Valresultat Sundbyberg 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Sundbyberg med 26,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,1 %). Valdeltagandet var 85,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sundbyberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 28 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,6 %
- Röstberättigade
- 35 047
- Avgivna röster
- 30 009
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2018 i Sundbyberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 929 | 26,6 % |
| MModeraterna | 6 667 | 22,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 649 | 12,2 % |
| VVänsterpartiet | 3 292 | 11,0 % |
| CCenterpartiet | 2 400 | 8,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 104 | 7,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 779 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 499 | 5,0 % |
| Övriga partier | 488 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2018 i Sundbyberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 332 | 30,4 % |
| MModeraterna | 6 425 | 20,9 % |
| VVänsterpartiet | 3 558 | 11,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 829 | 9,2 % |
| CCenterpartiet | 2 255 | 7,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 153 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 929 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 764 | 5,7 % |
| Övriga partier | 446 | 1,5 % |
Kommunvalet 2018 i Sundbyberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 043 | 26,1 % |
| MModeraterna | 7 386 | 23,9 % |
| VVänsterpartiet | 3 435 | 11,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 890 | 9,4 % |
| CCenterpartiet | 2 504 | 8,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 460 | 8,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 849 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 558 | 5,0 % |
| SLPSLP | 473 | 1,5 % |
| Övriga partier | 277 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Sundbyberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sundbyberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−4,7 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- L
- MP
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 29,9 % | 25,9 % | 27,7 % | 26,6 % | 31,3 % | 31,3 % |
| M | 33,3 % | 34,6 % | 27,1 % | 22,4 % | 20,0 % | 19,1 % |
| SD | 2,2 % | 4,4 % | 9,2 % | 12,2 % | 12,7 % | 11,0 % |
| V | 7,0 % | 6,9 % | 7,1 % | 11,0 % | 10,9 % | 12,6 % |
| C | 4,5 % | 4,5 % | 4,2 % | 8,1 % | 7,5 % | 7,8 % |
| L | 9,2 % | 7,9 % | 6,2 % | 7,1 % | 5,9 % | 5,8 % |
| MP | 6,9 % | 9,9 % | 10,1 % | 6,0 % | 6,3 % | 6,9 % |
| KD | 4,4 % | 4,0 % | 3,6 % | 5,0 % | 3,5 % | 4,2 % |
| Övr | 2,6 % | 1,8 % | 4,9 % | 1,6 % | 1,7 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 77,1 % | 82,7 % | 84,1 % | 85,6 % | 81,2 % | 83,2 % |
Valdeltagande i Sundbyberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sundbyberg 2018
Så skiljer sig Sundbyberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 12,2 % i Sundbyberg mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- V +3,0
- M +2,5
- L +1,6
- MP +1,6
Svagare än i riket
- SD −5,3
- S −1,7
- KD −1,3
- C −0,6
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Vänsterpartiet mest i Sundbyberg, från 7,1 % till 11,0 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 27,1 % till 22,4 % (−4,7).
- M −4,7
- MP −4,1
- V +4,0
- C +3,9
- FI −3,3
- SD +3,1
- KD +1,5
- ÖVR −1,2
Valdeltagande i Sundbyberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,6 %, vilket är 1,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Sundbyberg på plats 225 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sundbyberg är indelad i 28 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,4 % i Hallonbergen 1 till 92,3 % i Lilla Alby 3.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hallonbergen 3 (46,8 %) och sitt svagaste i Duvbo 2 (17,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Moderaterna i 12 av 28 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sundbyberg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,4 % i kommunvalet mot 12,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,9 procentenheter.
- SD −2,9
- M +1,6
- L +0,9
- S −0,6
- V +0,1
- C +0,1
- MP +0,0
- KD +0,0
Största parti i Sundbyberg sedan 2006
Största parti har skiftat i Sundbyberg under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 83,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 81,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,6 % | 85,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 84,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 34,6 % | 82,7 % |
| 2006 | Moderaterna | 33,3 % | 77,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Sundbyberg 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 28 valdistrikten i Sundbyberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrala Sundbyberg 1 | M | 25,8 % | M | 28,0 % | 85,9 % |
| Centrala Sundbyberg 2 | M | 23,4 % | M | 26,5 % | 79,3 % |
| Centrala Sundbyberg 3 | S | 23,2 % | M | 23,8 % | 79,3 % |
| Centrala Sundbyberg 4 | S | 22,6 % | M | 27,9 % | 80,7 % |
| Centrala Sundbyberg 5 | M | 26,4 % | M | 28,2 % | 86,9 % |
| Centrala Sundbyberg 6 | S | 22,6 % | M | 24,3 % | 85,2 % |
| Centrala Sundbyberg 7 | S | 22,4 % | S | 22,5 % | 80,5 % |
| Duvbo 1 | M | 26,7 % | M | 26,8 % | 88,5 % |
| Duvbo 2 | M | 30,8 % | M | 30,8 % | 85,8 % |
| Hallonbergen 1 | S | 45,9 % | S | 43,4 % | 67,4 % |
| Hallonbergen 2 | S | 45,3 % | S | 43,7 % | 68,6 % |
| Hallonbergen 3 | S | 46,8 % | S | 48,1 % | 69,2 % |
| Lilla Alby 1 | S | 24,6 % | S | 23,8 % | 86,1 % |
| Lilla Alby 2 | S | 25,8 % | S | 24,8 % | 86,6 % |
| Lilla Alby 3 | M | 33,4 % | M | 33,3 % | 92,3 % |
| Lilla Alby 4 | M | 24,1 % | M | 23,8 % | 83,9 % |
| Lilla Ursvik/Brotorp/Kymlinge | M | 31,0 % | M | 32,3 % | 90,7 % |
| Rissne 1 | S | 34,4 % | S | 31,6 % | 74,1 % |
| Rissne 2 | S | 33,1 % | S | 31,7 % | 77,2 % |
| Rissne 3 | S | 34,5 % | S | 30,9 % | 76,3 % |
| Rissne 4 | S | 36,2 % | S | 35,5 % | 73,2 % |
| Stora Ursvik 1 | M | 32,2 % | M | 30,1 % | 82,0 % |
| Stora Ursvik 2 | M | 29,4 % | M | 30,3 % | 84,3 % |
| Stora Ursvik 3 | S | 32,6 % | S | 32,4 % | 79,0 % |
| Storskogen 1 | S | 30,9 % | S | 31,1 % | 83,4 % |
| Storskogen 2 | M | 26,2 % | M | 27,6 % | 83,1 % |
| Tulemarken | M | 23,5 % | S | 24,1 % | 89,8 % |
| Ör | S | 35,7 % | S | 36,3 % | 79,2 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018