Valresultat Solna 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Solna med 38,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (40,9 %). Valdeltagandet var 84,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Solna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 37 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,1 %
- Röstberättigade
- 51 454
- Avgivna röster
- 43 292
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2010 i Solna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 16 338 | 38,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 823 | 20,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 292 | 10,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 898 | 9,1 % |
| VVänsterpartiet | 2 600 | 6,1 % |
| CCenterpartiet | 2 475 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 314 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 478 | 3,4 % |
| Övriga partier | 694 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2010 i Solna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 16 238 | 38,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 318 | 24,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 186 | 9,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 078 | 9,7 % |
| VVänsterpartiet | 2 688 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 965 | 4,7 % |
| CCenterpartiet | 1 453 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 873 | 2,1 % |
| Övriga partier | 441 | 1,0 % |
Kommunvalet 2010 i Solna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 17 444 | 40,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 948 | 23,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 394 | 10,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 293 | 10,1 % |
| VVänsterpartiet | 2 374 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 673 | 3,9 % |
| CCenterpartiet | 1 409 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 814 | 1,9 % |
| Övriga partier | 261 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Solna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Solna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−3,9 procentenheter).
- M
- S
- MP
- L
- V
- C
- KD
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 37,8 % | 38,1 % | 29,9 % | 23,7 % | 21,2 % | 21,8 % |
| S | 24,5 % | 20,6 % | 22,5 % | 24,0 % | 29,5 % | 28,0 % |
| MP | 6,9 % | 10,0 % | 10,0 % | 6,3 % | 6,9 % | 7,9 % |
| L | 10,7 % | 9,1 % | 8,1 % | 8,1 % | 6,8 % | 6,6 % |
| V | 6,0 % | 6,1 % | 6,7 % | 9,9 % | 8,9 % | 9,9 % |
| C | 5,1 % | 5,8 % | 4,9 % | 9,0 % | 8,6 % | 9,5 % |
| KD | 5,1 % | 5,4 % | 4,4 % | 5,8 % | 3,8 % | 4,6 % |
| SD | 1,6 % | 3,4 % | 7,7 % | 11,3 % | 12,5 % | 10,4 % |
| Övr | 2,3 % | 1,6 % | 5,7 % | 1,8 % | 1,7 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 80,1 % | 84,1 % | 85,9 % | 87,4 % | 83,8 % | 85,2 % |
Valdeltagande i Solna 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Solna 2010
Så skiljer sig Solna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 20,6 % i Solna mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 10,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +8,0
- MP +2,7
- FP +2,0
- V +0,5
Svagare än i riket
- S −10,1
- SD −2,3
- C −0,8
- KD −0,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Miljöpartiet mest i Solna, från 6,9 % till 10,0 % (+3,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 24,5 % till 20,6 % (−3,9).
- S −3,9
- MP +3,1
- SD +1,8
- FP −1,6
- C +0,7
- M +0,3
- KD +0,3
- V +0,1
Valdeltagande i Solna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,1 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Solna på plats 159 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Solna är indelad i 37 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,6 % i 26 Hagalund Centrum till 89,2 % i 20 Råsunda - Filmstaden.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i 31 Frösunda Centrum (51,4 %) och sitt svagaste i 26 Hagalund Centrum (20,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 32, Socialdemokraterna i 4, Miljöpartiet i 1 av 37 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Solna är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 40,9 % i kommunvalet mot 38,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,9 procentenheter.
- M +2,9
- S +2,8
- C −2,5
- SD −1,5
- KD −1,5
- FP +1,2
- V −0,5
- MP +0,1
Största parti i Solna sedan 2006
Största parti har skiftat i Solna under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 85,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 83,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 24,0 % | 87,4 % |
| 2014 | Moderaterna | 29,9 % | 85,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 38,1 % | 84,1 % |
| 2006 | Moderaterna | 37,8 % | 80,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Solna 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 37 valdistrikten i Solna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 Bagartorp - Råstahem | S | 32,2 % | S | 36,8 % | 77,3 % |
| 2 Ritorp - Ulriksdal | S | 29,9 % | S | 32,1 % | 75,5 % |
| 3 Kungshamra | MP | 24,0 % | M | 27,6 % | 81,8 % |
| 4 Bergshamra Ö | M | 35,5 % | M | 36,9 % | 83,5 % |
| 5 Haga | M | 34,3 % | M | 40,8 % | 78,4 % |
| 6 Huvudsta NO | M | 39,4 % | M | 45,4 % | 81,2 % |
| 7 Huvudsta SO - Västra Skogen | M | 35,3 % | M | 37,8 % | 81,2 % |
| 8 Huvudsta S | M | 37,0 % | M | 39,0 % | 81,7 % |
| 9 Huvudsta Centrum | M | 33,7 % | M | 37,6 % | 79,6 % |
| 10 Huvudsta N | M | 38,2 % | M | 41,8 % | 76,6 % |
| 11 Huvudsta V | M | 36,4 % | M | 37,8 % | 83,0 % |
| 12 Huvudsta SV | M | 38,6 % | M | 42,5 % | 80,1 % |
| 13 Skytteholm SO | M | 43,5 % | M | 49,3 % | 78,5 % |
| 14 Skytteholm S | M | 35,2 % | M | 39,4 % | 83,8 % |
| 15 Solna Centrum | M | 43,9 % | M | 46,2 % | 83,2 % |
| 16 Skytteholm SV | M | 43,0 % | M | 47,5 % | 84,0 % |
| 17 Råsunda SV | M | 41,2 % | M | 43,9 % | 82,3 % |
| 18 Råsunda Centrum | M | 42,7 % | M | 48,1 % | 82,8 % |
| 19 Råsunda V | M | 38,9 % | M | 42,9 % | 81,1 % |
| 20 Råsunda - Filmstaden | M | 46,9 % | M | 49,4 % | 89,2 % |
| 21 Råsunda N | M | 40,1 % | M | 43,5 % | 83,7 % |
| 22 Råsunda NO | M | 40,3 % | M | 43,6 % | 88,1 % |
| 23 Råsunda SO | M | 41,8 % | M | 45,0 % | 77,9 % |
| 24 Råsunda Ö - Vasalund | M | 38,4 % | M | 42,7 % | 79,1 % |
| 25 Hagalund NO | M | 36,9 % | M | 41,6 % | 76,6 % |
| 26 Hagalund Centrum | S | 44,9 % | S | 48,6 % | 64,6 % |
| 27 Hagalund V | M | 32,6 % | M | 34,0 % | 78,5 % |
| 28 Hagalund S | S | 32,7 % | S | 36,2 % | 64,6 % |
| 29 Frösunda N | M | 47,3 % | M | 50,5 % | 85,5 % |
| 30 Frösunda S | M | 36,8 % | M | 37,8 % | 79,9 % |
| 31 Frösunda Centrum | M | 51,4 % | M | 53,0 % | 88,8 % |
| 32 Bergshamra N | M | 31,6 % | M | 32,0 % | 81,2 % |
| 33 Bergshamra S | M | 33,6 % | M | 34,1 % | 71,0 % |
| 34 Bergshamra NV | M | 35,0 % | M | 34,3 % | 85,4 % |
| 35 Huvudsta Ö | M | 36,1 % | M | 40,3 % | 82,3 % |
| 36 Råsunda NV - Näckrosen | M | 43,6 % | M | 46,6 % | 87,0 % |
| 37 Järvastaden - Agnesberg | M | 35,9 % | M | 39,8 % | 82,8 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010