Valresultat Botkyrka 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Botkyrka med 33,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,4 %). Valdeltagandet var 76,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Botkyrka ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 52 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 76,0 %
- Röstberättigade
- 64 931
- Avgivna röster
- 49 352
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2026 i Botkyrka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 444 | 33,6 % |
| MModeraterna | 7 833 | 16,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 776 | 15,9 % |
| VVänsterpartiet | 7 338 | 15,0 % |
| KDKristdemokraterna | 2 878 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 151 | 4,4 % |
| CCenterpartiet | 1 944 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 514 | 3,1 % |
| Övriga partier | 1 011 | 2,1 % |
Regionvalet 2026 i Botkyrka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 17 805 | 34,8 % |
| VVänsterpartiet | 8 410 | 16,4 % |
| MModeraterna | 8 213 | 16,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 849 | 13,4 % |
| KDKristdemokraterna | 4 093 | 8,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 360 | 4,6 % |
| CCenterpartiet | 1 747 | 3,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 939 | 1,8 % |
| Övriga partier | 785 | 1,5 % |
Kommunvalet 2026 i Botkyrka — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Botkyrka har 75 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 23 mandat (−1 sedan 2022), följt av Vänsterpartiet med 11 och Moderaterna med 10.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 148 | 29,4 % | 23(−1) |
| VVänsterpartiet | 7 374 | 14,3 % | 11(+3) |
| MModeraterna | 6 497 | 12,6 % | 10(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 6 147 | 11,9 % | 9(±0) |
| TulliTullingepartiet | 4 940 | 9,6 % | 7(−2) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 428 | 4,7 % | 4(+2) |
| KFKristna Familjepartiet | 2 358 | 4,6 % | 4 |
| KDKristdemokraterna | 2 263 | 4,4 % | 3(−3) |
| OSOberoende S | 1 413 | 2,7 % | 2 |
| CCenterpartiet | 1 377 | 2,7 % | 2(−1) |
| NYANSPartiet Nyans | 735 | 1,4 % | 0(−2) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 639 | 1,2 % | 0(−2) |
| Övriga partier | 267 | 0,5 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Botkyrka 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Botkyrka i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har V gjort (+4,7 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- KD
- MP
- C
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,6 % | 35,7 % | 36,1 % | 32,3 % | 32,3 % | 33,6 % |
| M | 26,9 % | 30,0 % | 22,1 % | 18,5 % | 17,3 % | 16,0 % |
| SD | 2,2 % | 4,9 % | 10,3 % | 16,1 % | 18,5 % | 15,9 % |
| V | 7,2 % | 7,1 % | 6,8 % | 9,8 % | 10,3 % | 15,0 % |
| KD | 6,8 % | 5,1 % | 5,7 % | 8,1 % | 6,6 % | 5,9 % |
| MP | 5,3 % | 6,9 % | 8,1 % | 3,9 % | 3,9 % | 4,4 % |
| C | 3,3 % | 2,8 % | 2,7 % | 5,2 % | 4,7 % | 4,0 % |
| L | 7,7 % | 6,2 % | 4,8 % | 4,4 % | 3,1 % | 3,1 % |
| Övr | 2,1 % | 1,4 % | 3,4 % | 1,7 % | 3,4 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 74,6 % | 78,8 % | 77,8 % | 78,2 % | 71,3 % | 76,0 % |
Valdeltagande i Botkyrka 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Botkyrka 2026
Så skiljer sig Botkyrka från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Vänsterpartiet, som fick 15,0 % i Botkyrka mot 8,4 % i hela landet — en skillnad på 6,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- V +6,6
- S +5,6
Svagare än i riket
- M −3,8
- C −3,1
- L −2,2
- MP −1,7
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Botkyrka, från 10,3 % till 15,0 % (+4,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 18,5 % till 15,9 % (−2,5).
- V +4,7
- SD −2,5
- NYANS −1,6
- S +1,4
- M −1,3
- C −0,7
- KD −0,7
- MP +0,5
Valdeltagande i Botkyrka
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 76,0 %, vilket är 8,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Botkyrka på plats 288 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Botkyrka är indelad i 52 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 48,4 % i Albydalen C/Rotemannen till 86,2 % i S Lanthem.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Albydalen Ö (53,4 %) och sitt svagaste i Grödinge Landsbygd (16,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 40, Moderaterna i 7, Sverigedemokraterna i 4 av 52 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Botkyrka är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 29,4 % i kommunvalet mot 33,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,3 procentenheter.
