Valresultat Haninge 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Haninge med 27,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,9 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Haninge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 47 valdistrikt.

Se Haninge på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,1 %
Röstberättigade
59 890
Avgivna röster
50 940
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2018 i Haninge

Riksdagsvalet 2018 i Haninge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna13 77627,3 %
MModeraterna11 58322,9 %
SDSverigedemokraterna10 04219,9 %
VVänsterpartiet4 0368,0 %
CCenterpartiet3 0586,1 %
KDKristdemokraterna2 7045,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 5795,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1 8753,7 %
Övriga partier8311,6 %

Landstingsvalet 2018 i Haninge

Landstingsvalet 2018 i Haninge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna15 13029,4 %
MModeraterna11 58822,5 %
SDSverigedemokraterna8 32416,2 %
VVänsterpartiet4 5068,8 %
KDKristdemokraterna3 2346,3 %
CCenterpartiet3 0826,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 7405,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2 1394,2 %
Övriga partier6691,3 %

Kommunvalet 2018 i Haninge

Kommunvalet 2018 i Haninge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna13 33825,9 %
MModeraterna12 61824,5 %
SDSverigedemokraterna8 89717,3 %
VVänsterpartiet3 6307,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 1996,2 %
CCenterpartiet3 0806,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2 4524,8 %
KDKristdemokraterna2 2624,4 %
RSRS1 4372,8 %
Övriga partier6351,2 %

Partiernas utveckling i Haninge 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Haninge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+7,6 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Haninge per valår
Parti200620102014201820222026
S33,4 %28,0 %30,4 %27,3 %29,8 %30,1 %
M32,5 %36,8 %28,5 %22,9 %20,8 %20,4 %
SD2,3 %5,7 %12,3 %19,9 %22,8 %19,7 %
V5,9 %5,0 %5,1 %8,0 %7,3 %9,8 %
C3,9 %3,9 %3,5 %6,1 %5,4 %4,7 %
KD5,9 %4,5 %3,7 %5,4 %4,2 %5,0 %
L7,9 %6,9 %5,2 %5,1 %3,9 %4,6 %
MP5,4 %7,3 %7,5 %3,7 %3,7 %4,2 %
Övr2,8 %1,9 %3,8 %1,6 %2,2 %1,7 %
Valdeltagande79,1 %83,0 %83,5 %85,1 %79,0 %80,5 %

Valdeltagande i Haninge 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Haninge 2018

Så skiljer sig Haninge från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 22,9 % i Haninge mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 3,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +3,1
  • SD +2,4

Svagare än i riket

  • C −2,6
  • S −1,0
  • KD −1,0
  • MP −0,7

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Haninge, från 12,3 % till 19,9 % (+7,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 28,5 % till 22,9 % (−5,6).

  • SD +7,6
  • M −5,6
  • MP −3,8
  • S −3,1
  • V +2,9
  • C +2,5
  • FI −1,9
  • KD +1,7

Valdeltagande i Haninge

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,1 %, vilket är 2,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Haninge på plats 241 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Haninge är indelad i 47 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 60,0 % i Haninge 31 Jordbro NÖ till 89,4 % i Haninge 2 Vendelsö-Norrby-Dalen m.m.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Haninge 32 Jordbro V (55,9 %) och sitt svagaste i Haninge 37 Dalarö (13,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 26, Moderaterna i 15, Sverigedemokraterna i 6 av 47 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Haninge är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,3 % i kommunvalet mot 19,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,6 procentenheter.

  • SD −2,6
  • M +1,5
  • S −1,4
  • L +1,1
  • MP +1,0
  • KD −1,0
  • V −1,0
  • C −0,1

Största parti i Haninge sedan 2006

Största parti har skiftat i Haninge under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Haninge per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,1 %80,5 %
2022Socialdemokraterna29,8 %79,0 %
2018Socialdemokraterna27,3 %85,1 %
2014Socialdemokraterna30,4 %83,5 %
2010Moderaterna36,8 %83,0 %
2006Socialdemokraterna33,4 %79,1 %

