Valresultat Norrtälje 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Norrtälje med 26,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,2 %). Valdeltagandet var 87,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Norrtälje ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 41 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,1 %
- Röstberättigade
- 47 811
- Avgivna röster
- 41 643
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2018 i Norrtälje
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 805 | 26,2 % |
| MModeraterna | 9 153 | 22,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 8 191 | 19,9 % |
| CCenterpartiet | 3 952 | 9,6 % |
| VVänsterpartiet | 2 555 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 439 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 951 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 550 | 3,8 % |
| Övriga partier | 578 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2018 i Norrtälje
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 587 | 28,4 % |
| MModeraterna | 8 953 | 21,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 424 | 15,7 % |
| CCenterpartiet | 4 030 | 9,9 % |
| KDKristdemokraterna | 2 759 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 2 654 | 6,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 532 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 458 | 3,6 % |
| Övriga partier | 394 | 1,0 % |
Kommunvalet 2018 i Norrtälje
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 381 | 25,2 % |
| MModeraterna | 9 449 | 22,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 376 | 15,5 % |
| CCenterpartiet | 4 336 | 10,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 622 | 8,8 % |
| VVänsterpartiet | 2 232 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 681 | 4,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 326 | 3,2 % |
| ROOPROOP | 1 297 | 3,1 % |
| Övriga partier | 559 | 1,4 % |
Partiernas utveckling i Norrtälje 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Norrtälje i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+7,5 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,7 % | 26,5 % | 29,9 % | 26,2 % | 29,1 % | 25,9 % |
| M | 32,0 % | 36,1 % | 27,9 % | 22,2 % | 20,6 % | 21,0 % |
| SD | 2,1 % | 5,0 % | 12,4 % | 19,9 % | 25,2 % | 23,0 % |
| C | 9,6 % | 8,0 % | 7,4 % | 9,6 % | 6,3 % | 6,6 % |
| V | 4,8 % | 4,5 % | 4,5 % | 6,2 % | 4,6 % | 5,0 % |
| KD | 6,3 % | 4,9 % | 3,6 % | 5,9 % | 4,7 % | 6,1 % |
| L | 6,6 % | 6,6 % | 4,6 % | 4,7 % | 4,2 % | 5,4 % |
| MP | 4,7 % | 7,2 % | 6,3 % | 3,8 % | 4,0 % | 5,1 % |
| Övr | 2,2 % | 1,3 % | 3,4 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 78,4 % | 83,2 % | 85,4 % | 87,1 % | 85,0 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Norrtälje 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Norrtälje 2018
Så skiljer sig Norrtälje från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 22,2 % i Norrtälje mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 2,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +2,4
- SD +2,4
- C +1,0
Svagare än i riket
- S −2,0
- V −1,8
- L −0,8
- MP −0,6
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Norrtälje, från 12,4 % till 19,9 % (+7,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 27,9 % till 22,2 % (−5,7).
- SD +7,5
- M −5,7
- S −3,6
- MP −2,5
- KD +2,3
- C +2,2
- FI −2,0
- V +1,7
Valdeltagande i Norrtälje
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,1 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Norrtälje på plats 156 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Norrtälje är indelad i 41 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,7 % i Hallsta Norra till 91,1 % i Norrtälje - Solbacka.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hallsta Norra (41,6 %) och sitt svagaste i Gottröra - Närtuna (16,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 26, Moderaterna i 11, Sverigedemokraterna i 4 av 41 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norrtälje är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,5 % i kommunvalet mot 19,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,4 procentenheter.
