Valresultat Stockholm 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Stockholm med 27,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (27,2 %). Valdeltagandet var 85,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Stockholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 537 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,8 %
- Röstberättigade
- 677 144
- Avgivna röster
- 581 065
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2014 i Stockholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 160 166 | 27,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 124 792 | 21,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 64 392 | 11,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 45 365 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 44 656 | 7,7 % |
| FIFeministiskt initiativ | 41 488 | 7,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 38 356 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 28 201 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 24 691 | 4,3 % |
| Övriga partier | 5 458 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Stockholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 149 715 | 25,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 140 469 | 24,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 72 365 | 12,4 % |
| VVänsterpartiet | 60 790 | 10,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 48 511 | 8,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 28 415 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 27 963 | 4,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 24 315 | 4,2 % |
| CCenterpartiet | 23 824 | 4,1 % |
| Övriga partier | 6 140 | 1,1 % |
Kommunvalet 2014 i Stockholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 158 450 | 27,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 128 086 | 22,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 83 561 | 14,3 % |
| VVänsterpartiet | 52 146 | 8,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 48 302 | 8,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 30 078 | 5,2 % |
| CCenterpartiet | 27 369 | 4,7 % |
| FIFeministiskt initiativ | 27 079 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 19 125 | 3,3 % |
| Övriga partier | 9 137 | 1,6 % |
Partiernas utveckling i Stockholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Stockholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−6,6 procentenheter).
- M
- S
- MP
- L
- V
- Fi
- SD
- Övr
- C
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 34,9 % | 34,3 % | 27,7 % | 21,9 % | 19,1 % | 19,1 % |
| S | 23,3 % | 20,9 % | 21,6 % | 23,8 % | 28,1 % | 26,3 % |
| MP | 9,3 % | 12,2 % | 11,1 % | 7,7 % | 10,0 % | 11,1 % |
| L | 10,0 % | 8,6 % | 7,9 % | 7,9 % | 6,9 % | 7,1 % |
| V | 7,4 % | 7,4 % | 7,7 % | 13,1 % | 11,7 % | 13,0 % |
| Fi | 1,4 % | 0,9 % | 7,2 % | 0,7 % | 0,0 % | 0,0 % |
| SD | 1,7 % | 3,2 % | 6,6 % | 9,8 % | 10,7 % | 8,4 % |
| Övr | 6,3 % | 6,2 % | 5,2 % | 6,1 % | 5,1 % | 5,1 % |
| C | 5,7 % | 6,3 % | 4,9 % | 9,1 % | 8,5 % | 9,8 % |
| Valdeltagande | 80,0 % | 85,0 % | 85,8 % | 87,3 % | 84,0 % | 85,8 % |
Valdeltagande i Stockholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Stockholm 2014
Så skiljer sig Stockholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 21,6 % i Stockholm mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 9,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +4,4
- MP +4,3
- FI +4,1
- FP +2,4
Svagare än i riket
- S −9,4
- SD −6,2
- C −1,2
- KD −0,3
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Feministiskt initiativ mest i Stockholm, från 0,9 % till 7,2 % (+6,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 34,3 % till 27,7 % (−6,6).
- M −6,6
- FI +6,2
- SD +3,5
- C −1,5
- MP −1,1
- KD −1,0
- FP −0,7
- S +0,7
Valdeltagande i Stockholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,8 %, vilket är 0,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Stockholm på plats 153 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Stockholm är indelad i 537 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 48,3 % i Spånga 22 Rinkebysvängen Ö till 94,6 % i Västerled 15 Ålsten S.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Oscar 2 Oscarskyrkan (59,3 %) och sitt svagaste i Spånga 27 Rinkeby mellersta (3,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 308, Socialdemokraterna i 218, Miljöpartiet i 7 av 537 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Stockholm är skillnaden störst för Miljöpartiet, som fick 14,3 % i kommunvalet mot 11,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,2 procentenheter.
- MP +3,2
- FI −2,5
- SD −1,5
- V +1,2
- KD −1,0
- M −0,6
- FP +0,4
- S +0,4
Största parti i Stockholm sedan 2006
Största parti har skiftat i Stockholm under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,3 % | 85,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,8 % | 87,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 27,7 % | 85,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 34,3 % | 85,0 % |
