Valresultat Upplands Väsby 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Upplands Väsby med 27,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,7 %). Valdeltagandet var 84,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Upplands Väsby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 27 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,7 %
- Röstberättigade
- 30 740
- Avgivna röster
- 26 036
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2018 i Upplands Väsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 966 | 27,0 % |
| MModeraterna | 5 970 | 23,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 659 | 18,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 069 | 8,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 734 | 6,7 % |
| CCenterpartiet | 1 618 | 6,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 463 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 012 | 3,9 % |
| Övriga partier | 339 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Upplands Väsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 185 | 30,8 % |
| MModeraterna | 5 883 | 22,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 590 | 13,5 % |
| VVänsterpartiet | 2 288 | 8,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 260 | 8,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 528 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 1 468 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 025 | 3,9 % |
| Övriga partier | 337 | 1,3 % |
Kommunvalet 2018 i Upplands Väsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 852 | 25,7 % |
| MModeraterna | 6 242 | 23,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 451 | 12,9 % |
| VBVB | 2 443 | 9,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 027 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 500 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 384 | 5,2 % |
| CCenterpartiet | 1 262 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 258 | 4,7 % |
| Övriga partier | 259 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Upplands Väsby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Upplands Väsby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+7,1 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- KD
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 30,7 % | 27,2 % | 30,3 % | 27,0 % | 30,1 % | 30,5 % |
| M | 34,5 % | 36,7 % | 28,4 % | 23,1 % | 20,5 % | 20,8 % |
| SD | 2,5 % | 4,8 % | 10,9 % | 18,0 % | 20,9 % | 17,2 % |
| V | 5,8 % | 5,2 % | 5,8 % | 8,0 % | 7,6 % | 10,4 % |
| KD | 6,3 % | 5,5 % | 4,5 % | 6,7 % | 5,0 % | 5,4 % |
| C | 4,0 % | 4,0 % | 3,7 % | 6,3 % | 5,9 % | 5,5 % |
| L | 9,0 % | 8,3 % | 6,1 % | 5,7 % | 4,3 % | 4,5 % |
| MP | 5,1 % | 7,0 % | 6,8 % | 3,9 % | 3,6 % | 3,9 % |
| Övr | 2,1 % | 1,3 % | 3,4 % | 1,3 % | 1,9 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 78,7 % | 83,2 % | 84,1 % | 84,7 % | 79,5 % | 80,6 % |
Valdeltagande i Upplands Väsby 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Upplands Väsby 2018
Så skiljer sig Upplands Väsby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 23,1 % i Upplands Väsby mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 3,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +3,3
- SD +0,5
- KD +0,4
- L +0,2
Svagare än i riket
- C −2,3
- S −1,3
- MP −0,5
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Upplands Väsby, från 10,9 % till 18,0 % (+7,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 28,4 % till 23,1 % (−5,3).
- SD +7,1
- M −5,3
- S −3,3
- MP −2,9
- C +2,5
- KD +2,3
- V +2,2
- FI −1,7
Valdeltagande i Upplands Väsby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 84,7 %, vilket är 2,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Upplands Väsby på plats 251 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Upplands Väsby är indelad i 27 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 63,0 % i Väsbyskogen Östra till 91,0 % i Norra Bollstanäs.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fyrklövern (44,0 %) och sitt svagaste i Norra Bollstanäs (14,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 17, Moderaterna i 10 av 27 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Upplands Väsby är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,9 % i kommunvalet mot 18,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,1 procentenheter.
- SD −5,1
- C −1,5
- S −1,3
- KD −1,1
- MP +0,8
- L −0,5
- V −0,4
- M +0,3
Största parti i Upplands Väsby sedan 2006
Största parti har skiftat i Upplands Väsby under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 80,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,1 % | 79,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 84,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,3 % | 84,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,7 % | 83,2 % |
| 2006 | Moderaterna | 34,5 % | 78,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Upplands Väsby 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 27 valdistrikten i Upplands Väsby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Apoteksskogen | S | 32,9 % | S | 31,2 % | 73,6 % |
| Brunnby | M | 29,1 % | M | 29,0 % | 80,7 % |
| Edssjön | S | 28,8 % | S | 25,5 % | 81,7 % |
| Ekebo | S | 36,9 % | S | 35,3 % | 74,3 % |
| Folkparken | S | 26,5 % | M | 25,5 % | 84,3 % |
| Frestaby | M | 30,5 % | M | 29,8 % | 90,9 % |
| Fyrklövern | S | 44,0 % | S | 39,3 % | 69,3 % |
| Fysingen | M | 25,3 % | M | 28,1 % | 78,8 % |
| Gamla Bollstanäs | M | 31,5 % | M | 32,8 % | 85,1 % |
| Grimstaby | M | 29,1 % | M | 29,5 % | 87,7 % |
| Korpkulla | S | 29,6 % | S | 26,8 % | 80,2 % |
| Mälaren | S | 26,2 % | S | 23,3 % | 85,2 % |
| Nedra Runby | S | 28,3 % | S | 26,5 % | 84,1 % |
| Norra Bollstanäs | M | 36,5 % | M | 37,2 % | 91,0 % |
| Odenslunda Norra | M | 25,8 % | M | 28,1 % | 85,0 % |
| Odenslunda Södra | M | 30,4 % | M | 29,8 % | 88,7 % |
| Prästgårdsmarken | S | 31,3 % | S | 29,7 % | 78,9 % |
| Sigma | S | 35,9 % | S | 34,3 % | 69,8 % |
| Sjukyrkoberget | M | 30,0 % | M | 28,5 % | 88,6 % |
| Skälby | S | 27,2 % | S | 26,3 % | 77,9 % |
| Smedby Norra | S | 34,6 % | S | 32,3 % | 66,3 % |
| Smedby Södra | S | 31,2 % | S | 32,0 % | 77,3 % |
| Vilunda | S | 31,5 % | S | 29,6 % | 81,6 % |
| Väsbyskogen Västra | S | 29,5 % | S | 25,9 % | 85,9 % |
| Väsbyskogen Östra | S | 38,1 % | S | 37,1 % | 63,0 % |
| Östra Frestaby-Ekeby | M | 33,2 % | M | 34,2 % | 88,5 % |
| Övra Runby | S | 26,1 % | S | 25,5 % | 81,9 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018