Valresultat Huddinge 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Huddinge med 26,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,5 %). Valdeltagandet var 84,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Huddinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 60 valdistrikt.

Se Huddinge på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,9 %
Röstberättigade
72 839
Avgivna röster
61 869
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2018 i Huddinge

Riksdagsvalet 2018 i Huddinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna16 03326,1 %
MModeraterna14 78924,1 %
SDSverigedemokraterna9 31915,2 %
VVänsterpartiet5 3038,6 %
CCenterpartiet4 6207,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 7726,1 %
KDKristdemokraterna3 2875,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3 2715,3 %
Övriga partier1 0461,7 %

Landstingsvalet 2018 i Huddinge

Landstingsvalet 2018 i Huddinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna18 60629,6 %
MModeraterna14 30622,8 %
SDSverigedemokraterna7 47711,9 %
VVänsterpartiet5 9799,5 %
KDKristdemokraterna4 2176,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 0936,5 %
CCenterpartiet4 0206,4 %
MPMiljöpartiet de gröna3 2005,1 %
Övriga partier9791,6 %

Kommunvalet 2018 i Huddinge

Kommunvalet 2018 i Huddinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna16 10525,5 %
MModeraterna15 15324,0 %
SDSverigedemokraterna7 19211,4 %
VVänsterpartiet5 5048,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 1096,5 %
CCenterpartiet3 5295,6 %
MPMiljöpartiet de gröna3 3445,3 %
DPDP3 1885,1 %
KDKristdemokraterna2 5124,0 %
HPHP1 7612,8 %
Övriga partier7081,1 %

Partiernas utveckling i Huddinge 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Huddinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−6,4 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • C
  • L
  • KD
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Huddinge per valår
Parti200620102014201820222026
S29,3 %24,8 %26,9 %26,1 %30,0 %29,3 %
M35,1 %38,7 %30,5 %24,1 %21,4 %20,5 %
SD2,7 %4,8 %10,4 %15,2 %17,0 %14,0 %
V5,7 %5,3 %5,4 %8,6 %8,4 %11,5 %
C4,2 %4,4 %4,2 %7,5 %6,9 %6,9 %
L9,1 %7,7 %6,0 %6,1 %4,7 %5,3 %
KD6,2 %5,2 %4,1 %5,3 %3,8 %4,5 %
MP5,4 %7,6 %8,5 %5,3 %5,6 %6,6 %
Övr2,3 %1,5 %4,0 %1,7 %2,1 %1,4 %
Valdeltagande79,3 %83,7 %83,5 %84,9 %80,8 %82,7 %

Valdeltagande i Huddinge 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Huddinge 2018

Så skiljer sig Huddinge från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 24,1 % i Huddinge mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 4,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +4,2
  • MP +0,9
  • L +0,6
  • V +0,6

Svagare än i riket

  • SD −2,4
  • S −2,2
  • C −1,1
  • KD −1,0

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Huddinge, från 10,4 % till 15,2 % (+4,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 30,5 % till 24,1 % (−6,4).

  • M −6,4
  • SD +4,7
  • C +3,3
  • V +3,3
  • MP −3,1
  • FI −2,5
  • KD +1,2
  • ÖVR −1,0

Valdeltagande i Huddinge

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 84,9 %, vilket är 2,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Huddinge på plats 248 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Huddinge är indelad i 60 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 54,9 % i Vårby gård västra till 92,2 % i Balingsnäs.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vårby gård östra (55,7 %) och sitt svagaste i Sjöängen (15,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 32, Socialdemokraterna i 26, Sverigedemokraterna i 2 av 60 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Huddinge är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,4 % i kommunvalet mot 15,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,8 procentenheter.