| 2006 | Moderaterna | 34,9 % | 80,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Stockholm 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 537 valdistrikten i Stockholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Adolf Fredrik 1 Tegnérlunden V | M | 41,1 % | M | 40,7 % | 78,4 % |
| Adolf Fredrik 2 Rådmansgatan mm | M | 39,8 % | M | 43,6 % | 85,6 % |
| Adolf Fredrik 3 Adolf Fredriks kyrka | M | 38,8 % | M | 40,2 % | 84,1 % |
| Adolf Fredrik 4 Norra Bantorget | M | 38,1 % | M | 40,6 % | 84,3 % |
| Adolf Fredrik 5 Spökparken | M | 39,1 % | M | 41,7 % | 85,2 % |
| Adolf Fredrik 6 Tegnérlunden mm | M | 39,1 % | M | 40,3 % | 81,9 % |
| Bromma 1 Abrahamsberg S | M | 27,9 % | M | 28,8 % | 74,1 % |
| Bromma 2 Abrahamsberg N | M | 27,0 % | M | 26,4 % | 83,6 % |
| Bromma 3 Åkeslund Ö | M | 25,8 % | M | 27,7 % | 85,6 % |
| Bromma 4 Riksby N | M | 30,5 % | M | 29,3 % | 82,9 % |
| Bromma 5 Åkeshov | M | 23,9 % | M | 24,4 % | 84,9 % |
| Bromma 6 Riksby V-Brommaplan | M | 29,6 % | M | 30,4 % | 83,4 % |
| Bromma 7 Riksby Ö | M | 31,8 % | M | 33,1 % | 85,3 % |
| Bromma 8 Kyrksjön | M | 43,2 % | M | 46,0 % | 88,0 % |
| Bromma 9 Bromma kyrka | M | 43,3 % | M | 39,8 % | 91,9 % |
| Bromma 10 Beckomberga S | M | 32,0 % | M | 32,4 % | 84,2 % |
| Bromma 11 Norra Ängby mellersta | M | 38,8 % | M | 37,7 % | 94,3 % |
| Bromma 12 Norra Ängby Ö | M | 32,7 % | M | 33,0 % | 88,0 % |
| Bromma 13 Norra Ängby V | M | 37,2 % | M | 38,0 % | 90,0 % |
| Bromma 14 Blackeberg V | S | 33,1 % | S | 32,7 % | 79,3 % |
| Bromma 15 Blackeberg mellersta | S | 28,5 % | S | 27,5 % | 78,0 % |
| Bromma 16 Blackeberg S | S | 23,9 % | S | 23,8 % | 79,1 % |
| Bromma 17 Blackeberg Ö | S | 32,6 % | S | 30,4 % | 79,1 % |
| Bromma 18 Södra Ängby | M | 46,7 % | M | 45,7 % | 93,6 % |
| Bromma 19 Johannesfred Ö | S | 25,6 % | S | 26,3 % | 82,7 % |
| Bromma 20 Johannesfred V | M | 27,9 % | M | 26,6 % | 83,8 % |
| Bromma 21 Bällsta | M | 39,3 % | M | 36,6 % | 87,1 % |
| Bromma 22 Beckomberga N | M | 26,5 % | S | 27,4 % | 80,6 % |
| Bromma 23 Mariehäll S | M | 35,8 % | M | 37,0 % | 86,5 % |
| Bromma 24 Blackeberg N | S | 26,5 % | S | 26,6 % | 84,3 % |
| Bromma 25 Lönnebergaparken mm | M | 28,9 % | M | 31,3 % | 83,4 % |
| Bromma 26 Åkeslund V | M | 29,1 % | M | 30,5 % | 81,9 % |
| Bromma 27 Eneby | M | 40,3 % | M | 37,7 % | 92,7 % |
| Bromma 28 Annedalsparken | M | 39,4 % | M | 37,9 % | 91,0 % |
| Bromma 29 Linaberg | M | 33,3 % | M | 34,0 % | 88,2 % |
| Brännkyrka 1 Västertorpshallen | S | 26,3 % | S | 26,0 % | 75,4 % |
| Brännkyrka 2 Västertorpsparken | S | 27,6 % | S | 26,5 % | 82,0 % |
| Brännkyrka 3 Västertorp C | S | 28,0 % | S | 28,8 % | 84,9 % |
| Brännkyrka 4 Västertorp V | S | 31,8 % | S | 32,0 % | 78,5 % |
| Brännkyrka 5 Fruängen Ö | S | 29,5 % | S | 29,3 % | 84,2 % |
| Brännkyrka 6 Fruängen mellersta | S | 30,3 % | S | 30,3 % | 80,3 % |
| Brännkyrka 7 Fruängen N | S | 28,3 % | S | 28,0 % | 84,9 % |
| Brännkyrka 8 Fruängen S | S | 32,4 % | S | 31,1 % | 78,1 % |
| Brännkyrka 9 Herrängen V | M | 43,8 % | M | 43,8 % | 92,0 % |
| Brännkyrka 10 Långbro park | M | 36,0 % | M | 36,4 % | 91,7 % |
| Brännkyrka 11 Långsjö S | M | 40,2 % | M | 38,4 % | 92,2 % |
| Brännkyrka 12 Älvsjö station | S | 32,8 % | S | 33,7 % | 79,3 % |
| Brännkyrka 13 Långbrogårdsparken | M | 34,1 % | M | 36,0 % | 91,9 % |
| Brännkyrka 14 Långbro V | M | 32,6 % | M | 30,0 % | 87,9 % |
| Brännkyrka 15 Långbro Ö | M | 30,3 % | M | 28,7 % | 83,1 % |
| Brännkyrka 16 Sten Stures väg mm | M | 27,2 % | M | 24,7 % | 88,3 % |
| Brännkyrka 17 Kristallvägen mm | S | 33,6 % | S | 35,0 % | 78,2 % |
| Brännkyrka 18 Klacktorget mm | S | 33,7 % | S | 33,2 % | 78,3 % |
| Brännkyrka 19 Solberga C | S | 29,4 % | S | 29,5 % | 79,2 % |
| Brännkyrka 20 Liseberg | M | 29,7 % | M | 29,7 % | 84,6 % |
| Brännkyrka 21 Örby Slott | M | 31,7 % | M | 30,8 % | 87,8 % |
| Brännkyrka 22 Östbergahöjden | S | 43,4 % | S | 43,8 % | 74,9 % |
| Brännkyrka 23 Gamla Östberga | S | 29,5 % | S | 29,9 % | 81,0 % |
| Brännkyrka 24 Östbergabackarna | S | 43,3 % | S | 42,2 % | 73,9 % |
| Brännkyrka 25 Herrängen Ö | M | 37,8 % | M | 37,6 % | 92,3 % |
| Brännkyrka 26 Långsjö N | M | 38,7 % | M | 38,6 % | 94,5 % |
| Brännkyrka 27 Fruängen V | M | 29,9 % | M | 28,8 % | 88,2 % |
| Brännkyrka 28 Kämpetorp | S | 24,8 % | S | 24,5 % | 81,4 % |
| Domkyrko 1 Gamla stan inre | M | 29,7 % | M | 27,3 % | 74,9 % |
| Domkyrko 2 Gamla stan yttre | M | 32,1 % | M | 30,5 % | 83,9 % |
| Domkyrko 3 Norrmalm nedre | M | 40,2 % | M | 41,1 % | 81,4 % |
| Engelbrekt 1 Humlegården | M | 49,9 % | M | 52,4 % | 70,9 % |
| Engelbrekt 2 Engelbrektsgatan mm | M | 53,6 % | M | 56,0 % | 85,3 % |
| Engelbrekt 3 Östra station | M | 30,6 % | M | 32,9 % | 81,0 % |
| Engelbrekt 4 Villastaden norra | M | 55,1 % | M | 55,9 % | 85,9 % |
| Engelbrekt 5 Eriksberg mm | M | 53,0 % | M | 53,5 % | 85,8 % |
| Engelbrekt 6 Lärkstan mm | M | 51,1 % | M | 53,1 % | 86,7 % |
| Engelbrekt 7 Kv Trasten mm | M | 45,8 % | M | 46,0 % | 84,8 % |
