Valresultat Nykvarn 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Nykvarn med 28,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (24,4 %). Valdeltagandet var 88,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nykvarn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,9 %
- Röstberättigade
- 8 271
- Avgivna röster
- 7 352
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2022 i Nykvarn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 090 | 28,7 % |
| MModeraterna | 1 863 | 25,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 811 | 24,9 % |
| CCenterpartiet | 387 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 384 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 323 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 186 | 2,6 % |
| VVänsterpartiet | 182 | 2,5 % |
| Övriga partier | 50 | 0,7 % |
Regionvalet 2022 i Nykvarn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 239 | 31,1 % |
| MModeraterna | 1 805 | 25,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 538 | 21,4 % |
| KDKristdemokraterna | 591 | 8,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 322 | 4,5 % |
| CCenterpartiet | 296 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 236 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 116 | 1,6 % |
| Övriga partier | 53 | 0,7 % |
Kommunvalet 2022 i Nykvarn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 777 | 24,4 % |
| MModeraterna | 1 625 | 22,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 443 | 19,9 % |
| NykvaNykvarnspartiet | 1 216 | 16,7 % |
| CCenterpartiet | 357 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 335 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 195 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 160 | 2,2 % |
| VVänsterpartiet | 135 | 1,9 % |
| Övriga partier | 26 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Nykvarn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nykvarn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,2 procentenheter).
- SD
- M
- S
- C
- KD
- L
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 2,9 % | 7,3 % | 18,0 % | 24,6 % | 28,7 % | 25,2 % |
| M | 34,6 % | 41,7 % | 31,5 % | 27,2 % | 25,6 % | 28,8 % |
| S | 32,7 % | 23,9 % | 26,3 % | 22,4 % | 24,9 % | 21,1 % |
| C | 7,1 % | 5,1 % | 5,8 % | 7,7 % | 5,3 % | 5,5 % |
| KD | 5,9 % | 5,0 % | 3,8 % | 6,1 % | 5,3 % | 6,0 % |
| L | 7,1 % | 6,9 % | 4,5 % | 4,6 % | 4,4 % | 5,4 % |
| MP | 4,1 % | 6,1 % | 5,6 % | 3,0 % | 2,6 % | 3,3 % |
| V | 2,8 % | 2,5 % | 2,5 % | 3,5 % | 2,5 % | 3,2 % |
| Övr | 2,9 % | 1,5 % | 2,0 % | 1,0 % | 0,7 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 83,6 % | 87,7 % | 89,4 % | 90,7 % | 88,9 % | 87,8 % |
Valdeltagande i Nykvarn 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nykvarn 2022
Så skiljer sig Nykvarn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 28,7 % i Nykvarn mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 8,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,2
- M +6,5
Svagare än i riket
- S −5,4
- V −4,2
- MP −2,5
- C −1,4
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Nykvarn, från 24,6 % till 28,7 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 7,7 % till 5,3 % (−2,3).
- SD +4,2
- S +2,5
- C −2,3
- M −1,6
- V −1,0
- KD −0,8
- MP −0,4
- L −0,1
Valdeltagande i Nykvarn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 88,9 %, vilket är 4,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Nykvarn på plats 20 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Nykvarn är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,1 % i Nykvarns Centrum till 87,2 % i Lillhaga-Sandtorp.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Taxinge (35,0 %) och sitt svagaste i Gammeltorp-Hökmossen (22,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 3, Moderaterna i 2, Socialdemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nykvarn är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 19,9 % i kommunvalet mot 28,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,9 procentenheter.
- SD −8,9
- M −3,2
- KD −2,6
- S −0,4
- C −0,4
- L +0,2
Största parti i Nykvarn sedan 2006
Största parti har skiftat i Nykvarn under perioden 2006–2022: Moderaterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 28,8 % | 87,8 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 28,7 % | 88,9 % |
| 2018 | Moderaterna | 27,2 % | 90,7 % |
| 2014 | Moderaterna | 31,5 % | 89,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 41,7 % | 87,7 % |
| 2006 | Moderaterna | 34,6 % | 83,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Nykvarn 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Nykvarn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gammeltorp-Hökmossen | S | 28,3 % | M | 27,0 % | 84,7 % |
| Lillhaga-Sandtorp | M | 27,3 % | S | 26,5 % | 87,2 % |
| Nykvarns Centrum | SD | 34,7 % | S | 31,2 % | 74,1 % |
| Stensborg-Brokvarn | M | 28,8 % | S | 24,6 % | 82,8 % |
| Taxinge | SD | 35,0 % | SD | 23,6 % | 83,5 % |
| Turinge | SD | 28,4 % | M | 23,7 % | 82,3 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2022 · Alla kommuner 2022