Valresultat Österåker 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Moderaterna största parti i Österåker med 28,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (41,5 %). Valdeltagandet var 87,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Österåker ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 25 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,9 %
- Röstberättigade
- 36 603
- Avgivna röster
- 32 156
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2026 i Österåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 9 127 | 28,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 039 | 22,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 263 | 16,5 % |
| CCenterpartiet | 2 490 | 7,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 420 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 033 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 632 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 388 | 4,4 % |
| Övriga partier | 448 | 1,4 % |
Regionvalet 2026 i Österåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 11 067 | 34,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 672 | 24,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 695 | 11,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 862 | 9,0 % |
| CCenterpartiet | 2 019 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 585 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 504 | 4,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 234 | 3,9 % |
| Övriga partier | 302 | 0,9 % |
Kommunvalet 2026 i Österåker — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Österåker har 61 mandat. Moderaterna fick flest, 26 mandat (+6 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 12 och Sverigedemokraterna med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 13 334 | 41,5 % | 26(+6) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 312 | 19,6 % | 12(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 2 863 | 8,9 % | 5(±0) |
| RoslaRoslagspartiet | 1 946 | 6,0 % | 4(+1) |
| CCenterpartiet | 1 759 | 5,5 % | 3(+1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 416 | 4,4 % | 3(+1) |
| VVänsterpartiet | 1 369 | 4,3 % | 3(+1) |
| KDKristdemokraterna | 1 346 | 4,2 % | 3(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 253 | 3,9 % | 2(−1) |
| MEDMedborgerlig Samling | 526 | 1,6 % | 0(−1) |
| Övriga partier | 43 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Österåker 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Österåker i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,8 procentenheter).
- M
- S
- SD
- C
- L
- KD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 42,3 % | 45,5 % | 37,4 % | 29,7 % | 27,5 % | 28,7 % |
| S | 22,8 % | 17,8 % | 20,4 % | 19,7 % | 24,9 % | 22,1 % |
| SD | 1,8 % | 3,5 % | 9,8 % | 16,1 % | 19,4 % | 16,5 % |
| C | 5,6 % | 5,8 % | 5,8 % | 9,4 % | 7,5 % | 7,8 % |
| L | 9,3 % | 9,2 % | 7,6 % | 7,5 % | 6,4 % | 7,6 % |
| KD | 7,4 % | 6,2 % | 5,1 % | 7,1 % | 4,7 % | 6,4 % |
| MP | 5,5 % | 7,5 % | 7,8 % | 4,4 % | 4,7 % | 5,1 % |
| V | 3,6 % | 3,3 % | 3,5 % | 5,0 % | 3,7 % | 4,4 % |
| Övr | 1,7 % | 1,2 % | 2,8 % | 1,1 % | 1,2 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 84,4 % | 87,3 % | 88,2 % | 89,3 % | 87,3 % | 87,9 % |
Valdeltagande i Österåker 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Österåker 2026
Så skiljer sig Österåker från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 28,7 % i Österåker mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 8,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +8,8
- L +2,3
- C +0,8
- KD +0,2
Svagare än i riket
- S −5,9
- V −4,0
- MP −1,0
- SD −1,0
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Österåker, från 4,7 % till 6,4 % (+1,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 19,4 % till 16,5 % (−2,8).
- SD −2,8
- S −2,8
- KD +1,6
- M +1,2
- L +1,2
- V +0,7
- MP +0,4
- C +0,3
Valdeltagande i Österåker
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 87,9 %, vilket är 3,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Österåker på plats 38 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Österåker är indelad i 25 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,7 % i Hacksta V till 89,5 % i Rydbo.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Svinninge (37,2 %) och sitt svagaste i Hacksta V (17,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 18, Socialdemokraterna i 7 av 25 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Österåker är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 41,5 % i kommunvalet mot 28,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,8 procentenheter.
- M +12,8
- SD −7,6
- L −3,7
- S −2,5
- C −2,4
- KD −2,2
- MP −0,7
- V −0,1
Största parti i Österåker sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Österåker i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 28,7 % | 87,9 % |
| 2022 | Moderaterna | 27,5 % | 87,3 % |
| 2018 | Moderaterna | 29,7 % | 89,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 37,4 % | 88,2 % |
| 2010 | Moderaterna | 45,5 % | 87,3 % |
| 2006 | Moderaterna | 42,3 % | 84,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Österåker 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 25 valdistrikten i Österåker. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Berga NV | S | 30,1 % | M | 29,9 % | 78,5 % |
| Berga SÖ | S | 30,1 % | M | 34,5 % | 73,8 % |
| Björksättra-Högsättra | M | 26,7 % | M | 37,6 % | 85,4 % |
| Brevik | M | 32,5 % | M | 47,5 % | 87,9 % |
| Flaxenvik-Grindmossen | M | 26,5 % | M | 39,6 % | 83,3 % |
| Fredsborg | M | 34,5 % | M | 49,8 % | 87,1 % |
| Hacksta V | S | 33,9 % | S | 30,9 % | 68,7 % |
| Hacksta Ö | S | 30,9 % | M | 31,9 % | 73,3 % |
| Ljusterö | M | 25,4 % | M | 34,9 % | 85,1 % |
| Margretelund | M | 36,8 % | M | 51,7 % | 84,2 % |
| Roslagskulla-Åsättra | M | 25,1 % | M | 39,6 % | 82,2 % |
| Runö | S | 28,8 % | M | 35,3 % | 77,5 % |
| Rydbo | M | 34,0 % | M | 48,8 % | 89,5 % |
| Skånsta | M | 30,6 % | M | 42,0 % | 84,3 % |
| Skärgårdsstad | M | 36,9 % | M | 52,8 % | 87,1 % |
| Smedby | M | 26,9 % | M | 40,8 % | 82,6 % |
| Svinninge | M | 37,2 % | M | 53,2 % | 88,0 % |
| Säby | M | 28,7 % | M | 43,2 % | 87,2 % |
| Söra N | M | 27,2 % | M | 42,6 % | 85,4 % |
| Söra S | S | 29,9 % | M | 32,2 % | 77,4 % |
| Tråsättra | M | 27,6 % | M | 40,8 % | 86,9 % |
| Tuna | M | 26,7 % | M | 37,5 % | 83,5 % |
| Åkerstorp | S | 26,6 % | M | 34,9 % | 86,2 % |
| Österskär V | M | 35,0 % | M | 49,6 % | 89,5 % |
| Österskär Ö | M | 36,3 % | M | 49,7 % | 89,0 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2026 · Alla kommuner 2026