Valresultat Norrtälje 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Norrtälje med 32,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,2 %). Valdeltagandet var 78,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Norrtälje ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 38 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 78,4 %
- Röstberättigade
- 42 023
- Avgivna röster
- 32 927
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2006 i Norrtälje
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 10 288 | 32,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 170 | 31,7 % |
| CCenterpartiet | 3 076 | 9,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 132 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 030 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 541 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 518 | 4,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 662 | 2,1 % |
| Övriga partier | 700 | 2,2 % |
Landstingsvalet 2006 i Norrtälje
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 611 | 33,6 % |
| MModeraterna | 9 431 | 29,8 % |
| CCenterpartiet | 3 446 | 10,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 359 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 808 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 557 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 360 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 590 | 1,9 % |
| Övriga partier | 441 | 1,4 % |
Kommunvalet 2006 i Norrtälje
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 953 | 33,2 % |
| MModeraterna | 9 471 | 28,7 % |
| CCenterpartiet | 4 368 | 13,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 576 | 7,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 599 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 565 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 443 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 679 | 2,1 % |
| Övriga partier | 314 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Norrtälje 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Norrtälje i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- M
- S
- C
- L
- KD
- V
- MP
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 32,0 % | 36,1 % | 27,9 % | 22,2 % | 20,6 % | 21,0 % |
| S | 31,7 % | 26,5 % | 29,9 % | 26,2 % | 29,1 % | 25,9 % |
| C | 9,6 % | 8,0 % | 7,4 % | 9,6 % | 6,3 % | 6,6 % |
| L | 6,6 % | 6,6 % | 4,6 % | 4,7 % | 4,2 % | 5,4 % |
| KD | 6,3 % | 4,9 % | 3,6 % | 5,9 % | 4,7 % | 6,1 % |
| V | 4,8 % | 4,5 % | 4,5 % | 6,2 % | 4,6 % | 5,0 % |
| MP | 4,7 % | 7,2 % | 6,3 % | 3,8 % | 4,0 % | 5,1 % |
| Övr | 2,2 % | 1,3 % | 3,4 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,7 % |
| SD | 2,1 % | 5,0 % | 12,4 % | 19,9 % | 25,2 % | 23,0 % |
| Valdeltagande | 78,4 % | 83,2 % | 85,4 % | 87,1 % | 85,0 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Norrtälje 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Norrtälje 2006
Så skiljer sig Norrtälje från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 32,0 % i Norrtälje mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +6,0
- C +1,7
Svagare än i riket
- S −3,5
- V −1,0
- SD −0,9
- FP −0,9
Valdeltagande i Norrtälje
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,4 %, vilket är 2,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Norrtälje på plats 213 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Norrtälje är indelad i 38 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,9 % i Norrtälje 10 till 86,8 % i Norrtälje 8.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Blidö (46,4 %) och sitt svagaste i Hallsta Södra (19,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 22, Socialdemokraterna i 16 av 38 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norrtälje är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 13,2 % i kommunvalet mot 9,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,7 procentenheter.
- C +3,7
- M −3,3
- S +1,6
- KD −1,5
- FP +1,2
- V −0,4
- MP +0,0
Största parti i Norrtälje sedan 2006
Största parti har skiftat i Norrtälje under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 85,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,2 % | 87,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 85,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,1 % | 83,2 % |
| 2006 | Moderaterna | 32,0 % | 78,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Norrtälje 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 38 valdistrikten i Norrtälje. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergshamra | M | 38,8 % | M | 35,9 % | 84,3 % |
| Blidö | M | 46,4 % | M | 53,2 % | 82,3 % |
| Edebo | S | 39,8 % | S | 43,6 % | 70,3 % |
| Edsbro | M | 32,2 % | S | 31,5 % | 81,3 % |
| Estuna | M | 34,0 % | C | 30,9 % | 81,8 % |
| Fasterna | M | 28,3 % | S | 27,7 % | 77,2 % |
| Frötuna | M | 40,4 % | M | 37,0 % | 83,9 % |
| Gottröra-Närtuna | M | 38,9 % | M | 33,6 % | 72,9 % |
| Hallsta Norra | S | 50,7 % | S | 61,9 % | 70,5 % |
| Hallsta Södra | S | 55,1 % | S | 62,8 % | 71,1 % |
| Herräng | S | 45,1 % | S | 51,2 % | 75,2 % |
| Hysingsvik | M | 40,1 % | M | 39,5 % | 84,0 % |
| Häverödal | S | 42,0 % | S | 49,8 % | 80,5 % |
| Lohärad-Malsta | M | 35,2 % | M | 30,5 % | 83,9 % |
| Norrtälje 1 | M | 40,2 % | M | 40,1 % | 84,6 % |
| Norrtälje 2 | S | 40,5 % | S | 46,1 % | 72,9 % |
| Norrtälje 3 | S | 35,5 % | S | 39,8 % | 74,5 % |
| Norrtälje 4 | S | 36,9 % | S | 37,2 % | 75,9 % |
| Norrtälje 5 | S | 35,5 % | S | 37,8 % | 77,2 % |
| Norrtälje 6 | S | 33,0 % | S | 36,3 % | 79,1 % |
| Norrtälje 7 | S | 39,7 % | S | 41,9 % | 74,3 % |
| Norrtälje 8 | S | 39,2 % | S | 42,7 % | 86,8 % |
| Norrtälje 9 | M | 32,6 % | S | 32,2 % | 84,3 % |
| Norrtälje 10 | S | 44,8 % | S | 47,3 % | 68,9 % |
| Norrtälje 11 | M | 34,8 % | M | 31,2 % | 77,2 % |
| Riala | M | 34,3 % | M | 28,8 % | 79,7 % |
| Rimbo 1 | S | 39,9 % | S | 38,9 % | 74,5 % |
| Rimbo 2 | S | 38,8 % | S | 38,4 % | 74,9 % |
| Rimbo 3 | M | 31,1 % | S | 28,5 % | 77,1 % |
| Roslags-Bro | M | 35,2 % | C | 32,2 % | 83,0 % |
| Rådmansö | M | 41,1 % | M | 38,5 % | 80,8 % |
| Rö-Skederid-Husby-Sjuhundra | M | 35,3 % | M | 32,7 % | 76,9 % |
| Söderby Karl | M | 32,0 % | M | 29,6 % | 80,9 % |
| Ununge | S | 38,2 % | S | 44,2 % | 77,6 % |
| Väddö Mellersta | M | 30,7 % | S | 30,0 % | 78,3 % |
| Väddö Norra | M | 33,8 % | S | 30,2 % | 77,9 % |
| Väddö Södra | M | 34,2 % | M | 31,8 % | 80,3 % |
| Vätö | M | 34,3 % | M | 31,1 % | 79,7 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006