Valresultat Nacka 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Nacka med 28,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (30,5 %). Valdeltagandet var 90,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nacka ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 52 valdistrikt.

Se Nacka på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
90,0 %
Röstberättigade
71 629
Avgivna röster
64 465
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2018 i Nacka

Riksdagsvalet 2018 i Nacka: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna18 41528,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 41919,4 %
CCenterpartiet7 80712,2 %
SDSverigedemokraterna6 89710,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5 3888,4 %
VVänsterpartiet4 1946,5 %
MPMiljöpartiet de gröna4 1936,5 %
KDKristdemokraterna3 9116,1 %
Övriga partier8771,4 %

Landstingsvalet 2018 i Nacka

Landstingsvalet 2018 i Nacka: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna17 43127,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna14 27522,1 %
CCenterpartiet7 76212,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5 6358,7 %
KDKristdemokraterna5 0047,8 %
SDSverigedemokraterna4 9987,7 %
VVänsterpartiet4 6457,2 %
MPMiljöpartiet de gröna3 8105,9 %
Övriga partier9961,5 %

Kommunvalet 2018 i Nacka

Kommunvalet 2018 i Nacka: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna19 77730,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna11 30417,4 %
CCenterpartiet6 51110,0 %
NLNL5 6428,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5 1808,0 %
SDSverigedemokraterna5 0037,7 %
MPMiljöpartiet de gröna4 2626,6 %
VVänsterpartiet3 5955,5 %
KDKristdemokraterna2 7424,2 %
Övriga partier7741,2 %

Partiernas utveckling i Nacka 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Nacka i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−8,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • C
  • SD
  • L
  • V
  • MP
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Nacka per valår
Parti200620102014201820222026
M43,8 %44,0 %37,1 %28,7 %26,9 %26,9 %
S19,9 %16,0 %17,7 %19,4 %25,3 %22,5 %
C5,7 %7,4 %6,3 %12,2 %10,4 %12,1 %
SD1,3 %2,7 %6,5 %10,8 %11,8 %9,5 %
L10,3 %9,0 %8,5 %8,4 %7,6 %8,6 %
V4,3 %4,0 %4,3 %6,5 %5,3 %6,2 %
MP6,6 %8,7 %9,6 %6,5 %7,4 %7,9 %
KD6,3 %6,9 %5,2 %6,1 %4,0 %5,3 %
Övr1,9 %1,3 %4,7 %1,4 %1,3 %1,1 %
Valdeltagande84,0 %88,0 %88,7 %90,0 %87,3 %88,4 %

Valdeltagande i Nacka 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Nacka 2018

Så skiljer sig Nacka från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 28,7 % i Nacka mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 8,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +8,9
  • C +3,6
  • L +2,9
  • MP +2,1

Svagare än i riket

  • S −8,9
  • SD −6,8
  • V −1,5
  • KD −0,2

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Centerpartiet mest i Nacka, från 6,3 % till 12,2 % (+5,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 37,1 % till 28,7 % (−8,4).

  • M −8,4
  • C +5,9
  • SD +4,2
  • FI −3,5
  • MP −3,0
  • V +2,3
  • S +1,6
  • KD +0,9

Valdeltagande i Nacka

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 90,0 %, vilket är 2,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Nacka på plats 31 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Nacka är indelad i 52 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 63,6 % i Fisksätra N till 94,4 % i Lännersta N.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Solsidan, Älgö (49,0 %) och sitt svagaste i Fisksätra N (7,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 37, Socialdemokraterna i 15 av 52 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nacka är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 7,7 % i kommunvalet mot 10,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,0 procentenheter.

