Valresultat Solna 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Solna med 28,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,8 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Solna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 46 valdistrikt.

Se Solna på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,2 %
Röstberättigade
63 042
Avgivna röster
53 716
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2026 i Solna

Riksdagsvalet 2026 i Solna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna14 93728,0 %
MModeraterna11 63021,8 %
SDSverigedemokraterna5 51710,4 %
VVänsterpartiet5 2789,9 %
CCenterpartiet5 0379,5 %
MPMiljöpartiet de gröna4 2117,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 5236,6 %
KDKristdemokraterna2 4364,6 %
Övriga partier7211,4 %

Regionvalet 2026 i Solna

Regionvalet 2026 i Solna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna17 48431,6 %
MModeraterna13 53824,5 %
VVänsterpartiet6 03410,9 %
SDSverigedemokraterna4 1387,5 %
CCenterpartiet4 0917,4 %
MPMiljöpartiet de gröna3 9447,1 %
KDKristdemokraterna3 5146,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 1273,8 %
Övriga partier4280,8 %

Kommunvalet 2026 i Solna — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Solna har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 19 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 17 och Vänsterpartiet med 6.

Kommunvalet 2026 i Solna: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna17 65131,8 %19(−1)
MModeraterna15 36027,7 %17(±0)
VVänsterpartiet5 1359,3 %6(±0)
SDSverigedemokraterna4 1497,5 %5(±0)
CCenterpartiet4 0807,4 %5(+1)
MPMiljöpartiet de gröna3 8046,9 %4(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 5784,6 %3(−1)
KDKristdemokraterna2 2574,1 %2(±0)
Övriga partier4530,8 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Solna 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Solna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • C
  • MP
  • L
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Solna per valår
Parti200620102014201820222026
S24,5 %20,6 %22,5 %24,0 %29,5 %28,0 %
M37,8 %38,1 %29,9 %23,7 %21,2 %21,8 %
SD1,6 %3,4 %7,7 %11,3 %12,5 %10,4 %
V6,0 %6,1 %6,7 %9,9 %8,9 %9,9 %
C5,1 %5,8 %4,9 %9,0 %8,6 %9,5 %
MP6,9 %10,0 %10,0 %6,3 %6,9 %7,9 %
L10,7 %9,1 %8,1 %8,1 %6,8 %6,6 %
KD5,1 %5,4 %4,4 %5,8 %3,8 %4,6 %
Övr2,3 %1,6 %5,7 %1,8 %1,7 %1,4 %
Valdeltagande80,1 %84,1 %85,9 %87,4 %83,8 %85,2 %

Valdeltagande i Solna 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Solna 2026

Så skiljer sig Solna från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 10,4 % i Solna mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 2 svagare.

Starkare än i riket

  • C +2,4
  • M +2,0
  • MP +1,8
  • V +1,5

Svagare än i riket

  • SD −7,1
  • KD −1,6

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Solna, från 8,9 % till 9,9 % (+1,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 12,5 % till 10,4 % (−2,2).

  • SD −2,2
  • S −1,5
  • V +1,0
  • MP +1,0
  • C +0,8
  • KD +0,8
  • M +0,6
  • L −0,2

Valdeltagande i Solna

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,2 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Solna på plats 118 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Solna är indelad i 46 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,9 % i 28 Hagalund S till 90,4 % i 34 Ulriksdal- Bergshamra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i 28 Hagalund S (37,6 %) och sitt svagaste i 3 Kungshamra (19,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 36, Moderaterna i 9, Vänsterpartiet i 1 av 46 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Solna är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 27,7 % i kommunvalet mot 21,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,9 procentenheter.

  • M +5,9
  • S +3,8
  • SD −2,9
  • C −2,1
  • L −2,0
  • MP −1,0
  • V −0,6
  • KD −0,5

Största parti i Solna sedan 2006

Största parti har skiftat i Solna under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Solna per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,0 %85,2 %
2022Socialdemokraterna29,5 %83,8 %
2018Socialdemokraterna24,0 %87,4 %
2014Moderaterna29,9 %85,9 %
2010Moderaterna38,1 %84,1 %
2006Moderaterna37,8 %80,1 %

Valresultat per valdistrikt i Solna 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 46 valdistrikten i Solna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Solna, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
1 Järvastaden SS26,8 %S32,1 %84,0 %
2 Ritorp-Nya UlriksdalS27,1 %S30,3 %78,4 %
3 KungshamraV22,7 %S25,9 %82,9 %
4 Bergshamra ÖS26,7 %S29,3 %84,1 %
5 HagaS26,2 %M30,5 %75,6 %
6 Huvudsta IngentingS27,1 %M32,4 %85,5 %
7 Huvudsta SO - VästraskogenS33,3 %S37,0 %83,9 %
8 Huvudsta SS32,4 %S41,8 %81,5 %
9 Huvudsta Centrum ÖS30,8 %S39,0 %80,8 %
10 Huvudsta NS27,4 %S30,5 %76,5 %
11 Huvudsta VS34,9 %S40,9 %77,4 %
12 Huvudsta SVS28,1 %S29,9 %80,7 %
13 Skytteholm SOS31,8 %S35,9 %76,8 %
14 Skytteholm SS29,5 %S34,1 %83,9 %
15 Solna CentrumS28,4 %S31,1 %80,1 %
16 Skytteholm SVS29,8 %S34,9 %79,5 %
17 Råsunda SVS28,5 %S30,8 %81,5 %
18 Råsunda CentrumM26,0 %M37,3 %87,7 %
19 Råsunda VS27,7 %S30,8 %81,9 %
20 Råsunda FilmstadenS25,3 %S31,1 %89,5 %
21 Råsunda NM25,0 %M33,5 %86,1 %
22 ArenastadenM29,0 %M41,1 %78,6 %
23 Råsunda SOS26,8 %M34,1 %81,6 %
24 Råsunda ÖS27,5 %M30,0 %73,8 %
25 Haga NorraM25,0 %M31,1 %80,6 %
26 Hagalund NVS34,3 %S41,6 %71,0 %
27 Rudviken VästravägenS29,6 %S34,9 %79,8 %
28 Hagalund SS37,6 %S47,5 %68,9 %
29 Frösunda NM31,3 %M37,8 %88,0 %
30 Frösunda SS31,5 %S29,9 %79,5 %
31 Frösunda CentrumM27,3 %M35,1 %87,3 %
32 Bergshamra NS29,3 %S36,1 %80,9 %
33 Bergshamra SS27,5 %S32,0 %86,4 %
34 Ulriksdal- BergshamraS29,4 %S40,2 %90,4 %
35 Huvudsta ÖS25,5 %S30,8 %81,1 %
36 Råsunda NV - NäckrosenS23,4 %M29,9 %87,0 %
37 AgnesbergS32,3 %S37,3 %78,0 %
38 BagartorpS32,3 %S37,6 %74,6 %
39 Huvudsta Centrum VS30,8 %S33,7 %77,4 %
40 Skytteholm NS25,5 %M31,8 %84,1 %
41 Råsunda NOM24,4 %M33,0 %82,9 %
42 Järvastaden NM32,4 %M38,6 %89,1 %
43 Ritorp S-FrösundaM26,2 %M31,8 %82,4 %
44 Huvudsta pampasparkenS29,2 %S34,4 %80,1 %
45 Hagalund NS34,5 %S39,3 %74,1 %
46 Järvastaden VS29,7 %M34,6 %79,3 %

Utforska valdistrikten i Solna på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2026 · Alla kommuner 2026