Valresultat Vaxholm 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Vaxholm med 46,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (52,1 %). Valdeltagandet var 85,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vaxholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,9 %
- Röstberättigade
- 7 436
- Avgivna röster
- 6 384
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2006 i Vaxholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 939 | 46,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 094 | 17,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 560 | 8,9 % |
| KDKristdemokraterna | 492 | 7,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 435 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 425 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 182 | 2,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 69 | 1,1 % |
| Övriga partier | 104 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2006 i Vaxholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 812 | 45,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 311 | 21,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 652 | 10,5 % |
| KDKristdemokraterna | 406 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 391 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 323 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 208 | 3,4 % |
| Övriga partier | 104 | 1,7 % |
Kommunvalet 2006 i Vaxholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 386 | 52,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 379 | 21,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 564 | 8,7 % |
| CCenterpartiet | 424 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 274 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 241 | 3,7 % |
| KDKristdemokraterna | 199 | 3,1 % |
| Övriga partier | 26 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Vaxholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vaxholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- M
- S
- L
- KD
- MP
- C
- V
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 46,6 % | 48,5 % | 41,1 % | 30,3 % | 28,7 % | 29,2 % |
| S | 17,4 % | 12,4 % | 15,2 % | 16,4 % | 22,4 % | 18,5 % |
| L | 8,9 % | 9,3 % | 8,7 % | 7,8 % | 7,9 % | 9,6 % |
| KD | 7,8 % | 6,9 % | 5,5 % | 7,9 % | 5,2 % | 7,1 % |
| MP | 6,9 % | 7,6 % | 8,5 % | 5,5 % | 6,3 % | 6,4 % |
| C | 6,7 % | 8,5 % | 7,9 % | 13,3 % | 10,1 % | 12,4 % |
| V | 2,9 % | 3,0 % | 3,2 % | 4,7 % | 2,9 % | 2,7 % |
| Övr | 1,7 % | 1,2 % | 3,3 % | 1,1 % | 0,9 % | 1,0 % |
| SD | 1,1 % | 2,7 % | 6,7 % | 13,1 % | 15,6 % | 12,9 % |
| Valdeltagande | 85,9 % | 89,7 % | 90,6 % | 92,7 % | 89,7 % | 90,6 % |
Valdeltagande i Vaxholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vaxholm 2006
Så skiljer sig Vaxholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 46,6 % i Vaxholm mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 20,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +20,5
- MP +1,7
- FP +1,4
- KD +1,2
Svagare än i riket
- S −17,9
- V −2,9
- SD −1,8
- C −1,2
Valdeltagande i Vaxholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 85,9 %, vilket är 5,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Vaxholm på plats 8 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Vaxholm är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,7 % i Vaxholm Väst till 90,5 % i Vaxholm Norr.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Vaxholm Nordost (55,7 %) och sitt svagaste i Vaxholm Mitt (38,0 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vaxholm är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 52,1 % i kommunvalet mot 46,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,5 procentenheter.
- M +5,5
- KD −4,7
- S +3,9
- MP −2,7
- C −0,2
- FP −0,2
Största parti i Vaxholm sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Vaxholm i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 29,2 % | 90,6 % |
| 2022 | Moderaterna | 28,7 % | 89,7 % |
| 2018 | Moderaterna | 30,3 % | 92,7 % |
| 2014 | Moderaterna | 41,1 % | 90,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 48,5 % | 89,7 % |
| 2006 | Moderaterna | 46,6 % | 85,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Vaxholm 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Vaxholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Vaxholm Mitt | M | 38,0 % | M | 43,1 % | 82,0 % |
| Vaxholm Nordost | M | 55,7 % | M | 65,7 % | 89,9 % |
| Vaxholm Norr | M | 49,7 % | M | 56,1 % | 90,5 % |
| Vaxholm Sydost | M | 45,6 % | M | 48,2 % | 87,2 % |
| Vaxholm Väst | M | 44,1 % | M | 49,8 % | 80,7 % |
| Vaxholm Öst | M | 50,3 % | M | 55,6 % | 88,7 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006