Valresultat Upplands Väsby 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Upplands Väsby med 30,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,6 %). Valdeltagandet var 79,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Upplands Väsby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 28 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,5 %
- Röstberättigade
- 32 973
- Avgivna röster
- 26 207
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2022 i Upplands Väsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 809 | 30,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 424 | 20,9 % |
| MModeraterna | 5 316 | 20,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 975 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 1 527 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 292 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 124 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 938 | 3,6 % |
| Övriga partier | 503 | 1,9 % |
Regionvalet 2022 i Upplands Väsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 158 | 34,5 % |
| MModeraterna | 5 287 | 19,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 227 | 15,9 % |
| VVänsterpartiet | 2 467 | 9,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 978 | 7,4 % |
| CCenterpartiet | 1 281 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 056 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 625 | 2,4 % |
| Övriga partier | 480 | 1,8 % |
Kommunvalet 2022 i Upplands Väsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 113 | 26,6 % |
| MModeraterna | 5 584 | 20,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 928 | 14,7 % |
| VBVäsbys Bästa | 3 337 | 12,5 % |
| VVänsterpartiet | 2 078 | 7,8 % |
| CCenterpartiet | 1 257 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 168 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 009 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 805 | 3,0 % |
| NYANSPartiet Nyans | 281 | 1,1 % |
| Övriga partier | 138 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Upplands Väsby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Upplands Väsby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+3,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 30,7 % | 27,2 % | 30,3 % | 27,0 % | 30,1 % | 30,5 % |
| SD | 2,5 % | 4,8 % | 10,9 % | 18,0 % | 20,9 % | 17,2 % |
| M | 34,5 % | 36,7 % | 28,4 % | 23,1 % | 20,5 % | 20,8 % |
| V | 5,8 % | 5,2 % | 5,8 % | 8,0 % | 7,6 % | 10,4 % |
| C | 4,0 % | 4,0 % | 3,7 % | 6,3 % | 5,9 % | 5,5 % |
| KD | 6,3 % | 5,5 % | 4,5 % | 6,7 % | 5,0 % | 5,4 % |
| L | 9,0 % | 8,3 % | 6,1 % | 5,7 % | 4,3 % | 4,5 % |
| MP | 5,1 % | 7,0 % | 6,8 % | 3,9 % | 3,6 % | 3,9 % |
| Övr | 2,1 % | 1,3 % | 3,4 % | 1,3 % | 1,9 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 78,7 % | 83,2 % | 84,1 % | 84,7 % | 79,5 % | 80,6 % |
Valdeltagande i Upplands Väsby 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Upplands Väsby 2022
Så skiljer sig Upplands Väsby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Miljöpartiet, som fick 3,6 % i Upplands Väsby mot 5,1 % i hela landet — en skillnad på 1,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +1,4
- V +0,9
- SD +0,4
Svagare än i riket
- MP −1,5
- C −0,8
- KD −0,3
- L −0,3
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Upplands Väsby, från 27,0 % till 30,1 % (+3,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,1 % till 20,5 % (−2,6).
- S +3,2
- SD +2,9
- M −2,6
- KD −1,7
- L −1,3
- V −0,4
- C −0,4
- MP −0,3
Valdeltagande i Upplands Väsby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 79,5 %, vilket är 4,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Upplands Väsby på plats 278 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Upplands Väsby är indelad i 28 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 52,1 % i Fyrklövern Södra till 90,2 % i Norra Bollstanäs.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fyrklövern Norra (39,9 %) och sitt svagaste i Östra Frestaby-Ekeby (22,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 20, Moderaterna i 5, Sverigedemokraterna i 3 av 28 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Upplands Väsby är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,7 % i kommunvalet mot 20,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,2 procentenheter.
- SD −6,2
- S −3,5
- C −1,2
- KD −0,6
- MP −0,6
- L −0,6
- M +0,4
- V +0,2
Största parti i Upplands Väsby sedan 2006
Största parti har skiftat i Upplands Väsby under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 80,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,1 % | 79,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 84,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,3 % | 84,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,7 % | 83,2 % |
| 2006 | Moderaterna | 34,5 % | 78,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Upplands Väsby 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 28 valdistrikten i Upplands Väsby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Apoteksskogen | S | 36,4 % | S | 33,0 % | 66,8 % |
| Brunnby | SD | 27,5 % | M | 25,0 % | 74,7 % |
| Edssjön | S | 30,9 % | S | 24,9 % | 80,2 % |
| Ekebo | S | 37,4 % | S | 33,7 % | 63,3 % |
| Folkparken | S | 30,4 % | S | 28,4 % | 80,2 % |
| Frestaby | M | 27,7 % | M | 29,5 % | 86,8 % |
| Fyrklövern Norra | S | 39,9 % | S | 36,0 % | 62,7 % |
| Fyrklövern Södra | S | 35,8 % | S | 32,2 % | 52,1 % |
| Fysingen | SD | 27,0 % | M | 24,6 % | 74,9 % |
| Gamla Bollstanäs | M | 26,5 % | M | 30,7 % | 83,5 % |
| Grimstaby | S | 29,0 % | M | 27,1 % | 86,0 % |
| Korpkulla | S | 35,6 % | S | 32,0 % | 75,4 % |
| Mälaren | S | 30,1 % | S | 24,6 % | 82,7 % |
| Nedra Runby | S | 32,2 % | S | 25,6 % | 77,5 % |
| Norra Bollstanäs | M | 32,2 % | M | 33,7 % | 90,2 % |
| Odenslunda Norra | M | 26,1 % | M | 26,7 % | 80,9 % |
| Odenslunda Södra | S | 25,8 % | S | 24,8 % | 82,8 % |
| Prästgårdsmarken | S | 30,6 % | S | 26,7 % | 73,9 % |
| Sigma | S | 34,0 % | S | 30,8 % | 62,0 % |
| Sjukyrkoberget | S | 32,2 % | M | 26,7 % | 87,1 % |
| Skälby | S | 32,1 % | S | 26,5 % | 70,9 % |
| Smedby Norra | S | 33,8 % | S | 29,8 % | 58,3 % |
| Smedby Södra | SD | 32,6 % | S | 28,8 % | 70,3 % |
| Vilunda | S | 35,0 % | S | 32,4 % | 76,3 % |
| Väsbyskogen Västra | S | 32,8 % | S | 29,7 % | 78,4 % |
| Väsbyskogen Östra | S | 38,7 % | S | 38,5 % | 53,6 % |
| Östra Frestaby-Ekeby | M | 28,9 % | M | 29,5 % | 84,4 % |
| Övra Runby | S | 30,6 % | S | 26,1 % | 78,2 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2022 · Alla kommuner 2022