Valresultat Botkyrka 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Botkyrka med 35,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,2 %). Valdeltagandet var 78,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Botkyrka ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 44 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 78,8 %
- Röstberättigade
- 52 962
- Avgivna röster
- 41 737
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2010 i Botkyrka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 761 | 35,7 % |
| MModeraterna | 12 401 | 30,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 943 | 7,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 849 | 6,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 560 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 110 | 5,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 048 | 4,9 % |
| CCenterpartiet | 1 147 | 2,8 % |
| Övriga partier | 559 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2010 i Botkyrka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 17 046 | 40,3 % |
| MModeraterna | 11 388 | 26,9 % |
| VVänsterpartiet | 3 290 | 7,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 876 | 6,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 722 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 2 199 | 5,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 655 | 3,9 % |
| CCenterpartiet | 859 | 2,0 % |
| Övriga partier | 314 | 0,7 % |
Kommunvalet 2010 i Botkyrka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 488 | 36,2 % |
| MModeraterna | 9 229 | 21,6 % |
| TuPTuP | 4 523 | 10,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 003 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 798 | 6,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 315 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 698 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 508 | 3,5 % |
| BPBP | 1 427 | 3,3 % |
| CCenterpartiet | 639 | 1,5 % |
| Övriga partier | 130 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Botkyrka 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Botkyrka i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+3,0 procentenheter).
- S
- M
- V
- MP
- L
- KD
- SD
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,6 % | 35,7 % | 36,1 % | 32,3 % | 32,3 % | 33,6 % |
| M | 26,9 % | 30,0 % | 22,1 % | 18,5 % | 17,3 % | 16,0 % |
| V | 7,2 % | 7,1 % | 6,8 % | 9,8 % | 10,3 % | 15,0 % |
| MP | 5,3 % | 6,9 % | 8,1 % | 3,9 % | 3,9 % | 4,4 % |
| L | 7,7 % | 6,2 % | 4,8 % | 4,4 % | 3,1 % | 3,1 % |
| KD | 6,8 % | 5,1 % | 5,7 % | 8,1 % | 6,6 % | 5,9 % |
| SD | 2,2 % | 4,9 % | 10,3 % | 16,1 % | 18,5 % | 15,9 % |
| C | 3,3 % | 2,8 % | 2,7 % | 5,2 % | 4,7 % | 4,0 % |
| Övr | 2,1 % | 1,4 % | 3,4 % | 1,7 % | 3,4 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 74,6 % | 78,8 % | 77,8 % | 78,2 % | 71,3 % | 76,0 % |
Valdeltagande i Botkyrka 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Botkyrka 2010
Så skiljer sig Botkyrka från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 35,7 % i Botkyrka mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 5,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,0
- V +1,5
Svagare än i riket
- C −3,8
- FP −0,9
- SD −0,7
- KD −0,5
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Botkyrka, från 26,9 % till 30,0 % (+3,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 38,6 % till 35,7 % (−2,9).
- M +3,0
- S −2,9
- SD +2,7
- KD −1,7
- MP +1,6
- FP −1,5
- C −0,5
- V −0,1
Valdeltagande i Botkyrka
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 78,8 %, vilket är 5,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Botkyrka på plats 285 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Botkyrka är indelad i 44 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 57,5 % i Botkyrka 34 Albyberget V till 90,7 % i Botkyrka 7 Tullingeskog.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Botkyrka 58 Norsborg C (64,7 %) och sitt svagaste i Botkyrka 26 Uttran (11,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 27, Moderaterna i 17 av 44 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Botkyrka är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 21,6 % i kommunvalet mot 30,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,4 procentenheter.
