Valresultat Tyresö 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Tyresö med 29,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,2 %). Valdeltagandet var 86,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tyresö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 25 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,9 %
- Röstberättigade
- 35 234
- Avgivna röster
- 30 630
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2022 i Tyresö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 038 | 29,8 % |
| MModeraterna | 7 168 | 23,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 738 | 18,9 % |
| CCenterpartiet | 1 995 | 6,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 663 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 615 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 556 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 182 | 3,9 % |
| Övriga partier | 367 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Tyresö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 138 | 36,4 % |
| MModeraterna | 6 909 | 22,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 341 | 14,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 098 | 6,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 869 | 6,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 593 | 5,2 % |
| CCenterpartiet | 1 384 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 924 | 3,0 % |
| Övriga partier | 319 | 1,0 % |
Kommunvalet 2022 i Tyresö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 875 | 32,2 % |
| MModeraterna | 8 686 | 28,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 259 | 13,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 001 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 674 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 452 | 4,7 % |
| CCenterpartiet | 1 373 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 138 | 3,7 % |
| Övriga partier | 207 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Tyresö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tyresö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+5,9 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- L
- MP
- V
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 26,3 % | 21,5 % | 24,0 % | 23,9 % | 29,8 % | 26,7 % |
| M | 38,6 % | 42,2 % | 34,5 % | 25,8 % | 23,6 % | 24,6 % |
| SD | 1,5 % | 4,1 % | 9,6 % | 16,3 % | 18,9 % | 16,2 % |
| C | 4,9 % | 4,8 % | 4,6 % | 7,9 % | 6,6 % | 7,5 % |
| L | 9,3 % | 8,4 % | 6,5 % | 6,9 % | 5,5 % | 6,3 % |
| MP | 6,0 % | 8,2 % | 8,4 % | 5,4 % | 5,3 % | 6,4 % |
| V | 4,9 % | 4,0 % | 4,3 % | 6,4 % | 5,1 % | 6,0 % |
| KD | 6,0 % | 5,5 % | 4,6 % | 5,8 % | 3,9 % | 4,9 % |
| Övr | 2,6 % | 1,3 % | 3,5 % | 1,6 % | 1,2 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 83,8 % | 87,1 % | 88,7 % | 90,2 % | 86,9 % | 86,8 % |
Valdeltagande i Tyresö 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tyresö 2022
Så skiljer sig Tyresö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 23,6 % i Tyresö mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 4,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +4,5
- L +0,9
- MP +0,2
Svagare än i riket
- V −1,6
- SD −1,6
- KD −1,4
- S −0,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Tyresö, från 23,9 % till 29,8 % (+5,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 25,8 % till 23,6 % (−2,2).
- S +5,9
- SD +2,6
- M −2,2
- KD −1,9
- L −1,5
- C −1,3
- V −1,2
- MP −0,1
Valdeltagande i Tyresö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,9 %, vilket är 2,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Tyresö på plats 70 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tyresö är indelad i 25 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,2 % i 29 Granängsringen till 94,4 % i 10 Tyresö Strand.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i 2 Siken (40,0 %) och sitt svagaste i 10 Tyresö Strand (19,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Moderaterna i 9 av 25 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tyresö är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,9 % i kommunvalet mot 18,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,0 procentenheter.
- SD −5,0
- M +4,7
- S +2,4
- C −2,1
- L +1,0
- MP −0,6
- V +0,3
- KD −0,2
Största parti i Tyresö sedan 2006
Största parti har skiftat i Tyresö under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,7 % | 86,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 86,9 % |
| 2018 | Moderaterna | 25,8 % | 90,2 % |
| 2014 | Moderaterna | 34,5 % | 88,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 42,2 % | 87,1 % |
| 2006 | Moderaterna | 38,6 % | 83,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Tyresö 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 25 valdistrikten i Tyresö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 Björkbacken | S | 37,9 % | S | 40,4 % | 74,6 % |
| 2 Siken | S | 40,0 % | S | 42,6 % | 82,4 % |
| 3 Myggdalen | S | 39,4 % | S | 43,1 % | 82,6 % |
| 4 Nyboda | S | 36,8 % | S | 36,2 % | 71,9 % |
| 5 Fårdala | S | 32,6 % | S | 36,0 % | 90,7 % |
| 6 Krusboda N | S | 35,9 % | S | 40,3 % | 91,0 % |
| 7 Krusboda S | S | 35,4 % | S | 39,7 % | 90,2 % |
| 8 Öringe | S | 31,4 % | S | 33,4 % | 86,9 % |
| 9 Rotvik | M | 26,7 % | M | 34,7 % | 87,2 % |
| 10 Tyresö Strand | M | 37,0 % | M | 43,5 % | 94,4 % |
| 11 Tyresö Strand Centrum | S | 28,8 % | M | 30,1 % | 88,6 % |
| 12 Gimmersta - Nytorp - Raksta | M | 27,8 % | M | 33,9 % | 88,6 % |
| 13 Brevikshalvön | M | 28,7 % | M | 36,0 % | 88,8 % |
| 21 Fornudden | M | 34,3 % | M | 43,2 % | 90,1 % |
| 22 Sofieberg | M | 27,1 % | S | 31,7 % | 89,3 % |
| 23 Trollbäcken V | S | 32,1 % | S | 33,7 % | 85,0 % |
| 24 Skälsätra | M | 26,6 % | M | 31,9 % | 89,5 % |
| 25 Trollbäcken Ö | M | 29,4 % | M | 33,0 % | 87,9 % |
| 26 Hanviken | M | 29,0 % | M | 37,9 % | 88,6 % |
| 27 Lindalen | S | 27,6 % | M | 36,0 % | 83,0 % |
| 28 Bollmoraberg | S | 30,6 % | S | 34,5 % | 74,6 % |
| 29 Granängsringen | S | 37,7 % | S | 41,2 % | 64,2 % |
| 30 Farmarstigen V | S | 32,1 % | S | 33,8 % | 85,3 % |
| 31 Farmarstigen Ö | S | 30,9 % | S | 36,2 % | 75,5 % |
| 32 Masten | S | 27,7 % | S | 30,6 % | 78,4 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2022 · Alla kommuner 2022