- S −4,3
- SD −4,0
- M −3,4
- L −1,9
- KD −1,5
- C −1,3
- V −0,7
- MP +0,3
Största parti i Botkyrka sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Botkyrka i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 76,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,3 % | 71,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,3 % | 78,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 77,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,7 % | 78,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 74,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Botkyrka 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 52 valdistrikten i Botkyrka. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alby småhus Ö/Albygård | S | 41,0 % | S | 35,4 % | 60,7 % |
| Albyberget V/Tingstorget | S | 40,8 % | S | 41,6 % | 52,0 % |
| Albyberget Ö/Albygård | S | 40,0 % | S | 44,3 % | 62,2 % |
| Albydalen C/Rotemannen | S | 47,3 % | S | 45,0 % | 48,4 % |
| Albydalen V Småhus S | S | 50,9 % | S | 45,3 % | 57,7 % |
| Albydalen Ö | S | 53,4 % | S | 50,2 % | 52,7 % |
| Banslätt/Römossen | S | 33,2 % | Tulli | 38,6 % | 80,2 % |
| Broängen | S | 26,7 % | S | 23,9 % | 78,9 % |
| Eriksberg V/G:a Norsborg | S | 39,2 % | S | 32,7 % | 68,7 % |
| Eriksberg Ö | S | 39,1 % | S | 35,7 % | 57,6 % |
| Fittja Forvägen | S | 47,8 % | S | 47,4 % | 57,9 % |
| Fittja Krögarvägen | S | 45,3 % | S | 44,6 % | 58,4 % |
| Fittja småhusområde | S | 41,1 % | S | 40,2 % | 66,1 % |
| Fittja Värdshusvägen | S | 49,6 % | S | 46,4 % | 59,7 % |
| G:a Tullingeberg | S | 31,4 % | Tulli | 37,6 % | 79,5 % |
| Grödinge Landsbygd | SD | 33,3 % | SD | 36,3 % | 78,7 % |
| Hallunda C | S | 43,0 % | S | 39,7 % | 58,6 % |
| Hallunda/Brunna | S | 37,9 % | S | 35,4 % | 57,1 % |
| Hallunda/Norsborg låghus | S | 38,3 % | S | 31,2 % | 63,7 % |
| Kassmyra | S | 30,1 % | S | 26,4 % | 75,0 % |
| Kulturen Tumba Park | S | 32,4 % | S | 30,1 % | 71,9 % |
| Kvarnsjön | SD | 27,0 % | M | 24,6 % | 66,0 % |
| N Lanthem | M | 24,1 % | Tulli | 37,7 % | 84,2 % |
| Nackdala/Solhöjden | S | 35,5 % | S | 32,9 % | 69,3 % |
| Norsborg C | S | 44,5 % | S | 41,7 % | 58,0 % |
| Norsborg småhusområde | SD | 24,5 % | KF | 34,8 % | 68,8 % |
| Norsborg V | S | 45,4 % | S | 37,0 % | 59,2 % |
| Norsborg Ö | S | 45,5 % | S | 41,5 % | 58,3 % |
| Riksten N | M | 24,7 % | Tulli | 31,1 % | 76,6 % |
| Riksten S | M | 24,7 % | Tulli | 34,3 % | 78,7 % |
| S Lanthem | M | 26,0 % | Tulli | 38,3 % | 86,2 % |
| Segersjö | S | 31,9 % | S | 28,0 % | 72,7 % |
| Skäcklinge | S | 32,1 % | S | 27,7 % | 72,1 % |
| Slagsta N | S | 34,9 % | S | 32,6 % | 71,2 % |
| Slagsta S | S | 31,3 % | S | 26,7 % | 73,8 % |
| Slagsta strand | V | 31,1 % | S | 29,5 % | 55,7 % |
| Storvreten S | S | 38,7 % | S | 36,2 % | 64,7 % |
| Storvreten V | S | 37,6 % | S | 37,6 % | 56,1 % |
| Storvreten Ö | S | 39,6 % | S | 37,6 % | 60,3 % |
| Tullinge C | S | 32,5 % | Tulli | 39,2 % | 79,2 % |
| Tullinge Gård | S | 31,2 % | Tulli | 37,8 % | 85,7 % |
| Tullinge Parkhem | M | 24,8 % | Tulli | 39,0 % | 84,9 % |
| Tullinge Villastad N | M | 26,9 % | Tulli | 36,8 % | 84,3 % |
| Tullinge Villastad S | S | 25,0 % | Tulli | 32,9 % | 80,5 % |
| Tullingeskog | S | 26,8 % | Tulli | 39,5 % | 83,1 % |
| Tumba C | S | 32,5 % | S | 27,4 % | 59,8 % |
| Tuna | S | 37,2 % | S | 35,7 % | 63,5 % |
| Uttran | M | 29,4 % | M | 32,6 % | 80,6 % |
| Vretarna/Tumba bruk | S | 32,6 % | S | 28,5 % | 74,6 % |
| Vårsta C/Bremora | S | 29,0 % | SD | 25,0 % | 77,0 % |
| Vårsta/Malmtorp/Slättmalm | SD | 28,8 % | M | 28,9 % | 82,7 % |
| Ö Tullingeberg | S | 32,5 % | Tulli | 33,2 % | 79,1 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2026 · Alla kommuner 2026