| Engelbrekt 8 Ruddammen | M | 30,8 % | M | 30,1 % | 84,3 % |
| Engelbrekt 9 Hjorthagen C | M | 22,4 % | M | 21,8 % | 76,9 % |
| Engelbrekt 10 Hjorthagen V-Värtahamn | M | 32,6 % | M | 31,7 % | 85,9 % |
| Engelbrekt 11 Lappkärrsberget | FI | 17,4 % | MP | 23,6 % | 78,4 % |
| Engelbrekt 12 Universitetet | M | 24,8 % | M | 25,1 % | 84,1 % |
| Engelbrekt 13 Engelbrekt N | M | 43,9 % | M | 44,8 % | 83,7 % |
| Engelbrekt 14 Husarviken | M | 41,0 % | M | 42,3 % | 92,2 % |
| Enskede 1 Årsta gård | S | 22,6 % | S | 22,9 % | 73,6 % |
| Enskede 2 Årstaliden | S | 24,1 % | S | 25,3 % | 87,9 % |
| Enskede 3 Storsjövägen mm | S | 23,4 % | S | 23,3 % | 86,7 % |
| Enskede 4 Årsta kyrka | S | 20,9 % | MP | 21,0 % | 88,5 % |
| Enskede 5 Årstafältet | S | 30,0 % | S | 29,6 % | 83,4 % |
| Enskede 6 Valla torg | S | 32,6 % | S | 34,3 % | 83,9 % |
| Enskede 7 Långhalsvägen mm | S | 22,6 % | S | 22,4 % | 88,8 % |
| Enskede 8 Årstaskogen | S | 24,5 % | S | 24,9 % | 86,1 % |
| Enskede 9 Skanskvarn | M | 21,5 % | M | 21,8 % | 87,3 % |
| Enskede 10 Bolmensvägen mm | S | 22,4 % | S | 21,7 % | 86,5 % |
| Enskede 11 Gullmarsplan | M | 24,3 % | M | 25,2 % | 81,7 % |
| Enskede 12 Skärmarbrink | M | 21,7 % | M | 22,0 % | 78,4 % |
| Enskede 13 Blåsut | S | 21,5 % | S | 21,0 % | 80,0 % |
| Enskede 14 Globen | S | 20,3 % | M | 22,1 % | 82,7 % |
| Enskede 15 Enskede Gård N | M | 23,0 % | M | 22,7 % | 84,9 % |
| Enskede 16 Enskede Gård S | M | 25,4 % | S | 26,2 % | 86,9 % |
| Enskede 17 Enskedefältet | M | 31,4 % | M | 30,6 % | 90,1 % |
| Enskede 18 Gamla Enskede S | M | 26,8 % | M | 24,6 % | 90,5 % |
| Enskede 19 Gamla Enskede N | M | 29,1 % | M | 24,7 % | 90,6 % |
| Enskede 20 Skogskyrkogården | M | 26,5 % | M | 28,4 % | 83,9 % |
| Enskede 21 Dalen N | S | 31,2 % | S | 29,5 % | 78,2 % |
| Enskede 22 Dalen S | S | 37,5 % | S | 36,9 % | 74,9 % |
| Enskede 23 Enskede IP | M | 25,2 % | S | 23,2 % | 84,3 % |
| Enskede 24 Dalen V | S | 38,8 % | S | 36,4 % | 81,2 % |
| Essinge 1 Lilla Essingen mellersta | M | 34,1 % | M | 35,4 % | 82,8 % |
| Essinge 2 Lilla Essingen N | M | 30,3 % | M | 30,6 % | 83,4 % |
| Essinge 3 Stora Essingen S | M | 34,0 % | M | 34,9 % | 86,5 % |
| Essinge 4 Stora Essingen N | M | 34,7 % | M | 35,7 % | 87,9 % |
| Essinge 5 Stora Essingen Ö | M | 33,2 % | M | 35,1 % | 88,4 % |
| Essinge 6 Luxområdet | M | 44,5 % | M | 47,8 % | 91,5 % |
| Farsta 1 Svedmyra N | M | 24,0 % | M | 23,0 % | 70,6 % |
| Farsta 2 Svedmyra S | S | 32,3 % | S | 30,1 % | 77,6 % |
| Farsta 3 Tallkrogen N | S | 31,4 % | S | 28,8 % | 86,2 % |
| Farsta 4 Olympiaområdet | M | 31,9 % | M | 30,7 % | 92,9 % |
| Farsta 5 Gubbängen Ö | S | 25,7 % | S | 25,3 % | 84,4 % |
| Farsta 6 Gubbängen C | S | 25,8 % | S | 26,1 % | 83,6 % |
| Farsta 7 Gubbängen V | S | 28,7 % | S | 29,3 % | 85,2 % |
| Farsta 8 Veckodagsområdet | S | 32,8 % | S | 32,2 % | 77,2 % |
| Farsta 9 Russinvägen mm | S | 35,5 % | S | 34,2 % | 78,2 % |
| Farsta 10 Kryddhyllan | S | 32,1 % | S | 31,4 % | 76,7 % |
| Farsta 11 Fagerlid | S | 33,0 % | S | 33,6 % | 79,2 % |
| Farsta 12 Hauptvägen mm | S | 35,4 % | S | 36,6 % | 79,2 % |
| Farsta 13 Fagersjö yttre | S | 31,5 % | S | 32,8 % | 80,9 % |
| Farsta 14 Tallkrogen V | S | 28,6 % | S | 27,1 % | 87,2 % |
| Farsta 15 Farsta Strand V | S | 30,8 % | S | 31,3 % | 85,9 % |
| Farsta 16 Farsta Strand C | S | 41,4 % | S | 41,1 % | 77,4 % |
| Farsta 17 Farsta Strand Ö | S | 42,6 % | S | 45,1 % | 73,3 % |
| Farsta 18 Larsboda | S | 27,7 % | S | 27,6 % | 85,1 % |
| Farsta 19 Kristinehamnsgatan mm | S | 36,5 % | S | 36,5 % | 79,9 % |
| Farsta 20 Östmarksg-Ekebergabacken | S | 38,4 % | S | 36,5 % | 76,4 % |
| Farsta 21 Farsta C | S | 37,5 % | S | 37,9 % | 81,2 % |
| Farsta 22 Farstaängen | S | 31,2 % | S | 33,8 % | 74,6 % |
| Farsta 23 Nykroppagatan mm | S | 42,3 % | S | 40,8 % | 72,9 % |
| Farsta 24 Värmlandsvägen mm | S | 26,3 % | S | 27,1 % | 86,8 % |
| Farsta 25 Sköndal V | M | 30,4 % | M | 29,7 % | 88,2 % |
| Farsta 26 Norra Sköndal | M | 35,8 % | M | 32,8 % | 92,5 % |
| Farsta 27 Dalbrobranten mm | M | 25,5 % | S | 26,5 % | 86,0 % |
| Farsta 28 Stora och Lilla Sköndal | M | 27,3 % | M | 28,1 % | 82,3 % |
| Farsta 29 Sköndal C | S | 30,5 % | S | 30,9 % | 84,6 % |
| Farsta 30 Torsbygatan mm | S | 35,4 % | S | 34,8 % | 80,1 % |
| Farsta 31 Fagersjö inre | S | 49,3 % | S | 50,7 % | 73,2 % |
| Farsta 32 Västboda | S | 43,4 % | S | 40,6 % | 75,1 % |
| Gustav Vasa 1 Sabbatsberg | M | 35,4 % | M | 35,1 % | 76,1 % |
| Gustav Vasa 2 Luntmakarg. norra mm | M | 41,2 % | M | 40,1 % | 82,8 % |
| Gustav Vasa 3 Kv Riddarsporren mm | M | 36,3 % | M | 36,4 % | 83,6 % |
| Gustav Vasa 4 Observatorielunden | M | 37,8 % | M | 38,9 % | 86,2 % |
| Gustav Vasa 5 Gustav Vasa kyrka | M | 39,2 % | M | 38,1 % | 86,4 % |
| Gustav Vasa 6 Atlasområdet | M | 35,9 % | M | 37,3 % | 84,2 % |
| Gustav Vasa 7 Eastmaninstitutet | M | 40,4 % | M | 38,2 % | 88,3 % |
| Gustav Vasa 8 Kv Nejlikan mm | M | 45,7 % | M | 44,1 % | 86,6 % |
| Gustav Vasa 9 Odenplan NV | M | 40,7 % | M | 42,5 % | 86,9 % |
