Valresultat Nykvarn 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Nykvarn med 27,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick NP flest röster (30,4 %). Valdeltagandet var 90,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nykvarn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Nykvarn på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
90,7 %
Röstberättigade
7 623
Avgivna röster
6 916
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2018 i Nykvarn

Riksdagsvalet 2018 i Nykvarn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna1 86527,2 %
SDSverigedemokraterna1 68124,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 53522,4 %
CCenterpartiet5247,7 %
KDKristdemokraterna4156,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3124,6 %
VVänsterpartiet2413,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2043,0 %
Övriga partier701,0 %

Landstingsvalet 2018 i Nykvarn

Landstingsvalet 2018 i Nykvarn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 87427,5 %
MModeraterna1 77226,0 %
SDSverigedemokraterna1 21717,9 %
KDKristdemokraterna5488,0 %
CCenterpartiet5347,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3675,4 %
VVänsterpartiet2453,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2083,1 %
Övriga partier500,7 %

Kommunvalet 2018 i Nykvarn

Kommunvalet 2018 i Nykvarn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
NPNP2 09630,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 28718,7 %
MModeraterna1 26218,3 %
SDSverigedemokraterna1 06415,4 %
CCenterpartiet4807,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2163,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2043,0 %
VVänsterpartiet1422,1 %
KDKristdemokraterna1241,8 %
Övriga partier140,2 %

Partiernas utveckling i Nykvarn 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Nykvarn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • SD
  • S
  • C
  • KD
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Nykvarn per valår
Parti200620102014201820222026
M34,6 %41,7 %31,5 %27,2 %25,6 %28,8 %
SD2,9 %7,3 %18,0 %24,6 %28,7 %25,2 %
S32,7 %23,9 %26,3 %22,4 %24,9 %21,1 %
C7,1 %5,1 %5,8 %7,7 %5,3 %5,5 %
KD5,9 %5,0 %3,8 %6,1 %5,3 %6,0 %
L7,1 %6,9 %4,5 %4,6 %4,4 %5,4 %
V2,8 %2,5 %2,5 %3,5 %2,5 %3,2 %
MP4,1 %6,1 %5,6 %3,0 %2,6 %3,3 %
Övr2,9 %1,5 %2,0 %1,0 %0,7 %1,5 %
Valdeltagande83,6 %87,7 %89,4 %90,7 %88,9 %87,8 %

Valdeltagande i Nykvarn 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Nykvarn 2018

Så skiljer sig Nykvarn från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 27,2 % i Nykvarn mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 7,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +7,4
  • SD +7,0

Svagare än i riket

  • S −5,8
  • V −4,5
  • MP −1,4
  • C −1,0

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Nykvarn, från 18,0 % till 24,6 % (+6,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 31,5 % till 27,2 % (−4,3).

  • SD +6,6
  • M −4,3
  • S −3,8
  • MP −2,6
  • KD +2,2
  • C +1,8
  • V +1,0
  • FI −1,0

Valdeltagande i Nykvarn

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 90,7 %, vilket är 3,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Nykvarn på plats 20 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Nykvarn är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 84,9 % i Taxinge till 91,0 % i Lillhaga-Sandtorp.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Lillhaga-Sandtorp (30,6 %) och sitt svagaste i Taxinge (24,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 3, Socialdemokraterna i 1, Sverigedemokraterna i 1 av 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nykvarn är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,4 % i kommunvalet mot 24,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,1 procentenheter.

  • SD −9,1
  • M −8,9
  • KD −4,3
  • S −3,7
  • L −1,6
  • V −1,5
  • C −0,7

Största parti i Nykvarn sedan 2006

Största parti har skiftat i Nykvarn under perioden 2006–2018: Moderaterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Nykvarn per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna28,8 %87,8 %
2022Sverigedemokraterna28,7 %88,9 %
2018Moderaterna27,2 %90,7 %
2014Moderaterna31,5 %89,4 %
2010Moderaterna41,7 %87,7 %
2006Moderaterna34,6 %83,6 %

Valresultat per valdistrikt i Nykvarn 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Nykvarn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Nykvarn, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Gammeltorp-HökmossenS27,4 %NP27,7 %86,5 %
Lillhaga-SandtorpM30,6 %NP29,9 %91,0 %
Stensborg-BrokvarnM28,2 %NP31,0 %89,5 %
TaxingeSD28,5 %NP37,9 %84,9 %
TuringeM27,4 %NP30,3 %85,5 %

Utforska valdistrikten i Nykvarn på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018