  • SD −3,0
  • C −2,1
  • S −1,9
  • KD −1,9
  • M +1,8
  • V −1,0
  • L −0,4
  • MP +0,0

Största parti i Nacka sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Nacka i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Nacka per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna26,9 %88,4 %
2022Moderaterna26,9 %87,3 %
2018Moderaterna28,7 %90,0 %
2014Moderaterna37,1 %88,7 %
2010Moderaterna44,0 %88,0 %
2006Moderaterna43,8 %84,0 %

Valresultat per valdistrikt i Nacka 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 52 valdistrikten i Nacka. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Nacka, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Alphyddan, Finntorp VS23,5 %M24,2 %89,0 %
Björknäs SM28,4 %M29,7 %84,8 %
Danviken, SaltsjöqvarnM32,1 %M33,8 %91,1 %
Eknäs V, Tollare VM27,8 %M29,9 %88,2 %
Eknäs Ö, Hjortängen, Lännersta VM32,9 %M37,1 %93,9 %
EktorpM28,5 %M32,3 %86,6 %
Ekängen, Saltängen VM31,0 %M34,5 %90,9 %
Finnberget, Kvarnholmen VM24,9 %M28,2 %84,2 %
FinnbodaM29,4 %M29,8 %90,6 %
Finntorp ÖS24,0 %M22,1 %84,8 %
Fisksätra NS43,3 %S42,8 %63,6 %
Fisksätra SS34,2 %S32,7 %74,3 %
Fisksätra VS39,1 %S37,2 %71,9 %
Fisksätra ÖS43,2 %S42,2 %67,4 %
Gustavsvik, Insjön, VelamsundM28,5 %M30,0 %89,8 %
Hasseludden, Kummelnäs VM37,8 %M40,9 %89,2 %
HedvigslundM29,2 %M32,9 %92,7 %
HenriksdalS33,5 %S32,5 %78,5 %
Igelboda, LjuskärrsbergetM37,0 %M37,4 %87,0 %
Jarlaberg NS24,7 %M26,0 %86,4 %
Jarlaberg SM24,2 %M28,8 %87,9 %
JärlaM27,3 %M26,1 %91,8 %
KolarängenM29,4 %M37,9 %92,5 %
KrokhöjdenS25,6 %M25,5 %89,0 %
Kvarnholmen ÖM37,9 %M39,1 %91,7 %
KällvägsområdetM36,9 %M42,2 %91,4 %
Lilla Björknäs, Björknäs NM35,1 %M36,5 %91,2 %
Lillängen, StorängenM34,5 %M30,5 %90,6 %
Lännersta NM34,5 %M34,7 %94,4 %
Lännersta SM37,3 %M38,0 %91,1 %
Mensättra, EriksvikM33,2 %M33,7 %91,7 %
Nacka CentrumM27,8 %M32,5 %73,1 %
Nacka strand, VikdalenM33,9 %M35,3 %85,8 %
Neglinge S, Tattby, IgelbodaplatånM39,4 %M39,4 %88,8 %
Nysätra, Hästhagen, EkuddenM24,2 %M22,1 %89,9 %
Orminge NS29,5 %S26,1 %75,7 %
Orminge SS35,6 %S29,7 %78,6 %
Orminge ÖS24,7 %M28,2 %89,6 %
RösundaM48,1 %M51,2 %88,0 %
Saltsjö-Duvnäs, Saltängen ÖM35,5 %M36,7 %90,2 %
Sickla VM24,0 %M25,9 %90,7 %
Sickla Ö, TallbackenS27,1 %S22,7 %87,3 %
SigfridsborgM24,7 %M30,6 %93,1 %
SkogalundM28,0 %M28,1 %84,0 %
Skogsö, Baggensudden, Neglinge NM40,2 %M42,4 %90,6 %
Skuru, Duvnäs UtskogM32,9 %M38,2 %91,2 %
Solsidan, ÄlgöM49,0 %M46,5 %87,5 %
Stensö NS31,5 %S29,6 %84,6 %
Stensö SS33,5 %S31,8 %76,3 %
Tollare ÖM36,1 %M37,2 %91,8 %
Vikingshill, Kummelnäs ÖM29,2 %M28,7 %89,8 %
Älta GårdM24,3 %M31,1 %91,1 %

Utforska valdistrikten i Nacka på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018