| Hedvig Eleonora 1 Kv Rådjuret mm | M | 54,1 % | M | 54,4 % | 77,5 % |
| Hedvig Eleonora 2 Kv Bävern mm | M | 50,8 % | M | 52,3 % | 85,9 % |
| Hedvig Eleonora 3 Karlav. mitt mm | M | 54,3 % | M | 55,6 % | 86,6 % |
| Hedvig Eleonora 4 Nybergsgatan mm | M | 51,9 % | M | 53,2 % | 86,2 % |
| Hedvig Eleonora 5 Östermalmstorg | M | 50,2 % | M | 52,0 % | 79,7 % |
| Hedvig Eleonora 6 Armémuseum | M | 52,2 % | M | 53,3 % | 82,1 % |
| Hedvig Eleonora 7 Patentverket | M | 50,5 % | M | 53,6 % | 85,1 % |
| Hedvig Eleonora 8 Kv Guldfisken mm | M | 53,8 % | M | 54,5 % | 85,9 % |
| Hägersten 1 Nybohov V | S | 28,4 % | S | 28,3 % | 65,0 % |
| Hägersten 2 Nybohov Ö | S | 26,6 % | S | 27,3 % | 78,1 % |
| Hägersten 3 Stora Fågelsången | S | 23,2 % | MP | 22,8 % | 87,8 % |
| Hägersten 4 Gröndal C | S | 17,9 % | MP | 22,3 % | 88,2 % |
| Hägersten 5 Gröndal V | S | 21,3 % | S | 21,1 % | 83,4 % |
| Hägersten 6 Ekensberg | M | 22,9 % | M | 22,6 % | 86,8 % |
| Hägersten 7 Gröndal N | S | 21,3 % | S | 21,9 % | 89,9 % |
| Hägersten 8 Aspudden Ö | S | 21,2 % | S | 20,7 % | 84,1 % |
| Hägersten 9 Aspudden C | S | 20,4 % | MP | 22,1 % | 89,2 % |
| Hägersten 10 Örnsberg | S | 23,6 % | MP | 24,4 % | 86,5 % |
| Hägersten 11 Vinterviken | S | 26,8 % | S | 24,7 % | 87,6 % |
| Hägersten 12 Midsommarkransen N | S | 19,6 % | MP | 22,3 % | 84,3 % |
| Hägersten 13 Telefonplan | FI | 19,6 % | MP | 23,8 % | 89,1 % |
| Hägersten 14 Midsommarkransen S | S | 20,6 % | MP | 22,7 % | 85,3 % |
| Hägersten 15 Svandammen | FI | 19,9 % | MP | 24,5 % | 87,3 % |
| Hägersten 16 Midsommarkransen C | FI | 19,9 % | MP | 23,6 % | 85,4 % |
| Hägersten 17 Korpmossen | M | 27,2 % | M | 25,0 % | 84,6 % |
| Hägersten 18 Västberga V | M | 28,5 % | M | 27,1 % | 90,6 % |
| Hägersten 19 Hägerstensåsen S | S | 22,3 % | S | 23,0 % | 81,1 % |
| Hägersten 20 Hägerstensåsen Ö | S | 23,0 % | S | 23,1 % | 84,6 % |
| Hägersten 21 Hägerstensåsen V | S | 21,4 % | S | 21,2 % | 82,1 % |
| Hägersten 22 Hägerstensåsen N | M | 22,2 % | S | 21,1 % | 82,1 % |
| Hägersten 23 Hägerstenshamnen | M | 21,0 % | MP | 23,7 % | 92,1 % |
| Hägersten 24 Axelsberg | S | 23,7 % | S | 23,8 % | 81,8 % |
| Hägersten 25 Mälarhöjden Ö | M | 30,0 % | M | 28,4 % | 88,2 % |
| Hägersten 26 Mälarhöjden mellersta | M | 32,9 % | M | 31,7 % | 90,5 % |
| Hägersten 27 Mälarhöjden N | M | 30,7 % | M | 32,1 % | 89,4 % |
| Hägersten 28 Mälarhöjden S | M | 31,7 % | M | 32,0 % | 87,4 % |
| Hägersten 29 Nybodahöjden-Årstaberg | M | 27,7 % | M | 25,6 % | 93,6 % |
| Hägersten 30 Trekanten | M | 24,5 % | M | 24,4 % | 86,3 % |
| Hägersten 31 Årstaäng | M | 33,9 % | M | 34,3 % | 92,9 % |
| Hägersten 32 Sjövikskajen | M | 33,1 % | M | 31,5 % | 92,2 % |
| Hägersten 33 Aspudden N | S | 21,7 % | MP | 22,1 % | 86,1 % |
| Hägersten 34 Klubbacken mm | M | 21,6 % | M | 20,4 % | 83,5 % |
| Hägersten 35 Midsommarkransen Ö | S | 20,2 % | S | 20,8 % | 84,8 % |
| Hägersten 36 Västberga Ö | S | 26,4 % | S | 26,9 % | 75,0 % |
| Hägersten 37 Årstadal S | M | 28,2 % | M | 28,7 % | 90,3 % |
| Hägersten 38 Gösta Ekmans väg mm | S | 22,5 % | S | 21,8 % | 86,2 % |
| Hägersten 39 Liljeholmstorget | M | 28,1 % | M | 29,3 % | 87,5 % |
| Hägersten 40 Hökmossen | M | 21,7 % | MP | 20,5 % | 83,4 % |
| Hägersten 41 Aspudden mellersta | MP | 19,5 % | MP | 22,0 % | 89,3 % |
| Hässelby 1 Hässelby Strand V | S | 38,6 % | S | 38,5 % | 65,5 % |
| Hässelby 2 Hässelby Strand S | S | 26,3 % | S | 26,8 % | 83,6 % |
| Hässelby 3 Hässelby Strand N | S | 40,8 % | S | 41,5 % | 72,7 % |
| Hässelby 4 Hässelby Strand Ö | S | 40,2 % | S | 40,6 % | 70,9 % |
| Hässelby 5 Hässelby Gård S | S | 39,4 % | S | 39,0 % | 68,3 % |
| Hässelby 6 Hässelby Gård Ö | S | 38,4 % | S | 40,5 % | 71,6 % |
| Hässelby 7 Hässelby Gård N | S | 35,3 % | S | 35,8 % | 69,9 % |
| Hässelby 8 Hässelby Gård C | S | 42,0 % | S | 43,7 % | 69,7 % |
| Hässelby 9 Hässelby Gård V | M | 24,8 % | S | 25,5 % | 79,2 % |
| Hässelby 10 Hby Villastad mellersta | M | 45,8 % | M | 47,3 % | 87,9 % |
| Hässelby 11 Hässelby Villastad V | M | 41,7 % | M | 40,4 % | 84,5 % |
| Hässelby 12 Hässelby Villastad Ö | M | 39,5 % | M | 40,4 % | 91,7 % |
| Hässelby 13 Hässelby Villastad NV | M | 27,9 % | M | 27,0 % | 83,8 % |
| Hässelby 14 Lövsta | M | 39,0 % | M | 40,3 % | 90,0 % |
| Hässelby 15 Backlura N | M | 40,8 % | M | 38,4 % | 87,5 % |
| Hässelby 16 Backlura S | M | 37,0 % | M | 35,1 % | 85,0 % |
| Hässelby 17 Hässelby Villastad NÖ | M | 30,4 % | M | 30,3 % | 85,3 % |
| Hässelby 18 Smedshagen | S | 55,9 % | S | 57,7 % | 67,8 % |
| Hässelby 19 Hässelby Villastad S | M | 46,5 % | M | 46,7 % | 90,3 % |
| Hässelby 20 Hässelby mellersta | S | 42,8 % | S | 42,8 % | 67,3 % |
| Högalid 1 Reimersholme N-Långholmen | M | 20,1 % | MP | 24,4 % | 72,7 % |
| Högalid 2 Reimersholme S | S | 24,1 % | S | 22,9 % | 83,5 % |
| Högalid 3 Heleneborgsgatan norra | M | 23,3 % | MP | 23,0 % | 89,3 % |
| Högalid 4 Högalidsgatan östra mm | M | 23,2 % | MP | 21,6 % | 85,7 % |
| Högalid 5 Bergsund S | M | 19,8 % | MP | 20,3 % | 82,4 % |
