Valresultat Ekerö 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Ekerö med 44,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (41,9 %). Valdeltagandet var 87,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ekerö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 15 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,0 %
- Röstberättigade
- 16 984
- Avgivna röster
- 14 770
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2006 i Ekerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 518 | 44,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 500 | 17,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 499 | 10,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 078 | 7,4 % |
| CCenterpartiet | 1 023 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 946 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 472 | 3,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 205 | 1,4 % |
| Övriga partier | 322 | 2,2 % |
Landstingsvalet 2006 i Ekerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 288 | 43,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 883 | 19,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 666 | 11,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 019 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 999 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 793 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 498 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 197 | 1,4 % |
| ÖVRövriga partier | 175 | 1,2 % |
| Övriga partier | 13 | 0,1 % |
Kommunvalet 2006 i Ekerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 263 | 41,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 247 | 15,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 544 | 10,3 % |
| ÖÖ | 1 535 | 10,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 187 | 7,9 % |
| CCenterpartiet | 859 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 806 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 269 | 1,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 195 | 1,3 % |
| Övriga partier | 32 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Ekerö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ekerö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- M
- S
- L
- KD
- C
- MP
- V
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 44,7 % | 47,1 % | 38,9 % | 28,1 % | 25,6 % | 27,0 % |
| S | 17,2 % | 13,2 % | 16,1 % | 17,2 % | 23,0 % | 20,0 % |
| L | 10,3 % | 9,3 % | 7,3 % | 7,6 % | 6,3 % | 8,0 % |
| KD | 7,4 % | 7,1 % | 6,3 % | 7,8 % | 5,7 % | 6,4 % |
| C | 7,0 % | 7,3 % | 7,1 % | 11,2 % | 9,1 % | 10,4 % |
| MP | 6,5 % | 8,2 % | 8,3 % | 5,7 % | 6,1 % | 6,8 % |
| V | 3,2 % | 3,2 % | 3,2 % | 4,8 % | 3,8 % | 3,8 % |
| Övr | 2,3 % | 1,1 % | 3,6 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,3 % |
| SD | 1,4 % | 3,4 % | 9,3 % | 16,2 % | 19,3 % | 16,2 % |
| Valdeltagande | 87,0 % | 90,1 % | 90,7 % | 92,2 % | 90,4 % | 90,4 % |
Valdeltagande i Ekerö 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ekerö 2006
Så skiljer sig Ekerö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 44,7 % i Ekerö mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 18,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +18,7
- FP +2,8
- MP +1,3
- KD +0,8
Svagare än i riket
- S −18,0
- V −2,6
- SD −1,5
- C −0,9
Valdeltagande i Ekerö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 87,0 %, vilket är 6,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Ekerö på plats 4 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Ekerö är indelad i 15 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,8 % i Ekerö 1 till 92,5 % i Ekerö 4.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Ekerö 4 (53,6 %) och sitt svagaste i Adelsö (35,1 %). Partiet var största parti i samtliga 15 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ekerö är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 41,9 % i kommunvalet mot 44,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,8 procentenheter.
- M −2,8
- S −2,1
- KD −2,0
- MP +1,5
- V −1,4
- C −1,3
- FP +0,0
Största parti i Ekerö sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Ekerö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 27,0 % | 90,4 % |
| 2022 | Moderaterna | 25,6 % | 90,4 % |
| 2018 | Moderaterna | 28,1 % | 92,2 % |
| 2014 | Moderaterna | 38,9 % | 90,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 47,1 % | 90,1 % |
| 2006 | Moderaterna | 44,7 % | 87,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Ekerö 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 15 valdistrikten i Ekerö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Adelsö | M | 35,1 % | M | 29,9 % | 80,9 % |
| Ekerö 1 | M | 45,7 % | M | 44,7 % | 80,8 % |
| Ekerö 2 | M | 37,3 % | M | 34,9 % | 86,6 % |
| Ekerö 3 | M | 42,4 % | M | 40,4 % | 91,0 % |
| Ekerö 4 | M | 53,6 % | M | 54,5 % | 92,5 % |
| Ekerö 5 | M | 48,1 % | M | 48,7 % | 89,0 % |
| Ekerö 6 | M | 47,8 % | M | 45,8 % | 87,3 % |
| Ekerö 7 | M | 47,8 % | M | 49,1 % | 87,9 % |
| Färingsö 1 | M | 42,9 % | M | 40,5 % | 88,5 % |
| Färingsö 2 | M | 42,0 % | M | 36,4 % | 86,2 % |
| Färingsö 3 | M | 44,6 % | M | 37,8 % | 87,3 % |
| Färingsö 4 | M | 41,2 % | M | 34,4 % | 85,4 % |
| Färingsö 5 | M | 45,2 % | M | 39,3 % | 87,6 % |
| Lovö | M | 42,9 % | M | 37,0 % | 83,4 % |
| Munsö | M | 45,5 % | M | 41,7 % | 81,3 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006