Valresultat Salem 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Salem med 25,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (32,2 %). Valdeltagandet var 85,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Salem ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Salem på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,5 %
Röstberättigade
12 354
Avgivna röster
10 567
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2026 i Salem

Riksdagsvalet 2026 i Salem: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 61125,0 %
MModeraterna2 48623,8 %
SDSverigedemokraterna1 89418,1 %
CCenterpartiet8047,7 %
KDKristdemokraterna6616,3 %
VVänsterpartiet6606,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5805,6 %
MPMiljöpartiet de gröna5775,5 %
Övriga partier1751,7 %

Regionvalet 2026 i Salem

Regionvalet 2026 i Salem: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 92027,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 79826,6 %
SDSverigedemokraterna1 38413,2 %
KDKristdemokraterna9328,9 %
VVänsterpartiet7597,2 %
CCenterpartiet7557,2 %
MPMiljöpartiet de gröna5174,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3383,2 %
Övriga partier1141,1 %

Kommunvalet 2026 i Salem — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Salem har 31 mandat. Moderaterna fick flest, 10 mandat (−1 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 7 och Sverigedemokraterna med 4.

Kommunvalet 2026 i Salem: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna3 41932,2 %10(−1)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 39422,5 %7(±0)
SDSverigedemokraterna1 15910,9 %4(+1)
CCenterpartiet9849,3 %3(+1)
RönniRönningepartiet8097,6 %2(−1)
VVänsterpartiet6406,0 %2(±0)
KDKristdemokraterna4774,5 %1(±0)
MPMiljöpartiet de gröna3493,3 %1(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2812,6 %1(−1)
Övriga partier1151,1 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Salem 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Salem i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−2,9 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Salem per valår
Parti200620102014201820222026
S28,9 %22,6 %24,9 %23,1 %27,9 %25,0 %
M35,5 %38,6 %30,7 %24,8 %23,8 %23,8 %
SD2,6 %5,2 %11,4 %16,9 %19,6 %18,1 %
C4,9 %5,7 %5,3 %7,6 %6,7 %7,7 %
KD6,4 %5,4 %5,6 %8,0 %5,7 %6,3 %
V4,1 %4,0 %4,2 %6,0 %4,8 %6,3 %
L9,6 %9,2 %6,9 %7,6 %5,1 %5,6 %
MP5,7 %7,8 %7,8 %4,5 %5,0 %5,5 %
Övr2,4 %1,4 %3,2 %1,6 %1,5 %1,7 %
Valdeltagande84,5 %87,3 %87,8 %87,8 %85,0 %85,5 %

Valdeltagande i Salem 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Salem 2026

Så skiljer sig Salem från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 23,8 % i Salem mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 3,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • M +3,9
  • C +0,7
  • SD +0,6
  • L +0,2

Svagare än i riket

  • S −3,0
  • V −2,1
  • MP −0,6

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Salem, från 4,8 % till 6,3 % (+1,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 27,9 % till 25,0 % (−2,9).

  • S −2,9
  • V +1,5
  • SD −1,4
  • C +1,0
  • KD +0,6
  • MP +0,6
  • L +0,5
  • M +0,0

Valdeltagande i Salem

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,5 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Salem på plats 112 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Salem är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,8 % i 7 Salem södra till 86,5 % i 9 Rönninge sydvästra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i 7 Salem södra (31,3 %) och sitt svagaste i 1 Rönninge norra (18,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Moderaterna i 4 av 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Salem är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 32,2 % i kommunvalet mot 23,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,4 procentenheter.

  • M +8,4
  • SD −7,2
  • L −2,9
  • S −2,5
  • MP −2,2
  • KD −1,8
  • C +1,6
  • V −0,3

Största parti i Salem sedan 2006

Största parti har skiftat i Salem under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Salem per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,0 %85,5 %
2022Socialdemokraterna27,9 %85,0 %
2018Moderaterna24,8 %87,8 %
2014Moderaterna30,7 %87,8 %
2010Moderaterna38,6 %87,3 %
2006Moderaterna35,5 %84,5 %

Valresultat per valdistrikt i Salem 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Salem. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Salem, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
1 Rönninge norraM28,1 %M33,9 %84,9 %
2 Rönninge sydöstraM25,8 %M28,9 %84,8 %
3 Salem västraS25,9 %M33,2 %68,6 %
4 Salems centrum med omnejdS31,1 %M36,5 %68,5 %
5 Salem norraS26,9 %M35,3 %70,8 %
6 Rönninge centrum med omnejdS24,7 %M30,4 %79,1 %
7 Salem södraS31,3 %S29,8 %66,8 %
8 Salem östraM24,0 %M36,2 %72,3 %
9 Rönninge sydvästraM27,6 %M29,3 %86,5 %

Utforska valdistrikten i Salem på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2026 · Alla kommuner 2026