| Högalid 6 Pålsundsparken | M | 19,8 % | MP | 24,5 % | 86,5 % |
| Högalid 7 Hornstull | M | 22,0 % | M | 20,4 % | 86,3 % |
| Högalid 8 Bergsund N | S | 18,3 % | MP | 23,4 % | 84,2 % |
| Högalid 9 Högalidsparken | M | 21,3 % | MP | 24,6 % | 86,9 % |
| Högalid 10 Drakenberg | S | 26,4 % | S | 26,4 % | 86,8 % |
| Högalid 11 Zinkensdamm N | S | 21,6 % | S | 21,6 % | 81,3 % |
| Högalid 12 Skinnarviksparken | M | 21,6 % | M | 22,0 % | 87,0 % |
| Högalid 13 Zinkensdamm Ö | M | 26,2 % | M | 25,5 % | 85,3 % |
| Högalid 14 Zinkensdamm IP | S | 20,5 % | MP | 20,7 % | 87,3 % |
| Högalid 15 Södersjukhuset | S | 20,5 % | S | 21,1 % | 87,3 % |
| Högalid 16 Kv Svärdet | S | 22,0 % | S | 23,0 % | 86,4 % |
| Högalid 17 Tobaksmonopolet mm | M | 20,8 % | MP | 20,7 % | 85,7 % |
| Högalid 18 Lundagatan södra mm | S | 21,4 % | MP | 19,6 % | 84,4 % |
| Högalid 19 Heleneborg | M | 20,8 % | MP | 23,3 % | 89,2 % |
| Högalid 20 Folkskolegatan mm | S | 20,6 % | MP | 20,0 % | 84,0 % |
| Högalid 21 Tanto | S | 24,4 % | S | 23,7 % | 86,6 % |
| Johannes 1 Johannes kyrka | M | 43,4 % | M | 44,9 % | 78,2 % |
| Johannes 2 Kv Surbrunn mm | M | 42,5 % | M | 42,0 % | 86,1 % |
| Johannes 3 Jarlaplan | M | 42,7 % | M | 42,5 % | 88,2 % |
| Johannes 4 Vanadislunden södra | M | 38,0 % | M | 39,3 % | 83,8 % |
| Johannes 5 Roslagsgatan mellersta | M | 43,7 % | M | 44,7 % | 87,8 % |
| Johannes 6 Vanadislunden östra | M | 44,2 % | M | 44,2 % | 84,4 % |
| Johannes 7 Roslagstull | M | 39,3 % | M | 42,3 % | 82,2 % |
| Katarina 1 Björns Trädgård | M | 22,6 % | M | 22,4 % | 73,9 % |
| Katarina 2 Mosebacke | M | 28,9 % | M | 24,5 % | 85,6 % |
| Katarina 3 Katarina kyrka | M | 22,4 % | MP | 21,2 % | 86,6 % |
| Katarina 4 Axel Landquists park | M | 21,7 % | M | 20,5 % | 88,4 % |
| Katarina 5 Bondegatan västra mm | M | 21,2 % | M | 21,6 % | 83,8 % |
| Katarina 6 Nytorgsgatan-Bondegatanmm | M | 26,3 % | M | 25,1 % | 90,5 % |
| Katarina 7 Kv Linjalen mm | S | 27,5 % | S | 28,3 % | 76,8 % |
| Katarina 8 Medborgarplatsen-Skrapan | M | 21,3 % | M | 21,4 % | 88,5 % |
| Katarina 9 Helgalunden | M | 23,3 % | M | 22,5 % | 85,9 % |
| Katarina 10 Eriksdal V | M | 22,8 % | M | 23,1 % | 87,8 % |
| Katarina 11 Rosenlundsparken | M | 20,6 % | MP | 21,8 % | 86,1 % |
| Katarina 12 Eriksdal Ö | S | 20,0 % | MP | 20,2 % | 84,4 % |
| Katarina 13 Rosenlund | S | 27,8 % | S | 27,2 % | 83,9 % |
| Katarina 14 Bjurholmsplan mm | M | 22,2 % | MP | 21,2 % | 85,0 % |
| Katarina 15 Ölandsgatan mm | M | 22,8 % | M | 22,2 % | 80,5 % |
| Katarina 16 Blekingegatan östra mm | M | 22,5 % | M | 21,5 % | 85,7 % |
| Katarina 17 Gotlandsgatan östra mm | M | 24,0 % | M | 23,0 % | 86,9 % |
| Katarina 18 Nytorget | M | 21,0 % | M | 22,3 % | 82,4 % |
| Katarina 19 Nackas hörna | M | 21,9 % | M | 21,1 % | 86,7 % |
| Katarina 20 Ringen | S | 26,8 % | S | 26,5 % | 84,6 % |
| Kista 1 Akalla C | S | 50,2 % | S | 49,2 % | 58,2 % |
| Kista 2 Akalla Ö | S | 55,8 % | S | 52,4 % | 63,6 % |
| Kista 3 Akalla N | S | 45,8 % | S | 43,8 % | 71,5 % |
| Kista 4 Akalla V | S | 37,8 % | S | 37,4 % | 82,3 % |
| Kista 5 Akalla S | S | 38,4 % | S | 37,2 % | 76,6 % |
| Kista 6 Husby N | S | 42,5 % | S | 41,6 % | 69,6 % |
| Kista 7 Oslogatan | S | 59,3 % | S | 56,6 % | 60,4 % |
| Kista 8 Husby C | S | 56,1 % | S | 55,2 % | 59,8 % |
| Kista 9 Husby S | S | 60,8 % | S | 56,8 % | 60,0 % |
| Kista 10 Husby Ö | S | 53,4 % | S | 52,9 % | 58,9 % |
| Kista 11 Husby V | S | 62,7 % | S | 57,9 % | 61,2 % |
| Kista 12 Kista mellersta | S | 33,8 % | S | 33,9 % | 75,8 % |
| Kista 13 Kista C | S | 38,9 % | S | 36,3 % | 76,4 % |
| Kista 14 Kista V | S | 37,2 % | S | 36,5 % | 78,8 % |
| Kista 15 Ärvinge S | S | 30,6 % | S | 31,2 % | 71,4 % |
| Kista 16 Kista Gård | S | 39,9 % | S | 39,4 % | 68,7 % |
| Kista 17 Ärvinge N | S | 35,7 % | S | 34,4 % | 74,8 % |
| Kungsholm 1 Ture Nermans gränd mm | M | 35,2 % | M | 37,2 % | 78,1 % |
| Kungsholm 2 Pontonjärparken | M | 39,8 % | M | 38,3 % | 85,9 % |
| Kungsholm 3 Celsiusgatan mm | M | 37,0 % | M | 36,9 % | 86,2 % |
| Kungsholm 4 S:t Eriks sjukhus | M | 38,2 % | M | 38,9 % | 88,0 % |
| Kungsholm 5 Polishuset | M | 34,5 % | M | 33,6 % | 85,4 % |
| Kungsholm 6 Kungsholmstorg V | M | 38,1 % | M | 38,7 % | 85,1 % |
| Kungsholm 7 Kungsholmstorg Ö | M | 44,6 % | M | 43,0 % | 88,7 % |
| Kungsholm 8 Piperska muren | M | 38,7 % | M | 39,9 % | 87,0 % |
| Kungsholm 9 Kungsklippan mm | M | 38,8 % | M | 41,1 % | 83,5 % |
| Kungsholm 10 Stadshuset | M | 38,9 % | M | 39,3 % | 79,8 % |
| Kungsholm 11 Barnhusviken | M | 37,2 % | M | 37,8 % | 88,1 % |
| Kungsholm 12 Rådhuset | M | 36,6 % | M | 36,1 % | 86,9 % |
| Kungsholm 13 John Ericssonsgatan mm | M | 38,7 % | M | 38,5 % | 86,2 % |
| Maria 1 Ivar Lo:s park mm | M | 25,2 % | M | 24,1 % | 78,5 % |
| Maria 2 Mariaberget V | M | 25,7 % | M | 24,4 % | 86,4 % |
| Maria 3 Mariatorget V | M | 22,7 % | M | 20,3 % | 88,2 % |
| Maria 4 Bergsgruvan | S | 19,2 % | MP | 19,8 % | 88,3 % |
| Maria 5 Mariatorget S | M | 25,0 % | M | 21,7 % | 86,8 % |
| Maria 6 Mariatorget C | M | 27,5 % | M | 25,7 % | 86,3 % |
