Valresultat Österåker 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Österåker med 29,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (33,8 %). Valdeltagandet var 89,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Österåker ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 21 valdistrikt.

Se Österåker på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,3 %
Röstberättigade
31 309
Avgivna röster
27 947
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2018 i Österåker

Riksdagsvalet 2018 i Österåker: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna8 22429,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 46319,7 %
SDSverigedemokraterna4 45916,1 %
CCenterpartiet2 5929,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 0727,5 %
KDKristdemokraterna1 9767,1 %
VVänsterpartiet1 3765,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1 2314,4 %
Övriga partier3181,1 %

Landstingsvalet 2018 i Österåker

Landstingsvalet 2018 i Österåker: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna8 02428,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 64523,7 %
SDSverigedemokraterna3 05910,9 %
KDKristdemokraterna2 6019,3 %
CCenterpartiet2 5269,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 2518,0 %
VVänsterpartiet1 4795,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1404,1 %
Övriga partier2671,0 %

Kommunvalet 2018 i Österåker

Kommunvalet 2018 i Österåker: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna9 54033,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 92117,4 %
ROSPROSP2 7399,7 %
SDSverigedemokraterna2 5989,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 1957,8 %
CCenterpartiet1 7646,3 %
VVänsterpartiet1 3934,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1 3494,8 %
KDKristdemokraterna1 1874,2 %
ÖPÖP4401,6 %
Övriga partier810,3 %

Partiernas utveckling i Österåker 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Österåker i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−7,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • C
  • L
  • KD
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Österåker per valår
Parti200620102014201820222026
M42,3 %45,5 %37,4 %29,7 %27,5 %28,7 %
S22,8 %17,8 %20,4 %19,7 %24,9 %22,1 %
SD1,8 %3,5 %9,8 %16,1 %19,4 %16,5 %
C5,6 %5,8 %5,8 %9,4 %7,5 %7,8 %
L9,3 %9,2 %7,6 %7,5 %6,4 %7,6 %
KD7,4 %6,2 %5,1 %7,1 %4,7 %6,4 %
V3,6 %3,3 %3,5 %5,0 %3,7 %4,4 %
MP5,5 %7,5 %7,8 %4,4 %4,7 %5,1 %
Övr1,7 %1,2 %2,8 %1,1 %1,2 %1,4 %
Valdeltagande84,4 %87,3 %88,2 %89,3 %87,3 %87,9 %

Valdeltagande i Österåker 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Österåker 2018

Så skiljer sig Österåker från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 29,7 % i Österåker mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 9,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • M +9,8
  • L +2,0
  • KD +0,8
  • C +0,7

Svagare än i riket

  • S −8,5
  • V −3,0
  • SD −1,4

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Österåker, från 9,8 % till 16,1 % (+6,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 37,4 % till 29,7 % (−7,7).

  • M −7,7
  • SD +6,3
  • C +3,6
  • MP −3,3
  • KD +2,1
  • FI −1,7
  • V +1,4
  • S −0,7

Valdeltagande i Österåker

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,3 %, vilket är 2,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Österåker på plats 49 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Österåker är indelad i 21 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,3 % i Hacksta 1 till 93,0 % i Österskär 2.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Österskär 2 (40,7 %) och sitt svagaste i Hacksta 1 (18,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 17, Socialdemokraterna i 4 av 21 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Österåker är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,2 % i kommunvalet mot 16,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,9 procentenheter.

  • SD −6,9
  • M +4,1
  • C −3,1
  • KD −2,9
  • S −2,3
  • MP +0,3
  • L +0,3
  • V −0,0

Största parti i Österåker sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Österåker i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Österåker per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna28,7 %87,9 %
2022Moderaterna27,5 %87,3 %
2018Moderaterna29,7 %89,3 %
2014Moderaterna37,4 %88,2 %
2010Moderaterna45,5 %87,3 %
2006Moderaterna42,3 %84,4 %

Valresultat per valdistrikt i Österåker 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 21 valdistrikten i Österåker. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Österåker, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Berga 1S28,1 %S25,8 %82,1 %
Berga 2M24,6 %M27,2 %81,4 %
Hacksta 1S31,8 %S28,8 %67,3 %
Hacksta 2S26,8 %M29,3 %81,1 %
LjusteröM26,5 %M33,0 %85,0 %
Margretelund 1M35,4 %M42,7 %91,7 %
Margretelund 2M26,2 %M30,6 %89,1 %
Margretelund 3M36,7 %M39,9 %89,6 %
Roslagskulla-ÅsätraM26,2 %M27,2 %86,3 %
RunöM26,2 %M30,4 %81,1 %
RydboM32,3 %M39,0 %87,9 %
SkånstaM27,5 %M31,8 %87,1 %
SkärgårdsstadM36,4 %M42,8 %89,1 %
SmedbyM29,9 %M34,9 %88,1 %
SvinningeM32,8 %M37,4 %89,0 %
SäbyM30,6 %M34,8 %89,3 %
Söra 1M31,0 %M37,8 %87,6 %
Söra 2S28,6 %M26,8 %86,6 %
ÅkerstorpM24,4 %M31,5 %88,8 %
Österskär 1M31,7 %M34,6 %91,9 %
Österskär 2M40,7 %M39,9 %93,0 %

Utforska valdistrikten i Österåker på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018