Valresultat Solna 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Solna med 24,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (30,1 %). Valdeltagandet var 87,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Solna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 45 valdistrikt.

Se Solna på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,4 %
Röstberättigade
58 093
Avgivna röster
50 788
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2018 i Solna

Riksdagsvalet 2018 i Solna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 12424,0 %
MModeraterna11 97623,7 %
SDSverigedemokraterna5 70711,3 %
VVänsterpartiet4 9959,9 %
CCenterpartiet4 5639,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 1018,1 %
MPMiljöpartiet de gröna3 2056,3 %
KDKristdemokraterna2 9285,8 %
Övriga partier9111,8 %

Landstingsvalet 2018 i Solna

Landstingsvalet 2018 i Solna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna14 45627,9 %
MModeraterna11 93823,0 %
VVänsterpartiet5 44610,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 1998,1 %
CCenterpartiet3 9807,7 %
SDSverigedemokraterna3 9347,6 %
KDKristdemokraterna3 6987,1 %
MPMiljöpartiet de gröna3 3056,4 %
FIFeministiskt initiativ5501,1 %
Övriga partier3810,7 %

Kommunvalet 2018 i Solna

Kommunvalet 2018 i Solna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna15 68730,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 25123,5 %
VVänsterpartiet4 5238,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 1107,9 %
MPMiljöpartiet de gröna3 9217,5 %
SDSverigedemokraterna3 7347,2 %
CCenterpartiet3 4536,6 %
KDKristdemokraterna2 0443,9 %
128612861 0081,9 %
BEPBEP8481,6 %
Övriga partier5091,0 %

Partiernas utveckling i Solna 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Solna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−6,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • C
  • L
  • MP
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Solna per valår
Parti200620102014201820222026
S24,5 %20,6 %22,5 %24,0 %29,5 %28,0 %
M37,8 %38,1 %29,9 %23,7 %21,2 %21,8 %
SD1,6 %3,4 %7,7 %11,3 %12,5 %10,4 %
V6,0 %6,1 %6,7 %9,9 %8,9 %9,9 %
C5,1 %5,8 %4,9 %9,0 %8,6 %9,5 %
L10,7 %9,1 %8,1 %8,1 %6,8 %6,6 %
MP6,9 %10,0 %10,0 %6,3 %6,9 %7,9 %
KD5,1 %5,4 %4,4 %5,8 %3,8 %4,6 %
Övr2,3 %1,6 %5,7 %1,8 %1,7 %1,4 %
Valdeltagande80,1 %84,1 %85,9 %87,4 %83,8 %85,2 %

Valdeltagande i Solna 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Solna 2018

Så skiljer sig Solna från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 11,3 % i Solna mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • M +3,9
  • L +2,6
  • MP +1,9
  • V +1,9

Svagare än i riket

  • SD −6,2
  • S −4,3
  • KD −0,5

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Centerpartiet mest i Solna, från 4,9 % till 9,0 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 29,9 % till 23,7 % (−6,2).

  • M −6,2
  • C +4,1
  • FI −4,1
  • MP −3,7
  • SD +3,6
  • V +3,2
  • S +1,5
  • KD +1,4

Valdeltagande i Solna

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,4 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Solna på plats 144 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Solna är indelad i 45 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,3 % i 28 Hagalund S till 90,3 % i 29 Frösunda N.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i 26 Hagalund NV (38,5 %) och sitt svagaste i 3 Kungshamra (16,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 23, Socialdemokraterna i 21, Vänsterpartiet i 1 av 45 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Solna är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 30,1 % i kommunvalet mot 23,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,4 procentenheter.

  • M +6,4
  • SD −4,1
  • C −2,4
  • KD −1,9
  • V −1,2
  • MP +1,2
  • S −0,5
  • L −0,2

Största parti i Solna sedan 2006

Största parti har skiftat i Solna under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Solna per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,0 %85,2 %
2022Socialdemokraterna29,5 %83,8 %
2018Socialdemokraterna24,0 %87,4 %
2014Moderaterna29,9 %85,9 %
2010Moderaterna38,1 %84,1 %
2006Moderaterna37,8 %80,1 %

Valresultat per valdistrikt i Solna 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 45 valdistrikten i Solna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Solna, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
1 Järvastaden SM30,1 %M36,0 %88,4 %
2 Ritorp-Nya UlriksdalM25,5 %M32,3 %81,6 %
3 KungshamraV20,5 %S20,9 %77,1 %
4 Bergshamra ÖM23,2 %M25,0 %85,2 %
5 HagaM19,9 %M27,0 %76,0 %
6 Huvudsta IngentingM28,2 %M36,7 %85,2 %
7 Huvudsta SO - VästraskogenS29,2 %M28,5 %81,8 %
8 Huvudsta SS28,3 %S29,6 %82,6 %
9 Huvudsta Centrum ÖS24,4 %M29,7 %84,3 %
10 Huvudsta NS23,1 %M27,4 %78,7 %
11 Huvudsta VS28,2 %S28,6 %79,0 %
12 Huvudsta SVS25,8 %M26,3 %80,3 %
13 Skytteholm SOS31,3 %S30,0 %79,8 %
14 Skytteholm SS24,3 %M29,5 %83,9 %
15 Solna CentrumM28,3 %M35,7 %74,5 %
16 Skytteholm SVM25,8 %M31,4 %81,7 %
17 Råsunda SV-Solna strandS27,1 %M27,3 %79,9 %
18 Råsunda CentrumM27,7 %M37,3 %85,8 %
19 Råsunda VM22,9 %M26,6 %82,8 %
20 Råsunda FilmstadenM25,8 %M34,4 %90,0 %
21 Råsunda NM25,6 %M32,6 %87,6 %
22 ArenastadenM30,9 %M39,9 %81,8 %
23 Råsunda SOM25,1 %M34,8 %80,8 %
24 Råsunda ÖM22,5 %M32,5 %78,2 %
25 Haga NorraM23,9 %M31,2 %76,8 %
26 Hagalund NVS38,5 %S43,1 %70,5 %
27 Rudviken VästravägenS26,8 %M28,6 %82,3 %
28 Hagalund SS36,4 %S40,7 %66,3 %
29 Frösunda NM34,2 %M44,3 %90,3 %
30 Frösunda SS24,8 %M28,9 %81,8 %
31 Frösunda CentrumM32,8 %M40,4 %89,0 %
32 Bergshamra NS29,4 %S26,5 %78,5 %
33 Bergshamra SS24,3 %M22,3 %77,9 %
34 Ulriksdal- BergshamraS24,2 %S20,5 %85,8 %
35 Huvudsta ÖM22,8 %M29,8 %82,5 %
36 Råsunda NV - NäckrosenM23,4 %M29,9 %85,9 %
37 AgnesbergS28,9 %S30,6 %81,9 %
38 BagartorpS34,0 %S36,8 %77,3 %
39 Huvudsta Centrum VS27,7 %M27,6 %79,2 %
40 Skytteholm NM26,6 %M33,1 %83,5 %
41 Råsunda NOM25,7 %M36,7 %81,9 %
42 Järvastaden NM33,1 %M41,7 %89,6 %
43 Ritorp S-FrösundaM27,6 %M36,7 %85,8 %
44 Huvudsta pampasparkenS25,8 %M32,2 %81,1 %
45 Hagalund NS35,8 %S36,1 %70,8 %

Utforska valdistrikten i Solna på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018