| Maria 7 Skaraborgsgatan mm | M | 24,7 % | M | 23,8 % | 87,9 % |
| Maria 8 Södra station N | S | 21,1 % | S | 19,3 % | 84,4 % |
| Maria 9 Södra station S | S | 21,4 % | S | 21,7 % | 86,6 % |
| Maria 10 Södra station Ö | M | 28,4 % | M | 29,1 % | 85,6 % |
| Maria 11 Södra station V | M | 24,3 % | M | 24,3 % | 89,0 % |
| Maria 12 Fredmansgatan mm | M | 23,6 % | M | 22,3 % | 86,2 % |
| Maria 13 Mariaberget Ö | M | 21,5 % | M | 20,3 % | 84,3 % |
| Matteus 1 Vanadislunden V | M | 38,8 % | M | 37,8 % | 74,4 % |
| Matteus 2 Norrtull | M | 41,1 % | M | 42,1 % | 85,5 % |
| Matteus 3 Matteus kyrka | M | 43,2 % | M | 43,6 % | 87,5 % |
| Matteus 4 Norrtulls sjukhus | M | 36,6 % | M | 36,9 % | 85,8 % |
| Matteus 5 Västeråsgatan mm | M | 30,8 % | M | 32,7 % | 85,9 % |
| Matteus 6 Norra station | M | 32,6 % | M | 31,5 % | 84,3 % |
| Matteus 7 Röda bergen Ö | M | 39,7 % | M | 39,8 % | 84,9 % |
| Matteus 8 Röda bergen V | M | 35,4 % | M | 35,9 % | 85,1 % |
| Matteus 9 Gästrikegatan mm | M | 41,6 % | M | 42,3 % | 86,7 % |
| Matteus 10 Hälsingehöjden mm | M | 42,1 % | M | 41,4 % | 87,2 % |
| Matteus 11 S:t Eriksplan | M | 44,0 % | M | 44,8 % | 85,9 % |
| Matteus 12 Birkastan Ö | M | 42,6 % | M | 42,7 % | 89,5 % |
| Matteus 13 Rörstrand Ö | M | 38,7 % | M | 36,3 % | 85,7 % |
| Matteus 14 Birkastan S | M | 43,5 % | M | 42,6 % | 86,2 % |
| Matteus 15 Karlbergs station | M | 37,6 % | M | 37,2 % | 88,8 % |
| Matteus 16 Birkastan V | M | 40,3 % | M | 40,1 % | 87,3 % |
| Matteus 17 Kv Skålet-Koppen | M | 30,0 % | M | 30,3 % | 85,3 % |
| Oscar 1 Djurgården | M | 40,1 % | M | 35,1 % | 52,5 % |
| Oscar 2 Oscarskyrkan | M | 59,3 % | M | 63,1 % | 85,0 % |
| Oscar 3 Strandvägen mellersta mm | M | 57,5 % | M | 62,0 % | 81,8 % |
| Oscar 4 Storgatan-Grevgatan mm | M | 52,0 % | M | 55,9 % | 83,9 % |
| Oscar 5 Strandvägen östra mm | M | 55,5 % | M | 58,2 % | 83,7 % |
| Oscar 6 Karlaplan S | M | 52,3 % | M | 55,3 % | 86,4 % |
| Oscar 7 Karlaplan V | M | 51,1 % | M | 55,4 % | 82,9 % |
| Oscar 8 Fältöversten mm | M | 49,1 % | M | 51,7 % | 82,4 % |
| Oscar 9 Gustav Adolfsparken | M | 42,5 % | M | 43,9 % | 86,6 % |
| Oscar 10 Karlaplan N | M | 57,6 % | M | 61,7 % | 84,2 % |
| Oscar 11 Artillerigatan norra mm | M | 45,2 % | M | 46,3 % | 84,6 % |
| Oscar 12 Tessinparken V | M | 43,5 % | M | 43,8 % | 87,6 % |
| Oscar 13 Olaus Petris park mm | M | 38,1 % | M | 39,6 % | 86,7 % |
| Oscar 14 Tessinparken S | M | 43,8 % | M | 44,9 % | 83,3 % |
| Oscar 15 Brantingsgatan mm | M | 36,5 % | M | 39,8 % | 85,4 % |
| Oscar 16 Rindögatan mm | M | 39,5 % | M | 42,1 % | 83,1 % |
| Oscar 17 Starrängsringen mm | M | 39,5 % | M | 41,5 % | 87,4 % |
| Oscar 18 Studentbacken mm | M | 32,8 % | M | 34,1 % | 83,8 % |
| Oscar 19 Sandhamnsgatan mm | M | 26,4 % | M | 28,2 % | 76,4 % |
| Oscar 20 Smedsbacken | M | 36,6 % | M | 36,2 % | 81,1 % |
| Oscar 21 Ladugårdsgärdet | M | 40,2 % | M | 40,4 % | 88,1 % |
| Oscar 22 Kampementsbacken mm | M | 41,4 % | M | 41,5 % | 84,5 % |
| Oscar 23 Tessinparken Ö | M | 42,9 % | M | 43,9 % | 85,7 % |
| Oscar 24 Wittstocksgatan mm | M | 52,5 % | M | 54,0 % | 87,9 % |
| S:t Göran 1 Fredhäll S | M | 27,0 % | M | 26,4 % | 71,8 % |
| S:t Göran 2 Fredhäll N | M | 30,1 % | M | 28,2 % | 87,4 % |
| S:t Göran 3 Fredhäll V | M | 31,6 % | M | 30,6 % | 85,4 % |
| S:t Göran 4 Kristinebergsparken | M | 25,3 % | M | 24,3 % | 82,9 % |
| S:t Göran 5 Kristinebergs strand | M | 45,6 % | M | 47,2 % | 93,7 % |
| S:t Göran 6 Geijersvägen mm | M | 28,3 % | M | 28,3 % | 85,5 % |
| S:t Göran 7 Marieberg S | M | 34,8 % | M | 35,3 % | 87,2 % |
| S:t Göran 8 Rålambshov | M | 34,5 % | M | 35,5 % | 87,4 % |
| S:t Göran 9 Stadshagen | M | 23,7 % | M | 25,7 % | 77,0 % |
| S:t Göran 10 Svarvargatan mm | M | 34,4 % | M | 33,8 % | 84,4 % |
| S:t Göran 11 Industrigatan mm | M | 37,4 % | M | 39,0 % | 84,0 % |
| S:t Göran 12 Tullmuseet | M | 32,1 % | M | 34,3 % | 85,8 % |
| S:t Göran 13 Fridhemsplan västra | M | 36,5 % | M | 37,5 % | 85,2 % |
| S:t Göran 14 Kronobergsg. norra mm | M | 37,0 % | M | 39,3 % | 84,5 % |
| S:t Göran 15 Fridhemsplan södra | M | 33,8 % | M | 35,7 % | 84,5 % |
| S:t Göran 16 Sysslomansgatan mm | M | 41,2 % | M | 40,8 % | 86,3 % |
| S:t Göran 17 Kv Karlsvik mm | M | 39,4 % | M | 40,3 % | 89,2 % |
| S:t Göran 18 Fridhemsplan östra | M | 35,9 % | M | 35,5 % | 83,9 % |
| S:t Göran 19 Sankt Görans sjukhus | M | 45,4 % | M | 47,2 % | 90,0 % |
| S:t Göran 20 Västermalmsgallerian | M | 38,1 % | M | 38,9 % | 80,2 % |
| S:t Göran 21 Fredhäll mellersta | M | 31,3 % | M | 31,8 % | 86,1 % |
| S:t Göran 22 Thorildsplan | M | 31,2 % | M | 31,5 % | 86,8 % |
| S:t Göran 23 Hornsberg Ö | M | 34,9 % | M | 37,4 % | 90,8 % |
| S:t Göran 24 Kristineberg S | M | 27,2 % | M | 26,7 % | 85,3 % |
| S:t Göran 25 Hornsbergs strand | M | 39,9 % | M | 41,2 % | 90,9 % |
| Skarpnäck 1 Bagarmossen S | S | 29,0 % | S | 28,8 % | 68,6 % |
| Skarpnäck 2 Brotorp | S | 23,5 % | MP | 23,2 % | 88,2 % |
| Skarpnäck 3 Ljusnevägen mm | S | 27,9 % | S | 29,6 % | 85,6 % |
