Valresultat Vallentuna 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Vallentuna med 44,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (38,5 %). Valdeltagandet var 87,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vallentuna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,6 %
- Röstberättigade
- 21 119
- Avgivna röster
- 18 498
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2010 i Vallentuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 150 | 44,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 094 | 16,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 599 | 8,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 402 | 7,7 % |
| CCenterpartiet | 1 336 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 185 | 6,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 725 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 553 | 3,0 % |
| PPPiratpartiet | 191 | 1,0 % |
| Övriga partier | 72 | 0,4 % |
Landstingsvalet 2010 i Vallentuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 742 | 42,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 709 | 20,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 698 | 9,3 % |
| CCenterpartiet | 1 428 | 7,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 425 | 7,8 % |
| KDKristdemokraterna | 981 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 585 | 3,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 510 | 2,8 % |
| Övriga partier | 108 | 0,6 % |
Kommunvalet 2010 i Vallentuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 069 | 38,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 453 | 18,8 % |
| CCenterpartiet | 2 235 | 12,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 910 | 10,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 609 | 8,8 % |
| KDKristdemokraterna | 795 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 493 | 2,7 % |
| VVänsterpartiet | 455 | 2,5 % |
| DexDex | 323 | 1,8 % |
| Övriga partier | 31 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Vallentuna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vallentuna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−4,2 procentenheter).
- M
- S
- L
- MP
- C
- KD
- SD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 42,1 % | 44,5 % | 36,3 % | 28,3 % | 26,0 % | 26,4 % |
| S | 21,1 % | 16,9 % | 19,6 % | 18,9 % | 24,1 % | 21,8 % |
| L | 8,8 % | 8,7 % | 7,0 % | 7,7 % | 6,0 % | 7,0 % |
| MP | 5,9 % | 7,7 % | 8,3 % | 4,9 % | 5,2 % | 6,0 % |
| C | 7,6 % | 7,3 % | 6,8 % | 10,1 % | 7,9 % | 8,3 % |
| KD | 7,1 % | 6,5 % | 4,9 % | 7,6 % | 5,2 % | 6,5 % |
| SD | 1,8 % | 4,0 % | 10,3 % | 16,6 % | 20,7 % | 18,1 % |
| V | 3,3 % | 3,0 % | 3,2 % | 4,5 % | 3,7 % | 4,2 % |
| Övr | 2,4 % | 1,4 % | 3,6 % | 1,4 % | 1,2 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 83,9 % | 87,6 % | 89,3 % | 90,0 % | 87,4 % | 87,8 % |
Valdeltagande i Vallentuna 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vallentuna 2010
Så skiljer sig Vallentuna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 44,5 % i Vallentuna mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 14,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +14,5
- FP +1,7
- KD +0,9
- C +0,7
Svagare än i riket
- S −13,8
- V −2,6
- SD −1,7
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Vallentuna, från 42,1 % till 44,5 % (+2,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 21,1 % till 16,9 % (−4,2).
- S −4,2
- M +2,5
- SD +2,2
- MP +1,7
- KD −0,6
- V −0,3
- PP +0,3
- C −0,3
Valdeltagande i Vallentuna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 87,6 %, vilket är 3,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Vallentuna på plats 28 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Vallentuna är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,5 % i 9 Ormsta S till 89,9 % i 3 Hammarbacken N.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i 1 Vallentuna västra (53,6 %) och sitt svagaste i 9 Ormsta S (23,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 16, Socialdemokraterna i 1 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vallentuna är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 38,5 % i kommunvalet mot 44,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,0 procentenheter.
- M −6,0
- C +4,9
- KD −2,1
- S +1,9
- FP +1,7
- SD −1,3
- MP +1,1
- V −0,5
Största parti i Vallentuna sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Vallentuna i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 26,4 % | 87,8 % |
| 2022 | Moderaterna | 26,0 % | 87,4 % |
| 2018 | Moderaterna | 28,3 % | 90,0 % |
| 2014 | Moderaterna | 36,3 % | 89,3 % |
| 2010 | Moderaterna | 44,5 % | 87,6 % |
| 2006 | Moderaterna | 42,1 % | 83,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Vallentuna 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Vallentuna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 Vallentuna västra | M | 53,6 % | M | 48,9 % | 86,1 % |
| 2 Markim-Orkesta-Frösunda | M | 44,5 % | M | 37,5 % | 85,9 % |
| 3 Hammarbacken N | M | 51,7 % | M | 49,6 % | 89,9 % |
| 4 Hammarbacken S | M | 42,7 % | M | 39,0 % | 83,2 % |
| 5 Ormsta N | M | 45,6 % | M | 41,1 % | 87,0 % |
| 6 Vallentuna nordöstra | M | 49,4 % | M | 42,9 % | 86,5 % |
| 7 Norrgården-Sörgården | M | 32,3 % | S | 34,2 % | 79,2 % |
| 8 Vallentuna C | M | 34,0 % | M | 31,5 % | 78,6 % |
| 9 Ormsta S | S | 43,2 % | S | 45,5 % | 72,5 % |
| 10 Lovisedal | M | 47,3 % | M | 44,1 % | 87,0 % |
| 11 Karlberg | M | 49,1 % | M | 42,1 % | 88,8 % |
| 12 Vada-Angarn-Össeby | M | 46,1 % | M | 31,2 % | 87,7 % |
| 13 Bällsta S | M | 51,4 % | M | 45,6 % | 89,2 % |
| 14 Bällsta V | M | 43,4 % | M | 40,2 % | 80,0 % |
| 15 Vallentuna sydöstra | M | 48,1 % | M | 43,4 % | 87,2 % |
| 16 Garn | M | 43,0 % | M | 32,0 % | 81,7 % |
| 17 Kårsta | M | 38,6 % | C | 34,7 % | 80,6 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010