Valresultat Nykvarn 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Nykvarn med 41,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick NP flest röster (26,1 %). Valdeltagandet var 87,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nykvarn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,7 %
- Röstberättigade
- 6 510
- Avgivna röster
- 5 711
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2010 i Nykvarn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 353 | 41,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 348 | 23,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 410 | 7,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 392 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 347 | 6,1 % |
| CCenterpartiet | 287 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 284 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 143 | 2,5 % |
| Övriga partier | 84 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2010 i Nykvarn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 089 | 37,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 695 | 30,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 440 | 7,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 354 | 6,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 324 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 234 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 210 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 153 | 2,7 % |
| Övriga partier | 68 | 1,2 % |
Kommunvalet 2010 i Nykvarn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| NPNP | 1 482 | 26,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 287 | 22,6 % |
| MModeraterna | 1 228 | 21,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 397 | 7,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 395 | 6,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 308 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 229 | 4,0 % |
| NDNy Demokrati | 138 | 2,4 % |
| VVänsterpartiet | 138 | 2,4 % |
| KDKristdemokraterna | 78 | 1,4 % |
| Övriga partier | 5 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Nykvarn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nykvarn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−8,8 procentenheter).
- M
- S
- SD
- L
- MP
- C
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 34,6 % | 41,7 % | 31,5 % | 27,2 % | 25,6 % | 28,8 % |
| S | 32,7 % | 23,9 % | 26,3 % | 22,4 % | 24,9 % | 21,1 % |
| SD | 2,9 % | 7,3 % | 18,0 % | 24,6 % | 28,7 % | 25,2 % |
| L | 7,1 % | 6,9 % | 4,5 % | 4,6 % | 4,4 % | 5,4 % |
| MP | 4,1 % | 6,1 % | 5,6 % | 3,0 % | 2,6 % | 3,3 % |
| C | 7,1 % | 5,1 % | 5,8 % | 7,7 % | 5,3 % | 5,5 % |
| KD | 5,9 % | 5,0 % | 3,8 % | 6,1 % | 5,3 % | 6,0 % |
| V | 2,8 % | 2,5 % | 2,5 % | 3,5 % | 2,5 % | 3,2 % |
| Övr | 2,9 % | 1,5 % | 2,0 % | 1,0 % | 0,7 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 83,6 % | 87,7 % | 89,4 % | 90,7 % | 88,9 % | 87,8 % |
Valdeltagande i Nykvarn 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nykvarn 2010
Så skiljer sig Nykvarn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 41,7 % i Nykvarn mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 11,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +11,6
- SD +1,6
Svagare än i riket
- S −6,8
- V −3,1
- C −1,5
- MP −1,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Nykvarn, från 34,6 % till 41,7 % (+7,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 32,7 % till 23,9 % (−8,8).
- S −8,8
- M +7,1
- SD +4,4
- MP +2,1
- C −2,0
- KD −0,9
- OVR −0,8
- V −0,3
Valdeltagande i Nykvarn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 87,7 %, vilket är 3,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Nykvarn på plats 24 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Nykvarn är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,6 % i Turinge till 86,5 % i Gammeltorp-Hökmossen.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Gammeltorp-Hökmossen (46,8 %) och sitt svagaste i Stensborg-Brokvarn (36,5 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nykvarn är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 21,6 % i kommunvalet mot 41,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 20,1 procentenheter.
- M −20,1
- KD −3,7
- SD −1,8
- S −1,2
- C −1,1
- MP +0,8
- FP +0,0
Största parti i Nykvarn sedan 2006
Största parti har skiftat i Nykvarn under perioden 2006–2010: Moderaterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 28,8 % | 87,8 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 28,7 % | 88,9 % |
| 2018 | Moderaterna | 27,2 % | 90,7 % |
| 2014 | Moderaterna | 31,5 % | 89,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 41,7 % | 87,7 % |
| 2006 | Moderaterna | 34,6 % | 83,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Nykvarn 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Nykvarn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gammeltorp-Hökmossen | M | 46,8 % | NP | 28,4 % | 86,5 % |
| Lillhaga-Sandtorp | M | 43,8 % | NP | 28,2 % | 86,5 % |
| Stensborg-Brokvarn | M | 36,5 % | S | 30,3 % | 80,0 % |
| Taxinge | M | 42,4 % | NP | 29,2 % | 80,8 % |
| Turinge | M | 43,7 % | NP | 25,9 % | 79,6 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010