Valresultat Tyresö 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Tyresö med 34,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (34,9 %). Valdeltagandet var 88,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tyresö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 24 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,7 %
- Röstberättigade
- 32 109
- Avgivna röster
- 28 466
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2014 i Tyresö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 9 745 | 34,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 777 | 24,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 710 | 9,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 376 | 8,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 827 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 296 | 4,6 % |
| CCenterpartiet | 1 289 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 220 | 4,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 725 | 2,6 % |
| Övriga partier | 271 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2014 i Tyresö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 9 238 | 32,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 365 | 29,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 473 | 8,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 016 | 7,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 886 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 494 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 431 | 5,0 % |
| CCenterpartiet | 1 050 | 3,7 % |
| FIFeministiskt initiativ | 373 | 1,3 % |
| Övriga partier | 306 | 1,1 % |
Kommunvalet 2014 i Tyresö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 10 031 | 34,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 369 | 29,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 658 | 9,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 204 | 7,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 829 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 276 | 4,4 % |
| CCenterpartiet | 1 035 | 3,6 % |
| KDKristdemokraterna | 948 | 3,3 % |
| Övriga partier | 368 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Tyresö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tyresö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−7,7 procentenheter).
- M
- S
- SD
- MP
- L
- KD
- C
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 38,6 % | 42,2 % | 34,5 % | 25,8 % | 23,6 % | 24,6 % |
| S | 26,3 % | 21,5 % | 24,0 % | 23,9 % | 29,8 % | 26,7 % |
| SD | 1,5 % | 4,1 % | 9,6 % | 16,3 % | 18,9 % | 16,2 % |
| MP | 6,0 % | 8,2 % | 8,4 % | 5,4 % | 5,3 % | 6,4 % |
| L | 9,3 % | 8,4 % | 6,5 % | 6,9 % | 5,5 % | 6,3 % |
| KD | 6,0 % | 5,5 % | 4,6 % | 5,8 % | 3,9 % | 4,9 % |
| C | 4,9 % | 4,8 % | 4,6 % | 7,9 % | 6,6 % | 7,5 % |
| V | 4,9 % | 4,0 % | 4,3 % | 6,4 % | 5,1 % | 6,0 % |
| Övr | 2,6 % | 1,3 % | 3,5 % | 1,6 % | 1,2 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 83,8 % | 87,1 % | 88,7 % | 90,2 % | 86,9 % | 86,8 % |
Valdeltagande i Tyresö 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tyresö 2014
Så skiljer sig Tyresö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 34,5 % i Tyresö mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 11,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +11,2
- MP +1,5
- FP +1,1
- KD +0,0
Svagare än i riket
- S −7,0
- SD −3,3
- C −1,5
- V −1,4
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Tyresö, från 4,1 % till 9,6 % (+5,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 42,2 % till 34,5 % (−7,7).
- M −7,7
- SD +5,5
- S +2,5
- FI +2,2
- FP −2,0
- KD −0,9
- V +0,4
- C −0,2
Valdeltagande i Tyresö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 88,7 %, vilket är 2,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Tyresö på plats 34 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tyresö är indelad i 24 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,5 % i 29 Granängsringen till 92,8 % i 11 Tyresö Strand Centrum.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i 10 Tyresö Strand (55,2 %) och sitt svagaste i 29 Granängsringen (11,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 17, Socialdemokraterna i 7 av 24 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tyresö är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 29,1 % i kommunvalet mot 24,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,1 procentenheter.
- S +5,1
- SD −3,2
- KD −1,3
- FP +1,2
- C −1,0
- MP +0,8
- M +0,4
- V +0,1
Största parti i Tyresö sedan 2006
Största parti har skiftat i Tyresö under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,7 % | 86,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 86,9 % |
| 2018 | Moderaterna | 25,8 % | 90,2 % |
| 2014 | Moderaterna | 34,5 % | 88,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 42,2 % | 87,1 % |
| 2006 | Moderaterna | 38,6 % | 83,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Tyresö 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 24 valdistrikten i Tyresö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 Björkbacken | S | 38,4 % | S | 44,2 % | 77,0 % |
| 2 Siken | S | 36,4 % | S | 40,0 % | 83,1 % |
| 3 Myggdalen | S | 34,3 % | S | 38,8 % | 84,4 % |
| 4 Nyboda | S | 43,2 % | S | 48,5 % | 73,6 % |
| 5 Fårdala | M | 38,4 % | M | 36,8 % | 90,6 % |
| 6 Krusboda N | M | 33,2 % | S | 33,7 % | 90,7 % |
| 7 Krusboda S | M | 30,8 % | S | 35,8 % | 90,0 % |
| 8 Öringe | M | 35,2 % | M | 37,2 % | 88,4 % |
| 9 Rotvik | M | 43,1 % | M | 44,0 % | 88,5 % |
| 10 Tyresö Strand | M | 55,2 % | M | 53,6 % | 90,7 % |
| 11 Tyresö Strand Centrum | M | 36,8 % | M | 39,2 % | 92,8 % |
| 12 Gimmersta - Nytorp - Raksta | M | 42,2 % | M | 45,1 % | 88,5 % |
| 13 Brevikshalvön | M | 46,2 % | M | 46,5 % | 88,4 % |
| 21 Fornudden | M | 48,2 % | M | 51,5 % | 88,7 % |
| 22 Sofieberg | M | 35,9 % | M | 35,1 % | 87,4 % |
| 23 Trollbäcken V | M | 36,8 % | M | 38,9 % | 83,9 % |
| 24 Skälsätra | M | 41,6 % | M | 41,7 % | 87,1 % |
| 25 Trollbäcken Ö | M | 37,8 % | M | 39,7 % | 87,8 % |
| 26 Hanviken | M | 43,8 % | M | 44,9 % | 89,7 % |
| 27 Lindalen | M | 37,7 % | M | 35,1 % | 86,7 % |
| 28 Bollmoraberg | S | 35,8 % | S | 39,5 % | 78,3 % |
| 29 Granängsringen | S | 42,6 % | S | 46,9 % | 67,5 % |
| 30 Farmarstigen V | M | 33,2 % | M | 32,8 % | 83,7 % |
| 31 Farmarstigen Ö | S | 32,8 % | S | 39,1 % | 72,8 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014