Valresultat Danderyd 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Danderyd med 52,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (42,1 %). Valdeltagandet var 90,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Danderyd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 90,5 %
- Röstberättigade
- 22 842
- Avgivna röster
- 20 675
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2010 i Danderyd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 10 740 | 52,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 744 | 13,3 % |
| CCenterpartiet | 2 297 | 11,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 075 | 10,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 195 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 798 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 347 | 1,7 % |
| VVänsterpartiet | 250 | 1,2 % |
| Övriga partier | 157 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2010 i Danderyd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 11 288 | 56,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 650 | 13,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 714 | 8,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 602 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 1 335 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 953 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 267 | 1,3 % |
| Övriga partier | 269 | 1,3 % |
Kommunvalet 2010 i Danderyd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 518 | 42,1 % |
| CCenterpartiet | 4 198 | 20,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 396 | 16,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 432 | 7,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 356 | 6,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 040 | 5,1 % |
| Övriga partier | 283 | 1,4 % |
Partiernas utveckling i Danderyd 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Danderyd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (−7,5 procentenheter).
- M
- KD
- C
- L
- S
- MP
- SD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 59,6 % | 52,1 % | 50,0 % | 41,6 % | 41,0 % | 39,0 % |
| KD | 9,5 % | 13,3 % | 10,5 % | 10,1 % | 5,9 % | 7,0 % |
| C | 6,3 % | 11,1 % | 7,1 % | 11,3 % | 10,0 % | 11,9 % |
| L | 10,6 % | 10,1 % | 11,9 % | 11,2 % | 12,3 % | 15,2 % |
| S | 7,9 % | 5,8 % | 6,8 % | 8,0 % | 12,5 % | 10,9 % |
| MP | 3,0 % | 3,9 % | 4,7 % | 3,8 % | 4,2 % | 4,3 % |
| SD | 0,7 % | 1,7 % | 5,3 % | 10,3 % | 11,1 % | 8,4 % |
| V | 1,2 % | 1,2 % | 1,3 % | 2,4 % | 2,1 % | 2,4 % |
| Övr | 1,2 % | 0,8 % | 2,4 % | 1,3 % | 0,9 % | 0,9 % |
| Valdeltagande | 86,2 % | 90,5 % | 90,8 % | 91,9 % | 89,7 % | 89,6 % |
Valdeltagande i Danderyd 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Danderyd 2010
Så skiljer sig Danderyd från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 5,8 % i Danderyd mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 24,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +22,1
- KD +7,7
- C +4,6
- FP +3,0
Svagare än i riket
- S −24,9
- V −4,4
- SD −4,0
- MP −3,5
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Centerpartiet mest i Danderyd, från 6,3 % till 11,1 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 59,6 % till 52,1 % (−7,5).
- M −7,5
- C +4,8
- KD +3,8
- S −2,1
- SD +1,0
- MP +0,9
- FP −0,6
- V +0,1
Valdeltagande i Danderyd
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 90,5 %, vilket är 5,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Danderyd på plats 3 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Danderyd är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,5 % i Danderyd 20 till 92,0 % i Danderyd 8.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Danderyd 16 (57,9 %) och sitt svagaste i Danderyd 19 (35,8 %). Partiet var största parti i samtliga 20 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Danderyd är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 42,1 % i kommunvalet mot 52,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,0 procentenheter.
- M −10,0
- C +9,6
- FP +6,7
- KD −6,2
- MP +1,3
- S +0,9
Största parti i Danderyd sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Danderyd i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 39,0 % | 89,6 % |
| 2022 | Moderaterna | 41,0 % | 89,7 % |
| 2018 | Moderaterna | 41,6 % | 91,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 50,0 % | 90,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 52,1 % | 90,5 % |
| 2006 | Moderaterna | 59,6 % | 86,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Danderyd 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Danderyd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Danderyd 3 | M | 51,2 % | M | 40,8 % | 88,1 % |
| Danderyd 4 | M | 51,2 % | M | 45,2 % | 88,0 % |
| Danderyd 5 | M | 46,2 % | M | 33,3 % | 83,1 % |
| Danderyd 6 | M | 45,5 % | M | 35,3 % | 85,0 % |
| Danderyd 7 | M | 46,6 % | M | 38,1 % | 85,6 % |
| Danderyd 8 | M | 52,9 % | M | 41,0 % | 92,0 % |
| Danderyd 1 | M | 56,8 % | M | 38,1 % | 91,2 % |
| Danderyd 2 | M | 47,2 % | M | 42,2 % | 87,3 % |
| Danderyd 9 | M | 50,2 % | M | 35,3 % | 86,1 % |
| Danderyd 10 | M | 55,6 % | M | 50,4 % | 84,8 % |
| Danderyd 11 | M | 54,2 % | M | 47,1 % | 87,9 % |
| Danderyd 12 | M | 54,2 % | M | 39,8 % | 86,0 % |
| Danderyd 13 | M | 52,8 % | M | 48,9 % | 87,6 % |
| Danderyd 14 | M | 51,1 % | M | 37,3 % | 89,0 % |
| Danderyd 15 | M | 56,8 % | M | 51,5 % | 87,7 % |
| Danderyd 16 | M | 57,9 % | M | 52,1 % | 88,8 % |
| Danderyd 17 | M | 55,0 % | M | 44,5 % | 90,8 % |
| Danderyd 18 | M | 52,2 % | M | 48,6 % | 88,4 % |
| Danderyd 19 | M | 35,8 % | M | 31,9 % | 76,2 % |
| Danderyd 20 | M | 53,9 % | M | 37,3 % | 69,5 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010