Valresultat Sigtuna 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Sigtuna med 38,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,5 %). Valdeltagandet var 82,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sigtuna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 21 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,2 %
- Röstberättigade
- 28 023
- Avgivna röster
- 23 023
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2010 i Sigtuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 720 | 38,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 365 | 27,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 617 | 7,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 432 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 354 | 5,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 145 | 5,0 % |
| CCenterpartiet | 1 016 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 875 | 3,8 % |
| Övriga partier | 282 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2010 i Sigtuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 195 | 36,1 % |
| MModeraterna | 7 982 | 35,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 663 | 7,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 294 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 126 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 794 | 3,5 % |
| CCenterpartiet | 785 | 3,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 741 | 3,3 % |
| Övriga partier | 140 | 0,6 % |
Kommunvalet 2010 i Sigtuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 809 | 42,5 % |
| MModeraterna | 6 495 | 28,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 393 | 6,0 % |
| SFSSFS | 1 362 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 047 | 4,5 % |
| CCenterpartiet | 902 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 745 | 3,2 % |
| KDKristdemokraterna | 693 | 3,0 % |
| VVänsterpartiet | 581 | 2,5 % |
| Övriga partier | 73 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Sigtuna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sigtuna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,2 procentenheter).
- M
- S
- L
- MP
- KD
- SD
- C
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 34,6 % | 38,2 % | 30,2 % | 24,7 % | 22,3 % | 21,7 % |
| S | 33,1 % | 27,9 % | 28,3 % | 25,5 % | 27,6 % | 27,7 % |
| L | 7,6 % | 7,1 % | 5,0 % | 4,9 % | 4,1 % | 4,7 % |
| MP | 4,4 % | 6,3 % | 6,5 % | 3,4 % | 3,4 % | 4,0 % |
| KD | 6,4 % | 5,9 % | 5,2 % | 7,6 % | 5,9 % | 6,4 % |
| SD | 2,5 % | 5,0 % | 12,8 % | 19,3 % | 22,3 % | 18,4 % |
| C | 5,2 % | 4,5 % | 4,3 % | 6,7 % | 5,3 % | 4,7 % |
| V | 4,1 % | 3,8 % | 4,6 % | 6,4 % | 6,3 % | 10,8 % |
| Övr | 2,1 % | 1,2 % | 3,1 % | 1,6 % | 2,9 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 78,5 % | 82,2 % | 82,5 % | 82,9 % | 77,4 % | 79,1 % |
Valdeltagande i Sigtuna 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sigtuna 2010
Så skiljer sig Sigtuna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 38,2 % i Sigtuna mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 8,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +8,2
- KD +0,3
- FP +0,0
Svagare än i riket
- S −2,8
- C −2,1
- V −1,8
- MP −1,1
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Sigtuna, från 34,6 % till 38,2 % (+3,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,1 % till 27,9 % (−5,2).
- S −5,2
- M +3,6
- SD +2,5
- MP +1,9
- C −0,8
- FP −0,5
- KD −0,5
- V −0,2
Valdeltagande i Sigtuna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,2 %, vilket är 2,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Sigtuna på plats 235 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sigtuna är indelad i 21 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,9 % i 12 Tingvalla till 89,3 % i 1 Sjudargården/Prästängen/S:t Per.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i 1 Sjudargården/Prästängen/S:t Per (55,8 %) och sitt svagaste i 15 Södra Valsta (15,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 11, Socialdemokraterna i 10 av 21 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sigtuna är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 42,5 % i kommunvalet mot 27,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,6 procentenheter.
- S +14,6
- M −10,1
- KD −2,9
- SD −1,8
- MP −1,7
- V −1,3
- FP −1,1
- C −0,6
Största parti i Sigtuna sedan 2006
Största parti har skiftat i Sigtuna under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 79,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 77,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,5 % | 82,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 30,2 % | 82,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 38,2 % | 82,2 % |
| 2006 | Moderaterna | 34,6 % | 78,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Sigtuna 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 21 valdistrikten i Sigtuna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 Sjudargården/Prästängen/S:t Per | M | 55,8 % | M | 39,7 % | 89,3 % |
| 2 Centrala Sigtuna/Utsikten/Viken | M | 50,2 % | M | 37,1 % | 85,5 % |
| 3 Brännbo/Klockbacken/Haga | M | 48,8 % | M | 31,8 % | 78,4 % |
| 4 Munkholmen/Til | M | 51,3 % | M | 41,3 % | 84,8 % |
| 5 Norrbacka/Arenberga | M | 43,4 % | S | 45,0 % | 84,9 % |
| 6 Norrbacka F | S | 51,3 % | S | 64,4 % | 72,1 % |
| 7 G:a Märsta | S | 32,7 % | S | 48,0 % | 76,2 % |
| 8 Sätuna | S | 34,1 % | S | 54,1 % | 77,2 % |
| 9 Norra Ekilla/Södra Ekilla | M | 36,9 % | S | 47,5 % | 82,0 % |
| 10 Centrala Märsta | S | 33,0 % | S | 47,8 % | 76,1 % |
| 11 Ekillatorp/Märsta centrum | S | 35,1 % | S | 52,4 % | 75,0 % |
| 12 Tingvalla | S | 45,8 % | S | 57,1 % | 65,9 % |
| 13 Östra Valsta | S | 42,8 % | S | 58,7 % | 69,6 % |
| 14 Norra Valsta/Steningehöjden | S | 50,5 % | S | 66,0 % | 69,5 % |
| 15 Södra Valsta | S | 54,2 % | S | 66,7 % | 68,7 % |
| 16 Östra Steninge | S | 44,3 % | S | 62,4 % | 80,1 % |
| 17 Odensala | M | 47,4 % | M | 40,2 % | 85,1 % |
| 18 Lunda/Skepptuna/Vidbo | M | 42,9 % | M | 37,7 % | 82,9 % |
| 19 Norra Rosersberg/Skånela | M | 48,0 % | M | 38,1 % | 85,0 % |
| 20 Södra Rosersberg | M | 44,9 % | S | 40,5 % | 87,0 % |
| 21 Västra Steninge | M | 38,2 % | S | 50,1 % | 83,6 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010