Valresultat Värmdö 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Värmdö med 37,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (31,1 %). Valdeltagandet var 89,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Värmdö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,3 %
- Röstberättigade
- 28 522
- Avgivna röster
- 25 467
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2014 i Värmdö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 9 448 | 37,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 136 | 20,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 626 | 10,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 096 | 8,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 577 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 1 356 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 077 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 946 | 3,7 % |
| FIFeministiskt initiativ | 790 | 3,1 % |
| Övriga partier | 203 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Värmdö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 344 | 32,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 656 | 26,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 107 | 8,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 962 | 7,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 807 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 406 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 1 244 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 177 | 4,6 % |
| FIFeministiskt initiativ | 481 | 1,9 % |
| Övriga partier | 182 | 0,7 % |
Kommunvalet 2014 i Värmdö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 945 | 31,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 179 | 28,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 502 | 9,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 171 | 8,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 924 | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 1 372 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 044 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 870 | 3,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 373 | 1,5 % |
| Övriga partier | 146 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Värmdö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Värmdö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−8,5 procentenheter).
- M
- S
- SD
- MP
- L
- C
- KD
- Övr
- V
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 42,8 % | 45,9 % | 37,4 % | 27,5 % | 23,7 % | 25,9 % |
| S | 22,5 % | 17,6 % | 20,3 % | 20,5 % | 26,5 % | 23,1 % |
| SD | 2,1 % | 4,1 % | 10,4 % | 17,2 % | 19,8 % | 16,5 % |
| MP | 6,4 % | 8,6 % | 8,3 % | 5,4 % | 6,4 % | 7,2 % |
| L | 8,4 % | 7,6 % | 6,2 % | 6,4 % | 5,4 % | 6,7 % |
| C | 5,5 % | 5,8 % | 5,4 % | 9,8 % | 8,0 % | 8,7 % |
| KD | 6,2 % | 5,4 % | 4,3 % | 5,9 % | 4,5 % | 5,8 % |
| Övr | 1,8 % | 1,3 % | 3,9 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,3 % |
| V | 4,3 % | 3,6 % | 3,7 % | 6,0 % | 4,7 % | 4,7 % |
| Valdeltagande | 83,9 % | 87,7 % | 89,3 % | 90,3 % | 88,4 % | 89,1 % |
Valdeltagande i Värmdö 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Värmdö 2014
Så skiljer sig Värmdö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 37,4 % i Värmdö mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 14,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +14,1
- MP +1,4
- FP +0,8
- FI +0,0
Svagare än i riket
- S −10,7
- SD −2,5
- V −2,0
- C −0,7
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Värmdö, från 4,1 % till 10,4 % (+6,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 45,9 % till 37,4 % (−8,5).
- M −8,5
- SD +6,3
- S +2,7
- FI +2,6
- FP −1,4
- KD −1,1
- C −0,5
- MP −0,3
Valdeltagande i Värmdö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 89,3 %, vilket är 3,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Värmdö på plats 21 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Värmdö är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,5 % i Djurö 3 Stavsnäs till 92,1 % i Värmdö 5 Vik.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Värmdö 2 Strömma (51,0 %) och sitt svagaste i Gustavsberg 3 Munkmora (17,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 17, Socialdemokraterna i 5 av 22 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Värmdö är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 28,1 % i kommunvalet mot 20,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,8 procentenheter.
- S +7,8
- M −6,3
- SD −2,9
- FP +2,3
- FI −1,7
- MP +1,5
- V −0,3
- KD −0,2
Största parti i Värmdö sedan 2006
Största parti har skiftat i Värmdö under perioden 2006–2014: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 25,9 % | 89,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 26,5 % | 88,4 % |
| 2018 | Moderaterna | 27,5 % | 90,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 37,4 % | 89,3 % |
| 2010 | Moderaterna | 45,9 % | 87,7 % |
| 2006 | Moderaterna | 42,8 % | 83,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Värmdö 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Värmdö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Djurö 1 Vindö | M | 39,8 % | M | 38,7 % | 73,6 % |
| Djurö 2 Djurö | M | 39,3 % | M | 34,2 % | 85,6 % |
| Djurö 3 Stavsnäs | M | 38,6 % | M | 34,4 % | 73,5 % |
| Gustavsberg 1 Lugnet | S | 36,2 % | S | 47,9 % | 85,6 % |
| Gustavsberg 2 Hästhagen | S | 31,8 % | S | 43,7 % | 82,0 % |
| Gustavsberg 3 Munkmora | S | 36,7 % | S | 46,1 % | 77,6 % |
| Gustavsberg 4 Höjdhagen | M | 29,3 % | S | 38,7 % | 90,6 % |
| Gustavsberg 5 Holmviksskog.Ösbydalen | S | 31,5 % | S | 39,1 % | 84,9 % |
| Gustavsberg 6 Ormingelandet | M | 46,9 % | M | 39,1 % | 84,4 % |
| Gustavsberg 7 Farsta Slottsvik | M | 32,3 % | S | 34,3 % | 89,7 % |
| Gustavsberg 8 Mölnvik Mörtnäs | M | 46,9 % | M | 38,8 % | 91,6 % |
| Ingarö 1 Lemshaga | M | 43,7 % | M | 35,7 % | 89,8 % |
| Ingarö 2 Säby Eknäs | M | 41,8 % | M | 35,9 % | 86,7 % |
| Ingarö 3 Ingarö Strand | M | 48,9 % | M | 36,8 % | 92,0 % |
| Ingarö 4 Klacknäset | M | 38,3 % | M | 32,6 % | 89,3 % |
| Värmdö 1 Saltarö | M | 40,9 % | M | 37,8 % | 86,6 % |
| Värmdö 2 Strömma | M | 51,0 % | M | 44,9 % | 87,4 % |
| Värmdö 3 Ängsvik | M | 38,6 % | M | 31,8 % | 85,6 % |
| Värmdö 4 Hemmesta | S | 34,1 % | S | 40,0 % | 82,5 % |
| Värmdö 5 Vik | M | 46,7 % | M | 40,2 % | 92,1 % |
| Värmdö 6 Kopparmora | M | 36,8 % | M | 31,4 % | 87,5 % |
| Värmdö 7 Haghulta Kolvik | M | 42,9 % | M | 34,2 % | 91,3 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014