| Skarpnäck 4 Bergsrådsvägen mm | S | 27,8 % | S | 26,3 % | 82,2 % |
| Skarpnäck 5 Bagarmossen N | S | 46,6 % | S | 44,6 % | 71,8 % |
| Skarpnäck 6 Bagarmossen C | S | 32,2 % | S | 33,2 % | 80,6 % |
| Skarpnäck 7 Skarpnäcks trädgårdsstad | MP | 20,5 % | MP | 23,6 % | 92,9 % |
| Skarpnäck 8 Enskededalen Ö | M | 29,3 % | M | 27,6 % | 88,5 % |
| Skarpnäck 9 Kärrtorp S | S | 26,2 % | S | 26,2 % | 86,7 % |
| Skarpnäck 10 Kärrtorp N | S | 25,4 % | S | 23,9 % | 86,2 % |
| Skarpnäck 11 Björkhagen Ö | MP | 20,1 % | MP | 25,5 % | 89,7 % |
| Skarpnäck 12 Björkhagen V | S | 22,8 % | MP | 23,6 % | 85,7 % |
| Skarpnäck 13 Björkhagen N | MP | 20,6 % | MP | 27,5 % | 90,7 % |
| Skarpnäck 14 Hammarbyhöjden S | M | 21,0 % | MP | 22,2 % | 88,6 % |
| Skarpnäck 15 Hammarbyhöjden C | M | 20,5 % | MP | 24,3 % | 85,2 % |
| Skarpnäck 16 Hammarbyhöjden Ö | S | 21,9 % | MP | 25,0 % | 84,5 % |
| Skarpnäck 17 Hammarbyhöjden V | S | 19,8 % | MP | 22,0 % | 81,9 % |
| Skarpnäck 18 Skarpa by mm | S | 32,2 % | S | 32,5 % | 85,3 % |
| Skarpnäck 19 Skarpnäck Ö-Orhem | S | 26,2 % | S | 26,3 % | 80,8 % |
| Skarpnäck 20 Horisontvägen norra mm | S | 35,8 % | S | 34,4 % | 75,0 % |
| Skarpnäck 21 Pungpinan mm | S | 29,2 % | S | 28,1 % | 81,4 % |
| Skarpnäck 22 Hammarbyhöjden N | MP | 19,5 % | MP | 28,9 % | 86,8 % |
| Skarpnäck 23 Skarpnäck C | S | 34,5 % | S | 32,9 % | 77,7 % |
| Skarpnäck 24 Bagarmossen V | S | 27,9 % | S | 26,9 % | 81,6 % |
| Skarpnäck 25 Enskededalen V | M | 23,7 % | M | 23,1 % | 88,3 % |
| Skarpnäck 26 Kärrtorp C | S | 29,8 % | S | 29,8 % | 84,4 % |
| Skarpnäck 27 Björkhagen mellersta | MP | 22,7 % | MP | 27,1 % | 90,4 % |
| Skärholmen 1 Bredäng NÖ | S | 44,1 % | S | 44,5 % | 60,6 % |
| Skärholmen 2 Bredäng NV | S | 52,9 % | S | 51,5 % | 70,7 % |
| Skärholmen 3 Bredäng V | S | 55,3 % | S | 55,1 % | 71,4 % |
| Skärholmen 4 Bredäng Ö | S | 34,1 % | S | 35,4 % | 77,4 % |
| Skärholmen 5 Bredäng S | S | 37,9 % | S | 39,1 % | 69,4 % |
| Skärholmen 6 Sätra N | S | 48,7 % | S | 48,7 % | 64,8 % |
| Skärholmen 7 Sätra mellersta | S | 42,7 % | S | 41,3 % | 70,5 % |
| Skärholmen 8 Sätra S | S | 46,5 % | S | 46,9 % | 68,4 % |
| Skärholmen 9 Vårberg mellersta | S | 44,6 % | S | 44,0 % | 76,1 % |
| Skärholmen 10 Portholmsgången mm | S | 60,0 % | S | 60,2 % | 62,2 % |
| Skärholmen 11 Ekholmshöjden | S | 58,1 % | S | 55,7 % | 62,6 % |
| Skärholmen 12 Skärholmen S | S | 38,9 % | S | 39,7 % | 70,4 % |
| Skärholmen 13 Skärholmens gård | S | 37,9 % | S | 38,5 % | 72,1 % |
| Skärholmen 14 Stångholmsbacken mm | S | 48,6 % | S | 49,5 % | 55,5 % |
| Skärholmen 15 Vårberg S | S | 49,9 % | S | 50,1 % | 65,6 % |
| Skärholmen 16 Storholmsbackarna mm | S | 50,3 % | S | 47,9 % | 61,9 % |
| Skärholmen 17 Vårberg V | M | 33,4 % | M | 30,9 % | 81,4 % |
| Skärholmen 18 Sätra gård | S | 28,6 % | S | 29,3 % | 84,8 % |
| Skärholmen 19 Skärholmsterassen | S | 61,3 % | S | 62,3 % | 56,1 % |
| Sofia 1 Mandelparken | M | 30,9 % | M | 30,0 % | 84,7 % |
| Sofia 2 Åsöberget | M | 19,5 % | MP | 19,2 % | 85,1 % |
| Sofia 3 Sofia kyrka | M | 23,3 % | M | 22,4 % | 86,7 % |
| Sofia 4 Stig Claessons Park-Fjällg. | M | 22,1 % | M | 21,8 % | 86,5 % |
| Sofia 5 Sågargatan mm | M | 20,8 % | MP | 20,9 % | 85,5 % |
| Sofia 6 Luma | M | 30,8 % | M | 31,5 % | 93,1 % |
| Sofia 7 Kv Vitbetan | M | 17,7 % | MP | 22,4 % | 83,7 % |
| Sofia 8 Hammarby Allé Ö | M | 34,3 % | M | 33,4 % | 89,3 % |
| Sofia 9 Skanstull | M | 25,4 % | M | 24,2 % | 87,3 % |
| Sofia 10 Vintertullen | S | 26,1 % | S | 25,3 % | 87,0 % |
| Sofia 11 Barnängen | S | 22,3 % | S | 21,0 % | 89,0 % |
| Sofia 12 Danviksklippan-Henriksdal | M | 35,8 % | M | 38,8 % | 90,2 % |
| Sofia 13 Sickla udde | M | 40,6 % | M | 40,4 % | 92,8 % |
| Sofia 14 Sickla kanal | M | 35,8 % | M | 37,6 % | 89,0 % |
| Sofia 15 Mårtensdal | M | 33,8 % | M | 33,5 % | 90,7 % |
| Sofia 16 Sickla Park | M | 35,1 % | M | 36,0 % | 90,1 % |
| Sofia 17 Lugnet | M | 38,0 % | M | 39,6 % | 91,7 % |
| Sofia 18 Rutger Fuchsgatan mm | M | 20,5 % | S | 20,0 % | 86,0 % |
| Sofia 19 Blecktornet | S | 22,3 % | S | 21,4 % | 87,4 % |
| Sofia 20 Klippgatan mm | MP | 19,1 % | MP | 24,9 % | 87,0 % |
| Sofia 21 Sickla kaj | M | 30,6 % | M | 30,6 % | 91,8 % |
| Spånga 1 Sundby | M | 42,4 % | M | 41,5 % | 65,4 % |
| Spånga 2 Flysta | M | 39,1 % | M | 35,4 % | 87,2 % |
| Spånga 3 Solhem Ö | M | 35,3 % | M | 32,9 % | 89,6 % |
| Spånga 4 Solhem S | M | 39,4 % | M | 36,4 % | 89,0 % |
| Spånga 5 Solhem V | M | 39,2 % | M | 37,9 % | 91,4 % |
| Spånga 6 Solhem N | S | 29,9 % | S | 30,5 % | 79,2 % |
| Spånga 7 Bromsten N | M | 28,7 % | M | 30,5 % | 82,7 % |
| Spånga 8 Bromsten mellersta | S | 28,6 % | S | 29,1 % | 79,4 % |
| Spånga 9 Bromsten S | M | 34,0 % | M | 33,4 % | 80,2 % |
| Spånga 10 Hjulsta V | S | 58,7 % | S | 58,1 % | 62,9 % |
| Spånga 11 Erikslund | S | 50,1 % | S | 49,4 % | 65,0 % |
| Spånga 12 Nydal | S | 58,7 % | S | 57,8 % | 61,8 % |
| Spånga 13 Tensta C | S | 67,4 % | S | 66,2 % | 58,4 % |
| Spånga 14 Gullinge | S | 62,8 % | S | 63,0 % | 63,0 % |
