Valresultat Nynäshamn 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Nynäshamn med 35,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,6 %). Valdeltagandet var 84,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nynäshamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.

Se Nynäshamn på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,0 %
Röstberättigade
19 526
Avgivna röster
16 393
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2010 i Nynäshamn

Riksdagsvalet 2010 i Nynäshamn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna5 66535,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 74529,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1717,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0226,3 %
SDSverigedemokraterna9866,1 %
VVänsterpartiet8675,4 %
KDKristdemokraterna7734,8 %
CCenterpartiet7214,5 %
Övriga partier2211,4 %

Landstingsvalet 2010 i Nynäshamn

Landstingsvalet 2010 i Nynäshamn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 68941,6 %
MModeraterna4 99731,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8445,2 %
MPMiljöpartiet de gröna8405,2 %
VVänsterpartiet7524,7 %
SDSverigedemokraterna7184,5 %
KDKristdemokraterna6223,9 %
CCenterpartiet5183,2 %
Övriga partier970,6 %

Kommunvalet 2010 i Nynäshamn

Kommunvalet 2010 i Nynäshamn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 90336,6 %
MModeraterna4 84730,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0096,3 %
MPMiljöpartiet de gröna8465,2 %
VVänsterpartiet8175,1 %
SNSN6694,1 %
SDSverigedemokraterna6484,0 %
KDKristdemokraterna5603,5 %
CCenterpartiet5343,3 %
PP(N)PP(N)2781,7 %
Övriga partier330,2 %

Partiernas utveckling i Nynäshamn 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Nynäshamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,6 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • MP
  • L
  • SD
  • V
  • KD
  • C
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Nynäshamn per valår
Parti200620102014201820222026
M31,2 %35,0 %26,4 %21,1 %17,7 %19,7 %
S34,9 %29,3 %30,6 %27,3 %31,4 %27,8 %
MP5,1 %7,2 %6,4 %3,8 %4,0 %5,1 %
L6,6 %6,3 %5,3 %4,5 %3,4 %4,5 %
SD2,9 %6,1 %14,7 %23,1 %27,3 %23,9 %
V5,7 %5,4 %5,1 %6,8 %5,2 %6,3 %
KD6,0 %4,8 %3,8 %5,8 %5,1 %6,0 %
C5,2 %4,5 %4,3 %6,4 %4,5 %5,1 %
Övr2,2 %1,4 %3,3 %1,3 %1,4 %1,6 %
Valdeltagande78,9 %84,0 %85,1 %86,5 %83,1 %83,0 %

Valdeltagande i Nynäshamn 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Nynäshamn 2010

Så skiljer sig Nynäshamn från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 35,0 % i Nynäshamn mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 5,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +5,0
  • SD +0,4

Svagare än i riket

  • C −2,1
  • S −1,3
  • KD −0,8
  • FP −0,7

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Nynäshamn, från 31,2 % till 35,0 % (+3,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,9 % till 29,3 % (−5,6).

  • S −5,6
  • M +3,8
  • SD +3,2
  • MP +2,1
  • KD −1,2
  • C −0,8
  • V −0,3
  • FP −0,3

Valdeltagande i Nynäshamn

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,0 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Nynäshamn på plats 166 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Nynäshamn är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,5 % i Nynäshamn 9 Nicksta till 88,6 % i Nynäshamn 1 Sandhamn.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Nynäshamn 17 Torö (46,7 %) och sitt svagaste i Nynäshamn 9 Nicksta (17,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 13, Socialdemokraterna i 5 av 18 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nynäshamn är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 36,6 % i kommunvalet mot 29,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,2 procentenheter.

  • S +7,2
  • M −5,0
  • SD −2,1
  • MP −2,0
  • KD −1,3
  • C −1,2
  • V −0,3
  • FP −0,1

Största parti i Nynäshamn sedan 2006

Största parti har skiftat i Nynäshamn under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Nynäshamn per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,8 %83,0 %
2022Socialdemokraterna31,4 %83,1 %
2018Socialdemokraterna27,3 %86,5 %
2014Socialdemokraterna30,6 %85,1 %
2010Moderaterna35,0 %84,0 %
2006Socialdemokraterna34,9 %78,9 %

Valresultat per valdistrikt i Nynäshamn 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Nynäshamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Nynäshamn, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Nynäshamn 1 SandhamnM31,9 %S44,0 %88,6 %
Nynäshamn 2 Estö ÖM36,3 %M34,8 %84,5 %
Nynäshamn 3 Estö VM32,3 %S40,0 %81,5 %
Nynäshamn 4 Centrala NynäshamnM33,9 %S40,9 %78,7 %
Nynäshamn 5 GröndalS40,3 %S47,1 %77,0 %
Nynäshamn 7 ViaM35,0 %S43,1 %81,2 %
Nynäshamn 8 KullstaS34,4 %S42,3 %82,1 %
Nynäshamn 9 NickstaS46,0 %S50,6 %71,5 %
Nynäshamn 10 VaktbergetS40,7 %S48,7 %81,9 %
Nynäshamn 11 HacktorpM37,0 %S40,8 %83,9 %
Nynäshamn 13 Ösmo VM35,0 %S40,4 %82,1 %
Nynäshamn 14 Ösmo ÖS33,9 %S41,3 %78,5 %
Nynäshamn 15 Ösmo SM41,8 %M35,0 %77,2 %
Nynäshamn 16 Ösmo NM45,8 %M44,4 %80,6 %
Nynäshamn 17 ToröM46,7 %M42,6 %85,9 %
Nynäshamn 18 Sorunda SM38,7 %M32,4 %81,6 %
Nynäshamn 19 Mellersta SorundaM39,3 %M30,7 %82,7 %
Nynäshamn 20 Sorunda NM40,6 %M31,0 %82,0 %

Utforska valdistrikten i Nynäshamn på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010