Valresultat Södertälje 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Södertälje med 27,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,6 %). Valdeltagandet var 74,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Södertälje ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 54 valdistrikt.

Se Södertälje på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
74,6 %
Röstberättigade
69 640
Avgivna röster
51 973
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2026 i Södertälje

Riksdagsvalet 2026 i Södertälje: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna14 36527,9 %
SDSverigedemokraterna10 40020,2 %
MModeraterna10 17819,8 %
VVänsterpartiet4 5968,9 %
KDKristdemokraterna4 1688,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2 6285,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 0303,9 %
CCenterpartiet2 0273,9 %
Övriga partier1 0642,1 %

Regionvalet 2026 i Södertälje

Regionvalet 2026 i Södertälje: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna15 42228,8 %
MModeraterna10 40019,4 %
SDSverigedemokraterna9 20517,2 %
KDKristdemokraterna5 91411,0 %
VVänsterpartiet5 62310,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2 8415,3 %
CCenterpartiet2 1414,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 5042,8 %
Övriga partier5821,1 %

Kommunvalet 2026 i Södertälje — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Södertälje har 65 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 18 mandat (−2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 12 och Sverigedemokraterna med 11.

Kommunvalet 2026 i Södertälje: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna15 46928,6 %18(−2)
MModeraterna9 70017,9 %12(±0)
SDSverigedemokraterna9 12016,9 %11(+1)
VVänsterpartiet5 0619,4 %6(+1)
KDKristdemokraterna4 8779,0 %6(±0)
MPMiljöpartiet de gröna3 0655,7 %4(+1)
CCenterpartiet2 4684,6 %3(±0)
RealiRealistpartiet2 1774,0 %3(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 6783,1 %2(−1)
Övriga partier4690,9 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Södertälje 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Södertälje i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har V gjort (+1,9 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • MP
  • L
  • C
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Södertälje per valår
Parti200620102014201820222026
S36,1 %34,0 %32,0 %27,2 %28,5 %27,9 %
SD1,9 %5,6 %12,3 %17,5 %20,9 %20,2 %
M26,7 %29,5 %23,1 %19,8 %20,6 %19,8 %
V5,6 %5,2 %5,8 %7,7 %7,0 %8,9 %
KD7,3 %5,4 %6,9 %11,2 %8,2 %8,1 %
MP6,4 %8,3 %7,3 %4,5 %4,8 %5,1 %
L7,2 %6,2 %4,6 %4,5 %3,6 %3,9 %
C5,4 %3,9 %3,8 %5,9 %4,5 %3,9 %
Övr3,5 %2,0 %4,1 %1,8 %1,8 %2,1 %
Valdeltagande76,3 %79,5 %77,9 %77,5 %70,6 %74,6 %

Valdeltagande i Södertälje 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Södertälje 2026

Så skiljer sig Södertälje från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Centerpartiet, som fick 3,9 % i Södertälje mot 7,0 % i hela landet — en skillnad på 3,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +2,7
  • KD +1,9
  • V +0,5

Svagare än i riket

  • C −3,1
  • L −1,4
  • MP −1,0
  • S −0,1

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Södertälje, från 7,0 % till 8,9 % (+1,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 20,6 % till 19,8 % (−0,9).

  • V +1,9
  • M −0,9
  • SD −0,7
  • S −0,6
  • C −0,5
  • L +0,4
  • MP +0,3
  • KD −0,1

Valdeltagande i Södertälje

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 74,6 %, vilket är 10,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Södertälje på plats 289 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Södertälje är indelad i 54 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 54,5 % i Södertälje 32 Hovsjö södra till 87,5 % i Södertälje 44 Järna-Kallfors.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Södertälje 31 Hovsjö norra (51,2 %) och sitt svagaste i Södertälje 45 Järna landsbygd (17,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 40, Moderaterna i 9, Sverigedemokraterna i 5 av 54 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Södertälje är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,9 % i kommunvalet mot 20,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,3 procentenheter.

