Valresultat Upplands-Bro 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Upplands-Bro med 26,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,4 %). Valdeltagandet var 86,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Upplands-Bro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.

Se Upplands-Bro på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,8 %
Röstberättigade
19 023
Avgivna röster
16 506
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2018 i Upplands-Bro

Riksdagsvalet 2018 i Upplands-Bro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 28126,2 %
MModeraterna3 79023,2 %
SDSverigedemokraterna3 29120,1 %
KDKristdemokraterna1 2347,5 %
VVänsterpartiet1 0896,7 %
CCenterpartiet9846,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8895,4 %
MPMiljöpartiet de gröna5323,3 %
Övriga partier2761,7 %

Landstingsvalet 2018 i Upplands-Bro

Landstingsvalet 2018 i Upplands-Bro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 88129,0 %
MModeraterna3 76322,3 %
SDSverigedemokraterna2 66115,8 %
KDKristdemokraterna1 5929,4 %
VVänsterpartiet1 1887,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1286,7 %
CCenterpartiet9145,4 %
MPMiljöpartiet de gröna5603,3 %
Övriga partier1631,0 %

Kommunvalet 2018 i Upplands-Bro

Kommunvalet 2018 i Upplands-Bro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 46126,4 %
MModeraterna4 26425,3 %
SDSverigedemokraterna2 87217,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 5619,2 %
KDKristdemokraterna1 1096,6 %
VVänsterpartiet1 1016,5 %
CCenterpartiet8274,9 %
MPMiljöpartiet de gröna5873,5 %
Övriga partier960,6 %

Partiernas utveckling i Upplands-Bro 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Upplands-Bro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+7,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • KD
  • V
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Upplands-Bro per valår
Parti200620102014201820222026
S32,6 %27,7 %29,6 %26,2 %28,2 %29,2 %
M31,7 %35,1 %27,3 %23,2 %21,4 %20,5 %
SD2,7 %5,2 %12,3 %20,1 %22,8 %18,1 %
KD8,4 %7,0 %5,7 %7,5 %5,5 %5,9 %
V5,6 %4,5 %4,9 %6,7 %7,0 %10,5 %
C4,4 %4,2 %4,0 %6,0 %5,3 %5,0 %
L7,7 %8,2 %6,7 %5,4 %4,4 %5,1 %
MP5,0 %6,8 %6,4 %3,3 %3,4 %3,8 %
Övr2,0 %1,4 %3,1 %1,7 %1,9 %1,9 %
Valdeltagande80,4 %84,6 %85,6 %86,8 %81,3 %81,9 %

Valdeltagande i Upplands-Bro 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Upplands-Bro 2018

Så skiljer sig Upplands-Bro från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 23,2 % i Upplands-Bro mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 3,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +3,3
  • SD +2,6
  • KD +1,2

Svagare än i riket

  • C −2,6
  • S −2,1
  • V −1,4
  • MP −1,2

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Upplands-Bro, från 12,3 % till 20,1 % (+7,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 27,3 % till 23,2 % (−4,2).

  • SD +7,8
  • M −4,2
  • S −3,4
  • MP −3,2
  • C +2,0
  • KD +1,8
  • V +1,8
  • FI −1,5

Valdeltagande i Upplands-Bro

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,8 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Upplands-Bro på plats 174 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Upplands-Bro är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,9 % i Upplands-Bro Finnsta till 89,6 % i Upplands-Bro Sylta/Tibble V.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Upplands-Bro Finnsta (41,8 %) och sitt svagaste i Upplands-Bro Håtuna-Håbo-Tibble (16,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Moderaterna i 5, Sverigedemokraterna i 2 av 14 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Upplands-Bro är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 9,2 % i kommunvalet mot 5,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,8 procentenheter.

  • L +3,8
  • SD −3,1
  • M +2,1
  • C −1,1
  • KD −1,0
  • S +0,3
  • MP +0,2
  • V −0,1

Största parti i Upplands-Bro sedan 2006

Största parti har skiftat i Upplands-Bro under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Upplands-Bro per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,2 %81,9 %
2022Socialdemokraterna28,2 %81,3 %
2018Socialdemokraterna26,2 %86,8 %
2014Socialdemokraterna29,6 %85,6 %
2010Moderaterna35,1 %84,6 %
2006Socialdemokraterna32,6 %80,4 %

Valresultat per valdistrikt i Upplands-Bro 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Upplands-Bro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Upplands-Bro, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Upplands-Bro Brunna NM30,5 %M31,5 %88,3 %
Upplands-Bro Brunna SM27,8 %M29,6 %84,9 %
Upplands-Bro FinnstaS41,8 %S36,4 %72,9 %
Upplands-Bro Håtuna-Håbo-TibbleSD29,1 %M30,5 %84,7 %
Upplands-Bro Härnevi-SkällstaS27,8 %S29,5 %80,0 %
Upplands-Bro KockbackaM25,3 %M25,7 %85,5 %
Upplands-Bro Kungsängen N-StäksönS28,2 %S28,6 %81,1 %
Upplands-Bro Kungsängen SS29,5 %S28,2 %83,1 %
Upplands-Bro Lennartsnäs-Tibble ÖS29,0 %S29,2 %79,0 %
Upplands-Bro LåssaSD22,7 %M27,0 %89,3 %
Upplands-Bro NorrbodaM31,7 %M36,6 %85,3 %
Upplands-Bro RåbyS37,1 %S40,2 %73,9 %
Upplands-Bro Sylta/Tibble VM25,5 %M31,2 %89,6 %
Upplands-Bro Tibble NS32,6 %S33,2 %84,8 %

Utforska valdistrikten i Upplands-Bro på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018