Valresultat Vaxholm 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Vaxholm med 30,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick WAX flest röster (24,7 %). Valdeltagandet var 92,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vaxholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Vaxholm på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
92,7 %
Röstberättigade
8 791
Avgivna röster
8 153
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2018 i Vaxholm

Riksdagsvalet 2018 i Vaxholm: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 45730,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 32716,4 %
CCenterpartiet1 07813,3 %
SDSverigedemokraterna1 05813,1 %
KDKristdemokraterna6407,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6297,8 %
MPMiljöpartiet de gröna4465,5 %
VVänsterpartiet3814,7 %
Övriga partier901,1 %

Landstingsvalet 2018 i Vaxholm

Landstingsvalet 2018 i Vaxholm: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 04425,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 66421,0 %
CCenterpartiet1 11814,1 %
KDKristdemokraterna87111,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6748,5 %
SDSverigedemokraterna6398,1 %
VVänsterpartiet4375,5 %
MPMiljöpartiet de gröna3914,9 %
Övriga partier961,2 %

Kommunvalet 2018 i Vaxholm

Kommunvalet 2018 i Vaxholm: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
WAXWAX1 99024,7 %
MModeraterna1 81322,5 %
CCenterpartiet1 17014,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 06013,1 %
VVänsterpartiet5086,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5076,3 %
SDSverigedemokraterna4305,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3704,6 %
KDKristdemokraterna1882,3 %
Övriga partier300,4 %

Partiernas utveckling i Vaxholm 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vaxholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−10,8 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • C
  • SD
  • KD
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vaxholm per valår
Parti200620102014201820222026
M46,6 %48,5 %41,1 %30,3 %28,7 %29,2 %
S17,4 %12,4 %15,2 %16,4 %22,4 %18,5 %
C6,7 %8,5 %7,9 %13,3 %10,1 %12,4 %
SD1,1 %2,7 %6,7 %13,1 %15,6 %12,9 %
KD7,8 %6,9 %5,5 %7,9 %5,2 %7,1 %
L8,9 %9,3 %8,7 %7,8 %7,9 %9,6 %
MP6,9 %7,6 %8,5 %5,5 %6,3 %6,4 %
V2,9 %3,0 %3,2 %4,7 %2,9 %2,7 %
Övr1,7 %1,2 %3,3 %1,1 %0,9 %1,0 %
Valdeltagande85,9 %89,7 %90,6 %92,7 %89,7 %90,6 %

Valdeltagande i Vaxholm 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vaxholm 2018

Så skiljer sig Vaxholm från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 16,4 % i Vaxholm mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 11,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • M +10,5
  • C +4,7
  • L +2,3
  • KD +1,6

Svagare än i riket

  • S −11,9
  • SD −4,5
  • V −3,3

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Vaxholm, från 6,7 % till 13,1 % (+6,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 41,1 % till 30,3 % (−10,8).

  • M −10,8
  • SD +6,3
  • C +5,4
  • MP −2,9
  • KD +2,4
  • FI −2,3
  • V +1,5
  • S +1,2

Valdeltagande i Vaxholm

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 92,7 %, vilket är 5,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Vaxholm på plats 4 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Vaxholm är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 86,6 % i Vaxholm Mitt till 94,6 % i Vaxholm Norr.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Vaxholm Nordost (38,4 %) och sitt svagaste i Vaxholm Väst (25,0 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vaxholm är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 22,5 % i kommunvalet mot 30,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,8 procentenheter.

  • M −7,8
  • SD −7,7
  • KD −5,6
  • S −3,2
  • V +1,6
  • L −1,5
  • C +1,2
  • MP −0,9

Största parti i Vaxholm sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Vaxholm i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Vaxholm per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna29,2 %90,6 %
2022Moderaterna28,7 %89,7 %
2018Moderaterna30,3 %92,7 %
2014Moderaterna41,1 %90,6 %
2010Moderaterna48,5 %89,7 %
2006Moderaterna46,6 %85,9 %

Valresultat per valdistrikt i Vaxholm 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Vaxholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vaxholm, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Vaxholm MittM26,3 %WAX24,2 %86,6 %
Vaxholm NordostM38,4 %M25,5 %92,5 %
Vaxholm NorrM34,5 %M25,9 %94,6 %
Vaxholm SydostM30,2 %WAX25,3 %89,3 %
Vaxholm VästM25,0 %WAX25,4 %88,0 %
Vaxholm ÖstM28,9 %WAX30,7 %92,2 %

Utforska valdistrikten i Vaxholm på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018