Valresultat Upplands-Bro 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Upplands-Bro med 35,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,5 %). Valdeltagandet var 84,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Upplands-Bro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.

Se Upplands-Bro på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,6 %
Röstberättigade
16 576
Avgivna röster
14 021
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2010 i Upplands-Bro

Riksdagsvalet 2010 i Upplands-Bro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna4 87035,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 85227,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1448,2 %
KDKristdemokraterna9727,0 %
MPMiljöpartiet de gröna9436,8 %
SDSverigedemokraterna7235,2 %
VVänsterpartiet6214,5 %
CCenterpartiet5814,2 %
Övriga partier1881,4 %

Landstingsvalet 2010 i Upplands-Bro

Landstingsvalet 2010 i Upplands-Bro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 59232,5 %
MModeraterna4 58232,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1928,4 %
KDKristdemokraterna1 0047,1 %
MPMiljöpartiet de gröna9917,0 %
VVänsterpartiet6634,7 %
SDSverigedemokraterna5824,1 %
CCenterpartiet4583,2 %
Övriga partier700,5 %

Kommunvalet 2010 i Upplands-Bro

Kommunvalet 2010 i Upplands-Bro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 63532,5 %
MModeraterna4 36930,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 45910,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0647,5 %
KDKristdemokraterna9046,3 %
SDSverigedemokraterna6954,9 %
VVänsterpartiet5764,0 %
CCenterpartiet5193,6 %
Övriga partier310,2 %

Partiernas utveckling i Upplands-Bro 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Upplands-Bro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−4,9 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • L
  • KD
  • MP
  • SD
  • V
  • C
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Upplands-Bro per valår
Parti200620102014201820222026
M31,7 %35,1 %27,3 %23,2 %21,4 %20,5 %
S32,6 %27,7 %29,6 %26,2 %28,2 %29,2 %
L7,7 %8,2 %6,7 %5,4 %4,4 %5,1 %
KD8,4 %7,0 %5,7 %7,5 %5,5 %5,9 %
MP5,0 %6,8 %6,4 %3,3 %3,4 %3,8 %
SD2,7 %5,2 %12,3 %20,1 %22,8 %18,1 %
V5,6 %4,5 %4,9 %6,7 %7,0 %10,5 %
C4,4 %4,2 %4,0 %6,0 %5,3 %5,0 %
Övr2,0 %1,4 %3,1 %1,7 %1,9 %1,9 %
Valdeltagande80,4 %84,6 %85,6 %86,8 %81,3 %81,9 %

Valdeltagande i Upplands-Bro 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Upplands-Bro 2010

Så skiljer sig Upplands-Bro från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 35,1 % i Upplands-Bro mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 5,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +5,0
  • KD +1,4
  • FP +1,2

Svagare än i riket

  • S −2,9
  • C −2,4
  • V −1,1
  • MP −0,6

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Upplands-Bro, från 31,7 % till 35,1 % (+3,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 32,6 % till 27,7 % (−4,9).

  • S −4,9
  • M +3,3
  • SD +2,5
  • MP +1,8
  • KD −1,4
  • V −1,1
  • FP +0,6
  • C −0,2

Valdeltagande i Upplands-Bro

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,6 %, vilket är 0,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Upplands-Bro på plats 139 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Upplands-Bro är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,7 % i Upplands-Bro 3 till 89,0 % i Upplands-Bro 6.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Upplands-Bro 12 (51,0 %) och sitt svagaste i Upplands-Bro 2 (16,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 9, Socialdemokraterna i 3 av 12 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Upplands-Bro är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 32,5 % i kommunvalet mot 27,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,8 procentenheter.

  • S +4,8
  • M −4,4
  • FP +2,0
  • MP +0,7
  • KD −0,7
  • C −0,5
  • V −0,4
  • SD −0,3

Största parti i Upplands-Bro sedan 2006

Största parti har skiftat i Upplands-Bro under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Upplands-Bro per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,2 %81,9 %
2022Socialdemokraterna28,2 %81,3 %
2018Socialdemokraterna26,2 %86,8 %
2014Socialdemokraterna29,6 %85,6 %
2010Moderaterna35,1 %84,6 %
2006Socialdemokraterna32,6 %80,4 %

Valresultat per valdistrikt i Upplands-Bro 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Upplands-Bro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Upplands-Bro, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Upplands-Bro 1M39,9 %M30,5 %82,8 %
Upplands-Bro 3S49,2 %S50,9 %72,7 %
Upplands-Bro 4M39,3 %M32,7 %83,8 %
Upplands-Bro 5M34,1 %M32,2 %85,7 %
Upplands-Bro 6M39,3 %M35,0 %89,0 %
Upplands-Bro 7S31,6 %S36,1 %84,3 %
Upplands-Bro 8M32,8 %S36,9 %84,3 %
Upplands-Bro 9M32,7 %S31,4 %83,6 %
Upplands-Bro 2S42,9 %S45,2 %72,8 %
Upplands-Bro 10M41,8 %M36,9 %88,0 %
Upplands-Bro 11M38,2 %M33,6 %83,4 %
Upplands-Bro 12M51,0 %M45,6 %84,8 %

Utforska valdistrikten i Upplands-Bro på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010