- SD −4,4
- L +4,0
- KD −2,7
- S −1,1
- C +0,9
- V −0,8
- M +0,7
- MP +0,3
Största parti i Norrtälje sedan 2006
Största parti har skiftat i Norrtälje under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 85,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,2 % | 87,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 85,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,1 % | 83,2 % |
| 2006 | Moderaterna | 32,0 % | 78,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Norrtälje 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 41 valdistrikten i Norrtälje. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergshamra | M | 26,0 % | M | 26,9 % | 86,6 % |
| Blidö | M | 28,9 % | M | 36,1 % | 86,9 % |
| Edebo-Ununge | S | 29,6 % | S | 30,2 % | 82,2 % |
| Edsbro | S | 24,3 % | M | 29,4 % | 86,6 % |
| Estuna | M | 25,1 % | M | 24,6 % | 88,9 % |
| Fasterna | SD | 25,2 % | L | 19,8 % | 85,4 % |
| Frötuna Norra | M | 28,9 % | M | 31,5 % | 90,2 % |
| Frötuna Södra | M | 30,4 % | M | 31,8 % | 86,8 % |
| Gottröra - Närtuna | SD | 29,5 % | SD | 23,6 % | 84,6 % |
| Hallsta Centrum | S | 41,4 % | S | 44,6 % | 77,2 % |
| Hallsta Norra | S | 41,6 % | S | 44,1 % | 75,7 % |
| Herräng | S | 32,1 % | S | 32,4 % | 84,7 % |
| Hysingsvik | M | 24,6 % | M | 30,1 % | 89,9 % |
| Häverö | S | 36,2 % | S | 39,7 % | 86,2 % |
| Lohärad - Malsta | S | 24,1 % | M | 24,0 % | 85,0 % |
| Norrtälje - Bryggården | S | 29,3 % | S | 29,1 % | 85,0 % |
| Norrtälje - Bältartorp - Hamnen | S | 32,2 % | S | 30,0 % | 85,1 % |
| Norrtälje - Flygfältet | S | 32,5 % | S | 32,9 % | 82,1 % |
| Norrtälje - Fågelsången | S | 28,9 % | M | 25,8 % | 90,6 % |
| Norrtälje - Färsna - Öster Knutby | S | 25,7 % | S | 24,6 % | 81,7 % |
| Norrtälje - Gransäter | S | 29,5 % | M | 27,1 % | 86,4 % |
| Norrtälje - Grind - Långgarn | S | 31,6 % | S | 29,6 % | 82,9 % |
| Norrtälje - Grossgärdet - Nordrona | S | 30,0 % | S | 29,7 % | 82,0 % |
| Norrtälje - Kvisthamra | M | 27,6 % | M | 29,3 % | 89,4 % |
| Norrtälje - Solbacka | S | 28,9 % | S | 28,8 % | 91,1 % |
| Norrtälje - Stadskärnan | S | 25,8 % | M | 24,1 % | 87,2 % |
| Norrtälje - Vigelsjö | S | 34,5 % | S | 32,3 % | 77,8 % |
| Norrtälje Övre Bryggårdsgärdet Moseb | S | 25,6 % | S | 23,6 % | 85,8 % |
| Riala | SD | 29,1 % | SD | 23,4 % | 84,7 % |
| Rimbo Norra | S | 28,8 % | S | 26,4 % | 82,1 % |
| Rimbo ombygd | SD | 24,2 % | M | 20,6 % | 86,8 % |
| Rimbo Södra | S | 34,2 % | S | 31,7 % | 77,6 % |
| Rimbo Östra | S | 33,8 % | S | 28,5 % | 82,4 % |
| Roslags-Bro | M | 23,0 % | M | 20,8 % | 90,1 % |
| Rådmansö | M | 25,5 % | M | 26,3 % | 87,5 % |
| Rö - Skederid - Husby-Sjuhundra | M | 24,6 % | M | 25,0 % | 87,8 % |
| Söderby Karl | S | 23,6 % | S | 22,9 % | 87,3 % |
| Väddö Norra | M | 25,1 % | M | 24,2 % | 86,3 % |
| Väddö Södra | S | 22,0 % | S | 20,8 % | 87,2 % |
| Vätö | S | 24,4 % | M | 22,7 % | 85,2 % |
| Älmsta | S | 26,2 % | S | 26,8 % | 82,8 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018