Valresultat Salem 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Salem med 38,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (41,9 %). Valdeltagandet var 87,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Salem ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,3 %
- Röstberättigade
- 10 665
- Avgivna röster
- 9 312
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2010 i Salem
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 558 | 38,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 086 | 22,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 850 | 9,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 723 | 7,8 % |
| CCenterpartiet | 528 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 496 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 477 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 371 | 4,0 % |
| Övriga partier | 126 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2010 i Salem
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 544 | 38,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 524 | 27,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 871 | 9,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 691 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 466 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 376 | 4,1 % |
| CCenterpartiet | 374 | 4,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 312 | 3,4 % |
| Övriga partier | 59 | 0,6 % |
Kommunvalet 2010 i Salem
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 905 | 41,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 027 | 21,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 731 | 7,8 % |
| RöpRöp | 693 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 614 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 423 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 344 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 296 | 3,2 % |
| KDKristdemokraterna | 274 | 2,9 % |
| Övriga partier | 17 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Salem 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Salem i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−6,2 procentenheter).
- M
- S
- L
- MP
- C
- KD
- SD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 35,5 % | 38,6 % | 30,7 % | 24,8 % | 23,8 % | 23,8 % |
| S | 28,9 % | 22,6 % | 24,9 % | 23,1 % | 27,9 % | 25,0 % |
| L | 9,6 % | 9,2 % | 6,9 % | 7,6 % | 5,1 % | 5,6 % |
| MP | 5,7 % | 7,8 % | 7,8 % | 4,5 % | 5,0 % | 5,5 % |
| C | 4,9 % | 5,7 % | 5,3 % | 7,6 % | 6,7 % | 7,7 % |
| KD | 6,4 % | 5,4 % | 5,6 % | 8,0 % | 5,7 % | 6,3 % |
| SD | 2,6 % | 5,2 % | 11,4 % | 16,9 % | 19,6 % | 18,1 % |
| V | 4,1 % | 4,0 % | 4,2 % | 6,0 % | 4,8 % | 6,3 % |
| Övr | 2,4 % | 1,4 % | 3,2 % | 1,6 % | 1,5 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 84,5 % | 87,3 % | 87,8 % | 87,8 % | 85,0 % | 85,5 % |
Valdeltagande i Salem 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Salem 2010
Så skiljer sig Salem från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 38,6 % i Salem mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 8,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +8,5
- FP +2,2
- MP +0,5
Svagare än i riket
- S −8,0
- V −1,6
- C −0,8
- SD −0,5
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Salem, från 35,5 % till 38,6 % (+3,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 28,9 % till 22,6 % (−6,2).
- S −6,2
- M +3,1
- SD +2,6
- MP +2,1
- KD −1,0
- C +0,8
- FP −0,4
- V −0,0
Valdeltagande i Salem
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 87,3 %, vilket är 2,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Salem på plats 31 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Salem är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,6 % i 7 Salem södra till 91,6 % i 2 Rönninge södra.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i 1 Rönninge norra (46,8 %) och sitt svagaste i 7 Salem södra (26,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 7, Socialdemokraterna i 1 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Salem är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 41,9 % i kommunvalet mot 38,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,3 procentenheter.
- M +3,3
- KD −2,4
- SD −2,0
- FP −1,4
- MP −1,3
- C −1,2
- S −0,9
- V −0,3
Största parti i Salem sedan 2006
Största parti har skiftat i Salem under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,0 % | 85,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,9 % | 85,0 % |
| 2018 | Moderaterna | 24,8 % | 87,8 % |
| 2014 | Moderaterna | 30,7 % | 87,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 38,6 % | 87,3 % |
| 2006 | Moderaterna | 35,5 % | 84,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Salem 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Salem. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 Rönninge norra | M | 46,8 % | M | 48,9 % | 89,9 % |
| 2 Rönninge södra | M | 43,4 % | M | 39,1 % | 91,6 % |
| 3 Salem västra | M | 31,8 % | M | 37,2 % | 84,9 % |
| 4 Salems centrum med omnejd | M | 36,3 % | M | 43,3 % | 81,2 % |
| 5 Salem norra | M | 42,1 % | M | 48,0 % | 86,2 % |
| 6 Rönninge centrum med omnejd | M | 40,3 % | M | 43,6 % | 90,2 % |
| 7 Salem södra | S | 34,6 % | S | 35,4 % | 76,6 % |
| 8 Salem östra | M | 37,6 % | M | 44,0 % | 77,8 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010