Valresultat Österåker 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Österåker med 37,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (27,3 %). Valdeltagandet var 88,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Österåker ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 21 valdistrikt.

Se Österåker på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,2 %
Röstberättigade
29 513
Avgivna röster
26 031
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2014 i Österåker

Riksdagsvalet 2014 i Österåker: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna9 65237,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 26220,4 %
SDSverigedemokraterna2 5189,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2 0027,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 9567,6 %
CCenterpartiet1 4895,8 %
KDKristdemokraterna1 3085,1 %
VVänsterpartiet9143,5 %
FIFeministiskt initiativ5172,0 %
Övriga partier1950,8 %

Landstingsvalet 2014 i Österåker

Landstingsvalet 2014 i Österåker: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna8 72233,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 64925,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 3659,2 %
MPMiljöpartiet de gröna2 0648,0 %
KDKristdemokraterna1 6516,4 %
SDSverigedemokraterna1 5015,8 %
CCenterpartiet1 3645,3 %
VVänsterpartiet1 0694,1 %
Övriga partier4211,6 %

Kommunvalet 2014 i Österåker

Kommunvalet 2014 i Österåker: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 11127,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 67021,8 %
ROSPROSP2 70610,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 4509,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2 2698,7 %
CCenterpartiet1 2234,7 %
SDSverigedemokraterna1 1984,6 %
VVänsterpartiet8823,4 %
SPÖSPÖ8813,4 %
KDKristdemokraterna8113,1 %
ÖPÖP7052,7 %
Övriga partier1160,4 %

Partiernas utveckling i Österåker 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Österåker i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−8,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • MP
  • L
  • C
  • KD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Österåker per valår
Parti200620102014201820222026
M42,3 %45,5 %37,4 %29,7 %27,5 %28,7 %
S22,8 %17,8 %20,4 %19,7 %24,9 %22,1 %
SD1,8 %3,5 %9,8 %16,1 %19,4 %16,5 %
MP5,5 %7,5 %7,8 %4,4 %4,7 %5,1 %
L9,3 %9,2 %7,6 %7,5 %6,4 %7,6 %
C5,6 %5,8 %5,8 %9,4 %7,5 %7,8 %
KD7,4 %6,2 %5,1 %7,1 %4,7 %6,4 %
V3,6 %3,3 %3,5 %5,0 %3,7 %4,4 %
Övr1,7 %1,2 %2,8 %1,1 %1,2 %1,4 %
Valdeltagande84,4 %87,3 %88,2 %89,3 %87,3 %87,9 %

Valdeltagande i Österåker 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Österåker 2014

Så skiljer sig Österåker från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 37,4 % i Österåker mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 14,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +14,1
  • FP +2,2
  • MP +0,9
  • KD +0,5

Svagare än i riket

  • S −10,6
  • SD −3,1
  • V −2,2
  • FI −1,1

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Österåker, från 3,5 % till 9,8 % (+6,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 45,5 % till 37,4 % (−8,1).

  • M −8,1
  • SD +6,3
  • S +2,5
  • FI +1,6
  • FP −1,6
  • KD −1,2
  • MP +0,2
  • V +0,2

Valdeltagande i Österåker

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 88,2 %, vilket är 2,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Österåker på plats 46 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Österåker är indelad i 21 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,0 % i Hacksta 1 till 90,5 % i Österskär 2.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Österskär 2 (49,8 %) och sitt svagaste i Hacksta 1 (19,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 19, Socialdemokraterna i 2 av 21 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Österåker är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 27,3 % i kommunvalet mot 37,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,1 procentenheter.

  • M −10,1
  • SD −5,2
  • KD −2,0
  • FP +1,8
  • S +1,4
  • C −1,1
  • MP +1,0
  • V −0,2

Största parti i Österåker sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Österåker i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Österåker per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna28,7 %87,9 %
2022Moderaterna27,5 %87,3 %
2018Moderaterna29,7 %89,3 %
2014Moderaterna37,4 %88,2 %
2010Moderaterna45,5 %87,3 %
2006Moderaterna42,3 %84,4 %

Valresultat per valdistrikt i Österåker 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 21 valdistrikten i Österåker. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Österåker, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Berga 1S30,5 %S32,4 %76,6 %
Berga 2M33,2 %S24,3 %82,2 %
Hacksta 1S39,4 %S40,5 %71,0 %
Hacksta 2M29,7 %S29,7 %80,1 %
LjusteröM38,0 %M34,3 %77,0 %
Margretelund 1M46,9 %M35,6 %88,5 %
Margretelund 2M35,6 %S28,6 %86,0 %
Margretelund 3M45,6 %M31,5 %89,9 %
Roslagskulla-ÅsätraM36,9 %M28,1 %82,5 %
RunöM28,2 %S28,5 %77,1 %
RydboM43,8 %M34,9 %86,4 %
SkånstaM36,4 %M26,4 %89,1 %
SkärgårdsstadM47,1 %M36,6 %86,8 %
SmedbyM35,5 %M25,6 %82,2 %
SvinningeM44,6 %M34,9 %85,4 %
SäbyM38,6 %M27,4 %87,1 %
Söra 1M36,2 %M26,4 %84,9 %
Söra 2M30,2 %S30,7 %80,9 %
ÅkerstorpM32,4 %S22,6 %88,1 %
Österskär 1M38,8 %M26,5 %87,9 %
Österskär 2M49,8 %M31,2 %90,5 %

Utforska valdistrikten i Österåker på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014