | 37,7 % | 72,8 % |
| Vällingby 6 Grimsta Ö | S | 42,6 % | S | 42,2 % | 72,3 % |
| Vällingby 7 Råcksta S | M | 31,6 % | M | 31,4 % | 78,9 % |
| Vällingby 8 Råcksta V | S | 32,5 % | S | 34,7 % | 75,3 % |
| Vällingby 9 Råcksta Ö | M | 29,0 % | S | 30,4 % | 71,1 % |
| Vällingby 10 Nälsta Ö | M | 40,6 % | M | 39,2 % | 82,7 % |
| Vällingby 11 Nälsta S | M | 43,1 % | M | 41,6 % | 89,7 % |
| Vällingby 12 Grimsta mellersta | S | 39,4 % | S | 42,1 % | 67,2 % |
| Vällingby 13 Kälvesta N | M | 45,4 % | M | 44,8 % | 89,5 % |
| Vällingby 14 Kälvesta SÖ | M | 44,0 % | M | 42,4 % | 88,0 % |
| Vällingby 15 Vinsta V | M | 43,4 % | M | 42,2 % | 87,4 % |
| Vällingby 16 Vinsta Ö | M | 39,7 % | M | 39,2 % | 82,7 % |
| Västerled 1 Smedslätten V | M | 50,9 % | M | 57,3 % | 82,1 % |
| Västerled 2 Smedslätten Ö | M | 48,3 % | M | 52,9 % | 89,0 % |
| Västerled 3 Stora Mossen | M | 51,1 % | M | 55,0 % | 87,7 % |
| Västerled 4 Alvik-Äppelviken | M | 41,5 % | M | 43,0 % | 85,8 % |
| Västerled 5 Traneberg V | M | 33,0 % | M | 33,3 % | 83,1 % |
| Västerled 6 Traneberg S | M | 40,3 % | M | 42,4 % | 84,5 % |
| Västerled 7 Traneberg Ö | M | 35,7 % | M | 39,1 % | 83,9 % |
| Västerled 8 Minneberg | M | 38,9 % | M | 39,9 % | 91,4 % |
| Västerled 9 Ulvsunda | M | 40,9 % | M | 40,9 % | 81,4 % |
| Västerled 10 Nockebyhov S | M | 38,8 % | M | 44,3 % | 84,2 % |
| Västerled 11 Olovslund-Nockebyhov | M | 48,1 % | M | 49,3 % | 92,9 % |
| Västerled 12 Nockeby S | M | 52,2 % | M | 60,7 % | 92,5 % |
| Västerled 13 Nockeby N | M | 50,2 % | M | 55,3 % | 91,1 % |
| Västerled 14 Höglandet | M | 55,2 % | M | 66,0 % | 92,2 % |
| Västerled 15 Ålsten S | M | 52,1 % | M | 61,4 % | 94,4 % |
| Västerled 16 Ålsten N | M | 49,9 % | M | 58,4 % | 91,8 % |
| Västerled 17 Traneberg mellersta | M | 35,9 % | M | 35,6 % | 80,4 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010