Valresultat Norrtälje 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Norrtälje med 29,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,1 %). Valdeltagandet var 85,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Norrtälje ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 39 valdistrikt.

Se Norrtälje på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,4 %
Röstberättigade
45 561
Avgivna röster
38 898
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2014 i Norrtälje

Riksdagsvalet 2014 i Norrtälje: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna11 47829,9 %
MModeraterna10 72327,9 %
SDSverigedemokraterna4 76212,4 %
CCenterpartiet2 8457,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2 4176,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 7844,6 %
VVänsterpartiet1 7264,5 %
KDKristdemokraterna1 3913,6 %
FIFeministiskt initiativ8952,3 %
OVRövriga partier4231,1 %

Landstingsvalet 2014 i Norrtälje

Landstingsvalet 2014 i Norrtälje: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 77733,6 %
MModeraterna9 69325,5 %
SDSverigedemokraterna3 2468,5 %
CCenterpartiet3 0508,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2 5326,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 4416,4 %
VVänsterpartiet2 0285,3 %
KDKristdemokraterna1 5384,0 %
FIFeministiskt initiativ4291,1 %
Övriga partier3310,9 %

Kommunvalet 2014 i Norrtälje

Kommunvalet 2014 i Norrtälje: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna11 94331,1 %
MModeraterna10 21626,6 %
CCenterpartiet3 6809,6 %
SDSverigedemokraterna3 3828,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2 9407,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 3336,1 %
VVänsterpartiet1 6834,4 %
ROOPROOP1 0102,6 %
KDKristdemokraterna8752,3 %
Övriga partier3931,0 %

Partiernas utveckling i Norrtälje 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Norrtälje i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−8,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • MP
  • L
  • V
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Norrtälje per valår
Parti200620102014201820222026
S31,7 %26,5 %29,9 %26,2 %29,1 %25,9 %
M32,0 %36,1 %27,9 %22,2 %20,6 %21,0 %
SD2,1 %5,0 %12,4 %19,9 %25,2 %23,0 %
C9,6 %8,0 %7,4 %9,6 %6,3 %6,6 %
MP4,7 %7,2 %6,3 %3,8 %4,0 %5,1 %
L6,6 %6,6 %4,6 %4,7 %4,2 %5,4 %
V4,8 %4,5 %4,5 %6,2 %4,6 %5,0 %
KD6,3 %4,9 %3,6 %5,9 %4,7 %6,1 %
Övr2,2 %1,3 %3,4 %1,4 %1,1 %1,7 %
Valdeltagande78,4 %83,2 %85,4 %87,1 %85,0 %84,5 %

Valdeltagande i Norrtälje 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Norrtälje 2014

Så skiljer sig Norrtälje från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 27,9 % i Norrtälje mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 4,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +4,6
  • C +1,3
  • OVR +0,1

Svagare än i riket

  • V −1,2
  • S −1,2
  • KD −1,0
  • FI −0,8

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Norrtälje, från 5,0 % till 12,4 % (+7,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 36,1 % till 27,9 % (−8,2).

  • M −8,2
  • SD +7,3
  • S +3,4
  • FI +2,0
  • FP −2,0
  • KD −1,3
  • OVR +0,9
  • MP −0,9

Valdeltagande i Norrtälje

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,4 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Norrtälje på plats 179 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Norrtälje är indelad i 39 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,2 % i Hallsta Norra till 88,9 % i Norrtälje - Solbacka.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hallsta Centrum (49,7 %) och sitt svagaste i Norrtälje - Kvisthamra (19,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 20, Socialdemokraterna i 19 av 39 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norrtälje är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 8,8 % i kommunvalet mot 12,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,6 procentenheter.

  • SD −3,6
  • C +2,2
  • FP +1,4
  • MP +1,4
  • KD −1,3
  • M −1,3
  • S +1,2
  • V −0,1

Största parti i Norrtälje sedan 2006

Största parti har skiftat i Norrtälje under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Norrtälje per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,9 %84,5 %
2022Socialdemokraterna29,1 %85,0 %
2018Socialdemokraterna26,2 %87,1 %
2014Socialdemokraterna29,9 %85,4 %
2010Moderaterna36,1 %83,2 %
2006Moderaterna32,0 %78,4 %

Valresultat per valdistrikt i Norrtälje 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 39 valdistrikten i Norrtälje. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Norrtälje, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BergshamraM32,9 %M31,7 %86,8 %
BlidöM40,8 %M48,4 %84,8 %
Edebo-UnungeS34,1 %S37,1 %81,3 %
EdsbroM28,1 %S26,0 %85,5 %
EstunaM30,3 %S29,6 %84,4 %
FasternaS27,8 %S28,5 %84,4 %
Frötuna NorraM36,3 %M35,2 %88,3 %
Frötuna SödraM37,9 %M35,1 %86,9 %
Gottröra - NärtunaM30,8 %M27,5 %81,9 %
Hallsta CentrumS49,7 %S54,9 %77,1 %
Hallsta NorraS46,2 %S48,5 %75,2 %
HerrängS35,4 %S39,9 %81,8 %
HysingsvikM35,3 %M34,3 %87,9 %
HäveröS43,2 %S48,9 %82,0 %
Lohärad - MalstaM29,2 %M27,6 %85,6 %
Norrtälje - BryggårdenS36,0 %S37,6 %81,1 %
Norrtälje - FlygfältetS35,1 %S38,6 %79,0 %
Norrtälje - FågelsångenM31,0 %S31,5 %87,3 %
Norrtälje - GransäterS33,7 %S34,1 %85,6 %
Norrtälje - Grind - LånggarnS35,7 %S38,6 %81,1 %
Norrtälje - Grossgärdet - NordronaS30,6 %S32,9 %82,2 %
Norrtälje - KvisthamraM37,7 %M39,6 %87,6 %
Norrtälje - Norra InnerstanS30,6 %S32,6 %84,7 %
Norrtälje - SolbackaS34,8 %S37,5 %88,9 %
Norrtälje - StadskärnanM31,3 %M31,9 %83,3 %
Norrtälje - VigelsjöS45,0 %S44,8 %78,3 %
RialaM29,7 %M27,9 %84,7 %
Rimbo NorraS37,2 %S38,1 %82,1 %
Rimbo ombygdM29,8 %M26,0 %82,9 %
Rimbo SödraS39,1 %S40,4 %77,7 %
Rimbo ÖstraS38,4 %S39,5 %82,0 %
Roslags-BroM29,4 %M24,4 %86,7 %
RådmansöM34,5 %M34,4 %85,4 %
Rö - Skederid - Husby-SjuhundraM27,3 %M27,3 %84,4 %
Söderby KarlS27,2 %S25,6 %84,4 %
Väddö NorraM32,6 %M28,9 %85,2 %
Väddö SödraM28,0 %S25,7 %85,3 %
VätöM30,4 %M28,7 %83,2 %
ÄlmstaS29,7 %S29,4 %81,4 %

Utforska valdistrikten i Norrtälje på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014