  • SD −3,8
  • C −1,9
  • KD −1,4
  • S −0,6
  • L +0,4
  • V +0,1
  • M −0,1
  • MP −0,0

Största parti i Huddinge sedan 2006

Största parti har skiftat i Huddinge under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Huddinge per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,3 %82,7 %
2022Socialdemokraterna30,0 %80,8 %
2018Socialdemokraterna26,1 %84,9 %
2014Moderaterna30,5 %83,5 %
2010Moderaterna38,7 %83,7 %
2006Moderaterna35,1 %79,3 %

Valresultat per valdistrikt i Huddinge 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 60 valdistrikten i Huddinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Huddinge, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BalingsnäsM28,8 %M30,8 %92,2 %
Flemingsberg norraS49,8 %S49,7 %61,2 %
Flemingsberg södraS27,2 %S31,5 %73,6 %
FridhemM28,5 %M32,6 %89,9 %
Fullersta gårdM26,2 %M28,8 %78,0 %
Fållan-NytorpM30,5 %DP28,4 %87,5 %
Gladökvarn-Lissma-ÅdranSD32,4 %SD24,2 %82,1 %
GlömstaM30,1 %M33,1 %81,8 %
Grantorp norraS49,9 %S50,7 %59,8 %
Grantorp östraS39,0 %S38,0 %58,8 %
HagaS44,2 %S45,3 %65,6 %
HammartorpS25,0 %S23,4 %79,7 %
Huddinge centrumS32,8 %S33,4 %75,8 %
HörningsnäsM25,2 %M26,4 %90,2 %
JuringeM30,9 %M32,9 %78,6 %
Kråkvik-Kungens kurvaM30,6 %M33,5 %84,2 %
KvarnbergsplanS25,8 %S27,2 %82,8 %
KynäsM30,9 %M35,1 %89,9 %
KällbrinkM29,0 %M32,6 %92,1 %
KästaS30,4 %M30,9 %76,8 %
LännaM31,9 %DP30,8 %83,8 %
MilstenM28,0 %M31,5 %90,6 %
MyrstugubergetS36,3 %S34,8 %71,1 %
Myrängen-HögmoraM29,3 %M30,6 %90,9 %
ParadisbackenS26,9 %S27,9 %81,9 %
Segeltorp centrumM29,4 %M32,8 %88,4 %
SegersminneM23,1 %M22,1 %88,9 %
SjöängenM33,4 %DP30,8 %91,6 %
SkogsängM26,4 %M28,2 %89,6 %
Smista västraM28,6 %M31,1 %80,3 %
Smista östraM31,2 %M33,4 %83,7 %
Snättringe gårdM33,3 %M35,5 %89,8 %
SolgårdM28,4 %M31,1 %86,1 %
StensängenM27,4 %M30,7 %91,2 %
StortorpM30,9 %M24,1 %83,5 %
Stuvsta centrumM25,8 %M29,9 %87,8 %
Stuvsta gårdM28,4 %M28,2 %89,3 %
SörskogenM26,8 %M33,3 %87,9 %
TomtbergaS29,8 %S29,1 %79,5 %
Trångsund centrumS28,7 %S25,4 %75,8 %
UtsäljeM34,7 %M38,8 %90,5 %
Utsälje centralaM30,3 %M33,8 %89,7 %
Vidja-Mellansjö-SvartvikSD24,9 %M19,9 %80,1 %
VistabergM31,2 %M29,7 %91,4 %
VisättraS25,4 %S26,8 %73,8 %
Visättra västraS39,5 %S40,8 %62,1 %
Visättra östraS42,5 %S40,3 %69,0 %
Visättra-BjörnkullaS36,9 %S34,2 %62,4 %
Vårby gårdS44,3 %S42,8 %67,2 %
Vårby gård centrumS42,0 %S43,4 %63,1 %
Vårby gård västraS52,5 %S50,4 %54,9 %
Vårby gård östraS55,7 %S52,6 %60,0 %
Vårdkasen-RosenhillM28,7 %M31,0 %84,2 %
Västra Skogås centrumS42,7 %S40,0 %68,9 %
Västra Skogås norraS33,7 %S32,5 %75,1 %
Västra Skogås södraS36,5 %S31,2 %73,3 %
Västra Skogås västraS40,0 %S38,1 %63,3 %
Östra Skogås centralaS33,9 %S27,8 %82,7 %
Östra Skogås norraM23,4 %DP25,6 %84,3 %
Östra Skogås södraM26,2 %DP33,2 %81,3 %

Utforska valdistrikten i Huddinge på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018