Valresultat Lidingö 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Moderaterna största parti i Lidingö med 34,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (28,0 %). Valdeltagandet var 87,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lidingö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 26 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,7 %
- Röstberättigade
- 35 877
- Avgivna röster
- 31 451
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2022 i Lidingö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 10 689 | 34,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 555 | 17,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 776 | 12,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 331 | 10,7 % |
| CCenterpartiet | 3 245 | 10,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 714 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 637 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 974 | 3,1 % |
| Övriga partier | 326 | 1,0 % |
Regionvalet 2022 i Lidingö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 9 287 | 29,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 250 | 23,3 % |
| KDKristdemokraterna | 3 468 | 11,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 275 | 10,5 % |
| CCenterpartiet | 2 643 | 8,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 279 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 387 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 052 | 3,4 % |
| Övriga partier | 415 | 1,3 % |
Kommunvalet 2022 i Lidingö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 752 | 28,0 % |
| LidinLidingöpartiet | 5 282 | 16,9 % |
| CCenterpartiet | 4 524 | 14,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 117 | 13,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 729 | 8,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 706 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 590 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 197 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 157 | 3,7 % |
| Övriga partier | 175 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Lidingö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lidingö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+5,4 procentenheter).
- M
- S
- SD
- L
- C
- MP
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 52,8 % | 48,7 % | 44,7 % | 36,0 % | 34,2 % | 33,9 % |
| S | 11,6 % | 9,2 % | 11,0 % | 12,3 % | 17,8 % | 15,1 % |
| SD | 1,4 % | 2,7 % | 6,4 % | 11,0 % | 12,1 % | 9,4 % |
| L | 12,0 % | 10,7 % | 11,6 % | 10,8 % | 10,7 % | 13,0 % |
| C | 6,4 % | 10,1 % | 7,0 % | 11,8 % | 10,4 % | 12,0 % |
| MP | 4,2 % | 5,7 % | 6,4 % | 4,9 % | 5,5 % | 5,6 % |
| KD | 8,2 % | 10,0 % | 7,9 % | 8,6 % | 5,2 % | 6,5 % |
| V | 2,2 % | 1,9 % | 2,0 % | 3,5 % | 3,1 % | 3,5 % |
| Övr | 1,2 % | 0,9 % | 2,9 % | 1,1 % | 1,0 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 85,3 % | 88,9 % | 88,9 % | 90,2 % | 87,7 % | 88,1 % |
Valdeltagande i Lidingö 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lidingö 2022
Så skiljer sig Lidingö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 34,2 % i Lidingö mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 15,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +15,1
- L +6,1
- C +3,7
- MP +0,4
Svagare än i riket
- S −12,5
- SD −8,5
- V −3,6
- KD −0,1
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Lidingö, från 12,3 % till 17,8 % (+5,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 8,6 % till 5,2 % (−3,4).
- S +5,4
- KD −3,4
- M −1,8
- C −1,4
- SD +1,1
- MP +0,5
- V −0,4
- L −0,1
Valdeltagande i Lidingö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,7 %, vilket är 3,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Lidingö på plats 49 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Lidingö är indelad i 26 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,1 % i Käppala N till 91,2 % i Rudboda Ö - Yttringe - Elfvik.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Gåshaga (47,9 %) och sitt svagaste i Gångsätra V (17,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 21, Socialdemokraterna i 5 av 26 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lidingö är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 5,5 % i kommunvalet mot 12,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,6 procentenheter.
- SD −6,6
- M −6,2
- S −4,6
- C +4,1
- L −1,9
- MP −1,7
- V +0,6
- KD −0,1
Största parti i Lidingö sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Lidingö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 33,9 % | 88,1 % |
| 2022 | Moderaterna | 34,2 % | 87,7 % |
| 2018 | Moderaterna | 36,0 % | 90,2 % |
| 2014 | Moderaterna | 44,7 % | 88,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 48,7 % | 88,9 % |
| 2006 | Moderaterna | 52,8 % | 85,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Lidingö 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 26 valdistrikten i Lidingö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Baggeby | S | 25,4 % | M | 23,4 % | 78,4 % |
| Bo - Björnbo | M | 44,7 % | M | 35,0 % | 89,3 % |
| Bodal | M | 25,0 % | M | 22,2 % | 84,6 % |
| Brevik Ö - Käppala S | M | 44,6 % | M | 34,4 % | 87,2 % |
| Dalénum | M | 36,9 % | M | 31,7 % | 86,5 % |
| Ekholmsnäs - Killinge | M | 36,7 % | M | 29,8 % | 85,5 % |
| Gångsätra V | S | 37,8 % | S | 31,5 % | 70,4 % |
| Gångsätra Ö | M | 33,0 % | M | 28,7 % | 85,9 % |
| Gåshaga | M | 47,9 % | M | 42,6 % | 89,1 % |
| Hersby S | M | 43,2 % | M | 32,8 % | 87,9 % |
| Hersby SÖ - Mosstorp | M | 29,6 % | M | 23,8 % | 87,7 % |
| Herserud | M | 39,5 % | M | 31,5 % | 84,5 % |
| Käppala N | S | 26,5 % | S | 23,7 % | 64,1 % |
| Larsberg N | S | 31,4 % | S | 26,6 % | 75,2 % |
| Larsberg S | S | 30,1 % | S | 27,9 % | 73,5 % |
| Mölna Ö - Brevik V | M | 38,2 % | M | 28,8 % | 83,6 % |
| Näset V | M | 25,6 % | M | 22,6 % | 83,5 % |
| Näset Ö | M | 30,2 % | M | 24,8 % | 85,1 % |
| Rudboda V - Bosön | M | 26,8 % | C | 21,4 % | 88,5 % |
| Rudboda Ö - Yttringe - Elfvik | M | 40,4 % | M | 29,2 % | 91,2 % |
| Skärsätra | M | 29,0 % | M | 26,7 % | 82,9 % |
| Sticklinge N | M | 43,4 % | M | 34,7 % | 90,8 % |
| Sticklinge S - Islinge | M | 40,3 % | M | 26,7 % | 85,8 % |
| Stockby - Mölna V - Fjäderholmarna | M | 41,0 % | M | 32,4 % | 78,4 % |
| Torsvik N - Hersby N | M | 42,9 % | M | 30,4 % | 87,7 % |
| Torsvik S - centrum | M | 30,6 % | M | 26,9 % | 76,3 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2022 · Alla kommuner 2022