Valresultat Sundbyberg 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Sundbyberg med 33,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (34,4 %). Valdeltagandet var 77,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sundbyberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 77,1 %
- Röstberättigade
- 26 158
- Avgivna röster
- 20 180
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2006 i Sundbyberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 612 | 33,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 928 | 29,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 821 | 9,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 387 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 375 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 896 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 877 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 435 | 2,2 % |
| Övriga partier | 500 | 2,5 % |
Landstingsvalet 2006 i Sundbyberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 508 | 32,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 497 | 32,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 025 | 10,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 525 | 7,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 300 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 004 | 5,0 % |
| CCenterpartiet | 631 | 3,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 328 | 1,6 % |
| ÖVRövriga partier | 321 | 1,6 % |
| Övriga partier | 47 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Sundbyberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 207 | 34,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 823 | 32,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 050 | 9,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 434 | 6,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 308 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 200 | 5,7 % |
| CCenterpartiet | 595 | 2,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 273 | 1,3 % |
| Övriga partier | 82 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Sundbyberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sundbyberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- M
- S
- L
- V
- MP
- C
- KD
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 33,3 % | 34,6 % | 27,1 % | 22,4 % | 20,0 % | 19,1 % |
| S | 29,9 % | 25,9 % | 27,7 % | 26,6 % | 31,3 % | 31,3 % |
| L | 9,2 % | 7,9 % | 6,2 % | 7,1 % | 5,9 % | 5,8 % |
| V | 7,0 % | 6,9 % | 7,1 % | 11,0 % | 10,9 % | 12,6 % |
| MP | 6,9 % | 9,9 % | 10,1 % | 6,0 % | 6,3 % | 6,9 % |
| C | 4,5 % | 4,5 % | 4,2 % | 8,1 % | 7,5 % | 7,8 % |
| KD | 4,4 % | 4,0 % | 3,6 % | 5,0 % | 3,5 % | 4,2 % |
| Övr | 2,6 % | 1,8 % | 4,9 % | 1,6 % | 1,7 % | 1,3 % |
| SD | 2,2 % | 4,4 % | 9,2 % | 12,2 % | 12,7 % | 11,0 % |
| Valdeltagande | 77,1 % | 82,7 % | 84,1 % | 85,6 % | 81,2 % | 83,2 % |
Valdeltagande i Sundbyberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sundbyberg 2006
Så skiljer sig Sundbyberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 33,3 % i Sundbyberg mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 7,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +7,3
- MP +1,8
- FP +1,7
- V +1,2
Svagare än i riket
- S −5,3
- C −3,4
- KD −2,2
- SD −0,7
Valdeltagande i Sundbyberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 77,1 %, vilket är 3,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Sundbyberg på plats 240 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sundbyberg är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,3 % i Sundbyberg 16 till 88,2 % i Sundbyberg 18.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Sundbyberg 23 (46,7 %) och sitt svagaste i Sundbyberg 14 (18,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 12, Socialdemokraterna i 11 av 23 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sundbyberg är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 32,5 % i kommunvalet mot 29,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,6 procentenheter.
- S +2,6
- C −1,7
- KD +1,3
- M +1,0
- MP −0,7
- FP +0,6
- V −0,2
Största parti i Sundbyberg sedan 2006
Största parti har skiftat i Sundbyberg under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 83,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 81,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,6 % | 85,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 84,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 34,6 % | 82,7 % |
| 2006 | Moderaterna | 33,3 % | 77,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Sundbyberg 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Sundbyberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Sundbyberg 1 | M | 35,9 % | M | 38,1 % | 79,3 % |
| Sundbyberg 2 | M | 40,6 % | M | 41,0 % | 80,6 % |
| Sundbyberg 3 | M | 33,9 % | S | 35,3 % | 77,9 % |
| Sundbyberg 4 | M | 39,5 % | M | 40,6 % | 79,4 % |
| Sundbyberg 5 | M | 35,3 % | M | 34,2 % | 78,7 % |
| Sundbyberg 6 | M | 35,0 % | M | 36,3 % | 78,0 % |
| Sundbyberg 7 | M | 41,1 % | M | 43,3 % | 81,1 % |
| Sundbyberg 8 | M | 35,7 % | M | 37,5 % | 78,3 % |
| Sundbyberg 9 | M | 34,6 % | M | 37,8 % | 82,9 % |
| Sundbyberg 10 | S | 33,5 % | S | 34,9 % | 78,3 % |
| Sundbyberg 11 | S | 35,5 % | S | 35,8 % | 77,3 % |
| Sundbyberg 12 | S | 38,5 % | S | 40,4 % | 78,2 % |
| Sundbyberg 13 | S | 34,5 % | S | 37,8 % | 81,2 % |
| Sundbyberg 14 | S | 46,3 % | S | 49,1 % | 70,7 % |
| Sundbyberg 15 | S | 49,5 % | S | 50,5 % | 70,0 % |
| Sundbyberg 16 | S | 43,2 % | S | 46,5 % | 67,3 % |
| Sundbyberg 17 | M | 41,4 % | M | 42,7 % | 78,2 % |
| Sundbyberg 18 | M | 43,6 % | M | 42,2 % | 88,2 % |
| Sundbyberg 19 | S | 33,3 % | S | 36,5 % | 72,9 % |
| Sundbyberg 20 | S | 36,6 % | S | 40,1 % | 72,1 % |
| Sundbyberg 21 | S | 32,5 % | S | 33,4 % | 77,1 % |
| Sundbyberg 22 | S | 35,4 % | S | 35,3 % | 73,3 % |
| Sundbyberg 23 | M | 46,7 % | M | 40,4 % | 68,3 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006