| Spånga 15 Risingeplan mm | S | 69,8 % | S | 68,1 % | 57,4 % |
| Spånga 16 Glömminge-Sörgården | S | 63,1 % | S | 63,2 % | 61,0 % |
| Spånga 17 Rinkebysvängen N | S | 58,1 % | S | 54,7 % | 58,6 % |
| Spånga 18 Rinkebystråket | S | 68,2 % | S | 70,0 % | 56,7 % |
| Spånga 19 Rinkebysvängen V | S | 63,1 % | S | 65,0 % | 57,8 % |
| Spånga 20 Kvarnbyvägen mm | S | 64,1 % | S | 64,6 % | 62,1 % |
| Spånga 21 Rinkeby C | S | 67,5 % | S | 67,1 % | 54,7 % |
| Spånga 22 Rinkebysvängen Ö | S | 70,5 % | S | 73,9 % | 48,3 % |
| Spånga 23 Rinkebysvängen S | S | 67,2 % | S | 65,5 % | 52,3 % |
| Spånga 24 Spånga by | S | 51,3 % | S | 48,3 % | 67,9 % |
| Spånga 25 Hjulstastråket södra | S | 47,9 % | S | 47,2 % | 66,2 % |
| Spånga 26 Spånga torg-Lunda | M | 29,4 % | M | 28,1 % | 81,1 % |
| Spånga 27 Rinkeby mellersta | S | 70,6 % | S | 65,1 % | 54,8 % |
| Vantör 1 Stureby N | M | 33,0 % | M | 32,1 % | 65,8 % |
| Vantör 2 Sturebyhöjden | M | 25,7 % | M | 25,0 % | 83,2 % |
| Vantör 3 Stureby C | M | 31,2 % | M | 32,8 % | 89,2 % |
| Vantör 4 Stureby S | S | 24,0 % | S | 25,0 % | 84,3 % |
| Vantör 5 Bandhagen mellersta | S | 30,8 % | S | 30,9 % | 79,2 % |
| Vantör 6 Bandhagen Ö | S | 35,6 % | S | 34,9 % | 76,2 % |
| Vantör 7 Bäckahagen | S | 26,3 % | S | 25,7 % | 75,9 % |
| Vantör 8 Högdalen Ö | S | 32,6 % | S | 32,1 % | 73,4 % |
| Vantör 9 Högdalen mellersta | S | 34,2 % | S | 33,3 % | 76,6 % |
| Vantör 10 Högdalen V | S | 30,9 % | S | 30,2 % | 78,4 % |
| Vantör 11 Högdalen C | S | 32,0 % | S | 31,7 % | 72,4 % |
| Vantör 12 Skebokvarnsv. västra mm | S | 31,3 % | S | 29,9 % | 77,2 % |
| Vantör 13 Örby V | M | 36,7 % | M | 36,8 % | 87,4 % |
| Vantör 14 Örby S | M | 38,4 % | M | 37,3 % | 90,1 % |
| Vantör 15 Örby N | M | 40,2 % | M | 40,6 % | 88,4 % |
| Vantör 16 Snösätrahöjden | S | 50,8 % | S | 49,1 % | 70,0 % |
| Vantör 17 Gillerbacken mm | S | 43,5 % | S | 42,6 % | 65,7 % |
| Vantör 18 Rågsveds N | S | 54,2 % | S | 51,6 % | 62,4 % |
| Vantör 19 Rågsved V | S | 38,4 % | S | 38,6 % | 73,8 % |
| Vantör 20 Rågsveds Ö | S | 47,2 % | S | 46,1 % | 69,3 % |
| Vantör 21 Hagsätra Ö | S | 30,2 % | S | 28,5 % | 76,4 % |
| Vantör 22 Hagsätra C | S | 36,1 % | S | 35,9 % | 68,8 % |
| Vantör 23 Hagsätra V | S | 45,0 % | S | 46,1 % | 66,2 % |
| Vantör 24 Ormkärr | S | 31,8 % | S | 32,5 % | 81,2 % |
| Vantör 25 Hagsätra N | S | 37,8 % | S | 38,0 % | 74,3 % |
| Vantör 26 Rågsved C | S | 52,2 % | S | 52,5 % | 64,7 % |
| Vantör 27 Bandhagen C | S | 27,1 % | S | 27,8 % | 78,4 % |
| Vantör 28 Rågsveds S | S | 41,4 % | S | 39,0 % | 67,5 % |
| Vällingby 1 Vällingby N | M | 25,7 % | M | 25,9 % | 80,1 % |
| Vällingby 2 Vällingby V | S | 29,9 % | S | 30,1 % | 82,5 % |
| Vällingby 3 Vällingby Ö | S | 35,5 % | S | 36,5 % | 74,6 % |
| Vällingby 4 Vällingby C | S | 37,2 % | S | 36,8 % | 72,7 % |
| Vällingby 5 Grimsta V | S | 38,7 % | S | 38,9 % | 72,0 % |
| Vällingby 6 Grimsta Ö | S | 41,6 % | S | 37,9 % | 76,5 % |
| Vällingby 7 Råcksta Ö | S | 26,3 % | S | 26,5 % | 82,3 % |
| Vällingby 8 Råcksta V | S | 35,1 % | S | 35,5 % | 77,5 % |
| Vällingby 9 Råcksta N | S | 32,6 % | S | 33,6 % | 73,7 % |
| Vällingby 10 Nälsta Ö | M | 36,0 % | M | 34,6 % | 87,0 % |
| Vällingby 11 Nälsta V | M | 37,7 % | M | 35,3 % | 91,4 % |
| Vällingby 12 Grimsta mellersta | S | 43,8 % | S | 41,9 % | 72,9 % |
| Vällingby 13 Kälvesta V | M | 36,4 % | M | 35,7 % | 90,1 % |
| Vällingby 14 Kälvesta Ö | M | 34,6 % | M | 32,8 % | 86,7 % |
| Vällingby 15 Vinsta V | M | 36,2 % | M | 34,8 % | 86,9 % |
| Vällingby 16 Vinsta Ö | S | 28,4 % | S | 28,6 % | 79,9 % |
| Vällingby 17 Råcksta gård | S | 27,5 % | S | 27,3 % | 78,1 % |
| Vällingby 18 Nälsta gård | M | 31,5 % | M | 29,8 % | 81,4 % |
| Vällingby 19 Vällingby mellersta | S | 39,7 % | S | 39,1 % | 72,8 % |
| Västerled 1 Smedslätten V | M | 48,2 % | M | 48,3 % | 73,0 % |
| Västerled 2 Äppelviken | M | 44,5 % | M | 46,9 % | 90,4 % |
| Västerled 3 Stora Mossen | M | 48,2 % | M | 49,8 % | 91,1 % |
| Västerled 4 Alvik | M | 32,0 % | M | 31,1 % | 85,3 % |
| Västerled 5 Johannelund | M | 24,4 % | M | 24,5 % | 84,7 % |
| Västerled 6 Traneberg S | M | 28,3 % | M | 29,8 % | 86,8 % |
| Västerled 7 Traneberg Ö | M | 31,0 % | M | 29,7 % | 86,8 % |
| Västerled 8 Minneberg | M | 29,8 % | M | 28,9 % | 88,8 % |
| Västerled 9 Ulvsunda trädgårdsstad | M | 32,8 % | M | 33,3 % | 89,6 % |
| Västerled 10 Nockebyhov V | M | 40,3 % | M | 39,9 % | 86,7 % |
| Västerled 11 Olovslund -Nockebyhov Ö | M | 41,1 % | M | 41,4 % | 87,1 % |
| Västerled 12 Nockeby S | M | 53,6 % | M | 56,2 % | 86,9 % |
| Västerled 13 Nockeby N | M | 41,8 % | M | 42,8 % | 90,9 % |
| Västerled 14 Höglandet | M | 53,6 % | M | 56,7 % | 91,8 % |
| Västerled 15 Ålsten S | M | 52,2 % | M | 53,9 % | 94,6 % |
| Västerled 16 Ålsten N | M | 46,9 % | M | 45,7 % | 91,2 % |
| Västerled 17 Vidängsvägen mm | M | 28,9 % | M | 30,8 % | 82,4 % |
| Västerled 18 Ulvsunda slott | M | 26,6 % | M | 29,2 % | 82,9 % |
| Västerled 19 Smedslätten Ö | M | 41,7 % | M | 44,7 % | 89,7 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014