Valresultat per valdistrikt i Haninge 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 47 valdistrikten i Haninge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Haninge, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Haninge 1 Gudö m.fl.M32,0 %M34,7 %86,4 %
Haninge 2 Vendelsö-Norrby-Dalen m.mM31,9 %M33,8 %89,4 %
Haninge 3 SöderbyM27,3 %M28,4 %87,1 %
Haninge 4 Vega-SöderhagenM37,0 %M37,4 %85,4 %
Haninge 5 Sågen-Lyckebyn m.fl.M25,8 %M26,3 %84,6 %
Haninge 6 KälltorpM25,3 %M29,8 %84,4 %
Haninge 7 Vendelsömalm NM29,4 %M33,1 %84,8 %
Haninge 8 Vendelsömalm-RamsdalenM30,9 %M37,9 %84,6 %
Haninge 9 Svartbäcken m.flS26,8 %M32,9 %85,5 %
Haninge 10 VendelsömalmS25,5 %M26,4 %77,7 %
Haninge 11 Kolartorp-Hermanstorp m.mM28,8 %M29,5 %80,4 %
Haninge 12 Vendelsömalm S m.fl.S30,0 %S27,5 %79,7 %
Haninge 13 Brandbergen NÖS34,5 %S32,6 %70,5 %
Haninge 14 Brandbergen SÖS33,9 %S31,0 %71,5 %
Haninge 15 VendelsöM33,4 %M36,2 %88,8 %
Haninge 16 Brandbergen VS35,7 %S33,8 %63,5 %
Haninge 17 Brandbergen NS37,8 %S32,9 %61,2 %
Haninge 18 Brandbergen SS37,3 %S35,2 %72,6 %
Haninge 19 Handen NM27,0 %M30,0 %75,6 %
Haninge 20 Handen CS32,4 %S30,7 %70,3 %
Haninge 21 SöderbymalmS31,9 %S28,1 %76,4 %
Haninge 23 PoseidonS34,2 %S32,2 %77,1 %
Haninge 24 KvarntorpM29,8 %M32,8 %80,3 %
Haninge 25 ParkvägsområdetS34,0 %S33,7 %74,9 %
Haninge 31 Jordbro NÖS49,1 %S39,4 %60,0 %
Haninge 32 Jordbro VS55,9 %S44,8 %60,4 %
Haninge 33 Jordbro SVS47,0 %S39,9 %60,3 %
Haninge 34 Jordbro SÖS44,7 %S39,2 %65,4 %
Haninge 37 DalaröM33,8 %M36,0 %84,6 %
Haninge 40 Krogtäppan och SommarboS33,1 %S32,2 %84,0 %
Haninge 44 Handen SS32,0 %S30,0 %76,8 %
Haninge 45 Vallaområdet VS35,7 %S32,2 %72,4 %
Haninge 46 Vallaområdet ÖS32,5 %S27,7 %72,1 %
Haninge 47 Slätmossen m. fl.S28,1 %S24,2 %78,5 %
Haninge 48 Jordbro N-Dåntorp-ÖranS40,7 %S36,7 %83,6 %
Haninge 49 Hammarängen-HammarskogenSD27,7 %M27,6 %88,4 %
Haninge 50 TungelstaM25,5 %M25,7 %82,4 %
Haninge 51 Jägartorp-Sågen m.fl.S27,1 %S26,5 %81,7 %
Haninge 52 Skogs-Ekeby m.fl.SD32,4 %SD26,9 %85,3 %
Haninge 53 Åbylund m.fl.S34,0 %S32,3 %73,8 %
Haninge 54 ÅbyS28,1 %S29,4 %66,7 %
Haninge 55 VästerhaningeM27,6 %M30,2 %82,9 %
Haninge 56 Ribby-Öhaninge kyrkby m.mSD22,6 %M24,1 %79,0 %
Haninge 57 Ribbyberg m.fl.S27,4 %S26,6 %78,4 %
Haninge 58 Västerhaninge SÖ-SkärgårdSD25,4 %M27,2 %70,7 %
Haninge 59 Tungelsta-Utlida-HäringeSD27,7 %M26,6 %82,2 %
Haninge 60 MusköSD26,2 %SD23,6 %84,1 %

Utforska valdistrikten i Haninge på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018