Valresultat Upplands Väsby 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Upplands Väsby med 30,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,7 %). Valdeltagandet var 80,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Upplands Väsby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 28 valdistrikt.

Se Upplands Väsby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
80,6 %
Röstberättigade
35 090
Avgivna röster
28 268
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2026 i Upplands Väsby

Riksdagsvalet 2026 i Upplands Väsby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 56230,5 %
MModeraterna5 84220,8 %
SDSverigedemokraterna4 81217,2 %
VVänsterpartiet2 91510,4 %
CCenterpartiet1 5515,5 %
KDKristdemokraterna1 5025,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 2604,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1063,9 %
Övriga partier4781,7 %

Regionvalet 2026 i Upplands Väsby

Regionvalet 2026 i Upplands Väsby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna9 43532,6 %
MModeraterna6 29621,7 %
SDSverigedemokraterna4 13114,3 %
VVänsterpartiet3 36911,6 %
KDKristdemokraterna2 0397,0 %
CCenterpartiet1 4074,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1604,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8212,8 %
Övriga partier2921,0 %

Kommunvalet 2026 i Upplands Väsby — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Upplands Väsby har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 17 mandat (+3 sedan 2022), följt av Moderaterna med 13 och Sverigedemokraterna med 8.

Kommunvalet 2026 i Upplands Väsby: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 08927,7 %17(+3)
MModeraterna6 16621,1 %13(+2)
SDSverigedemokraterna3 89913,4 %8(±0)
VBVäsbys Bästa3 21711,0 %7(+1)
VVänsterpartiet2 7589,5 %6(+2)
CCenterpartiet1 5105,2 %3(+1)
MPMiljöpartiet de gröna1 3274,6 %3(+1)
KDKristdemokraterna1 0843,7 %2(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7902,7 %2(±0)
Övriga partier3191,1 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Upplands Väsby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Upplands Väsby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Upplands Väsby per valår
Parti200620102014201820222026
S30,7 %27,2 %30,3 %27,0 %30,1 %30,5 %
M34,5 %36,7 %28,4 %23,1 %20,5 %20,8 %
SD2,5 %4,8 %10,9 %18,0 %20,9 %17,2 %
V5,8 %5,2 %5,8 %8,0 %7,6 %10,4 %
C4,0 %4,0 %3,7 %6,3 %5,9 %5,5 %
KD6,3 %5,5 %4,5 %6,7 %5,0 %5,4 %
L9,0 %8,3 %6,1 %5,7 %4,3 %4,5 %
MP5,1 %7,0 %6,8 %3,9 %3,6 %3,9 %
Övr2,1 %1,3 %3,4 %1,3 %1,9 %1,7 %
Valdeltagande78,7 %83,2 %84,1 %84,7 %79,5 %80,6 %

Valdeltagande i Upplands Väsby 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Upplands Väsby 2026

Så skiljer sig Upplands Väsby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 30,5 % i Upplands Väsby mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 2,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +2,5
  • V +2,0
  • M +1,0

Svagare än i riket

  • MP −2,2
  • C −1,5
  • L −0,8
  • KD −0,8

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Upplands Väsby, från 7,6 % till 10,4 % (+2,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 20,9 % till 17,2 % (−3,8).

  • SD −3,8
  • V +2,8
  • S +0,4
  • KD +0,4
  • C −0,4
  • MP +0,3
  • M +0,3
  • L +0,2

Valdeltagande i Upplands Väsby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 80,6 %, vilket är 4,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Upplands Väsby på plats 269 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Upplands Väsby är indelad i 28 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 43,5 % i Väsbyskogen Västra till 90,6 % i Norra Bollstanäs.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Väsbyskogen Östra (44,1 %) och sitt svagaste i Norra Bollstanäs (21,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 22, Moderaterna i 6 av 28 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Upplands Väsby är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,4 % i kommunvalet mot 17,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,8 procentenheter.

  • SD −3,8
  • S −2,8
  • L −1,8
  • KD −1,6
  • V −0,9
  • MP +0,6
  • C −0,4
  • M +0,3

Största parti i Upplands Väsby sedan 2006

Största parti har skiftat i Upplands Väsby under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Upplands Väsby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,5 %80,6 %
2022Socialdemokraterna30,1 %79,5 %
2018Socialdemokraterna27,0 %84,7 %
2014Socialdemokraterna30,3 %84,1 %
2010Moderaterna36,7 %83,2 %
2006Moderaterna34,5 %78,7 %

Valresultat per valdistrikt i Upplands Väsby 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 28 valdistrikten i Upplands Väsby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Upplands Väsby, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
ApoteksskogenS40,6 %S36,4 %59,9 %
BrunnbyS25,9 %M27,1 %76,2 %
EdssjönS32,7 %S27,7 %78,6 %
EkeboS39,5 %S36,8 %67,2 %
FolkparkenS29,4 %S25,8 %77,2 %
FrestabyM30,8 %M30,8 %86,9 %
Fyrklövern NorraS38,6 %S37,3 %62,9 %
Fyrklövern SödraS43,5 %S39,5 %61,1 %
FysingenS26,8 %M28,4 %78,0 %
Gamla BollstanäsM26,7 %M32,0 %82,9 %
GrimstabyM28,7 %M27,5 %84,3 %
KorpkullaS33,4 %S30,5 %72,1 %
MälarenS28,9 %S23,9 %84,2 %
Nedra RunbyS26,5 %S25,6 %80,4 %
Norra BollstanäsM31,6 %M32,5 %90,6 %
Odenslunda NorraS27,4 %M28,4 %82,1 %
Odenslunda SödraM30,2 %M30,2 %82,2 %
PrästgårdsmarkenS33,2 %S29,7 %73,4 %
SigmaS40,2 %S38,6 %68,3 %
SjukyrkobergetS28,2 %M30,1 %87,1 %
SkälbyS29,0 %S26,2 %70,4 %
Smedby NorraS36,1 %S34,3 %63,7 %
Smedby SödraS31,2 %S30,1 %70,6 %
VilundaS37,0 %S31,0 %76,2 %
Väsbyskogen VästraS34,4 %S32,2 %43,5 %
Väsbyskogen ÖstraS44,1 %S41,9 %63,7 %
Östra Frestaby-EkebyM29,1 %M30,8 %84,4 %
Övra RunbyS30,0 %S29,6 %79,6 %

Utforska valdistrikten i Upplands Väsby på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2026 · Alla kommuner 2026