  • SD −3,3
  • M −1,8
  • KD +0,9
  • L −0,8
  • S +0,7
  • C +0,6
  • MP +0,6
  • V +0,4

Största parti i Södertälje sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Södertälje i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Södertälje per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,9 %74,6 %
2022Socialdemokraterna28,5 %70,6 %
2018Socialdemokraterna27,2 %77,5 %
2014Socialdemokraterna32,0 %77,9 %
2010Socialdemokraterna34,0 %79,5 %
2006Socialdemokraterna36,1 %76,3 %

Valresultat per valdistrikt i Södertälje 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 54 valdistrikten i Södertälje. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Södertälje, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Södertälje 1 Södra-VärdsholmenS30,2 %S29,8 %70,7 %
Södertälje 2 Saltskog östraS32,4 %S32,4 %69,5 %
Södertälje 3 Saltskog västraS29,5 %S31,8 %61,5 %
Södertälje 4 Västergård-VibergenS30,9 %S31,4 %71,7 %
Södertälje 5 Mariekälla södraS30,2 %S31,2 %60,7 %
Södertälje 6 Västergård-HögmohöjdenS31,8 %S31,3 %72,9 %
Södertälje 7 Mariekälla norraS32,2 %S32,1 %74,9 %
Södertälje 8 Centrum södraS28,3 %S27,0 %71,5 %
Södertälje 9 Västra BlombackaS42,2 %S43,7 %55,2 %
Södertälje 10 TäljeS27,8 %S29,4 %71,5 %
Södertälje 11 Centrum norraS29,8 %S29,3 %63,4 %
Södertälje 12 V. Bårsta - BlombackaS32,1 %S32,1 %65,9 %
Södertälje 13 Bårstabergen östraS33,2 %S33,7 %71,4 %
Södertälje 14 SnäckvikenS39,8 %S37,7 %64,7 %
Södertälje 15 GlasbergaM29,3 %KD25,6 %75,5 %
Södertälje 16 ÖstertäljeM26,6 %M26,5 %86,6 %
Södertälje 17 FornbackaS36,9 %S39,4 %61,8 %
Södertälje 18 Hagaberg-MajtorpS25,5 %S29,6 %82,6 %
Södertälje 19 Rosenlund västraS28,0 %S29,1 %73,4 %
Södertälje 20 Rosenlund östraS30,8 %S32,7 %73,1 %
Södertälje 21 Grusåsen västraS27,5 %S31,1 %72,9 %
Södertälje 22 Grusåsen östraS30,3 %S30,9 %66,0 %
Södertälje 23 Brunnsäng östraS27,6 %S27,2 %70,9 %
Södertälje 24 Brunnsäng västraS36,3 %S35,0 %64,7 %
Södertälje 25 BergvikS29,5 %S29,4 %77,4 %
Södertälje 26 FornhöjdenS38,5 %S36,6 %61,6 %
Södertälje 27 ViksbergM25,4 %M26,1 %87,0 %
Södertälje 28 RitorpM26,8 %KD24,6 %78,4 %
Södertälje 29 RagnhildsborgS26,3 %S26,0 %74,6 %
Södertälje 30 PershagenM28,3 %M27,2 %86,8 %
Södertälje 31 Hovsjö norraS51,2 %S51,3 %56,1 %
Södertälje 32 Hovsjö södraS38,5 %S39,3 %54,5 %
Södertälje 33 Hovsjö-TvetaS33,9 %S35,3 %64,9 %
Södertälje 35 Enhörna-EkebySD27,3 %M24,8 %81,0 %
Södertälje 36 Enhörna västraM25,3 %M27,6 %87,0 %
Södertälje 40 VårdingeS23,1 %S22,6 %79,6 %
Södertälje 41 Järna centrumS24,5 %MP24,6 %85,0 %
Södertälje 42 Järna norraS27,3 %S26,7 %75,1 %
Södertälje 43 Järna västraS27,1 %S26,8 %80,3 %
Södertälje 44 Järna-KallforsM29,1 %M34,0 %87,5 %
Södertälje 45 Järna landsbygdSD22,9 %SD22,4 %80,6 %
Södertälje 46 Järna östraS22,4 %MP24,5 %84,3 %
Södertälje 47 Hölö västraSD24,0 %SD25,0 %86,1 %
Södertälje 48 Hölö-MörköSD21,3 %M20,4 %84,8 %
Södertälje 50 Geneta södraM25,9 %S24,5 %74,9 %
Södertälje 51 Geneta norraS33,2 %S33,3 %59,4 %
Södertälje 52 BårstafältetS33,9 %S32,7 %64,8 %
Södertälje 53 Ronna södraS32,6 %S32,5 %63,7 %
Södertälje 54 Ronna västraS33,3 %S30,9 %63,7 %
Södertälje 55 Ronna norraS46,2 %S45,9 %54,6 %
Södertälje 56 Ronna-KarlhovS32,0 %S30,7 %63,6 %
Södertälje 57 Lina västraS31,9 %S32,2 %65,4 %
Södertälje 58 Lina östraSD25,5 %S23,1 %69,4 %
Södertälje 59 Glasberga V-GärtunaM26,9 %M25,7 %79,8 %

Utforska valdistrikten i Södertälje på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2026 · Alla kommuner 2026