- M −8,4
- KD −1,6
- SD −1,0
- FP −0,8
- V −0,6
- S +0,5
- MP +0,1
Största parti i Botkyrka sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Botkyrka i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 76,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,3 % | 71,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,3 % | 78,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 77,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,7 % | 78,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 74,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Botkyrka 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 44 valdistrikten i Botkyrka. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Botkyrka 1 Tullinge C/N Lanthem | M | 38,9 % | TuP | 41,8 % | 84,7 % |
| Botkyrka 2 Ö Tullingeberg | M | 32,9 % | TuP | 44,6 % | 88,0 % |
| Botkyrka 3 Tullinge Parkhem | M | 44,7 % | TuP | 48,3 % | 86,3 % |
| Botkyrka 4 G:a Tullingeberg | M | 31,1 % | TuP | 47,8 % | 86,3 % |
| Botkyrka 5 Tullinge Gård | M | 36,7 % | TuP | 41,2 % | 87,9 % |
| Botkyrka 6 Banslätt/Römossen | M | 37,2 % | TuP | 42,1 % | 90,0 % |
| Botkyrka 7 Tullingeskog | M | 41,1 % | TuP | 42,5 % | 90,7 % |
| Botkyrka 8 S Lanthem/Riksten | M | 44,3 % | TuP | 41,2 % | 88,8 % |
| Botkyrka 9 Tullinge Villastad | M | 47,3 % | TuP | 47,8 % | 88,5 % |
| Botkyrka 11 Nackdala/Kulturen | M | 34,0 % | S | 32,0 % | 78,9 % |
| Botkyrka 12 Tuna | S | 39,8 % | S | 39,7 % | 74,0 % |
| Botkyrka 13 Segersjö | S | 35,9 % | S | 39,2 % | 78,4 % |
| Botkyrka 14 Tumba C | S | 34,0 % | S | 36,5 % | 78,9 % |
| Botkyrka 15 Broängen | M | 39,7 % | M | 37,8 % | 86,1 % |
| Botkyrka 16 Kassmyra | M | 43,7 % | M | 40,8 % | 85,8 % |
| Botkyrka 17 Lövholmen | M | 42,2 % | M | 40,3 % | 80,8 % |
| Botkyrka 18 Storvreten V | S | 44,5 % | S | 46,6 % | 66,5 % |
| Botkyrka 19 Storvreten S | S | 45,2 % | S | 47,7 % | 74,5 % |
| Botkyrka 20 Storvreten Ö | S | 38,8 % | S | 39,5 % | 64,5 % |
| Botkyrka 21 Vretarna/Tumba bruk | M | 37,0 % | M | 30,7 % | 83,6 % |
| Botkyrka 26 Uttran | M | 52,0 % | M | 50,8 % | 88,6 % |
| Botkyrka 27 Vårsta C/Bremora | M | 36,1 % | M | 37,7 % | 85,4 % |
| Botkyrka 28 Malmtorp/Grödinge | M | 47,0 % | M | 47,0 % | 84,4 % |
| Botkyrka 31 Albydalen V småhus S | S | 44,3 % | S | 47,1 % | 69,9 % |
| Botkyrka 32 Albydalen C/Rotemannen | S | 60,9 % | S | 61,1 % | 68,7 % |
| Botkyrka 33 Alby småhus Ö/Albygård | S | 39,4 % | S | 43,6 % | 80,0 % |
| Botkyrka 34 Albyberget V | S | 58,0 % | S | 57,1 % | 57,5 % |
| Botkyrka 35 Albyberget Ö/Albygård | S | 53,6 % | S | 52,2 % | 65,2 % |
| Botkyrka 36 Albydalen Ö | S | 54,4 % | S | 56,1 % | 60,9 % |
| Botkyrka 41 Fittja småhusområde | S | 50,2 % | S | 51,3 % | 70,6 % |
| Botkyrka 42 Fittja Krögarvägen | S | 55,7 % | S | 51,9 % | 63,5 % |
| Botkyrka 43 Fittja Forvägen | S | 63,6 % | S | 56,4 % | 67,6 % |
| Botkyrka 44 Fittja Värdshusvägen | S | 61,5 % | S | 60,4 % | 64,7 % |
| Botkyrka 51 Slagsta N | S | 39,8 % | S | 37,3 % | 81,2 % |
| Botkyrka 52 Slagsta S | S | 40,3 % | S | 45,5 % | 77,7 % |
| Botkyrka 53 Hallunda/Brunna | S | 41,9 % | S | 43,6 % | 67,6 % |
| Botkyrka 54 Hallunda C | S | 47,6 % | S | 49,6 % | 65,0 % |
| Botkyrka 55 Hallunda/Norsborg låghus | S | 49,7 % | S | 49,6 % | 71,9 % |
| Botkyrka 56 Norsborg småhusområde | S | 50,3 % | S | 48,2 % | 76,3 % |
| Botkyrka 57 Norsborg Ö | S | 58,8 % | S | 59,0 % | 60,1 % |
| Botkyrka 58 Norsborg C | S | 64,7 % | S | 66,9 % | 60,7 % |
| Botkyrka 59 Norsborg V | S | 57,9 % | S | 57,6 % | 66,7 % |
| Botkyrka 60 Eriksberg Ö | S | 46,2 % | S | 46,9 % | 64,8 % |
| Botkyrka 61 Eriksberg V/G:a Norsborg | S | 36,4 % | S | 41,0 % | 61,6 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010