Valresultat Danderyd 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Moderaterna största parti i Danderyd med 39,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (38,2 %). Valdeltagandet var 89,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Danderyd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,6 %
- Röstberättigade
- 25 328
- Avgivna röster
- 22 684
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2026 i Danderyd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 816 | 39,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 433 | 15,2 % |
| CCenterpartiet | 2 689 | 11,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 467 | 10,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 906 | 8,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 584 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 960 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 532 | 2,4 % |
| Övriga partier | 197 | 0,9 % |
Regionvalet 2026 i Danderyd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 9 461 | 42,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 001 | 13,4 % |
| KDKristdemokraterna | 2 891 | 12,9 % |
| CCenterpartiet | 2 272 | 10,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 622 | 7,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 330 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 935 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 614 | 2,7 % |
| Övriga partier | 207 | 0,9 % |
Kommunvalet 2026 i Danderyd — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Danderyd har 51 mandat. Moderaterna fick flest, 21 mandat (+2 sedan 2022), följt av Centerpartiet med 12 och Socialdemokraterna med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 8 550 | 38,2 % | 21(+2) |
| CCenterpartiet | 5 060 | 22,6 % | 12(±0) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 444 | 10,9 % | 6(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 821 | 8,1 % | 4(−2) |
| KDKristdemokraterna | 1 450 | 6,5 % | 3(−1) |
| SDSverigedemokraterna | 1 416 | 6,3 % | 3(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 975 | 4,4 % | 2(±0) |
| MEDMedborgerlig Samling | 342 | 1,5 % | |
| VVänsterpartiet | 294 | 1,3 % | |
| Övriga partier | 53 | 0,2 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Danderyd 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Danderyd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har L gjort (+2,9 procentenheter).
- M
- L
- C
- S
- SD
- KD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 59,6 % | 52,1 % | 50,0 % | 41,6 % | 41,0 % | 39,0 % |
| L | 10,6 % | 10,1 % | 11,9 % | 11,2 % | 12,3 % | 15,2 % |
| C | 6,3 % | 11,1 % | 7,1 % | 11,3 % | 10,0 % | 11,9 % |
| S | 7,9 % | 5,8 % | 6,8 % | 8,0 % | 12,5 % | 10,9 % |
| SD | 0,7 % | 1,7 % | 5,3 % | 10,3 % | 11,1 % | 8,4 % |
| KD | 9,5 % | 13,3 % | 10,5 % | 10,1 % | 5,9 % | 7,0 % |
| MP | 3,0 % | 3,9 % | 4,7 % | 3,8 % | 4,2 % | 4,3 % |
| V | 1,2 % | 1,2 % | 1,3 % | 2,4 % | 2,1 % | 2,4 % |
| Övr | 1,2 % | 0,8 % | 2,4 % | 1,3 % | 0,9 % | 0,9 % |
| Valdeltagande | 86,2 % | 90,5 % | 90,8 % | 91,9 % | 89,7 % | 89,6 % |
Valdeltagande i Danderyd 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Danderyd 2026
Så skiljer sig Danderyd från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 39,0 % i Danderyd mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 19,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +19,2
- L +9,9
- C +4,9
- KD +0,8
Svagare än i riket
- S −17,1
- SD −9,0
- V −6,0
- MP −1,9
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Danderyd, från 12,3 % till 15,2 % (+2,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 11,1 % till 8,4 % (−2,7).
- L +2,9
- SD −2,7
- M −1,9
- C +1,9
- S −1,6
- KD +1,1
- V +0,2
- MP +0,1
Valdeltagande i Danderyd
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 89,6 %, vilket är 4,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Danderyd på plats 11 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Danderyd är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,1 % i Mörby till 91,2 % i Västra Enebyberg.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Södra Djursholm (51,1 %) och sitt svagaste i Inverness (29,2 %). Partiet var största parti i samtliga 20 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Danderyd är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,6 % i kommunvalet mot 11,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,7 procentenheter.
- C +10,7
- L −7,1
- SD −2,1
- M −0,9
- KD −0,5
- MP +0,1
- S −0,0
Största parti i Danderyd sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Danderyd i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 39,0 % | 89,6 % |
| 2022 | Moderaterna | 41,0 % | 89,7 % |
| 2018 | Moderaterna | 41,6 % | 91,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 50,0 % | 90,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 52,1 % | 90,5 % |
| 2006 | Moderaterna | 59,6 % | 86,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Danderyd 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Danderyd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Anneberg | M | 38,8 % | M | 35,1 % | 87,5 % |
| Berga-Rinkeby | M | 34,1 % | M | 36,7 % | 84,2 % |
| Djursholms Ekeby | M | 37,1 % | M | 36,5 % | 88,1 % |
| Djursholms Ösby | M | 46,7 % | M | 43,9 % | 86,5 % |
| Gamla Enebyberg | M | 39,2 % | C | 38,7 % | 88,6 % |
| Inverness | M | 29,2 % | M | 31,2 % | 78,9 % |
| Kevinge Strand-Charlottenberg | M | 32,7 % | M | 38,8 % | 84,9 % |
| Kevinge-Mörbyskogen | M | 29,9 % | M | 31,6 % | 79,2 % |
| Klingsta | M | 37,2 % | M | 37,3 % | 85,4 % |
| Långängen-Tranholmen | M | 41,3 % | M | 39,4 % | 85,5 % |
| Mellersta Djursholm | M | 50,9 % | M | 45,4 % | 83,5 % |
| Mörby | M | 32,7 % | M | 33,3 % | 66,1 % |
| Nora | M | 39,0 % | M | 38,2 % | 86,8 % |
| Norra Djursholm | M | 45,2 % | M | 44,8 % | 83,6 % |
| Sikreno | M | 44,8 % | M | 43,4 % | 85,2 % |
| Stocksund | M | 42,3 % | M | 41,1 % | 86,8 % |
| Svalnäs | M | 49,5 % | M | 48,3 % | 86,0 % |
| Sätra Äng | M | 32,4 % | M | 35,4 % | 87,0 % |
| Södra Djursholm | M | 51,1 % | M | 50,1 % | 87,7 % |
| Västra Enebyberg | M | 32,5 % | C | 33,6 % | 91,2 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2026 · Alla kommuner 2026