Valresultat Upplands-Bro 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Upplands-Bro med 32,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,9 %). Valdeltagandet var 80,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Upplands-Bro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,4 %
- Röstberättigade
- 15 069
- Avgivna röster
- 12 122
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2006 i Upplands-Bro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 882 | 32,6 % |
| MModeraterna | 3 781 | 31,7 % |
| KDKristdemokraterna | 998 | 8,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 913 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 669 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 590 | 5,0 % |
| CCenterpartiet | 523 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 319 | 2,7 % |
| Övriga partier | 231 | 1,9 % |
Landstingsvalet 2006 i Upplands-Bro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 373 | 35,8 % |
| MModeraterna | 3 632 | 29,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 116 | 9,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 941 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 711 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 553 | 4,5 % |
| CCenterpartiet | 491 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 298 | 2,4 % |
| Övriga partier | 105 | 0,9 % |
Kommunvalet 2006 i Upplands-Bro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 721 | 37,9 % |
| MModeraterna | 3 768 | 30,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 003 | 8,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 875 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 671 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 602 | 4,8 % |
| CCenterpartiet | 490 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 272 | 2,2 % |
| Övriga partier | 34 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Upplands-Bro 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Upplands-Bro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- KD
- L
- V
- MP
- C
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 32,6 % | 27,7 % | 29,6 % | 26,2 % | 28,2 % | 29,2 % |
| M | 31,7 % | 35,1 % | 27,3 % | 23,2 % | 21,4 % | 20,5 % |
| KD | 8,4 % | 7,0 % | 5,7 % | 7,5 % | 5,5 % | 5,9 % |
| L | 7,7 % | 8,2 % | 6,7 % | 5,4 % | 4,4 % | 5,1 % |
| V | 5,6 % | 4,5 % | 4,9 % | 6,7 % | 7,0 % | 10,5 % |
| MP | 5,0 % | 6,8 % | 6,4 % | 3,3 % | 3,4 % | 3,8 % |
| C | 4,4 % | 4,2 % | 4,0 % | 6,0 % | 5,3 % | 5,0 % |
| SD | 2,7 % | 5,2 % | 12,3 % | 20,1 % | 22,8 % | 18,1 % |
| Övr | 2,0 % | 1,4 % | 3,1 % | 1,7 % | 1,9 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 80,4 % | 84,6 % | 85,6 % | 86,8 % | 81,3 % | 81,9 % |
Valdeltagande i Upplands-Bro 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Upplands-Bro 2006
Så skiljer sig Upplands-Bro från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 31,7 % i Upplands-Bro mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 5,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +5,7
- KD +1,8
- FP +0,2
Svagare än i riket
- C −3,5
- S −2,6
- SD −0,3
- V −0,2
Valdeltagande i Upplands-Bro
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,4 %, vilket är 0,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Upplands-Bro på plats 132 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Upplands-Bro är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,1 % i Upplands-Bro 2 till 87,8 % i Upplands-Bro 10.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Upplands-Bro 2 (48,6 %) och sitt svagaste i Upplands-Bro 12 (20,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 8, Socialdemokraterna i 4 av 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Upplands-Bro är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 37,9 % i kommunvalet mot 32,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,3 procentenheter.
- S +5,3
- M −1,5
- FP −0,6
- C −0,5
- KD −0,3
- V −0,2
- MP −0,1
Största parti i Upplands-Bro sedan 2006
Största parti har skiftat i Upplands-Bro under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,2 % | 81,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,2 % | 81,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,2 % | 86,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 85,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 35,1 % | 84,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 80,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Upplands-Bro 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Upplands-Bro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Upplands-Bro 1 | M | 34,0 % | S | 35,9 % | 79,4 % |
| Upplands-Bro 3 | S | 47,1 % | S | 51,4 % | 68,2 % |
| Upplands-Bro 4 | M | 35,2 % | S | 40,3 % | 83,1 % |
| Upplands-Bro 5 | M | 32,8 % | S | 35,5 % | 81,6 % |
| Upplands-Bro 6 | M | 34,0 % | S | 34,3 % | 87,7 % |
| Upplands-Bro 7 | S | 35,6 % | S | 40,2 % | 81,3 % |
| Upplands-Bro 8 | S | 35,9 % | S | 40,7 % | 84,0 % |
| Upplands-Bro 9 | M | 30,7 % | S | 34,4 % | 81,7 % |
| Upplands-Bro 2 | S | 48,6 % | S | 52,8 % | 67,1 % |
| Upplands-Bro 10 | M | 36,0 % | S | 35,7 % | 87,8 % |
| Upplands-Bro 11 | M | 36,6 % | S | 38,4 % | 81,6 % |
| Upplands-Bro 12 | M | 44,5 % | M | 45,1 % | 78,8 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006